شیوع بیماریهای آلرژیک در فصل بهار/ تفاوت آلرژی و سرماخورگی

سلامت نیوز : رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، از ظاهر شدن علائم افراد آلرژیک در فصل بهار خبر داد و گفت: با توجه به اینکه برخی از بیماران مبتلا به آلرژی نسبت به گرده گلها و گیاهان حساسیت دارند، علائم بیماری آنها در این فصل از سال ظاهر می شود.

دکتر ایرج خسرونیا در گفتگو با مهر اظهار داشت: با توجه به فصل بهار و آغاز گرده افشانی گیاهان، گلها و درختان، ذرات ریزی در فضا معلق است که با ورود به بینی و دهان افراد، موجب بروز عطسه و آبریزش از بینی می شود.

وی با اشاره به اینکه علائم آلرژی شبیه سرماخوردگی است، گفت: برخی مردم فکر می کنند که سرماخورده اند و همین مسئله موجب می شود از داروهای سرماخوردگی استفاده کنند که این مسئله نه تنها فایده ای ندارد بلکه مضر هم هست.

به گفته خسرونیا، دوری از گلها و گیاهان، زدن ماسک در بیرون از خانه و در نهایت مراجعه به پزشک را توصیه کرد و افزود: علائم بسیاری از افراد آلرژیک در این فصل از سال ظاهر می شود.

وی، از گرده افشانی گلها و گیاهان به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز آلرژیها نام برد و افزود: با توجه به اینکه برخی از بیماران مبتلا به آلرژی نسبت به گرده گلها و گیاهان حساسیت دارند، علائم بیماری آنها در فصل بهار ظاهر می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بروز آلرژی در کودکان که بعضا با گرفتگی بینی همراه است، اظهارداشت: گرفتگی بینی یک بیماری شایع است که ممکن است فرد بر اثر آن دچار انسداد بینی، آبریزش و عطسه های مداوم صبحگاهی شود.

این متخصص بیماریهای داخلی از خارش زیاد در بینی و ته گلوی کودکان به عنوان دیگر علائم بروز آلرژی فصلی نام برد و گفت: آلرژی بینی می تواند همراه با آلرژی چشم باشد که ممکن است گاهی اوقات به قدری شدید باشد که تلقی شود فرد دچار سرماخوردگی شده است.

منبع: سلامت نیوز

/ 0 نظر / 36 بازدید