دردهه اخیر با ظهورتکنولوژی EDS (سختی گیر الکترونیکی)، فرآوری فیزیکی آب، پا به عرصه جدیدی گذاشته است. این تکنولوژی با تلفیق دو فرآیند رسوب زدایی و سختی گیری، دریک سیستم واحد توانسته است تأثیر قابل توجهی درکاهش هزینه نگهداری و افزایش راندمان تأسیسات بگذارد. شرکت آردا زیست رسوبگیرهای خود را با کیفیتی قابل رقابت با نمونه های خارجی تولید کرده و توانسته است محدوده وسیعی از محصولات مورد نیاز در صنعت تأسیسات (متناسب با سایز لوله هایی به قطر 2/1تا بیش از 40 اینچ) را بپوشاند. تولید رسوبگیرهای الکترونیکی درچنین محدوده وسیعی درخاورمیانه بی نظیر و درسطح جهان نیز کم نظیر می باشد.

روش عملکرد سیستم

EDS با اعمال یک میدان الکترو مغناطیس متغیر بر روی یونهای بی کربنات محلول در آب (که از عوامل اصلی سختی آب می باشند) این ذرات را به صورت مجموعه های معلق در آب در آورده و به این ترتیب از ایجاد هر گونه رسوب بر روی اتصالات و مجاری عبور آب جلوگیری می کند. این دستگاه با افزایش حلالیت آب، به تدریج رسوبهای پیشین را نیز از دیواره ها جدا کرده و آنها را به صورت محلول معلق به آب بر            می گرداند.

مزایای EDS

مزیت اصلی EDS  بر روشهای شیمیایی، سهولت نصب و حذف هزینه های بالای نگهداری است، بطوریکه این سیستم برتری انکار ناپذیری بر سختی گیرهای شیمیایی دارد.

مزیت دیگر این روش، افزایش پیوستگی بین مولکول ها وکمک به تشکیل ذرات معلق بزرگتر است که حذف آنها را به کمک فیلترهای نسبتاَ ساده ممکن می سازد.

عدم اضافه کردن مواد شیمیایی به آب نیز از مزایایEDS  است. به علت شکست پیوند هیدروژنی بین مولکولهای آب در صورت استفاده از این فناوری بازدهی مبدلهای حرارتی بخصوص از نوع تبخیری افزایش پیدا می کند.

EDS در چیلر

EDS1بعد از پمپ و در ورودی کندانسور (ابزوربر در چیلرهای جذبی) نصب شده و آن بخش از چیلر را که با آب برج خنک کن در ارتباط است درمقابل رسوب محافظت می کند.

EDS2 بعد از پمپ و در ورودی ژنراتور نصب می شود (مخصوص چیلرهای جذبی آب گرم و آب داغ). استفاده از آن باعث افزایش راندمان ژنراتور می شود، به این ترتیب می توان ازآب داغ(گرم) با دمای نسبتأ پایین تری جهت راه اندازی چیلر استفاده کرد، که این به معنی صرفه جویی در مصرف انرژی است.

EDS در برج خنک کننده

EDS1 در ورودی آب به برج خنک کن نصب می شود و دارای چند مزیت است:

1-    حذف رسوب در برج خنک کن( خصوصا در نازل ها و پکینگها )

2-    کمک به جمه آوری ذرات درشت رسوب در کف برج خنک کن

3-    افزایش راندمان برج خنک کننده تا 10% ( این امر موجب افزایش T    می شود.)

EDS2 در مسیر آب تغذیه (Make up) و به عنوان سیستم کمکی جهت EDS1 نصب می شود. EDS2 در مواردی که میزان تبخیر بیش از حد بالا بوده و یا سختی آب منطقه زیاد است توصیه می شود.

EDS در مبدلهای حرارتی

EDS1 در سر راه آب سرد ورودی نصب می شود. EDS1 به منظور حذف رسوب و افزایش راندمان حرارتی در این مسیر نصب شده است.

EDS2 بر سر راه آب سیرکولاسیون نصب می شود. بدلیل اینکه آب سرد ورودی به منبع کویلی تنها یک بار از EDS1 عبور می کند استفاده از EDS2 به منظور کمک به عملکرد EDS1 به شدت توصیه می شود.

EDS3 در سر راه آب گرم شبکه گرمایش (آب مسیر بسته) و به منظور حذف رسوب احتمالی و افزایش راندمان حرارتی، نصب شود. استفاده از EDS3 در مواردی که سختی آب منطقه بالاست توصیه می شود.

EDS در دیگهای بخار

EDS1 در ورودی بویلر بخار و بعد از پمپ تغذیه (Feeder) نصب شده و با افزایش توان حلالیت آب، از رسوب گذاری در غلضتهای بالا (در حدود چند هزار ppm) جلوگیری می کند.

EDS2 در ورودی اکسیژن گیر (Deaerator) و به منظور حذف رسوب احتمالی در اکسیژن گیر (ناشی از پیش گرم شدن آب) نصب می شود .

EDS3 در ورودی تانک اصلی و روی آب تغذیه (Make up) قرار می گیرد تا به شکل کریستالهای نوع خنثی کمک کند .

نکته مهم : باید توجه داشت سیکل بویلر بخار در کنار تمام تمهیدات فوق نیاز به زیر آب کشی (Blow Down) منظم و به موقع دارد (معمولا سه بار در روز) . زیر آب کشی از افزایش بیش از حد غلظت آب درون بویلر پیش گیری می کند. البته بویلرهایی که از سختی گیرهای رزینی استفاده می کنند نیز به این عمل نیاز دارند .

۱۳٩٠/۱/٢۱ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: