فصل اول از آیین نامه حفاظت وبهداشت عمومی
در کارگاهها:
ماده 2 : ساختمان کارگاهها و کارخانه ها باید با وضع آب و
هوای محل متناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد.

 
ماده 3 : برای هر کارگر در کارگاه حداقل باید 12 متر مکعب فضا منظور گردد و فضای اشغال شده به وسیله ماشین آلات یا ابزار و اثاثیه مربوط به کار همچنین فضای بالاتر از ارتفاع سه متر جزء فضای مزبور محسوب نمیشود. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌(بقیه در ادامه مطلب)

ماده 4 : سقف و بدنه و کف عمارات کارگاه باید با مصالحی ساخته واندود شود که از نفوذ رطوبت به داخل کارگاه جلوگیری نماید و حتی الامکان مانع گرما و یا سرمای خارج گردد. ‎‌‌
ماده 5 : کف عمارات کارگاه باید هموار و بدون حفره بوده و به نحوی مناسب شود که  قابل شستشو باشد و تولید گرد و غبار نکند و موجب لغزیدن کارگران نگردد.
 ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
   در مواردی که نوع کار اقتضای ریخته شدن آب را به کف کارگاه داشته کارگاه دارای شیب متناسب و مجرای مخصوص برای خروج آب از جمع شدن آب در کف کارگاه باشد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
ماده 6 : در محلهایی که مواد شیمیایی و سمی به کار میبرند باید بدنه تا یک متر و شصت سانتی متر ارتفاع از کف زمین قابل شستشو باشد. 

ماده 7 : در صورتی که در ساختمان کارگاه دهانه ها یا سوراخهایی موجود باشد که احتمال سقوط اشخاص برود باید به وسیله نصب پوششهای محکم و نرده هایی که حداقل ارتفاع آن 60 سانتیمتر باشد موجبات از سقوط اشخاص و رفع خطر به عمل آید. 
ماده 8 : عرض پلکان عمومی کارگاه باید حداقل 120 سانتی متر وپاگردهای متناسب با عرض مزبور باشد. در مورد پلکانهایی که بیش از چهار پله باز پلکان باید نرده محکم نصب شود و در مسیر پلکان نباید هیچ گونه مانعی وجود داشته باشد. 
ماده 9 : عمارات کارگاه باید به تناسب وسعت محل کار به
 اندازه
کافی در و
پنجره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای ورود نور و هوا داشته باشد.
  ‌‌

ماده 10 : کارگاههایی که وسایل کار و نوع محصول آن طوری است که حریق واقع میشود حتی الامکان باید با مصالح نسوز ساخته  شوند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

۱۳۸٩/۱۱/٢۱ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: