مهارت در رانندگی از جمله عوامل بسیار مهم در نحوه عملکرد صحیح و همچنین در عرصه ترافیک است . لذا عدم تبحر راننده در کنترل وسیله نقلیه و عکس‌العمل‌های نامناسب در هنگام برخورد با سوانح احتمالی، منشا بسیاری از تصادفات رانندگی است. قبل و هنگام رانندگی باید نکاتی را در نظر داشت تا رانندگی با بیشترین ایمنی انجام شود ، در زیر به نکاتی در مورد این موضوع اشاره شده است.


1- با آرامش وبا برنامه ریزی از منزل خارج شوید .

2- حتما قبل از حرکت خودرو را بازدید کنید و قبل از روشن نمودن خودرو ضمن بستن کمربند ایمنی آینه ها را نیز تنظیم کنید تا دید کور نداشته باشید .

3- سعی کنید کمی زودتر از مبدا حرکت کنید و بدانید که احتمال اینکه در چنین روزهایی شما به گره های ترافیکی برخورد میکنید زیاد است، بنابراین حتما باید با حوصله باشید وگرنه با یک حرکت اشتباه دیگران شما فشار خونتان افزایش میابد واین افزایش فشار خون باعث میشود که شما عکس العمل سریعتری داشته باشید .

4- رعایت فاصله را با خودروهای جلویی

5- طبق ماده ۱۴۹ قوانین راهنمایی ورانندگی شما درحین رانندگی حق صحبت کردن وآشامیدن وسیگار کشیدن ویا با گوشی موبایل حرف زدن ممنوع است ودر حین حرکت انجام دادن این رفتارها تخلف محسوب میشود در ضمن حادثه ساز نیز میباشد .

6- سعی کنید مسیری را انتخاب کنید که بار ترافیکی آن سبکتر است

7- از آنجا که مرگهای ناشی از ضربه سر با استفاده از کمربند ایمنی تا 25% کاهش می‌یابد، باید در طول مسیر همواره کمربندهای ایمنی را بسته نگهدارید.

8- صندلی عقب ایمن‌ترین محل برای کودکان است، از قرار دادن آنان در آغوش خود، در صندلی جلو، بیرون از صندلی مخصوص کودکان، پشت شیشه اتومبیل و صندلی عقب اجتناب کنید.

9- از کشیدن سیگار، صحبت کردن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن، مشاجره و شوخی و ... بدلیل کاهش تمرکز در حین رانندگی خودداری کنید.

10- پرخاشگری، لجبازی و غرور از عوامل اصلی در بروز حادثه هستند ضمن پرهیز از آن، با چنین رانندگانی با احتیاط برخورد نمایید و پلیس را درجریان قرار دهید.

11- در صورت مصرف داروهایی که بر هشیاری و سرعت واکنش شما در رانندگی تأثیر منفی دارند، از رانندگی خودداری کنید.

12- در زمان بروز خستگی و کم خوابی از رانندگی خودداری کنید.

13- به کودکان خود آموزش دهید که در حین حرکت از بازی کردن بادستگیره‌های اتومبیل، بازکردن در و قراردادن دست و سرخود خارج از پنجره اتومبیل خودداری کنند.

14- کمربند ایمنی را فراموش نکنید.

در شرایط خاص چون مه، برف و باران، رعایت نکات ایمنی سلامت جان راننده و سرنشینان خودرو را تضمین می‌کند. در چنین شرایطی ممکن است دید راننده کاهش یابد، که ممکن است ناشی از تاریکی زیاد، برف، مه، باران، دود و یا حتی نور زیاد باشد

پاورژوینت ایمنی در رانندگی

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: