ATSDR

AGENCY   FOR  TOXIC   SUBSTANCE

 

این مقاله واقعی پاسخی است به اکثر سوالات مکرریکه در خصوص آلومینیم پرسیده میشود جهت کسب  اطلاعات بیشتر شما می توانید  با شماره 8737-422-888-1 با مرکز اطلاعات ATSDR  تماس حاصل کنید . این مقاله حقیقی یکسری از  مقالات مختصر در خصوص مواد خطرناک واثرات آنها روی سلامتی است  داشتن چنین اطلاعاتی مهم می باشد  زیرا مممکن است توسط این ماده آسیبی به شما وارد شود. اثرات ناشی از مواجهه با هر یک از مواد  خطر ناک  به میزان دوز ماده ، طول مدت مواجهه، نحوه چگونگی مواجهه ،رفتارها وعکس العملهای شخصی وسایر مواد شیمیایی موجود بستگی دارد.


اختصار، مواجهه با  استن ممکن است  از طریق تنفس  هوای آلوده به آن،نوشیدن آب که شامل تولیدات استن باشد  بوجود آید.تماس بااستن می تواند باعث سوزش چشمها ودستگاه تنفس وسرگیجه شود .

درتماس حاد می تواند باعث بیهوشی شود . این ماده شیمیایی در لیست مواد کشف شده در آژانس حفاظت محیط قرار دارد.

 

استن چیست ؟

  استن یک ترکیب شیمیایی است که اغلب در محیط وجود دارد .بدون رنگ است اما بوی متمایز و مزه خاصی دارد .به آسانیتبخیر می شود .قابل اشتعال است ومحلول در آب می با شد .نامهای دیگر آن دی متنیل کتون ،2 پروپانون و بتاکتو پروپان .

استن در ساخت پلاستیک ،فایبر گلاس، داروها ودیگر مواد شیمیایی بکار می رود .استن همچنین در اکثر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود

در طبیعت در گیاهان، درختان،گازهای آتش فشان ،آتش سوزیهای جنگل واگزوزهای وسایل نقلیه ، دود دخانیات نیز یافت میشود .استن درپروسه صنعتی بیشتر از محیط استفاده میشود

زمانیکه استن وارد محیط می شود چه اتفاقی می افتد ؟

بیشترین درصد استن (97 %) در هوا آزاد می شود .

ازداخل اتمسفر به داخل آب وخاک به وسیله برف وباران وارد می شود .وبعد از آن به آرامی از داخل آب وخاک به هوا منتقل می شود .

استن در بدن حیوانات وخاک  باقی نمی ماند .

استن بوسیله میکرو ارگانیسم های داخل اب وخاک تجزیه می شود

استن می تواند  به داخل آبهای زیر زمینی ازطریق پاشیدن یا جمع شدن در زمین وارد شود .

استن در آب وخاک شکسته می شود اما زمانهایی که جهت این شکسته شدن نیاز است متفاوت است.

 

 

 

 

   

 

 

چگونه ممکن است با استن مواجهه داشته باشیم؟

استنشاق حد پایین استن(پایین تر از تراز تعیین شده )

استنشاق حد بالای استن که شامل هوا داخل کار گاههایی که تولیدات استن دارند ویا در ترکیباتشان استن بکار می رود ( به عنوان مثل ترکیبات شیمیایی خانگی،جلای ناخن ورنگ آمیزی کردن )

نوشیدن آب ویا خوردن غذایی که در آ ن استن بکار رفته است.

تولیداتی که استن در تر کیباتشان است .

جهت کودکان خوردن خاک یا ضایعات خطرناک که شامل استن است .

استن چه اثرات وضرری روی سلامتی دارد ؟

اگر شما با استن مواجهه داشته باشید وارد خون شما می شود وتوسط خون به تمام ارگانیسم های بدن می رسد. اگرمقدار آن کم باشد در کبد به مواد شیمیایی دیگر شکسته می شود  که    مضر نمی باشد واین موادشیمیایی یک انرژی جهت فعالیت های نرمال بدن ایجاد می کند .

اما تنفس تراز بالایی ازاستن برای مدت زمان کوتاه میتواند باعث سوزش وخارش بینی ،گلو،ریه وچشمان فرد شود .سردردونارسایی وسرگیجه،افزایش ضربان قلب،اثرات روی خون،استفراغ وحالت تهوع ونیز استفراغ های پی درپی ،غش کردن و کما وکوتاه شدن زمان قاعدگی در زنان  شود .

خوردن مقدار زیادی از استن می تواند باعث غش کردن وزیان به پوست ودهان می شود  .تماس با پوست می تواند باعث خارش وسوزش ونیز از بین رفتن پوست شود .سوزش وخارش وخارش چشمان ونیز دستگاه تنفس که در اثر تماس با تراز بالایی از استن است علایم بسیار مهم وخوبی است که به شما داده می شود تا از استنشاق استن مضر دوری کنید .توسط مطالعه روی حیوانات اثرات استن روی سلامتی افراد در دراز مدت تقریبا شناسایی شده است .مثل اثرات روی کلیه ،کبد،واعصاب ونیز افزایش زیانهایی روی تولید مثل کردن وکاهش قدرت جنسی در مردان  که البته روی حیوانات امتحان شده است در اثر تماس دراز مدت .

آیا استن می تواند باعث ایجاد سرطان شود  ؟

دپارتمان بهداشت وخدمات انسانی آژانس بین المللی تحقیق در مورد سرطان ونیز آژانس حفاظت محیط زیست(EPA) طبقه بندی چند سرطانزایی استن ندارد درصورت تماس با پوست  استن نمی تواند باعث ایجاد سرطان پوست شود .

شواهدو مدارکی نداریم دال بر اینکه اگر استن خورده شودویا استنشاق شود باعث ایجاد سرطان می شود  ( برای مدت زمان طولانی ).

مطالعاتی که روی کارگران انجام شده است هیچ نشانه ای از مرگ در اثر سرطان دیده نشده است.

چه آزمایشات پزشکی وجود دارد که نشان دهنده تماس با استن است ؟

روشهای مختلفی وجود دارد که میزان استن در تنفس،خون وادرا را نشان می دهد. این آزمایشات توانایی نشان دادن این را دارند که با چه مقداراستن در  تماس بوده اید. اگر چه  مقدار طبیعی دربدن افراد مختلف  متفاوت می باشد . این آزمایشات اثرات روی سلامتی را در صورت مواجهه نمی تواند  نشان  دهد . 

آزمایشات اغلب بین 2تا3 روز بعد از تماس با استن انجام می شود . زیرا مقداری از استن در مدت زمان کوتاهی از بدن  دفع می شود این تست به صورت روتین انجام نمی شود بلکه نمونه خون و ادرار می باست توسط پزشک در آزمایشگاه گرفته شود جهت انجام آزمایش.

توصیه دولت فدرال  جهت محافظت از سلامتی انسان:

از واحد ایمنی وبهداشت شغلی (OSHA )  ما کزیمم غلظت استن در هوا را 1000قسمت از استن در 1000000 (میلیون) قسمت هوا مشخص کرده است که همان PPM1000 است در محیطهای کاری جهت8 ساعت کار در روز و40 ساعت در هفته مشخص کرده است .

موسسه بین اللملی ایمنی وبهداشت شغلیNIOSHحد مواجهه مجاز با استن را PPM250جهت محیط کاری جهت 10 ساعت کار روزانه ودر مجموع 40 ساعت در هفته پیشنهاد کرده است

فهرست معانی

CARCINOGENICITY:  قابلیت داشتن جهت ایجاد سرطان

ERAPORATE:  تبدیل شدن مجاز به گاز

INGESTING: خوردن آب ویاغذا

LONG-TERM:   طول کشیدن به مدت یکسال  یا بیشتر

 

۱۳٩٠/٢/۱٦ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: