تجهیزات حفاظت از بدن

ویژگی های کلی لباس کار :
خصوصیات لباس کار ایمن عبارت است از :
لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد .
کارکنانی که با ماشین کار می کنند و یا درجوار ماشین آلات مشغول کارهستند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت آن باز یا پاره نباشد ، آویزان کردن زنجیر ساعت ، کلید و نظایر آنها روی لباس کار اکیداً ممنوع است .
در محل کار که احتمال خطر انفجار و یا آتش سوزی وجود داشته باشد استفاده از یقه نورگیری (آفتاب گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلونوئید ساخته شده اند و همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیداً ممنوع است .
در صورتیکه انجام کاری ایجاب کند که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمراً بالا بزنید ، باید از لباس کار آستین کوتاه استفاده شود .
کارکنانی که در محیط های آلوده به گرد و غبار ، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده ، به کار اشتغال دارند ، نباید لباس های جیب دار و یا لبه دار (دوبل شلوار) بپوشند ، چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین و لبه لباس باقی بمانند .
در لباس ایمنی ویژه کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می کنند ، آب و گاز نباید نفوذ کند و جنس آن هم مناسب با نوع ماده و یا موادی که با آنها کار می کنند باشد .
لباس نسوز ویژه حفاظت در مقابل آتش باید شامل کلاه ، دستکش و کفش به صورت یک تکه و سرهم باشد .
لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو کار می کنند ، باید به صورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص ، کفش و دستکش از جنس خاص و غیر قابل نفوذ باشد .
لباس بارانی به صورت پالتویی کلاه سرخود را از جنس پارچه ضدآب با آستری نخی (برای مناطق معتدل) و یا آستری پشمی (برای مناطق سردسیر) با رنگ مصوب تهیه شود .
تذکر 1 : کارکنانی که لباسشان به مواد نفتی یا شیمیایی خطرناک آغشته شود ، باید فوراً لباس خود را بشویند و یا تعویض کنند و آن قسمت از بدن را نیز که در تماس بوده با شوینده¬های مناسب بشویند . هیچ یک از کارکنان حق ندارند ، با لباس آغشته به مواد نفتی و یا مواد شیمیایی به آتش، شعله و دیگر منابع حرارتی نزدیک شوند و یا کبریت و فندک و غیره روشن کنند .
تذکر2 : در صورت پارگی و خراب شدن لباس کار و یا آلودگی آن به مواد نفتی یا شیمیایی خطرناک ، باید برای تمیز شدن آن اقدام و در صورت نیاز به تعویض به سرپرست مربوط ارایه شود.
تذکر3 : البسه آغشته به روغن و یا گریس باید فوراً ازتن خارج شود ، چون ممکن است ایجاد ناراحتی پوست کند .
جنس لباس کار :
جنس پارچه با توجه به شرایط کار و لزوم ظاهر لباس از نظر مقاومت در مقابل چروکیدگی و نیز تولید نکردن الکتریسیته ساکن از مخلوط حدود 70 درصد پنبه و 30 درصد پلی استر و با وزن 320gr/m2 تا 420gr/m2 و با توجه به شرایط اقلیمی و فصول مختلف در نظر گرفته شود . در شرایطی که احتمال سوختن لباس کار در اثر ریختن پلیسه و یا تحت تأثیر حرارت زیاد وجود دارد (مانند لباس کار جوشکاری) ، جنس لباس کار باید 90 درصد پنبه باشد .
به منظور استحکام بیشتر از پارچه با بافت کج راه با تراکم بالا ( 2 تار و یک پود ) و نخ چهل دولا از نوع رینگ (Ring) استفاده شود .
به منظور دوام بیشتر رنگ و پیشگیری از رنگ دادن پارچه پس از شستشو همچنین جلوگیری از آب رفتن پارچه پس از شستشو همچنین جلوگیری از آب رفتن پارچه از رنگهای راکتیو (Reactive) در رنگرزی پارچه استفاده شود .
با انتخاب پارچه مرغوب و اعلاء ، به کار بردن دوخت محکم و نیز چرخکاری دوبله درزها ، لباس کار با دوام تولید شود .
با استفاده از الگوی مناسب ، باید لباس کار شکیل و خوش دوخت باشد و در اندازه های استاندارد تهیه شود .
لباس های با قابلیت دید بالا (High Visibility Clothing) :
این گونه لباس ها به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد و به صورت ژاکت ، بلوز شلوار با توجه به نوع محل کاربرد ، به رنگ های براق و از جنس های مختلف ساخته می-شود و امکان دیده شدن فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم می کنند .
در انتخاب این لباس ها علاوه بر ارزیابی ریسک های ضربه و برخورد ، لازم است مواردی نظیر شرایط کاری گرم یا سرد ، وضعیت هوا (آفتاب ، مه ، باران ، برف و ..... ) و روشنایی نیز مورد توجه قرار گیرد.
رانندگان لیفتراک و جرثقیل ، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش در شرایط اضطراری هستند ، از جمله کسانی هستند که به این لباس ها نیاز دارند .
دسته بندی های مختلفی برای این لباس ها ارایه شده است . از آن جمله می توان به دسته بندی استاندارد استرالیایی AS4602  اشاره کرد :
U  کلاس  D
تنها برای کار روزانه در فضای باز استفاده و از مواد فلورسنت یا سایر مواد غیرمنعکس کننده   (Non – Retro reflective material) تهیه می شود .
U  کلاس N
تنها برای کار شبانه استفاده و از مواد منعکس کننده ((Retro reflective material روی زمینهای معمولی تهیه می شود .
U  کلاس  D/N
برای کار روزانه و شبانه استفاده و از ترکیب مواد فلورسنت و منعکس کننده تهیه می شود . این لباس ها نیز همانند سایر تجهیزات حفاظت فردی باید مطابق با راهنمایی های تولیدکننده ، انبار شوند و به صورت دوره ای به منظور حصول اطمینان از قرار داشتن در شرایط مناسب مورد بازرسی قرار گیرند .

منبع:مجله ناجیان

/ 0 نظر / 71 بازدید