*   مواد قابل سوختن باید توسط علامات شفاف علامت گذاری شوند.چرا که این علامات اطلاعات با ارزشی را در اختیار ما قرار می دهند.و نوشته ی "قابلیت سوخت زیاد" و "قابلیت سوختن کم" در کنار آن نوشته شود.

*   مواد شیمیایی که خود به حریق دامن میزنند یعنی در هنگام سوختن نیز 2O تولید می کنند – مثل پراکسیدها- با سمبل مخصوص علامت گذاری می شوند.(حرف O بعلاوه سمبل آنش)

*   بهترین روش جایگزینی مواد غیرقابل سوخت به جای مواد قابل سوخت است تا میزان خطر را کم کنیم.روش بعد کاهش میزان مصرف است.

*   محل نگهداری ماده سوختنی مسقف و ایمن باشد.

*   هنگام برداشت ماده سوختنی از بشکه باید، آن دو ظرف(بشکه و ظرف ناقل) را با سیم بهم مربوط ساخت تا از تولید بار الکتریکی جلوگیری شود.

*   اگر در حین کار گاز یا بخار تولید شود باید از هود و هواکش برای خروج آنها استفاده کرد و باید مداما سیستم هواکش را کنترل کرد تا از درست بودن آن اطمینان حاصل شود.

*   پارچه های آغشته به روغن را نباید بی توجه در معرض هوا قرار داد.چرا که خودنوعی منبع محسوب می شوند.باید آنها را جمع آوری و در سطل های درب دار ضد حریق جمع آوری کرد.

*   اگر ماده سوختنی در لباس کارگر ریخت وضعیت قرمز است و باید فرا لباس را تعویض کرد.

*   یکی از تدابیر بسیار موثر ضد حریق رعایت نظافت و انضباط در محل کار است.

*   بهتر است مواد سوختنی را در کمد نگهداری کینم.

*   در محل هایی که گردوغبار های قابل حریق  تولید می شوند باید محل را بوسیله ی جاروبرقی از آلودگی زدود و لی نه فقط کف زمین را.

*   ته سیگاری که بی توجه به جایی انداخته می شود می تواند موجب حریق شود.و در محل های با ریسک بالا باید این خطر را با تابلوهای مشخص به افراد گوشزد کرد.

*   در مکانهای با ریسک بالا باید از کلیدهای ضد جرقه محافظ استفاده کرد.

*   در کارگاهها دربهای خروجی اضطراری را با تابلوها مشخص کرداین دربها به هیچ وجه نباید قفل یا چیزی مانع از بازشدن آنها شود.

*   جعبه های کپسول آتش نشانی، زنگ خطر، شیرهای اضطراری را بوسیله ی تابلو مشخص کرد.

*   ردبهای ضد حریق را در موارد بحرانی باید بطور کامل بست تا حریق را کنترل کند.

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: