سرطان پوست ، روز به روز سیطره خود را بر جامعه بشری افزایش می دهد و با یاری نور آفتاب ، افراد بیشتری را به دام خود می کشاند . این بیماری ، از جمله سرطان هایی است که بیشترین شتاب را در میزان رشد سالانه دارد . هر سال که می گذرد شیوع این معضل پزشکی بیشتر می شود

مصرف روزانه ضد آفتاب شما را در برابر ملانوم محافظت می کند.

 

مطالعات جدید نشان می دهد که استفاده از کرم های ضد آفتاب به صورت روزانه و در نواحی سر و گردن و بازوها و دستها احتمال ابتلا به ملانوم را تا نصف کاهش می دهد.

پژوهشگران استرالیایی بیش از ۱۶۰۰ نفر را به دو دسته تقسیم کردند. یک گروه با به کار بردن کرم های ضد آفتاب روزانه در نواحی سر و گردن و دست و پا به مدت ۵ سال بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ و دیگر گروه فقط استفاده معمولی از ضد آفتاب می کردند. در طی این دوره فقط ۱۱ نفر از ۲۲ نفر دچار این بیماری پوستی شدند.

 

دکتر هوارد کافمن مدیر مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه راش در شیکاگو و متخصص ملانوم می گوید: متغیرهای زیادی در احتمال ابتلا به این بیماری دخیل است.مثلا اخیرا زمانی که افراد در معرض مستقیم نور آفتاب قرار می گیرند بسیار کمتر است ، اما آنچه که مسلم است استفاده از ضد آفتاب تاثیر شگرفی بر کاهش خطر ابتلا به ملانوم دارد.تنها ۵٪ از عامل مرگ و میر سرطانهای پوستی ملانوم است.

ضرورت استفاده از ضد آفتاب

این مطالعات نشان می دهد اشعه ماورا بنفش به شدت به ملانوم مرتبط است و کرم های ضد آفتاب نقش موثری در پیشگیری از این بیماری را دارد.

 

لازم به ذکر است که ملانوم یک نوع سرطان پوست است که به سایر نواحی بدن و عمدتا گره های لنفاوی ریه ها و دستگاههای عصبی مرکزی گسترش می یابد و برای پیشگیری از آن باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب اجتناب کرد یا از کلاه هایی با لبه های پهن استفاده کنند و در تمام مواقع ضد آفتاب فراموش نشود.

 

امروزه دو گروه ضد آفتاب در بازار موجود است:


1- ضدآفتاب‌های آلی (یا شیمیایی) : که تشعشعات ماورای بنفش را جذب کرده و به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کنند و از رسیدن آن به لایه های عمقی پوست جلوگیری می کنند. این گونه ضدآفتاب‌ها در انواع بی رنگ و کرم پودری موجودند. در ساختمان این ضدآفتاب‌ها از موادی مانند PABA، سالیسیلات ها و سیناماتها، بنزوفنون ها و دی بنزوئیل متانها که جلوی اشعه ماورای نفش را میگیرند، استفاده می کنند، گاهی پیش می آید که افراد به یکی از این مواد حساسیت داشته و استفاده از این مواد موجب قرمزی و خارش پوست صورت آنها می شود.


2- ضدآفتاب‌ها غیرآلی (یا فیزیکی) :از جمله این ترکیبات، می‌توان به اکسید روی، تیتانیوم دی‌اکساید و پترولاتوم سرخ اشاره کرد.

 این گروه از ضد آفتابها با انعکاس اشعه ماوراء بنفش از رسیدن آن به پوست جلوگیری می کنند که پایه این کرم ها، پودر بسیار نرم روی است (همان نمونه هایی که روی پوست اثر سفید باقی می گذارد که معمولاً برای کودکان و نیز افرادی که پوست آنها حساس و تحریک پذیر است، این نوع ضدآفتاب‌ توصیه می شود.


امـروزه به مصرف‌کنندگان ترکیبات ضدآفتاب‌ توصیه می‌شود که به میــزانSPF (Sun Protection Factor)  (فاکتور محافظت کننده در برابر نور خورشید) ذکر شده بر روی محصول که به صورت عددی بین 15 تا 100 درجه بندی می شود توجه کنند.


 SPFنشان دهنده آن است که مصرف کننده پیش از رسیدن به مرحله آفتاب سوختگی، چه اندازه می تواند زیر نور آفتاب بماند. به عنوان مثال اگر 10 دقیقه طول بکشد تا پوست شخصی در برابر آفتاب بسوزد، برای کرمی با SPF 15  مدت اثر این کرم برای پوست فرد 150 دقیقه خواهد بود و پس از آن کرم را باید تجدید نمود. (یعنی زمان رسیدن به آفتاب سوختگی خود را در عدد SPF کرم ضرب کنید تا مدت اثر کرم ضد آفتاب خود را بدست آورید)


نوع پوست، رنگ چهره و مو، عکس العمل پوست و SPF


1- بلوند یا بور؛ پوست بسیار روشنی که در حالت عادی سفید است. چشمان آبی، کک و مک، بسیار کم برنزه می شود یا اصلاً رنگ نمی گیرد و به سرعت دچار سوختگی دردناک می شود. (50-30: SPF)


2- بلوند؛ قهوهای روشن یا سرخ مو؛ پوست در حالت عادی سفید است، به مقدار کم برنزه می شود و پوست می اندازد و به سرعت دچار سوختگی دردناک می شود. (50-30: SPF)


3- نژاد آسیای میانه یا هندو اروپایی؛ پوست در حالت عادی سفید است، در حد معمول برنزه می شود و سوختگی متوسطی دارد. (20-15: SPF)


4- رنگ معتدل؛ معمولاً با چشم و موی تیره، پوست در حالت عادی سفید یا قهوه ای بسیار روشن است، به راحتی رنگ میگیرد و حداقل میزان سوختگی را دارد. (10-6: SPF)


5- تیره؛ پوست در حالت عادی قهوه ای است، به راحتی رنگ می گیرد به ندرت دچار سوختگی می شود. (10-2: SPF)


6- بسیار تیره؛ پوست در حالت عادی سیاه است، بسیار تیره تر می شود و هرگز دچار سوختگی نمی شود. (10-2: SPF)


به نکته های زیر هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب دقت کنید :


1- SPF آن حداقل 15 یا بالاتر باشد.


2- مناسب نوع پوست بوده و خیلی چرب نباشد.


3- ضدتعریق و قابل شستشو باشد.


4- تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.


5- ساخت یک شرکت معتبر باشد و تقلبی نباشد.


6- کرم با پوست شما سازگار باشد و سبب تیرگی نشود و به اصطلاح بر پوست بنشیند.

 

 

    چگونه ضد آفتاب را به کار ببریم :


1- قبل از مصرف کرم ضدآفتاب‌ از کرم مرطوب کننده استفاده کنید یا از کرم ضدآفتاب‌ محتوی مرطوب کننده استفاده کنید.


2- ضدآفتاب‌ باید به تمام نقاط باز بدن مالیده شود. به خصوص صورت ، گوش ها ، گردن قسمت های فوقانی سینه ، پشت دستها ، قسمت های بدون موی سر در مردان.

 

هر نوع ضدآفتاب‌ با هر عیاری بیشتر از سه ساعـت روی پوست مؤثر نیست و باید بعد از 3 ساعت تکرار شود.

 شدن ضدآفتاب‌ می گردد باید دفعات استفاده از این فرآورده را افزایش داد. مستـقـیم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود.


بیشترین مقدار اشعه در فاصله زمانی 10 صبح تا 3 بعد از ظهـر به زمـیـن می رسد. در این فاصـله زمانی از قرار گـرفـتن بطور


پس از غوطه ورشدن در آب مجدداً باید ازضدآفتاب‌ استفاده کرد. به دنبال ورزش و فعالیت های بدنی که تعریق بدن سبب پاک


ایده آل است که حدود 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب از ضدآفتاب‌ استفاده شود تا زمان لازم برای نفوذ ماده به درون لایه کراتینی پوست فراهم باشد.

منبع:سلامت نیوز

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: