از عوارض شایع و مشکل‌آفرین کم تحرکی و پشت‌میز نشینی، اضافه وزن و چاقی است چرا که افراد کم تحرک، کالری مصرفی خود را نمی‌سوزانند و فعالیتی برای سوختن انرژی ندارند.

به گزارش مرکز سلامت محیط و کار  ،مشاغل اداری و پشت‌میزنشینی، اثرات زیان‌آور فراوانی بر سلامت کارکنان دارند و چاقی و اضافه وزن‌ زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها است که دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های عروق کرونر، سکته مغزی، توقف نفس و سرطان از عوارض مهم این دو عامل به شمار می‌رود.

بنابراین گزارش چاقی، از عوامل ایجاد دیابت به ویژه دیابت نوع دو است چرا که با افزایش چربی بدن، مقاومت بدن بر اثر هورمون انسولین افزایش یافته و این امر در کنترل قندخون توسط هورمون انسولین اختلال ایجاد می‌کند.

گفتنی است افراد دچار اضافه وزن نسبت به افراد طبیعی 2 برابر بیشتر احتمال ابتلا به دیابت را دارند و این میزان در افراد دچار چاقی شدید به بیش از 50 برابر می‌رسد که این بیماری خود زمینه‌ساز مرگ زودرس، بیماری‌های قلبی و کلیوی، سکته مغزی و کوری است.

این گزارش اضافه می‌کند: اضافه وزن و چاقی از طریق مکانیسم‌های متعدد از جمله تأثیر بر سیستم گردش خون و هورمونی بدن باعث افزایش فشارخون می‌شوند که یکی از شایعترین عوارض چاقی محسوب می‌شود. همچنین پرفشاری خون نیز مانند دیابت عامل زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی، کلیوی و غیره است.

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کاهش سطح کلسترول خوب خون و افزایش سطح کلسترول بد خون را از عوارض اضافه وزن و چاقی دانست و گفت: با رسوب کلسترول بد خون در دیواره عروق خونی، خطر ایجاد تصلب شرائین و بیماری قلبی و سکته مغزی بوجود می‌آید.

سکته مغزی از دیگر عوارض چاقی با ایجاد رسوب چربی در جدار سرخرگ‌های مغزی و تنگ شدن عروق مغزی و در نتیجه کاهش خونرسانی به بخشی از مغز است که منجر به کمبود اکسیژن در منطقه‌ای از مغز و سکته مغزی می‌شود.

به گفته این مرکز چاقی یکی از قابل پیشگیری‌ترین عوامل ایجادکننده سرطان است و افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان هستند. سرطان پستان، رحم، تخمدان و کیسه صفرا در زنان چاق بیشتر دیده می‌شود و نیز چاقی سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های کولون، رکتوم و پروستات در آقایان می‌شود.

براساس این گزارش، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، از دیگر عوارض و مشکلات ناشی از کم تحرکی و پشت‌میز نشینی را به غیر از چاقی و اضافه وزن، ضعف عضلاتی ناحیه سرینی، شکم و پشت و در نتیجه افزایش ابتلا به کمردردهای غیراختصاصی و نیز دردهای مزمن گردن و شانه اشاره کرد. همچنین بی‌فعالیتی و نشست طولانی مدت در محیط‌های اداری یک عامل شروع ایجاد هموروئید (بواسیر) است و نیز افراد کم تحرک بیشتر مستعد اختلالات گوارشی همچون یبوست و اختلالات ادراری تناسلی همچون سنگ کلیه هستند.

این مرکز توصیه می‌کند با گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، رعایت رژیم غذایی و اصول تغذیه صحیح و رعایت اصول ارگونومیک در استفاده از ابزار کار می‌توان از عوارض کم تحرکی و پشت میزنشینی در کارمندان کاست

ماخذ: سایت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

۱۳٩٠/۱/٢٤ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: