ایمنی پایین و کمبود مهارت ؛ متهمان اصلی

روز گذشته سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که در نه ماهه نخست امسال، 605 نفر بر اثر برق‌گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل، 14.8 درصد افزایش یافته است. در همین خصوص با یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس و یکی از نمایندگان استان خوزستان که در رتبه دوم مرگ بر اثر برق‌گرفتی قرار دارد، گفت‌‌و‌گو کردیم؛ همچنین نظر معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران درباره علت در صدر بودن استان تهران در این آمار جویا شدیم.  دراین گفت‌وگوها بی‌اطلاعی از نحوه استفاده از وسایل برقی، نبود آموزش کافی در این باره و ایمنی پایین برخی از وسایل برقی از علل اصلی افزایش برق گرفتگی در کشور مطرح شده است؛ بنا بر این می‌توان گفت که برای کاهش مرگ‌ومیر ناشی از برق‌گرفتگی، افزون بر ارتقای ایمنی وسایل برقی باید  آموزش نحوه استفاده از این وسایل نیز در دستور کار قرار گیرد.یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در این باره به «حمایت» می‌گوید: از شنیدن این آمار بسیار متعجب و متأثر شدم زیرا کشور ما در حال توسعه  است و از لحاظ ایمنی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است، بنابراین علی‌القاعده نباید در کمتر از یک سال، 605 نفر را فقط بر اثر برق گرفتگی از دست دهیم؟ «رسول خضری» می‌افزاید: قبل از هر تفسیری درباره این آمار ابتدا باید دید بیشترین علت این برق گرفتگی‌ها چه بوده است؟ زیرا عوامل مختلفی در این موضوع دخیل هستند که مخاطرات و حوادث طبیعی یکی از آنهاست. برای نمونه، با توجه به زلزله‌های زیادی که از ابتدای امسال تا به حال در استان‌ها داشته‌ایم، شاید بتوان گفت یکی از عوامل افزایش این آمار هم همین است.
خضری همچنین با بیان اینکه امروزه کشور با مشکلات بسیاری مواجه شده است که جان شهروندان را تهدید می‌کنند، می‌افزاید: افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی در کلان‌شهرها باعث شده است تا مسئولان از عوامل دیگری که می‌تواند جان شهروندان را به خطر بیندازد، غافل بمانند؛ اما با انتشار آمارهایی از این دست به روشنی می‌توان دریافت که عوامل تهدید‌کننده جان مردم فقط آلودگی‌ها نیستند، بلکه عوامل شایع مرگ‌ومیر فهرستی را تشکیل می‌دهند که باید به همه آنها توجه کرد.
 
 تهران باز هم صدرنشین شد
بر اساس آمار اخیر پزشکی قانونی، استان‌های تهران با 121 مورد، خوزستان 53 مورد و فارس با 52 مورد بیشترین و استان‌های چهارمحال‌و‌بختیاری با یک مورد، ایلام با دو مورد و مرکزی با سه مورد به ترتیب کمترین آمار تلفات ناشی از برق‌گرفتگی را داشته‌اند. 
با توجه به اینکه تهران پایتخت کشور است و استان تهران به تنهایی جمعیتی بالغ بر 12 میلیونی نفر را در خود جای داده است، چندان دور از انتظار نیست که در بیشتر حوادث رتبه نخست را داشته باشد. در همین زمینه معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره 121 نفری که در 9ماهه امسال در پایتخت بر اثر برق‌گرفتنی فوت شده‌اند، به «حمایت» می‌گوید: هر قدر شهرها صنعتی‌تر و توسعه‌یافته‌تر باشند، به علت پیچیدگی و استفاده بیشتر از نیروی برق، تلفات برق‌گرفتگی نیز در آن بیشتر است. «محمود قدیری» ادامه می‌دهد: نمی‌توان میزان برق‌گرفتگی را ناایمن بودن شهر تلقی کرد؛ بلکه باید توجه داشت محیط شهری تا چه حد صنعتی و رو به پیشرفت است زیرا  همین موضوع در کنار جمعیت بالا، باعث شده  است تا تهران همیشه در صدر حوادث باشد.
 
ناآشنایی با خطرهای وسایل برقی
طبق آمار، استان خوزستان با 53 مورد مرگ ناشی از برق‌گرفتگی، بعد از تهران بیشترین آمار را در 9ماهه امسال از آن خود کرده است. یکی از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی درباره علت این وضع به «حمایت» توضیح می‌دهد: این تعداد برق‌گرفتگی در خوزستان نشان از بی‌اطلاعی و ناآگاهی برخی از نحوه استفاده از برق و وسایل برقی دارد. «سید شکرخدا موسوی» ادامه می‌دهد: متأسفانه اغلب برنامه‌های نمایشی صدا‌و‌سیما گرایش به مصرف لوازم تجملاتی جدید تقویت می‌کند  و از سوی دیگر برنامه‌های آموزشی آن کمتر شده است؛ اما افزایش 14 درصدی آمار برق‌گرفتگی در کشور نشان می‌دهد که جای برنامه‌های آموزشی مربوط به ایمنی در صدا و سیما و در کل رسانه‌ها خالی‌است و باید در آن تجدید نظر کرد. موسوی با بیان اینکه بسیاری ازخانواده‌ها نمی‌دانند چطور باید ایمنی وسایل برقی خود را امتحان کنند و از آن مطمئن شوند، می‌افزاید: گاهی سیم‌های برق خانه‌ها دچار اتصال می‌شود یا وسایل برقی خراب می‌شود در نتیجه با کوچک‌ترین تماس دست فرد، برق به بدن او منتقل می‌‌شود؛ در حالی که با یک بررسی معمولی ماهانه به آسانی می‌توان از بروز مشکل جلوگیری کرد  اما هنوز اغلب افراد این را نمی‌دانند بنابراین لازم است آموزش‌های بیشتری در این زمینه به خانواده‌ها داده شود. نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند: من در این زمینه با وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان خوزستان مکاتبه خواهم کرد و علت رتبه بالای برق‌گرفتگی را جویا خواهم شد؛ در کنار آن از مسئولان صدا و سیما در خواست می‌کنم تا زمان بیشتری را برای آموزش مردم درباره نحوه استفاده و نگهداری از وسایل برقی خود در برنامه‌ها اختصاص دهند، تا در آینده دیگر شاهد اعلام چنین آمارهایی نباشیم.
منبع : روزنامه حمایت
/ 0 نظر / 40 بازدید