بازیافت زباله های منازل:

بازیافت زباله های منازل بزرگترین و عمومی ترین برنامه سازمان بازیافت شهرداری Houston است از سال 1990 جمع آوری زباله های بصورت دوهفته ای یکبار و تنها برای منازلی  بکار می رفت  که دارای جعبه های مخصوص جمع آوری مواد بازیافتی بودند، اما پس از گذشت مدتی علاوه بر 27000 منزلی که دارای جعبه های بازیافتی بودند، 190000 منزل دیگر که برای جمع آوری زباله هایشان از کیسه های آبی رنگ استفاده می کردند نیز به این برنامه اضافه شدند.


پس از مقایسه مزایا و معایب هر دو روش جمع آوری، شهرداری روش سطل های زباله را برگزید و در سال 1991 از سوی شهرداری به 19000 منزلی که از کیسه های آبی استفاده می کردند، سطل های سبز رنگ برای جمع آوری زباله های بازیافتی  داده شد.

مواد بازیافتی مورد تایید شهرداری شامل: روزنامه ها، مجلات، کتابچه راهنمای تلفن، قوطی های کنسرو، قوطی های آلومینیومی، کتابچه های تبلیغاتی، مقواهای فشرده شده، بطری های پلاستیکی نوشیدنی و بطری های شیر و آب است که باید جدا از زباله های عادی منزل در سطل های سبز رنگ ریخته شود ، سطل های مذکور در حدود 18 لیتر گنجایش دارند و از 25% پلاستیک بازیافتی و 75% مواد اولیه ساخته می شوند.

روغن های مصرفی نیز از طرف سازمان بازیافت جمع آوری می شوند. برای جمع آوری آنها باید روغن را در ظرف تمیزی ریخته و در کنار سطل زباله قرار داد.

پس از تصویب طرح سطل های سبز رنگ به علت بیشتر بودن حجم آنها برنامه جمع آوری زباله ها از هفته ای یکبار به دوهفته یکبار تغییر کرد، این تغییر جوانب مثبت دیگری مانند جلوگیری از اشتباه در مناطق جمع آوری و صرفه جوِیی  در مصرف سوخت و آلودگی را نیز به همراه داشت.

خدمات جمع آوری دوهفته ای برای بخش های مختلف شهر بهتر است زیرا شهروندان می توانند از پر بودن سطل زباله های بازیافتی در روز جمع آوری اطمینان داشته باشند. اطلاعات مربوط به بازیافت مواد توسط پرسنل این حوزه در جلسات شهری، مدارس و بصورت پیامهای بازرگانی در سراسر شهر پخش می شود. علاوه بر این اطلاع رسانی، ماموران این حوزه  وظیفه پخش کتاب های راهنما و کتابچه های تبلیغاتی را در هنگام جمع آوری بر عهده دارند.

 بازیافت زباله های حیاط منازل:

برنامه آزمایشی بازیافت زباله های حیاط منازل از سال 1993 در این شهر آغاز شد.

متصدیان این برنامه برای یاری رسانی به کارگران مسئول جمع آوری زباله ها در بخش بازیافت اقدام به اضافه کردن ماشین آلات جمع آوری کردند.

زباله های حیاط منازل در حدود 30% کل زباله های این شهر را شامل می شود، که جمع آوری آن برای شهروندان رایگان می باشد.

ضایعات حیاط ها شامل اضافات چمن های کوتاه شده و شاخه های درختان است که پس از بازیافت از آنها کودهای ویژه و کودهای گیاهی تهیه می کنند.

این امر همچنین به ذخیره هزینه های مالی که در محل دفن زباله ها صرف می شود، نیز کمک بسزایی می کند.

راهنمای استفاده از برنامه بازیافت زباله های حیاط منازل:

چمن های هرس شده و شاخه ها و برگ های درختان نباید در جعبه های زباله که با ماشین ها جمع آوری می شوند ریخته شود.    

آنها را باید در کیسه های محکم و مقاوم یکبار مصرف ریخته به شرطی که وزنشان بیشتر از 50 پاند نباشد. کیسه ها را باید برای جمع آوری جداگانه در روز مخصوص در حدود 3 فوتی سطل های زباله قرار دهید.

شاخه های کوچکی که کمتر از 4 فوت بلندی ، 18 اینچ ضخامت و کمتر از 50 پوند وزن دارند، را دسته بندی کنید.

زباله هایی که با کاغذ، مواد پلاستیکی و هر نوع زباله دیگری مخلوط باشد، پذیرفته نمی شود.

 بازیافت ضایعات چوبی:

برای جمع آوری برنامه ریزی شده ضایعات سنگین چوب ها، شهرداری با سه شرکت خصوصی جداسازی زباله های سبک چوبی از ضایعات سنگین قرارداد 3 ساله ای را امضا کرده است.

این ضایعات سبک به مواد قابل استفاده ای مانند: کودهای گیاهی، خاک چوب و سوخت های دیگ بخار تبدیل می شوند. بیش از 125000 تن از زباله های سنگین چوبی سالیانه توسط حوزه بازیافت جمع آوری می شود که32% آن را ضایعات چوبی تشکیل می دهد.

این یکی از چندین برنامه اقتصادی بازیافت در کشور است.

 

 BOPA باطری ها، روغن، رنگ، ضدیخ ها:

با تایید شورای منطقه Houston-Galveston بخش بازیافت برنامه BOPA را در مرکز مصرف مواد بازیافتی آغاز کرده است. در حال حاضر این مرکز باطری ها، روغن، رنگ و ضد یخ هایی را که قابل استفاده نیستند، تحویل می گیرد. باطری هایی پذیرفته می شوند که متعلق به ماشین بوده و بدون اسید باشند. روغن های مصرفی تنها تا 5 گالن و روغن تصفیه شده، رنگ پلاستیکی که روغن نداشته باشند تا 10 گالن و ضد یخ نیز تا 5 گالن پذیرفته می شود.

رنگ های پلاستیکی که در این مرکز پذیرفته می شوند، پس از بازیافت به مصرف پاک کردن دیوار نوشته های شهر می رسد. بعلاوه موارد عنوان شده این مرکز تا 10 تایر مستمعل را نیز قبول می کند.

 جمع آوری زباله های خطرزای خانگی: 

ازسال 1992 حوزه مدیریت زباله ها که در ابتدا با همکاری حوزه خدمات بهداشتی و پس از آن به تنهایی روش هایی را به شهروندان ارائه می کرد تا زباله های خطرزای خانگی خود را به مصرف مناسبی برسانند.

این زباله ها شامل رنگ های قدیمی و خشک شده، پاک کننده ها، حشره کش ها و حلال ها می باشد.

در گذشته شهرداری روز خاصی را برای این قبیل مواد تعیین نکرده بود تا شهروندان بتوانند زباله ها را به مکان خاصی تحویل دهند، اما در حال حاضر و با موافقت شورای  Houston-Galveston و کمیسیون حفاظت منابع طبیعی تگزاس ، شهرداری روزی را برای جمع آوری این زباله ها در نظر گرفته است.

روغن های مستعمل:

در سال 1992 شهر Houston  اولین شهر بزرگ در کشور بود که برنامه بازیافت روغن های مستعمل موتور ماشین آلات را به اجرا در آورد. امروزه شهرداری این شهر از بیش از 140000 منزل با استفاده از تانکرهایی که تغییراتی را به این روغن ها می دهند، روغن های مستعمل را از سراسر شهر جمع آوری می کند و از این طریق یک هزار گالن روغن مستعمل ذخیره شده را در مخزن های مخصوص در مرکز پردازش بازیافت شهرداری ذخیره کرده است.

همچنین کتابچه های راهنمایی که در مورد این برنامه توضیحاتی داده است ، نیز به منازلی که در این طرح مشارکت دارند، تحویل داده می شود.

 

بازیافت درختچه های کریسمس :

برنامه بازیافت درختچه های کریسمس از سال 1991 با مشارکت حوزه مدیریت ضایعات جامد و حوزه پارک ها و فضای سبز آغاز شد.

از تاریخ شروع این برنامه تقریباً هر ساله 500000 درختچه کریسمس به مصرف بازیافت می رسد که نتیجه آن ذخیره 53000 دلار سرمایه ملی است.

در طی روزهای تعطیل تعداد زیادی از مناطق اطراف شهر این درخت ها را تحویل می گیرند.

درختچه های کریسمس به محصولات متفاوتی از جمله کودهای گیاهی تبدیل می شوند.

 

بازیافت وسایل از کار افتاده الکتریکی:

مواردی از وسایل مستعمل الکتریکی منازل که در بوستون به مصرف بازیافت می رسد، عبارتند از : مانیتورهای کامپیوتر، تلویزیون، پرینتر، صفحه کلید، موس، اسکنر، ماشین فاکس، گوشی های تلفن، VCR ، CPU ، تلفن های همراه بدون باطری و دیگر وسایل برقی مورد استفاده در منازل.

اجزای متشکله کامپیوتر ها که می توان آنها را از فراورده های مایعی تهیه کرد نیز خطرزا هستند . لامپ های اشعه کاتودی (  CRTs )، مدارهای جریان الکتریکی، باطری ها، کلید های جیوه ای شامل مواد خطرناکی مانند: سرب، جیوه، کادمیم و کروم هستند.

منبع: خبرنامه روی خط  پایگاه اطلاع رسانی و اینترنت شهرداری شیراز

 

۱۳٩٠/٢/۱٧ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: