سندروم ساختمان Sick building syndrome

سندروم ساختمان یکی از مباحث طراحی صنعتی مربوط به ارگونومی در طراحی ساختمان است که در المپیاد سال 86 طراحی صنعتی نیز به عنوان سوال مطرح شده بود.

بیماری سندروم‌ ساختمان Sick building syndrome یا SBS وضعیتی‌ است که در آن‌ افراد علایمی‌ را تجربه‌ می نند که‌ به نظر می رسد مربوط به ماندن به مدت طولانی در یک ساختمان می باشد. دلایل دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است.

 

 1. Synthetic Insulation
 2. Poor Air Circulation
 3. Lack of Fresh Air
 4. Smoke
 5. Paint Fumes
 6. Dustmites
 7. Synthetic Carpet Outgassing
 8. Pet Dander
 9. Toxic Household Cleaners
 10. Fabric Outgassing
 11. Natural Gas/CO2
 12. Construction Materials
 13. Bacteria From Toilet Bowl
 14. Mold & Mildew
 15. Lead or Toxic Paint
 16. Carbon Monoxide
 17. Oil & Gas Fumes

بعضی‌ علایم‌ مرتبط‌ با این سندرم شامل‌:


سردرد، التهاب‌ چشم‌، بینی‌ و گلو، التهاب‌ پوست‌، سرفه‌، گیجی‌ و منگی‌، تهوع‌ و خستگی‌ است‌. علایم‌ به‌ سرعت‌ بعد از ترک‌ ساختمان‌ بهبود می یابند. اگرچه‌ دلایل‌ این‌ بیماری‌ ناشناخته‌ است‌، نظریه های‌ مشترکی‌ در این‌ مورد وجود دارد. 
1:مواد آلوده‌ خارج‌ از ساختمان‌: این‌ مواد براساس‌ موقعیت‌ قرارگیری‌ ساختمان‌ متفاوت‌ خواهند بود. طبق‌ این‌ نظریه‌ هوای‌ آلوده‌ و بد از راه‌ در و پنجره ها به‌ داخل‌ ساختمان‌ کشیده‌ می‌شوند.
2: مواد آلوده‌ داخل‌ ساختمان: پرده ها،‌ موکت ها، فرش ها و وسایل‌ تمیزکننده‌ می توانند حاوی خود مواد شیمیایی‌ باشند منجر به‌ التهاب‌ شوند.
3: باکتری ها، گرده ها و کپک ها و مواد کهنه: در صورتی‌ که‌ این‌ مواد در چاهک‌ فاضلاب‌ و یا تهویه‌ اتاق‌ باقی‌ بمانند، می توانند در هوا پخش‌ شوند و باعث‌ پیدایش‌ مشکلاتی مثل‌ انواع‌ آلرژی ها و سرفه‌ شوند.
4: سطح‌ بالا و پایین‌ رطوبت‌ و یا تغییر در میزان‌ رطوبت‌ یک‌ ساختمان‌ می‌تواند علایم‌ را شدیدتر کرده‌ و یا بیماری‌ ایجاد کنند.
5: تهویه‌ ضعیف‌ خیلی‌ از میحط‌ اداری‌ دارای سیستم تهویه هوا هستند ولی تهویه‌ بسیار ضعیف‌ است‌.

چگونه با این پدیده باید مبارزه کرد؟ 
تصور می‌شود مهم ترین دلیل این بیماری عدم جریان پیداکردن هوا در محیط کار است. اگر جریان هوای محیط کار بهبود یابد، علایم این سندرم از بین می رود.
مواد آلوده‌ ‌ باید شناسایی‌ شوند و سپس‌ از بین‌ برود و یا تا جایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ بی اثر شوند.
در صورتی‌ که‌ شما مشکوک‌ هستید که‌ محل‌ کارتان‌ باعث‌ بیماری‌ شما شده‌ است‌ علائم‌ روزانه‌ خود را به‌ یاد داشته‌ باشید. آیا هنگامی‌ که‌ ساختمان‌ را ترک‌ می کنید، احساس‌ بهتری‌ دارید؟ آیا هیچ گونه‌ تغییری‌ در محیط‌ کار خود داده اید؟
مثلا:

 • پنجره اتاق خود را باز کرده اید تا هوا جریان پیدا کند؟
 • دمای محل کار خود را تغییر داده اید؟
 • از عطرها و مواد بهداشتی و خوشبو کننده های کمتری در محیط کار خود استفاده می کنید؟
 • و در نهایت‌، اگر شما و همکارانتان‌ احساس‌ می‌کنید که‌ بررسی های‌ بیشتری‌ لازم‌ است‌، باید با مدیر ساختمان‌ و یا مراکز سلامتی‌ مشورت‌ نمایید.

امروزه میان مردم، مبلمان نه تنها یک کالای تجملاتی نیست؛ بلکه جزو کالاهایی محسوب می شود که دیگر کم کم به کالایی مصرفی تبدیل شده است؛


لوازم آشپزخانه امروزه در جوامع با حرکت به سوی مدرنیته و عبور از سنت ها تغییرات زیادی را در بین مردم خود ایجاد کرده اند؛ به گونه ای که این تغییرات باعث از بین رفتن مصرف بعضی کالاها و استفاده کردن بیشتر دیگر کالاها شده است. زمانی نه چندان دور در میان جهیزیه دختران کالاهایی از قبیل لوازم آشپزخانه آن همه از نوع ملامین یا رویی، فرش و یک سری کالاهای ساده زندگی بود؛ ولی امروزه این کالاها جای خود را به مایکرویو، یخچال ساید بای ساید، مبل، میز ناهارخوری و سرویس خواب داده و دیگر جایی برای پشتی و پتو با ملحفه سفید برای زیرانداز نمانده است.

در این میان با توجه به این تغییرات و احساس نیاز در و همچنین حجم انبوه تولید و واردات انواع گوناگون و سبک های مختلف مبلمان باعث شده تا خیلی ها بیشتر از آنکه به کیفیت و تناسب مبلمان و فضایی که می خواهند در آن استفاده شوند، توجه داشته باشند به شکل ظاهری و زیبایی آن توجه دارند.

البته زیبایی و شکل ظاهری یکی از عوامل مهم انتخاب در هنگام خرید مبلمان است و لازم است نکاتی را در نظر داشته باشند تا آنچه را که می خرید دلخواه شما باشد.

بعضی از مبل ها وقتی که روی آن می نشینید، احساس آرامش و راحتی نمی کنید که اصطلاحا می گویند آدم را پس می زند. این شکل به دلیل رعایت نکردن استانداردهای لازم در هنگام ساخت و عدم توجه به مسائل ارگونومی و اندام انسان است که مثلا ارتفاع نشیمن کوتاه یا بلند است یا زاویه دسته ها مناسب نیست و از این قبیل عیب ها. از این رو در هنگام خرید یک مبلمان بایستی روی آن نشسته و از راحتی آن از نظر سطح نشیمن، ارتفاع، زاویه دسته، پشتی و غیره اطمینان حاصل کنید.

باید هنگام خرید مبلمان با در نظر گرفتن فضای منزل یا محل کار مبلی را انتخاب کنید که با آن متناسب باشد. مثلا جهت اتاق نشیمن، اتاق خواب کودک و بزرگ سال، آشپزخانه و پذیرایی، استانداردها و اصول چیدمان متناسب با آن را رعایت کنید. به طور مثال مبلمان اتاق خواب کودک نباید خیلی حجیم و جاگیر باشد، همچنین از نظر ساخت نباید دارای لبه های تیز باشد تا برای کودک راحتی و تحرک را به همراه داشته و امکان جابه جایی آن را آسان کند.

از نظر رنگ بندی نیز بایستی دارای رنگ های شاد و اصطلاحا چند رنگ بوده تا باعث شادی کودک شود. در هنگام خرید مبلمان حتما از قبل تعدادی کاتالوگ، بروشور یا عکس مبلمان و نحوه چیدمان را بازدید کنید تا در هنگام خرید مبلمان متناسب با فضای خود انتخاب کنید. البته در کشور ما به دلیل رعایت نشدن استانداردهای ساخت و ساز در ساختمان سازی در انتخاب مدل متناسب هم دچار مشکل می شویم، به طوری که به راحتی نمی توانیم مدل مناسب فضای خود را انتخاب کنیم.

مساله دیگر در هنگام خرید مبلمان رنگ مبلمان است که اصولا بایستی از دو منظر مورد توجه باشد، یکی از نظر زیبایی شناختی و تناسب آن با محیط و دیگری از نظر نوع پوشش و مقاومت آن نسبت به عوامل محیطی از قبیل سرما و گرما، بخار آب، نور و غیره.

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مبلمان دوام و استحکام و کیفیت مواد به کار برده شده در آن است. به دلیل اینکه دانستن کیفیت مواد به کار رفته در مبلمان مستلزم داشتن اطلاعات فنی و تخصصی در زمینه صنایع چوپ و مبلمان است؛ لذا خریداران این محصولات بیشتر به شکل ظاهری آن توجه می کنند.

اما به طور کی دوام و کیفیت مبل بستگی به دو عامل در نوع مواد به کار رفته شده از قبیل چوپ، تخته خرده چوب (نئوپان) روکش طبیعی یا مصنوعی «MDF» یراق آلات و پارچه و غیره و نوع تکنیک و روش ساخت آن و همچنین نحوه اتصال قطعات به هم دارد. شما در هنگام خرید می توانید با در نظر گرفتن مسائلی مثل دقت در نداشتن درز و فاصله در محل های اتصال، پاشیده شدن رنگ به طور یکنواخت و نداشتن شره و همچنین نبود عیب در شکل ظاهری مواد به کار برده شده از دوام و استحکام آن مطمئن شوید. ولی در نهایت خریداران چاره ای جز اطمینان کردن به گفته های فروشنده و این که کالای مورد نظر دارای کیفیت مناسب است، ندارند.

در هنگام انتخاب مبلمان علاوه بر اینکه مبل باید دارای استحکام و دوام بالا باشد، باید سبک هم بوده و وزن زیادی هم نداشته باشد. وزن زیاد مبلمان دارای چند عیب است؛ یکی اینکه اگر وزن مبلمان زیاد باشد و مدت زیادی روی فرش بماند، باعث خرابی فرش می شود. این در حالی است که در هنگام جابه جایی و حمل و نقل نیز مشکل ایجاد می کند. بعضی افراد فکر می کنند هر چه مبل سنگین تر باشد، نشانگر کیفیت بالای آن و خوبی مواد به کار رفته در آن است در حالی که می توان با استفاده از چوب های سبک و رعایت استانداردهای ساخت، مبلمانی سبک و باکیفیت بالا داشت.

در آخر نیز مهم ترین مساله قیمت مبلمان است که آن را بایستی با توجه به ارزیابی شخصی از بازار و قدرت خرید خریدار بررسی کرد.

منبع: www.ergonomy.blogfa.com

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: