آرماتور بندها صف اول حوادث کارگاهی

حوادث کارگاهی در ایران نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاست

حادثه که اتفاق افتد ورود به قضایای قضایی و ... اجتناب ناپذیر است

باید تلاش کنیم عوامل اجرایی نسبت به رعایت مواردی که می تواند در حفظ جان کارگران و پیشگیری از بروز حوادث موثر افتد بیشتر حساس باشند و از قوانین و مقررات نیز آگاهی یابند

بخشنامه های زیادی در ارتباط با رعایت موارد ایمنی وجود دارد

بنظر می رسد عدم آگاهی کارگران و سایرعوامل اجرایی از این نکات باعث بالا بودن آمار حوادث در این بخش است

بیشترین حوادث منجر به فوت مربوط به سقوط کارگران از ارتفاع به خصوص آرماتور بندهایی که مجبورند بر روی قالبها قدم گذارند و قالبها هم که اغلب روغنی هستند باعث پرت شدن ایشان و متاسفانه مرگ و میر انان می شود

کارفرمایان و مجریان باید برای جلوگیری از اینگونه حوادث راهکاری بیندیشند و صرف نظر از کمربندهای ایمنی نقاط قابل اتکایی برای آرماتوربندها لحاظ کنند.

آرشیو:

بر اساس استانداردهای بین المللی هر حادثه منجر به فوت باعث از بین رفتن 7500 روز کاری می شود و طبق آمارهای بین المللی هر ساله 60 هزار حادثه منجر به فوت در کارگاه های ساختمان سازی کشورها رخ می دهد. 
براساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،46 درصد حوادث منجر به فوت کشور ما در کارگاه های ساختمان سازی اتفاق می افتد که البته گودبرداری و ریزش ساختمان؛ بیشترین سهم را در بروز حوادث به خود اختصاص داده اند. 
به صورت کلی حوادث و بیماری های ناشی از کار 4 درصد از تولیدات ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد. با این حال سالیانه 270 میلیون حادثه در محیط های کاری رخ می دهد و 160 میلیون بیماری شغلی گزارش می شود.

آمارها نشان می دهد 80 درصد حوادث شغلی ناشی از خطاها و رفتارهای انسانی است. تاکنون 23 درصد از حوادث ساختمانی هنگام عملیات گودبرداری و آماده سازی زمین به فوت کارگران منجر شده است. 
با این حال، آمار مربوط به حوادث ناشی از کار در ساختمان سازی های ایران نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاتر است که نشان دهنده لزوم تدوین برنامه های پیشگیرانه، صرف هزینه از سوی دولت و آموزش به کارفرمایان در اینگونه پروژه ها است. 
هر ساله 17 درصد حادثه مرگبار در کارگاه های ساختمانی جهان اتفاق می افتد که در ایران این میزان بالغ بر 46 درصد است که بیانگر فاصله معنادار وقوع حوادث ناشی از کار ساختمانی در ایران نسبت به کشورهای دیگر است.

منبع: http://www.nazeran.com/index.asp?M=NEWS&MC=SHOWNEWS&m_id=4034&cntid=2778

/ 2 نظر / 238 بازدید

ممنون از وبلاگتون استفاده کردم

nasim

ممنونم مطالب خیلی مفید هستند[لبخند]