حفاظت از بناهای آپارتمانی در برابر آتش سوزی

پرواضح است که این گونه بناها در حال حاضر موجود هستند و افراد و متصرفینی در داخل آنها زندگی می کنند بنابراین منظور حفظ جان افراد و ساکنین این گونه بناها بایستی مقرراتی وضع شود تا احتمال بروز خطر به حداقل ممکن برسد .
این مطلب ترجمه مطلبی از نشریه NEPA با عنوان « بناهای آپارتمانی موجود » است که با اعمال مقررات و قوانین آن بتوانیم حتی¬المقدور ضریب نا ایمنی این گونه بناها را کاهش دهیم .

بناهای آپارتمانی موجود
مقررات کلی


ساختمان های آپارتمانی یک از پنج نوع تصرفات مسکونی است که در کد « لایف سیفتی » به آن اشاره شده است . سایر تصرفات مسکونی به انضمام یک یا دو خانوار ساکن در منازل عبارت از خانه های اجاره ای و هتل ها ، خوابگاه ها ، اماکن مسکونی و اماکن مراقبتی است . خوابگاه¬ها و یا استراحتگاه ها با تمام تصرفات مسکونی نقطه کاملاً مشترکی دارند . تصرفات مسکونی به تصرفاتی اطلاق می شود که برای سکونت و زندگی مورد استفاده قرار می گیرند و این امر شامل خوابگاه¬ها و استراحتگاه ها نیز می شود . این ویژگی استراحتگاه ها موضوع اصلی پیش بینی شده است زیرا متصرفین و ساکنانی که در حال خواب هستند از گسترش آتش سوزی غافل هستند و به محض آگاهی از وجود آتش سوزی با گیجی و سردرگمی کامل اقدام به فرار می کنند که این حالت در بین همه انسان ها که سریعاً از خواب بیدار شده¬اند ، مشترک است . همچنین موارد پیش بینی شده بر احساس حضور خطراتی از قبیل وسایل گرمازا و پخت و پز در اماکن مسکونی و میزان آشنایی متصرفین و سکنه با محیط زندگی خود تهیه شده است . متصرفین اماکنی مثل هتل ها که ساکنین موقت آن اماکن هستند ممکن است ، اطلاعات بسیار کم و یا اصلاً هیچ اطلاعی از محیط زندگی خود نداشته باشند .
براساس گزارش بخش آتش نشانی ایالات متحده آمریکا در سال های 1984 تا 1988 میلادی چنین محاسبه شده که در آپارتمان ها و خانه ها و منازل عمومی و خصوصی سالانه 116 هزار و 300 مورد آتش سوزی رخ می دهد براساس گزارش مذکور در بین سال های یادشده در اثر آتش سوزی 906 شهروند آمریکایی کشته و 5966 نفر آسیب دیده اند . در املاک یک یا دو واحد آپارتمانی تجاری سالانه 57 مورد مرگ و میر رخ می دهد ، در املاک 3 الی 6 واحد آپارتمان سالانه 352 ، املاک بالای 20 واحد آپارتمانی 212مورد . در املاک طبقه بندی نشده و غیرمنظم 8 مورد و در اماکن آپارتمانی که میزان آنها گزارش نشده 74 مورد مرگ و میر اتفاق می¬افتد .
پنج درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از آتش سوزی های خانگی که در سال های 1984 تا 1988 میلادی اتفاق افتاد متعلق به ساختمان هایی با20 واحد آپارتمان یا بیشتر از آن بود . در سال 1986 بر اثر برآورد چنین اعلام شد که این اماکن ( اماکن آپارتمانی) 7 درصدکل تصرفات مسکونی است . اختلاف بین این دو میزان ممکن است به پایین بودن خطر و سایر عوامل از قبیل میزان متوسط وسایل خانگی بستگی داشته باشد .
از سال 1980 تا سال 1988 آن دسته از قربانیانی که در آتش سوزی های آپارتمانی کشته شدند خارج از اتاق کانون آتش بوده¬اند و این به آن معنا نیست که آنها خارج از واحد آپارتمان اصلی بودند.
در دهه 1980 شش مورد آتش¬سوزی در منازل آپارتمانی رخ داد که منجر به کشته شدن ده ها نفر از شهروندان شد :
حادثه آتش سوزی در ایالت پنسیلوانیا در نوع خود بی نظیر بود زیرا علت آتش سوزی استفاده از مواد انفجاری و آتش بازی توسط خود پلیس در مرکز اداره پلیس بود . یکی از پنج آتش سوزی مربوط به ساختمانی با ارتفاع بیش از پنج طبقه بود . اگرکسی در داخل آپارتمان باقی می ماند و درب های خروج از نوع دودبند بودند قربانیان به مراتب کمتر می شدند . تنها در یک مورد کانون اصلی واحد آپارتمانی نبود که این وقایع نشانگر کمبود سیستم های پیشگیری کننده در آن قسمت ها بود . سایر عوامل سهیم در آتش سوزی عبارت از مواد آتش زا و نبود امکان خروج و وجود نداشتن درب های خودبست بودند. تمام این حوادث بیانگر بکارگیری کتاب «LIFE SAFETY CODE » است که ما را قادر می سازد به وسیله آن بتوانیم ضریب ایمنی ساختمان¬ها و آپارتمان ها را بالا ببریم .


عملکرد و کاربرد


این بخش الزاماً برای ایمن سازی ساختمان ها و بخش های مسکونی موجود که به وسیله ساکنین بعنوان تصرفات و منازل آپارتمانی اشغال شده مورد استفاده قرار می گیرد .
وقتی که ساختمان از سکنه پرشد هیچ یک از درب ها به سمت خروج نباید قفل باشند . استفاده از درب قفل شده در ساختمان آپارتمانی که تحت تصرف ساکنین است و درب آن خلاف مسیر خروج باز می شود ممنوع است .

بطور کلی ساختمان ها شامل تمام موارد ذیل و یا بعضی از آنها می شوند :

 


ساختمان های آپارتمانی
ساختمان هایی که شامل سه یا بیش از سه واحد مستقل با امکانات آشپزخانه ، حمام و سایر امکانات در داخل اعم از استیجاری و یا خانه های باغدار (برج باغ) و یا با هر نام دیگر ساختمان های آپارتمانی نام دارند .


قوانین راه های خروج
مقررات کلی
امکانات خروجی در ساختمان ها در بیرون از ساختمان های مسکونی باید ایجاد شود . امکان فرار از واحدهای مسکونی با ظرفیت یک یا دو خانواده ای باید از قوانین پیش بینی شده پیروی کند .
در بناهای آپارتمانی موجود پنجره¬ها بعنوان دومین راه فرارمعرفی شده اند ، چندین روش قابل قبول مظرح شده که رایج ترین و عملی ترین روش آن پنجره هایی با حداقل محفظه است که بعنوان دومین وسیله خروج اضطراری معرفی شده است . برای مثال
-  پنجره ها بایستی در حد فاصله بیست فوتی قرار گیرد .
-  پنجره ها باید برای عبور دادن نیروهای آتش نشانی و تجهیزات آنها مناسب باشد .
-  پنجره ها باید رو به یک بالکن باز شود .
اگر یکی از این مقررات در مورد پنجره ها رعایت نشود باید به فکر ایجاد دومین راه فرار بود . براساس بخش 13NFPA که مربوط به استانداردهای نصب سیستم « اسپرینکلر » است .آپارتمان هایی که سیستم اسپرینکلی دارند از این امر مستثنی هستند.
دومین مورد حائز اهمیت درباره خروج که مطرح شده به این معنی است که وسایل و امکانات خروج تا به صورت مرجع و ضابطه در نیامده باشد کاربردی نخواهد داشت . بعنوان مثال اندازه درب خروجی در این بخش عرض 78 سانتی متر و ارتفاع198 سانتی متر در صورتیکه در بخش 5 عرض خروجی 80 سانتی متر و ارتفاع 203سانتی متر است . این مورد در درب-های آپارتمانی که به راهروها گشوده می شوند کاربردی نیست ، زیرا در موقع فرار شرایط اضطراری کاملاً با شرایط عادی متفاوت است .

پلکان
استفاده از پلکان در یک طبقه پایین و یک طبقه بالای طبقه ورودی در یک واحد مسکونی مجاز نیست . فاصله هیچ واحد آپارتمانی نباید از ورودی طبقه زیاد دور باشد . همچنین ایجاد آپارتمانی با بیش از سه طبقه (تریپلکس) ممنوع است که اعم از آپارتمان اصلی یا بالایی و پایینی باشد . آپارتمان هایی که در یک سطح و تریپلکس باشند مجاز به ایجاد پلکان هستند . استثنائات موجود در یک آپارتمان تنها اجازه ایجاد دو طبقه را می دهد که روبروی یک دیگر باز شوند .
پلکان برقی  پلکان برقی بعنوان بخشی از ساختمان و راه خروج اگر بیش از سه طبقه باشند حتماً باید دوربند و دودبند باشند.
بدلیل طبیعتی که پلکان برقی دارد از نه چندان دور بعنوان وسیله ای مناسب برای خروج و اجزایی از ساختمان پذیرفته شده اند . در گذشته پلکان برقی وسیله در دسترس و خوبی برای خروج و تخلیه نفرات به بیرون از ساختمان محسوب نشده لیکن امروز باید در نظر گرفته شود که تعداد قلیلی از پلکان های برقی به شیوه هایی نصب شوند تا کیفیت معابر خروجی ساختمان را بالا ببرند. پلکان فرار در ساختمان ها باید مطابق قوانین به صورت دوربند اجرا شوند .
نردبان های فرار در ساختمان ها بایستی طبق قوانین ایجاد شوند .
در ساختمان هایی که به طور خودکار و سرتاسری توسط سیستم شبکه بارنده محافظت می-شوند نیازی به دربها و دیوارهای دودبند نیست .
در ساختمان های آپارتمانی موجود راه های خروجی قابل دسترسی طوری فراهم شده که اشخاص با فعالیت شدید در مواقع بحرانی بتوانند از آنها به راحتی استفاده کنند ، بنابراین در این گونه ساختمان ها به پناهگاه نیاز نیست ، اما ایجاد راه های خروجی امن بشدت تأکید شده است . باید پناهگاهی در ساختمان¬های موجود مورد استفاده قرار گیرد . در ضمن این ساختمان¬ها باید به شبکه بارنده مجهز باشند ، بدلیل تأثیر بسیاری که سیستم بارنده در ساختمان ها دارد ، در مواقع آتش سوزی شخصی که دچار دستپاچگی شده می تواند بدون اینکه احساس نگرانی و ناتوانی کند ، در طبقات بماند ، هرچند که دربهای بسته شده آپارتمان ها دسترسی به خروج را برای افراد از بین می برد ؛ بنابراین خود کریدورها و راهروها اگر دارای وضعیت مناسب باشند به شکل مؤثری پناهگاه تلقی می شوند . براساس مقررات پیش بینی شده هر طبقه که توسط سیستم های حفاظت کننده محافظت می شود ، می تواند مثل پناهگاهی ایمن عمل کند . این موضوع به دلیل وجود سیستم های خودکار شبکه بارنده در ساختمان به ویژه بخش های ورودی و خروجی قابل قبول است . بدلیل وجود سیستم های اعلام کننده بنای موجود وضعیت مطلوبی را در مقابله با آتش سوزی احتمالی خواهد داشت

 

1- ساختمان فاقد هرگونه سیستم اعلام یا خاموش کننده دستی و اتوماتیک است .
2- ساختمان هایی که کاملاً به سیستم اعلام و خاموش کننده دستی و اتوماتیک مجهزند.
3- ساختمان هایی که در قسمت های خاص آنها سیستم خاموش کننده اتوماتیک اجراء شده است.
4- ساختمان هایی که به طور سرتاسر و کامل به سیستم تأیید شده خاموش کننده اتوماتیک مجهز است .
چهار طرح متناوب درباره نیازهای ایمنی در زندگی برای بکارگیری در ساختمان های آپارتمانی موجود ارایه شده است .
1- طرح های فاقد هرگونه سیستم اعلام و خاموش کننده.
2- طرح های دارای سیستم کامل خودکار کشف آتش سوزی.
3- طرح هایی که توسط سیستم جزیی آب افشان محافظت می شوند .
4- طرح هایی که توسط یک سیستم دقیق نظارت شده آب افشان خودکار محافظت می-شوند.
چنین نگرش کاملی در وضع کردن و ایجاد سیستم ، تلاش و انگیزه جدیدی را فراهم می کند . اگر چه یک سیستم کامل انواع مختلف و متناوبی از قوانین را در بر می گیرد اما این یک سیستم بسیار محدود است زیرا تنها چهار گزینه قابل دسترسی و موجود است . هرچند براساس اندازه و ارتفاع و ترتیب بندی ساختمان شخصی ممکن است مناسب ترین گزینه را انتخاب کند ، این عمل بیش از آنکه ساختمان را به یک سری از قوانین مشخص وفق دهد برای هماهنگی در سیستم ایمنی که از هر جهت برای ساختمان مناسب است فرصتی را فراهم می کند ..............

/ 0 نظر / 33 بازدید