گاز FM200 به عنوان جایگزین هالونها در صنعت اطفا حریق عرضه شد و مشکلاتی را که هالونها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند. از جمله این اشعه ها می توان به اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست میدهند به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام Bromotrifluoromethaneمیباشد تحت تاثیر اشعه ماوراءبنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در ازن واکنش میدهد، از این رو با شکسته شدن پیوند اکسیژن در ترکیب ازن لایه ازن مجود در جو دچار تخریب میشود.گاز FM200 جایگزین شده دارای پایداری همانند هالونها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با ازن موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد.و فرمول شیمیایی آن 1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropaneمی باشد، از ویژگی های FM200 میتوان به موارد زیر اشاره کرد.


در برخورد سیال FM200 با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.
بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های fm200 در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسول¬ها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۳٠ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

سیستم مدیریت ساختمان در دیتا سنترها به سامانه ای اطلاق می شود که قابلیت تجمیع و کارکرد همزمان و با قابلیت تأثیرگذاری سیستم های مختلف الکتریکی و مکانیکی ساختمان اعم از سیستم HVAC ، سیستم روشنایی، اعلان و اطفاء حریق، نظارت مداربسته، کنترل دسترسی و سایر سیستمهای متداول در ساختمانها را به یک ساختمان اضافه می کند، به طوری که در ساختمان مجهز به سیستم مدیریت ساختمان این سیستم ها علاوه بر کار همزمان قابلیت تأثیرگذاری بر روی یکدیگر را خواهند داشت.


در اینجا برای روشن شدن بخشی از فواید تجمیع این سیستم ها به یک مثال ساده توجه کنید. 
در هنگام وقوع حریق در ساختمان در صورت عدم وجود سیستم مدیریت ساختمان (BMS) ، سیستم اعلان حریق ، وقوع حریق را اعلان خواهد کرد و درصورت وجود سیستم اطفاء حریق این سیستم پس از زمان مشخص کار اطفاء را، فارغ از اینکه محیط آمادگی برای اطفاء دارد یا نه انجام خواهد داد و برای مثال اگر درها باز باشد، سیستم هوارسان اعم از فن کوئل ، کولر و ... روشن باشد و یا راههای هوایی باز باشند در بسیاری از مواقع اطفاء بی اثر و یا حداقل کم اثر خواهد بود. حال اگر ساختمان مذکور دارای سیستم مدیریت ساختمان (BMS) باشد در هنگام اعلان حریق، کلیه سیستمهای هوارسان اعم از HVAC ، راههای هوای تازه و دریچه های مربوط به هواسازها بسته خواهد شد. در صورت وجود اگزوزفن ، دریچه ها باز شده و موتور آن روشن خواهد شد تا با خارج کردن هوا و دود و کم کردن فشار هوا به مهار آتش کمک کند. 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۳٠ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

چکیده : برای پیاده سازی ونصب موفق سیستمهای خودکاراعلام واطفاء حریق رعایت اصول واستانداردهای بروز در این زمینه از اهمیت خاصی بر خوردار است. در این تحقیق سعی شده است تا با استفاده از تکنیکهای طراحی و تلفیق آن با کاربرد در صنایع گوناگون به یک دید عمیق تری از این گونه سیستمها پرداخته شود، منافع ناشی از سیستمهای خودکار اعلام و اطفاء حریق علی رغم هزینه بر بودن آنها، بسیار زیاد بوده به نحویکه اکثر صنایع خواهان بهترین نوع اینگونه سیستمها میباشند. این بررسی برای کمک به مدیرانی است که درصدد خرید و پیاده سازی اینگونه سیستم ها طبق استانداردهای موجود هستند. معیار های انتخاب در این بررسی بر اساس مزایا و معایب هر یک از سیستمها استوار است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٢٢ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مقدمه 

در زمانه ای که ما بسر می بریم زندگی انسان ها با انواع مختلف مواد شیمیایی بدست آمده بصورت طبیعی ومصنوعی نظیر نفت – گاز-انرژی الکتریسیته-مواد رادیواکتیو ودیگر مواد شیمیایی در دسترس خطر ناک آمیخته شده است که در نتیجه آن احتمال بروز آتش سوزی و انفجار افزایش یافته است دانش بشری با تلاش پیگیر ومستمر سال های متمادی و از دیر باز در صدددستیابی به راه ها و روش های علمی و البته عملی برای کشف به موقع وخنثی نمودن حریق وحوادث ناشی آن بوده است از این رو پیشگیری از خطر حریق به صورت یک موضوع حیاتی اقتصادی ، اجتماعی مطرح گردید که باید ایجاد آزمایشگاههای مجهز از طرفی تاسیس مراکز آموزشی از سطح آموزش مردمی و هماهنگی توسط رسانه های جمعی تا آموزشگاهها ودانشکده جهت تربیت نیروهای متخصص و ورزیده برای آمادگی و مقابله با خطرات اقدام نمود.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٢٢ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

عنوان : تشکیل کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در کارگاههای مشمول سال 83 توسط کارفرما

هدف : مشارکت کارگران و کارفرمایان به منظور صیانت ازنیروی انسانی و منابع مادی کشور در کارگاههای مشمول جهت رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آئین نامه مربوط  

دامنه عملکرد :
 اداره  کارو امور اجتماعی ، مرکز بهداشت - کارگاه 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٩ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

هنگام بروز حریق سرعت توسعه شعله به صورت نمایی افزایش پیدا می کند به همین دلیل اطفاء سریع موجب کاهش چشمگیر تلفات و خسارات می گردد . جهت ایمن سازی نقاط مختلف خطر خیز ( سالن های تولید ، انبارهای نفت و گاز و پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز ، ایستگاه های تقویت فشار گاز ، ماشین آلات خطوط تولید ، سالن تأسیسات ، تابلوهای برق ، تونل های کابل و رایز ها و سینی کابلها ، اتاقهای آسانسور و تابلوهای کنترل مربوطه ، اتاق کنترل و تجهیزات کنترلی و مخابراتی و دیتا و . . . ) سیستم اطفاء حریق AEROSOL MAG جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا می باشد ، معرفی و پیشنهاد می گردد . 
در محیط هایی که ماشین آلات ، تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی ، خودرو ، سوخت و . . . وجود دارد همیشه خطر حریق نیز وجود دارد . این حریق ها باید با مواد اطفاء کننده مؤثر خود خاموش گردند به گونه ای که آسیب های مضاعف از سوی ماده اطفاء کننده به تجهیزات و ماشین آلات وارد نگردد . بدین منظور سیستم اطفاء حریق آیروسولکه یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا می باشد در این جا معرفی و پیشنهاد میگردد . 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٧ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دود تشکیل شده از ملکولهای متفاوت که از قطر5 ×10-4 (0.0005)  میکرو متر شروع و تا 10  میکرومتر ادامه دارند. ملکولهای بیش از 10میکرومتر از حیطه دود خارج و در دسته بندی گرد و غبار، پودرها و ملکولهای ریز دیگر قرار دارند.

در این دسته بندی ریز ترین ملکولها ،گازهای قابل اشتعال با قطر حدودی بین 5 ×10-4 تا 5×10-3 میکرومتر می باشند. گازهای دیگری همچون منواکسید کربن با قطر حدودی


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٦ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

زمان تخلیه ساختمان از سه قسمت اصلی تشکیل گردیده است:

 زمان کشف حریق که از شروع حریق تا اعلام آن 1- A wareness time              

به طول می انجامد.

زمان شنیدن آژیر خطر و اطمینان (باور نمودن )  2- Behaviour and response time

و پاسخ به آن حرکت تا ابتدای مسیر تخلیه

زمان فرار ، که از ابتدای مسیر حرکت شروع و تا گذشتن 3-Escape time              

از درب خروجی یا رسیدن به محل امن ادامه می یابد.

جمع سه زمان فوق به عنوان زمان تخلیه ساختمان به حساب می آید.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٦ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

بر طبق آمار،حدود 80% از حریق های خانگی رخ داده در کشور آمریکا ، در ساختمان های بدون سیستم اعلام حریق رخ داده ، که منجر به کشته شدن حدود 4000 نفر در سال شده است.

بر طبق همین آمار از 1795000 حریق های مسکونی در سال 1995 ، حدود 29% در آشپزخانه ، 13% در اتاق خواب و 7% در اتاق نشیمن رخ داده است .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٦ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نگاه کلی

هدایت ویژه آب ، شاخص قابلیت آن در هدایت یک جریان الکتریکی است و از این نظر که قابلیت هدایت الکتریکی ویژه ، نسبت معین و مستقیمی با TDS و مواد محلول موجود در آب دارد، لذا اندازه گیری آن به‌منظور کنترل کیفیت آب از اهمیت زیادی برخوردار است. در صنعت ، هدایت آب در کنترل تخلیه جوشاورها و آبهای برگشتی سیستمهای خنک کننده اهمیت زیادی دارد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

روش صحیح کلرسنجی آب

تعاریف :
آب آشامیدنی :

منظور آبی است که عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و رادیونوکلوئیدی در حدی باشد که مصرف آن جهت آشامیدن عارضه سوئی در کوتاه مدت  یا دراز مدت در انسان ایجاد نکند.دفع فاضلاب :

منظور سیستم فاضلابی است که طبق اصول بهداشتی به چاههای جاذب با مخزن سپتیک و یا شبکه جمع آوری و تصفیه وصل می گردد. دسترسی خانوار به منابع تأمین آب بهسازی شده :
۱ – حداقل بیست لیتر برای هر نفر در شبانه روز۲ – دسترسی خانوار به شبکه لوله کشی توسط شیر برداشت به انشعاب عمومی یا انشعاب خصوصی ، چشمه بهسازی شده ، قنات بهسازی شده ، چاه بهسازی شده یا برکه بهسازی شده و جمع آوری آب باران۳- منابع تأمین آب در فاصله ۱ کیلومتری محل سکونت خانوار یا حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی واقع شده باشد .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

کاربرد ید در ضد عفونی آب شرب

تهیه کننده : مهندس حسین معصوم بیگی

خلاصه :

ید عنصر شیمیایی است به مقدار کمی در آب حل می شود (۳۴/ گرم در لیتر ). متداولترین ترکیباتی ید که مورد استفاده قرار می گیرند یدید سدیم (NaI  ) و یدات پتاسیم( KIO3)  است . در امور پزشکی ، ترکیبات رنگی ، فتوگرافی ترکیبات آلی و شیمیایی و داروسازی کاربرد دارد . ید 127 ایزوتوپ پایدار و ید 131 یک رادیو ایزوتوپ مصنوعی با نیمه عمر 8 روز می باشد . فقط مقادیر جزئی یدید ها در آب خام یافت می شود . آب دریا محتوی مقدارزیادی ید ( ۶۰-۵۰گرم در لیتر ) می باشد . در ضد عفونی آب استخرهای شنا و ضد عفونی آب شرب هم کاربرد دارد . مقدار ید باقی مانده در آب استخرهای شنا باید 6/ - 2/ میلی گرم در لیتر  باشد با این غلظت حتی انتروویروسها را تحت شرایط کنترل شده ، غیر فعال می کند . مقدار باقی مانده ید در آب جهت ضد عفونی مؤثر 1 میلی گرم در لیتر  می باشد . ید باکتری کش و ویروس کش و آمیب کش در دقت های 50- 5 میلی گرم در لیتر  می باشد ، ید عنصری جزئی مورد نیاز و ضروری در ساخت هورمون تیروئید است .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

سختی آب

موضوع : سختی آب

آب سخت

آب سخت آبی است که حاوی نمک‌های معدنی از قبیل ترکیبات کربنات‌های هیدروژنی ٬ کلسیم ٬ منیزیم و ... است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

جوشکاری، عوارض و راههای پیشگیری از آن

مقدمه:

   بشر از زمانیکه خود را شناخته در پی کار و فعالیت بوده و در هر زمان دستخوش تحولاتی گردیده  است. به وجود آمدن ابزار کار قدیمی‌ترین تحولی است که در زندگی بشر بوجود آمده است. زمانی ابزار سنگی و بعداً با پیدایش آهن و فلزات ابزار فلزی جایگزین آن شد به تبع توسعه صنایع و ابزار آلات مشاغل مرتبط با آنها نیز به صورت تخصصی درآمده و از هم جدا گردید که حرفه جوشکاری یکی از آنها می‌باشد.

عوامل زیان آور موجود در کارگاه جوشکاری:

   در کار جوشکاری ابزار و وسایلی استفاده می‌شود که در صورت عدم رعابت موازین ایمنی باعث بروز مشکلاتی می‌گردد. عمده‌ترین عوامل زیان‌آوری که در رابطه با این حرفه وجود دارد عبارتند از:

1-    انواع اشعه‌های ناشی از جوشکاری

2-    سر و صدای محیط کار


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

میکرو فر ، طرز کار و نکات ایمنی : 

فرهای میکروویو امروزه یک روش مناسب و راحت برای پخت و گرم کردن غذا هستند . آسانی کار کردن با آن و صرفه جویی در زمان به عنوان مزایای این وسیله باعث  محبوبیت عامه ، برای مصارف خانگی و رستورانها شده است . در حالیکه بعضی از مصرف کنندگان در باره امنیت این وسیله و تاثیرات آن بر روی مواد غذایی اظهار نگرانی می کنند .

فرهای میکروویو چگونه کار می کنند ؟ 

میکروویو نوعی انرژی الکتریکی و مغناطیسی است که در فضا حرکت می کند . مولد این امواج یک لوله الکترونی مگنترون است . این امواج از موادی مثل شیشه ، کاغذ ، پلاستیک و مواد مشابه عبور کرده ، اما توسط فلز منعکس می شود . این امواج بعد از تولید آنقدر به دیواره های داخلی فر برخورد می کند تا توسط غذا جذب شوند و باعث می شوند که مولکول های غذایی مانند آب ( یک جاذب خیلی موثر برای این امواج است ) به حرکت درآمده و نوسان کنند و نتیجتا" حرارت تولید شده و در این پروسه غذا پخته شود


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

حفظ کیفیت هوا عبارتی است که تمامی عملیات لازم را برای کنترل کیفیت اتمسفر توصیف می‌کند.

 مقدمه

مقررات کنترل و سیاستهای کنترلی ، مجوز قانونی جهت اجرای سیاستهای کنترل ابداعات جدید ، مربوط به گازهای متصاعد شده در اتمسفر ، شبکه نظارت بر اتمسفر ، سیستم اطلاعات حفاظتی ، تاسیس سازماندهی نهادها ، سیستم مربوط به تجزیه و تحلیل شکایات درباره آلودگی هوا و عملیات نمونه‌برداری از گازهای خازج شونده از دودکش ، از جمله عناصر ضروری حفظ کیفیت هوا به شمار می‌روند.
کیفیت هوای اتمسفر و استانداردهای مربوط به گازهای آزاد شده شامل استانداردهای اول که متکی بر معیارهای کیفیت هوا ، ایمنی و حفظ سلامت جامعه را در دامنه‌ای گسترده رعایت نموده است در حالی که استانداردهای ثانوی که آنها نیز متکی بر معیارهای کیفیت هوا هستند جهت حفظ رفاه عموم از قبیل کارخانه‌ها ، حیوانات ، اموال و مواد پی‌ریزی شده‌اند. برای پایین آوردن آلودگی به کمتر از استانداردهای کیفیت هوای اتمسفر ، استانداردهای ملی مواد متصاعد شده با تکیه بر در دسترس بودن تکنولوژی کنترل وضع گردیدند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

از آنجا که امروزه در کشور ما تاسیس کارخانجات سیمان که با بهره گیری از سرمایه گذاری های کلان انجام می گیرد. معمولا با اشتغال زایی و جوانب اقتصادی دیگر همراه است توسعه ی صنعت سیمان روندی رو به رشد را طی می کند. اما در راستای این منافع اقتصادی آسیبهای زیست محیطی ناشی از کارخانجات سیمان اجتناب ناپذیر است. این آسیبها شامل آلودگی هوا، آلودگی آبهای زیر زمینی منطقه، از یبن رفتن پوشش گیاهی و … می باشد.
برخی از عواملی که سبب ایجاد آلودگی می گردند عبارتند از :
1- گرد و غبار ناشی از فرایند آسیا کردن مواد اولیه
2- گازهای متصاعد شده نظیر NOx و SOx که از احتراق سوختهای مورد نیاز نظیر نفت و ذغال سنگ برای مشعل کوره حاصل می شوند.
3- عناصر سنگین موجود در مواد آهکی و رسی و همچنین سوختهای کوره که در گازهای کوره آزاد می شوند.
4- آزاد شدن یک سری مواد آلی و فلزات سمی از سوختن باطله های نفتی وارگانیکی موجود در مواد اولیه .
برای جلوگیری از آلودگی های نامبرده راهکارهایی را میتوان در نظر گرفت تا این اثرات به حداقل خود برسد . از جمله اقداماتی که می توان انجام داد عبارتند از :
1- جمع آوری و بازیابی گرد و غبار ناشی از آسیا کردن مواد اولیه
2- ایجاد سیستمهای تخلیه ی مناسب به همراه HOOD
3- جریان هیدرولیکی مناسب و سیستمهای کنترل کننده بیرون راننده برای کم کردن مقدارمواد معلقی که به بیرون حمل می شود.
4- استفاده از سوختهایی که شامل حداقل NOx و SOx باشد.
5- استفاده حتی الامکان از پروسه ی خشک به جای تر
6- استفاده از شعله ی احیایی برای کاهش مقدار NOx و سایر ترکیبات سمی
برای فراهم آوردن توجیهات اقتصادی وز یست محیطی توام در صنعت سیمان نیاز به یک ترکیب قوی از راهکارهای مناسب پیشگیری کننده از آلودگی های محیط زیست و فعالیتهایی که از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر باشد مورد نیاز است.

۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دید کلی
یکی از وسایلی که بر اساس اصول الکترواستاتیک ساخته می‌شود تصفیه کن الکترواستاتیک است. در این وسیله به کمک تخلیه الکتریکی قطرات ریز مایع و ذرات جامد معلق در یک گاز از آن جدا می‌شود. در تصفیه کن الکترواستاتیک ، مخلوط گاز و ذرات معلق ، ابتدا از ناحیه‌ای که در آن تخلیه هاله‌دار قرار دارد عبور داده می‌شود، تا این ذرات باردار شوند. غبار باردار جذب آند می‌شود و با تکان دادن سطح آند ، می‌توان آن را جمع آوری کرد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

تصفیه اولیه:


تصفیه اولیه فاضلاب شامل حذف مواد جامد معلق از فاضلاب و یا آماده سازی فاضلاب جهت ورود به قسمت تصفیه ثانویه می باشد. بخش ها مختلف تصفیه اولیه عبارتند از :
1- آشغالگیری،
2- ته نشینی،
3- شناورسازی،
4- خنثی سازی و متعادلسازی.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مقدمه

این مبحث مرور کلی در زمینه طراحی و بهره برداری از تاسیسات حذف بیولوژیکی نیتروژن است.در این مبحث کاربرد سیستم های تک مرحله ای اکسیداسیون کربن / نیترات سازی / نیترات زدایی ، به دلیل هزینه های مربوطه و سهولت استفاده مورد تاکید قرار می گیرد.به هر حال کاربرد تاسیسات نیترات زدایی به عنوان مرحله ای مجزا به صورت گزینه مناسب مورد بحث قرار می گیرد .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

آموزش بازرسی فنی جرثقیلها

 

1- مقدمه :

اهمیت استفاده از جرثقیل در صنایع بسیارمشهود است. جرثقیل ، نصب دستگاهها ، ساختمان بناها ، تخلیه و بارگیری کشتی ها و غیره را آسان تر نموده است . چنانچه از این وسائل به خوبی نگهداری نشود و مورد بازرسی فنی و آزمایش مرتب قرار نگیرد چه بسا ممکن است صدمات عظیمی به دستگاهها ، تجهیزات و کارکنان وارد آید .

برای جلوگیری از بروز این صدمات و پیش آمدها ، جرثقیل ها و وسائل بالابر بایستی مرتبا و تحت برنامه زمان بندی شده ای مورد بازرسی فنی و آزمایش قرار گیرند تا نواقص و معایب آنها برطرف و برای کار بدون خطر آماده باشند .

تصادفات و ضایعات بسیاری در اثر بی توجهی و عدم بازرسی فنی و آزمایش به موقع جرثقیلها و وسائل بالابر بوقوع پیوسته که اکثرآنها قابل اجتناب بوده اند . برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از فرسایش و خرابی قطعات ، جرثقیلها و سایر وسائل بالابر می باید تحت نظام و مقررات بازرسی فنی که از طرف موسسات و سازمانهای ذیصلاح منتشر می شود بطور کامل اجزاء هر دستگاه بر حسب کارکرد آن در زمان معین مورد بازرسی فنی و آزمایش قرار گرفته و در صورت لزوم تعمیر و ترمیم گردد .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

وقتی حادثه ای اتفاق می افتد برای تحقیق در رابطه با علل به وجود آورنده حادثه ابتدا وجود اشکالات و نقایص احتمالی در عوامل فیزیکی و قابل لمس مانند ابزارآلات ، ماشین آلات ، مصالح و مواد مصرفی وسایل حفاظت عمومی ، وسایل حفاظت فردی و غیره مورد توجه قرار می گیرد ، در حالی که بررسی آمار حوادث نشان می دهد بخش اعظم حوادث مربوط به عوامل انسانی مانند عدم رعایت دستورالعملهای ایمنی به علت فقدان آموزش های لازم و یا به علت شرایط نامناسب روحی و روانی فرد حادثه دیده بوده است. حوادث بسیاری برای پرسنل کار کرده و با تجربه که از نظر شرایط و وسایل ایمنی کار و گذراندن دوره های آموزشی لازم کمبودی نداشته اند ، به وجود آمده که پس از تحقیقات بعدی مشخص شده علت آن ارتکاب به اشتباهات فاحش در اثر شرایط نامساعد روانی فرد در مقطع بروز حادثه بوده است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نمونه برداری بوسیله دستگاه Hi-Volume Sampler

انجام می شود . این دستگاه تشکیل شده است از یک محفظه آلومینیومی که دارای درب شیروانی شکل می باشد.یک موتور پمپ با قدرت 750 وات و با ولتاژ 220 تک فاز که داخل بدنه موتور استوانه ای شکل کائوچوئی قرار دارد.یک قیف که دهانه دایره شکل آن به بدنه موتور نصب می شود و روی دهانه مستطیل شکل آن یک توری سیمی با ابعاد810 اینچ نصب شده است بطوریکه وقتی دستگاه درون محفظه آلومینیومی قرار داده می شود ، توری سیمی به شکل افقی می ایستد ،از یک فلومتر جهت تعیین حجم هوای عبوری در مدت نمونه برداری استفاده می شود.

روش سنجش ذرات معلق با توجه به دستگاه ذکر شده ،روش وزن سنجی (Gravimeter ) است . برای نمونه برداری از فیلتر فایبر گلاس 810 اینچ استفاده می شود. این فیلتر به صورت افقی روی توری سیمی قرار می گیرد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

بررسی واحد تصفیه آب پتروشیمی

     آب جزء اصلی ترین مواد کلیه واحدهای صنعتی است از این رو تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی و تصفیة آنها به منظور در اختیار قرار دادن به واحدها بسیار با اهمیت است در زیر به شرح مختصری در مورد واحد تصفیه آب پتروشیمی اصفهان می پردازیم .
هدف اصلی از احداث تصفیة آب خام جهت تصفیه آب واحد 7500 مجتمع پتروشیمی اصفهان و نیز تهیه آب بدون یون مصرفی در بویلرهای واحد نیروگاه می باشد ، این واحد همچنین مشتمل بر بخشهای تولید آب آشامیدنی وآب سرویس و آب سیستم آتش نشانی است.

تئوری فرآیند :


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

ناخالصی های موجود در آب :
آب خالص در طبیعت به دلیل ویژگیهای حلالیت بالای آن ، وجود ندارد و دارای ناخالصی های گوناگون می باشد ناخالصی های آب را به سه دسته کلی مواد جامد محلول ، مواد جامد معلق و کلوئیدی و گازها دسته بندی می نمایند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

یکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می‌شود.

باران هنگامی اسیدی است که میزان Ph آب آن کمتر از 6/5 باشد. این مقدار Ph بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی‌اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات

( Hco3 ) در آب خالص است.

باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد.دید کلی

در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و Ph باران طبیعی آلوده نشده حدود 6/5 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و Ph آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

تاریخچه

پدیده باران اسیدی در سالهای پایانی دهه 1800 در انگلستان کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. «اسمیت» در سال 1873 واژه باران اسیدی را برای اولین بار مطرح کرد. او پی برد که ترکیب شیمیایی باران تحت تاثیر عواملی چون جهت وزش باد ، شدت بارندگی و توزیع آن ، تجزیه ترکیبات آبی و سوخت می‌باشد. این محقق متوجه اسید سولفوریک در باران شد و عنوان نمود که این امر ، برای گیاهان و اشیا واقع در سطح زمین خطرناک است.

«موتا» و «میلو» در سال 1987 عنوان داشتند که دی‌اکسید کربن با اسید سولفوریک و اسید نیتریک عوامل اصلی تعیین کننده میزان اسیدی بودن آب باران هستند، چرا که در یک فاز آبی به صورت یونهای نیترات و سولفات در می‌آیند و چنین یونهایی به آب باران خاصیت اسیدی می‌بخشند.عوامل موثر در اسیدیته باران

آب باران هیچگاه، کاملا خالص نبوده و با پیشرفت صنعت بر ناخالصی‌های آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی از نمک‌های دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت می‌کنند.

آتش‌سوزی جنگل‌ها نیز، از جمله عواملی است که در میزان اسیدیته آب باران نقش دارد. فرآیندهای بیولوژیکی، آتشفشانی و فعالیت‌های انسان، مواد آلوده کننده جو را در مقیاس محلی، منطقه‌ای و جهانی در فضا منتشر می‌کنند. به عنوان مثال، در صورت وجود جریانات باد در نواحی صنعتی، مواد خارج شده از دودکش‌های کارخانه‌ها در سطح وسیعی در فضا پراکنده می‌شوند.

اسیدهای موجود در باران اسیدی

اسیدهای عمده در باران اسیدی، اسید سولفوریک و اسید نیتریک می‌باشند. بطور کلی این اسیدها به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول مثل و را دربر دارند، بوجود می‌آیند. از این رو معمولا محل نزول باران اسیدی دورتر از منبع آلاینده‌ها می‌باشد. باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دوربرد آلاینده‌های هوا توسط باد حد و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.

منابع تولید دی‌اکسید گوگرد

بطور کلی در مقیاس جهانی بیشتر بوسیله آتشفشان‌ها و توسط اکسایش گازهای گوگرد حاصل از تجزیه گیاهان تولید می‌شود. این دی‌اکسید گوگرد طبیعی معمولا در قسمتهای بالای جو انتشار می‌یابد. بنابراین غلظت آن در هوای پاکیزه ناچیز می‌باشد. منبع عمده تولید ناشی از فعالیتهای انسانی احتراق زغالسنگ می‌باشد.

دی‌اکسید گوگرد بوسیله صنعت نفت به هنگام پالایش نفت یا تصفیه گاز طبیعی مستقیما یا به صورت در هوا انتشار می‌یابد. بیشتر کانیهای با ارزش در طبیعت به صورت سولفید یافت می‌شود. بنابراین هنگام استخراج و تبدیل آنها به فلز آزاد مقداری در هوا آزاد می‌شود و در اثر ترکیب با ذرات ریز بخار آب به تبدیل می‌گردد و در اثر کاهش دما در قسمتهای بالای جو به صورت باران اسیدی به زمین برمی‌گردد.

منابع تولید اکسیدهای نیتروژن

در هوای غیر آلوده به مقدار کم در اثر ترکیب اکسیژن و نیتروژن موجود در هوا هنگام رعد و برق، وجود دارد و همچنین مقداری هم از رها شدن اکسیدهای نیتروژن از منابع زیستی حاصل می‌شود، اما که به عنوان آلاینده جوی محسوب می‌شود، از نیروگاهها و دود اگزوز خودروها ناشی می‌شود.

باران اسیدی در آمریکای جنوبی

پیرامون معضل باران اسیدی، به ویژه در مورد مناطق صنعتی که میزان Ph کمتر از 3 دارند، تاکنون مقالات زیادی منتشر شده است. با وجود این بعضی از محققین معتقدند که برخی از این مقالات مستند نیستند و Ph طبیعی باران توسط فعالیتهای مختلف انسانی ، چنان تغییر می‌کند که تعیین یک استاندارد، غیرممکن می‌باشد. در ارتباط با این مطلب می‌توان مثالهایی از آمریکای جنوبی زد. جایی که میزان Ph آب باران ، هم در جنگلهای آمازون و هم در شهرهای سائوپائولو و ریدوژانیرو و باربر 7/4 است. در جنگل آمازون موارد زیر در اسیدی شدن تاثیر اساسی دارند:

- یدسولفوریک که خود از اکسید شدن سولفید هیدروژن (از مواد فرار مناطق مردابی) تشکیل می‌شود.

- ید آلی که از سوختن مواد آلی بوجود می‌آید.عملکرد و آثار بارانهای اسیدی که بطور طبیعی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است، ما را به سوی رخدادها زیستی فاجعه‌آمیز هدایت می‌کند. با وجود اینکه این پدیده منشا طبیعی دارد، محققان بر این باورند که عملکرد انسان در این رابطه بسیار تاثیر گذار است.باران قلیائی

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که در بعضی از مواقع ، Ph آب باران حتی در جو بسیار آلوده هم در 5،6 ثابت باقی می‌ماند. دانشمندان این مسئله را به حضور ترکیبات قلیائی در کنار اسید نسبت می‌دهند.

چنانچه میزان ترکیبات قلیائی شدیدا افزایش یابد، Ph باران به بیش از 7 نیز می‌رسد. در این صورت به جای باران اسیدی ، باران قلیائی خواهیم داشت. ضمنا گروهی از عناصر شیمیایی در جو وجود دارند که حالت اسیدی را طی واکنشهایی خنثی می‌کنند. خاک بیایانها ، منبع طبیعی و با ارزش این عناصر قلیایی است. از جمله منابع غیرطبیعی عناصر قلیایی آلوده کننده جو می‌توان به کارخانه‌های تولید کننده سیمان و فعالیتهای استخراج معادن اشاره نمود.

اثرات بوم شناختی باران اسیدی

آلاینده‌های نوع اول هوا مانند و آب باران را چندان اسیدی نمی‌کنند، اما این آلاینده‌ها می‌توانند طی چند ساعت یا چند روز به آلاینده‌های نوع دومی مثل و تبدیل شوند که هر دو در آب بسیار انحلال پذیر و جز اسیدهای قوی می‌باشند. در واقع تمام قدرت اسیدی در باران اسیدی، به علت وجود این دو اسید است.

میزان تأثیر باران اسیدی بر روی حیات زیست شناختی در یک منطقه به ترکیب خاک و صخره سنگی که در زیر لایه سطحی زمین آن منطقه واقع است، بستگی دارد. مناطقی که در زیر لایه سطحی زمین گرانیت یا کوارتز دارند، بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند، زیرا خاک وابسته به آن ، ظرفیت کمی برای خنثی کردن اسید دارد. چنانچه صخره سنگی در زیر لایه سطحی زمین از نوع سنگ آهک یا گچ باشد، اسید بطور موثر خنثی می‌شود، زیرا کربنات کلسیم به صورت باز عمل کرده و با اسید وارد واکنش می‌شود.

تاثیر روی اکوسیستم آبی

دریاچه‌های اسیدی شده به علت شسته شدن سنگها بوسیله یون هیدروژن دارای غلظتهای بالای آلومینیوم هستند. قدرت اسیدی بالا و غلظتهای بالای آلومینیوم عامل اصلی کاهش جمعیت ماهیهاست. ترکیب زیست شناختی دریاچه‌های اسیدی شده به شدت دچار تغییر می‌شود و تکثیر ماهیها در آبهای دارای قدرت اسیدی بالا کاهش می‌یابد. وقتی Ph خیلی پایین‌تر از 5 باشد، گونه‌های اندکی زنده مانده و تولید مثل می‌کنند. آب دریاچه‌های اسیدی شده اغلب زلال و شفاف می‌باشد و این به علت از بین رفتن زندگی گیاهی و جانوری این دریاچه‌ها می‌باشد.

تاثیر روی گیاهان و جنگلها

تاثیر باران اسیدی بر روی جنگلهای و محصولات کشاورزی را به دشواری می‌توان تعیین کرد. ولی با این وجود بررسیهای آزمایشگاهی حاکی از این هستند که گیاهان زراعی رشد یافته در شرایط بارانهای اسیدی رفتار متفاوتی نشان می‌دهند. محصولات برخی افزایش یافته و محصولات گروهی کاهش می‌یابد.

آلودگی هوا اثرات بدی روی درختان دارد. اسیدی شدن خاک ، مواد غذایی موجود در آن را شسته و از بین می‌برد. باران اسیدی که در جنگلها می‌ریزد، ازن و سایر اکسنده‌های هوا ، که درختان جنگلی در معرض آنها قرار دارند، تاثیر نامطلوبی روی درختان و پوشش گیاهی می‌گذارد و این تاثیرات نامطلوب وقتی با خشکسالی ، دمای بالا و بیماری و … همراه باشد، ممکن است باعث خشک شدن درختان شود.

جنگلهای ارتفاعات بالا بیش از همه تحت تاثیر ریزش باران اسیدی هستند. قدرت اسیدی در مه و شبنم بیش از باران است، زیرا در مه و شبنم آبی که موجب رقیق شدن اسید شود، کمتر است. درختان برگ ریز که با باران اسیدی آسیب می‌بینند، به تدریج برگهای خود را از بالا به پائین از دست می‌دهند و اکثر برگهای خشک شده در بهار بعدی تجدید نمی‌شوند.

بعضی از اثرات مهم باران های اسیدی که «فومارو» در سال 1997 نیز به آنها اشاره کرده است، عبارتند از:

مضر برای انسان: ایجاد تنگی نفس ، برونشیت ، التهاب ریه ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی

تخریب جنگلها: ریختن برگها ، تخریب ریشه توسط باکتریها، کاهش روند رشد ، تقلیل میزان محصول دهی ، کم شدن قدرت حیات.

خطرناک برای دریاچه‌ها: مرگ صدها گونه زیستی

تسریع در خوردگی مواد : خوردگی وسایل نقلیه و بناهای تاریخی

باران اسیدی چیست؟
باران اسیدی به دو نوع بارش تر (باران-مه وبرف) و خشک (ذرات معلق اسیدی) اطلاق می‌شود.

بطور کلی باران اسیدی را می توان اینگونه تعریف کرد: "باران یا سایر نزولاتی که غلظت آلاینده های سولفات و نیترات در آن ها بیش از حد معمول و پ.هاش ان ها بیشتر از 6/5 باشد. "

باران اسیدی را می توان نتیجه مستقیم خودپالایی هوا دانست. بعبارت دیگر قطره های آب یعنی سازندگان ابرها به طور پیوسته ذرات معلق و گازهای محلول در آب را جذب کرده و به همین دلیل به هنگام شروع بارش ناپاکی های هوا از جمله ترکیبات نیتروژن و سولفات شسته شده و به اسید سولفوریک و اسید نیتریک تبدیل شده و از جو جدا شده و وارد لیتوسفر وهیدروسفر می شوند.

دی‌اکسید گوگرد و اکسیدهای ازت در هوا با اکسیژن و بخار آب ترکیب شده و اسیدهای سولفوریک و نیتریک را بوجود می‌آورند. این مواد اسیدی ممکن است فواصل دور را با باد غالب طی کرده و بصورت باران اسیدی ببارند.بارندگی های اسیدی بصورت باران یا برف یا... می باشد. بیش از%65 بارش های اسیدی بعلت وجود سولفات و %35 دیگربعلت وجود ترکیبات نیتروژن دار است.

کدام مناطق در معرض باران های اسیدی قرار دارند؟

تا چندی پیش چنین تصور می شد که باران اسیدی یک مشکل اروپایی است اما امروزه می دانیم که باران اسیدی همه کشورهای صنعتی را تحت تاثیر قرار می دهد. آمریکا کانادا آلمان انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بطور جدی با این مشکل مواجه هستند. مناطقی از آسیا نیز در برابر باران اسیدی آسیب پذیرند.از جمله ژاپن کره ی شمالی و جنوبی جنوب چین بخش کوهستانی و جنوب غربی هند.در تهران نیز پ.هاش اسیدی بطور عمده در مناطق شمال شرقی تهران گزارش شده که به عنوان مثال می توان از ایستگاه های شمیران و پارک وی نام برد که بعلت کم بودن بافر مثل کلسیم و منیزیم است. پایین ترین پ.هاش گزارش شده در تهران8/3 می باشد.

۱۳٩٠/۳/۱٥ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 

فوق تخصص آلرژی:

یک فوق تخصص آلرژی اختلالات تنفسی، قلبی و عروقی و ایجاد و تشدید بیماری آسم را مهم ترین عوارض آلودگی هوا عنوان کرد.

دکتر محمد قرقوزلو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کودکان و دانش‌آموزان قربانیان اصلی آلودگی هوا هستند، افزود: به دلیل بیشتر بودن ظرفیت هوایی کودکان و نیاز آنها به اکسیژن بیشتر، خطر آلودگی هوا کودکان را بیشتر تهدید می‌کند. وی همچنین گفت: به دلیل کوتاه بودن قد کودکان و این که ذرات معلق آلاینده به دلیل سنگینی در نزدیکی زمین قرار دارند کودکان هوای آلوده را بیشتر تنفس می‌کنند.

وی با اشاره به این که آلودگی هوا معمولا در شش ماه دوم سال بیشتر است، ‌ابراز کرد: به دلیل موقعیت جغرافیایی تهران و قرار گرفتن کوه‌ها در اطراف آن، با سرد شدن هوا ذرات معلق و آلاینده‌ها در نزدیکی هوا باقی می‌مانند که به آن وارونگی هوا می‌گویند که علت اصلی آن نیز سوخت فسیل خودروهای غیر استاندارد، وسایل نقلیه عمومی و خانه‌هاست.

وی از مونوکسید کربن به عنوان یکی از خطرناک ترین ذرات معلق در هوا یاد کرد که عوارض قلبی و تنفسی مهمی را در پی دارد و در غلظت‌های بالا کشنده است، همچنین یکی از گازهایی است که عامل اصلی گاز گرفتگی‌های زمستانی در فضاهای بسته است.

این فوق تخصص آلرژی از سرب،‌ ازن، ذرات ناشی از گوگرد، اکسید نیترات به عنوان دیگر ذرات آلاینده نام برد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن بیان اینکه برخی مواد آلاینده توانایی ترکیب با برخی ذرات دیگر محیط را دارند، ادامه داد: مواد آلاینده می‌توانند با ذرات آلرژی‌زا نظیر گیاهان و کپک‌ها ترکیب شوند و به صورت مواد حساسیت‌زای قوی‌تری عمل کنند و سبب بروز عوارضی شوند که محدود به دستگاه تنفسی نیست.

وی سرفه، تنگی نفس، علایم چشمی، احساس سوزش و خارش و اشک ریزش را از علایم آلرژی‌هایی که ناشی از آلودگی هواست عنوان کرد.

فوق تخصص آلرژی در ادامه افزود: آلودگی هوا می‌تواند علایم آلرژی بینی را تشدید کند و سبب آب ریزش، خارش، گرفتگی بینی و عطسه های مکرر شود.

دکتر قرقوزلو با تاکید بر لزوم تدوین برنامه ریزی‌ دراز مدت برای کاهش آلودگی هوا، استفاده از ماسک‌های فیلتردار، پرهیز از تردد غیرضروری در روزهای آلوده در سطح شهر و مصرف کافی و به موقع دارو را به بیماران دارای مشکلات تنفسی توصیه کرد.

 

سایت سلامت نیوز

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
آب الفبای محیط زیست
<BR>آب، محیط زیست فعالیتهای مربوط به توسعه منابع آب تغییراتی را در محیط زیست بدنبال دارد . اثرات زیستمحیطی سیستم های توسعه منابع آب ، در ضمن مفید بودن می تواند مضر هم باشند . برای مثال مخازن سد ها اغلب بخشهائی از بستر سیل گیر رودخانه و نیز حوزه آبریز را تخریب می نمایند درحالیکه از طرف دیگر دریاچه ای بوجود می آورند و به این ترتیب بعضی از خصوصیات زیستمحیطی و اکولوژی این رودخانه ها در حوزه های آبریز از دست میرود . افزایش دمای زمین به این معنی است که سطح آب دریا بالا خواهد رفت و مناطق ساحلی و روخانه ها را غرقاب خواهد کرد و زندگی بیش از 100میلیون جمعیت را به مخاطره خواهد انداخت . گذشته از آن الگوی بارندگی ها بی تردید تغییر کرده و کشاورزی مختل می شود ، همچنین این تغییر الگو باعث می شود که طوفانها و گردبادها ، پرقدرت تر شده و موجب جاری شدن سیل شود . همینطور امکان دارد که نواحی گرم وخشک جهان کوچک تر شوند و آز آنجا که این دگرگونی ها سریع خواهد بود ، اکوسیستم های طبیعی یعنی زمینهای مرطوب یا زمینهای هموار و اصولا جانوران و گیاهانی که به زندگی در شرایط اب و هوائی معین خو گرفته اند ناگهان خود را با اوضاع متفاوت مواجه خواهند دید و همین مسئله باعث نابودی و انقراض بسیاری ازاین گونه های جانوری و گیاهی خواهد شد .<BR>تخریب جزایر مرجانی ، صید بی رویه ماهی و آلودگی اقیانوسها ، فجایعی ساخته و پرداخته دست بشر است . مواد نفتی ، فاضلاب و رسوبات مواد شیمیائی ، کودهائی که بدرون دریا میریزند بدون شک ماهی ها و پرندگان دریائی را بیمار می سازد و مواد ناشی از پسماندها موجب رشد خزه های دریائی شده درنتیجه باعث نابودی حیات دریائی می گردد. از طرف دیگر آلودگی آبهای زیر زمینی ناشی از نشت و نفوذ شیرابه در جایگاههای دفن زباله ، از معضلات عمده ای است که مسائل بهداشتی زیستمحیطی عدیده ای را ایجاد نموده است . در اثر فعل و انفعالات و واکنشهای مختلف در درون گودالها و انبار های زباله و نزدیک بودن سطح بسته گودالها به آبهای زیر زمینی ، شیرابه به سهولت در این آبها نفوذ کرده و هرگونه مصارف آنی اب را غیر ممکن می سازد . این مسئله از آن جهت اهمیت بیشتری می یابد که جدا سازی مواد سمی ، صنعتی و بیماری زا ی مراکز بهداشتی درمانی ، از زواید شهری انجام می شود . و مراکز دفع زباله ، پذیرای هرگونه زوایدی می باشند . بطوری که این مواد با ایجاد تغییرات نامطلوب در خواص فیزیکی و شیمیائی و بیولوژیکی کیفیت آب را پائین می آورند . و گاهی نیز آلودگی ها زوال پذیرند و به آسانی تجزیه و تقلیل داده می شوند مانند مواد زائی کشاورزی ، حیوانی و … بعض زباله ها به اسانی یا هرگز تجزیه نمی شوند و انحطاط پذیرند مانند جیوه ، سرب ، پلاستیک ، و…که باید حتی المقدور از انداختن یا ریختن آنها در آب جلوگیری شود . زیرا وجود این عناصر در آب آشامیدنی به اندازه بالاتراز حد مجاز تاثیر مخربی بر سلامت انسان می گذارند و آب را به منشاء بیماریهای گوناگون مبدل می سازند . مقادیر غیر مجاز پلاستیک باعث بروز بسیاری از اختلالات ژنتیکی و سرطان پوست می شود. موجودات ذره بینی مانند میکروب ها،قارچها و … باعث بروز انواع بیماریهای انسانی شده و بهداشت آب را به خطر می اندازند . بعضی از جلبکها ، نوعی مواد سمی تولید می کنند که هم باعث بیماری شده و هم تاسیسات و فرایند تصفیه را دچار اشکال می کنند . شهر نشینی و فعالیتهای صنعتی و کشاورزی زمینه بسیار مساعدی برای رشد و انتقال آلودگی ها از طریق آب بوجود آورده است . اگر فرض شود که هر متر مکعب آب آلوده می تواند تا 40 متر مکعب آب سالم را آلوده سازد مجموعه پساب هائیکه هر روز تولید می شود تهدیدی بسیار جدی برای منابع آب خواهد بود . به گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبآ از هر سه نفری که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند یکنفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند . هر سال سه میلیون کودک زیر 10 سال بعلت کمبود آب سالم و امکانات بهداشتی از از بین میروند . در کشورهای جهان سوم 80 درصد کل بیماریها مربوط به مصرف آب آلوده است که 33 درصد کل مرگ ومیر در این کشورها ، باعث می شود ، یعنی در واقع 25 هزار نفر در روز بدلیل استفاده از آب آلوده از بین میروند . این سناریو تیره و غم افزا ممکن است موجب شود که دولتهای جهانی به خود آمده و دست به اقدامات جدی بزنند . زیرا به رغم همه این دشواریها تا حدودی جا برای امیدواری هست و به کمک اقدامات مناسب و عزم و اراده لازم برای بکار گرفتن آنها می توان از روند نابودی منابع آب کاست و یا آنرا متوقف نمود . از طرفی پیشگیری از آلوده سازی آب یکی از راههای علمی و با صرفه است ، موفقیت این امر در گروه یک عزم ملی و فرا گیر است . ایجاد اهرمهای قوی قانونی ، استحکام و قاطعیت در برخورد با آلوده کنندگان منابع آب و پیامدهای ناشی از آلودگی آن برای افزایش آگاهی عمومی از جمله مواردی است که باید در سطح جهانی به آن توجه اکید مبذول شود و کشورهای مختلف با توجه به شرایط اجتماعی ، صنعتی و کشاورزی و انواع آلاینده ها و پسابهای ناشی از فعالیتهای انسانی ، استانداردهای خاصی برای خود تهیه کرده اند و بسیاری از عوامل تشکیل دهنده این استانداردها در سطح جهانی یکسان و مشابه است . بنابراین کشورهای درحال توسعه نیز باید در جهت رفع مشکلات زیستمحیطی و حفظ بهداشت جامعه خود بکوشند و از این استانداردها بهره گیری نمایند .
منبع :محیط زیست شهری (تورج امینی )
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

منبع : بزرکترین سایت تخصصی سم شناسی

اقدامات اولیه در برخورد با بیمار مسموم

 

شرایطی که فرد مسموم دارای وضعیت بحرانی است شامل: وجود نا رسائی تنفسی، تشنج فرد مسموم، وجود کلاپس قلبی عروقی و اغماء وجود داشته باشد. 

اقدامات :اولیه و اساسی در شرایطی که فرد مسموم دارای وضعیت بحرانی است، شامل حفاظت راه هوائی، برقراری تهویه، برقراری اکسیژناسیون، جلوگیری از آسپیراسیون (برگشت محتویات دستگاه گوارش فرد مسموم به ریه)، کنترل تشنج (در صورتیکه وجود داشته باشد) ، کنترل هیپوکسی (کمبود اکسیژن مسموم)، هیپوتانسیون (فشار خون پائین)، هیپوولومی (کاهش حجم مایعات بدن)، تصحیح اختلالات آب والکترلیت های، اسید وباز و اقدامات علامتی و حمایتی ، رفع علت و شناسائی سم می باشد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

در جدول های زیر به طور اجمالی مهمترین سموم و ترکیبات سمی محیط اطراف ما همراه با درمانهای اولیه آورده شده است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

ارتباط میان نقرس با پرفشاری خون، دیابت، بیماری‌های کلیه و بیماری‌های قلبی ـ عروقی از اواخر قرن نوزدهم مشاهده شده است. پژوهشگران قلبی اینطور تصور می‌کردند که اسیداوریک ممکن است از علل پرفشاری خون و بیماری‌های کلیه باشد. در سال ۱۸۹۷ دکتر دیویس در گزارش خود به جامعه پزشکی آمریکا نوشت: «فشار بالای شریانی در نقرس تا حدی ناشی از اسیداوریک یا سایر مواد سمی در خون است که تون شریان‌ها(ی کلیه) را افزایش می‌دهند». از آنجا که داروهای کاهش دهنده اسیداوریک در دوران دکتر دیویس در دسترس نبودند، مطالعه‌ای وجود نداشت که نشان دهد اسید اوریک نقش علیتی در بروز این بیماری‌ها دارد...


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

پژوهشگران ایرانی به فن‌آوری مرکاپتان زدایی از فرآورده های نفتی و گازی دست یافتند

به همت محققانپژوهشگاه صنعت نفت، واحد مرکاپتان زدایی پالایشگاه گاز بید بلند 2 در 15 کیلومتریشمال غربی شهرستان بهبهان در استان خوزستان در حال احداث است.


به گزارش سرویسپژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر بزمی، رییس پژوهشکده پالایشنفت پژوهشگاه صنعت نفت گفت: پالایشگاه گاز بید بلند 2 شامل دو بخش پروژه تاسیساتپالایشگاه گاز بید بلند وبخش پروژه تاسیسات ماهشهروخطوط لوله است .


وی افزود: قرارداد احداث بخش A با ظرفیتتصفیه 57 میلیون متر مکعب در روز گاز و ارزش حدود 2/2میلیارد دلار بین شرکت مهندسیو توسعه‌ گازایران (وابسته ‌به‌ شرکت ملی گازایران) و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌هایایرانی سازه و جهان‌پارس منعقد شده است.


بزمی تصریح کرد: بخشی از گازهای ورودی بهاین پالایشگاه ترش بوده و برای استحصال فرآورده های بوتان و میعانات گازی نیاز بهمرکاپتان زدایی دارند.همچنین پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان صاحب تکنولوژی مرکاپتانزدایی از فرآورده‌های نفتی و گازی در رقابت با شرکت های اروپایی برنده مناقصهانتقال دانش فنی و طراحی پایه واحدهای مرکاپتان زدایی از بوتان و میعانات گازی اینپالایشگاه شد و هم اکنون طی قراردادی با کنسرسیوم سازه و جهان‌پارس مجری ارائه دانشفنی و طراحی پایه این بخش از پالایشگاه می باشد.


وی خاطرنشان کرد: تکنولوژی مرکاپتان زداییپژوهشگاه صنعت نفت تحت عنوان DMD در همکاری با شرکت روسی VNIIUS طی 10 سال گذشته بهدست آمده و مزیت های قابل توجه ای نسبت به تکنولوژی شرکت های خارجی رقیب دارد.


بزمی افزود: یکی ازمهمترین مزیت هایاینفن‌آوری بومی، رعایت کامل شرایط زیست محیطی است. علاوه بر این کاتالیست مورداستفاده در این فن‌آوری عمر مفید بیشتری نسبت به کاتالیست مورد استفاده درتکنولوژی‌های غربی دارد.


همچنین با استفاده از این تکنولوژیمی‌توان علاوه بر مرکاپتان زدایی از فرآورده های نفتی و گازی، نفت خام را نیزمرکاپتان‌زدایی کرد که از مزیت های منحصر به فرد این تکنولوژی محسوب می شود.


وی تاکید کرد: پژوهشگاه صنعت نفت پیش ازاین، طراحی پایه و انتقال دانش فنی مرکاپتان زدایی از فرآورده های گازی پتروشیمیخارک و فازهای 4 و 5 پارس جنوبی را با موفقیت به انجام رسانده و هم اکنون نیز درحال انعقاد قراردادهای متعددی از جمله مرکاپتان زدایی از نفت خام کشورهای آسیایمیانه در منطقه نکا و چند پروژه دیگر در منطقه پارس جنوبی است.


بزمی گفت: در حال حاضر تکنولوژی مرکاپتانزدایی پژوهشگاه صنعت نفت یکی از تکنولوژی های شناخته شده و معتبر در کشور بوده واغلب پالایشگاه های گازی در حال احداث در کشور متقاضی استفاده از این تکنولوژی هستند.

منبع: باشگاه پژوهشگران دانشجو

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مدیریت مواد زائد جامد عبارتست از جمع آوری و دفع بهداشتی  این مواد و در سه طبقه کلی دسته بندی می شوند :

1-     مواد زائد جامد شهری

2-     مواد زائد جامد صنعتی

3-     مواد زائد جامد خطر ناک

مواد زائد جامد شهری : عبارتست از پسماند های غذائی ضایعات ساختمانی خاکستر و مواد باقی مانده جامد قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال مثل پلاستیک چرم و منسوجات و و مواد زائد جامد و نیمه جامد ناشی از عملیات تصفیه آب ( لجن و غیره ) .

 

منابع مواد زائد جامد شهری بشرح ذیل است :

-         مراکز مسکونی

-         مراکز تجاری

-         مناطق باز ( خیابانها و کوچه ها )

-         مراکز تصفیه آب

مواد زائد جامد صنعتی : این زباله ها ناشی از فعالیت های صنعتی و تجاری نوعاً شامل اشغال خاکستر زباله های ساختمانی ناشی از ساخت و ساز و زباله های ویژه و خطرناک می باشند .

زباله های خطرناک : شامل ضایعاتی هستند که برای حیات انسانها ، گیاهان و جانوران دارای خطرات آنی باشند و شامل ضایعات زیر هستند .

1-     ضایعات اشتعال پذیر

2-     ضایعات خورند

3-     ضایعات و پسماندهای رادیو اکتیویته

4-     ضایعات سمی

5-     ضایعات مواد منفجره

6-     مواد بیولوژیکی و شیمیایی

ترکیب فیزیکی زباله :

برای مدیریت و برنامه ریزی برای جمع آوری و دفع بهداشتی زباله بایستی از ترکیب آن آگاهی کامل داشته باشیم . شناخت ترکیب فیزیکی و شیمیایی زباله مواد تشکیل دهنده زباله را روشن می نماید . لذا در شناخت این ترکیب بایستی مسائل ذیل مورد بررسی قرار گیرد :

-          مقدار رطوبت ذرات

-          دانسیته زباله

-          آنالیز ابعادذرات

مقدار رطوبت زباله : میزان رطوبت زباله معمولاً بصورت مقدار رطوبت موجود در واحد جرم خشک یا مرطوب بیان می شود .

دانسیته زباله : دانسیته زباله عبارتست از جرم مخصوص زباله و مقادیر دانسیته زباله ها بستگی به موقعیت جغرافیائی فصل سال و مدت زمان ذخیره نمودن زباله .

 

آنالیز ابعاد ذرات زباله :

اندازه ابعاد ذرات زباله بوسیله سرند های طبقه بندی شده تعیین می گردد و در 4 دسته قرار می گیرند :

ذرات ریز   0 8 میلیمتر

ذرات متوسط 8- 40میلیمتر

ذرات بزرگ 40- 120میلیمتر

پسماندهای الک ( سرریز ) عموماً بیش از 120میلیمتر

در شناخت ترکیب فیزیکی زباله و آنالیز ابعاد آن مواد را به سه گروه عمده طبقه بندی می کنند :

1-     مواد سوختنی یا مواد قابل تبدیل به کود ( پسماند سبزیجات ، پارچه ، کتان ، کاه ، علوفه و مواد مشابه ) .

2-     مواد قابل احتراق : چوب ، کارتن ، چرم ، پلاستیک ، استخوان و

3-     مواد غیر قابل احتراق و سوختن ( آهن ، فلزات ، سنگ ، چینی ، شیشه ، سرامیک و غیره .

در نمونه برداری جهت تعیین اجزاء و تشخیص نوع زباله حداقل 1000 کیلو گرم از زباله برای نمونه تهیه می شود و در شهر های بزرگ نمونه گیری ماهی یکبار و جمعاً 12 در سال انجام می گیرد . در شهر های کوچک 6 تا 4 بار در سال نمونه گیری کاهش می یابد

 

ترکیب شیمیایی زباله :

شناخت ترکیب شیمیایی زباله نیز در مدیریت جمع آوری و دفع بهداشتی مهم است . در شناخت این ترکیبات عناصری همچون کربن هیدروژن اکسیژن ازت سولفور و خاکستر دسته های مواد زائد مورد سنجش قرار می گیرد .

در شناخت ترکیبات شیمیایی زباله همچنین باید  نسبت کربن به ازت برای تهیه کود درصد خاکستر فلزات سنگین PH هدایت الکتریکی فسفر کلسیم پتاسیم و میکرو نوترینت ها را تعیین کرد .

 

 

اثرات آلودگی های ناشی از دفع غیر بهداشتی زباله :

 

بر مبنای اصول بهداشتی و بهسازی زیست محیطی بایستی زباله ها که منشاء انواع آلودگی هستند در اسرع وقت دفع گردند چرا که در غیر اینصورت انتشار و انتقال بیماری ایجاد بو و چشم اندازهای بد و نشت شیرابه زباله ها باعث آلودگی شدید محیط زیست می گردد .

بیماریهایی همچون کزاز حصبه و شبه حصبه انگلهای روده ای اسهالهای خونی فلج اطفال سالک پوستی و احشائی و از جمله بیماریهایی هستند که از طریق آلودگی ناشی از مواد زائد جامد در آب ، هوا و خاک حاصل می شوند .

 

سیاه زخم Anthrocis :

بیماری که توسط مواد غذائی و علوفه آلوده در دامها بروز نموده و به انسان سرایت می کند . ابتلای انسان به این بیماری از راه خراش پوستی است که توسط حشرات ایجاد می گردد .

بروسلوز Brucellosis:

بیماری عفونی است که در انسان بشکل تب مالت در دامها بصورت سقط جنین ظاهر می شود و از راه دستگاه گوارش و به وسیله علوفه آلوده به زباله به حیوان سرایت می نماید . کارکنان کشتارگاهها و فروشگاههای گوشت و دامداریها بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند .

کیست هیداتیک Hydatidosis:

نوعی بیماری انگلی شایع در ایران است که ارتباط مستقیم با مدفوع سگ و رشد لارو اکی نوکوکوس گرانولوزوس ( Echinococus granolossus در یکی از اعضای بدن انسان به وجود می آید .

سگهای ولگرد و زباله خوار از طریق دفع مدفوع موجب انتشار انگل می شوند .

بیماریهایی که از طریق جوندگان انتقال می یابند :

موشها ی بیمار از طریق مدفوع ادرار و گزش موجب انتشار آلودگی می شوند . بیماریهای کریومننژیت سالمونلا تریشینوز و هاری بیماریهای انگلی مثل آمیبیاز و از طریق موش منتقل می شوند .

سه نوع موش منتقل کنند بیماریها عبارتند از : 1- موش خانگی 2- راتوس نروژیکوس 3- راتوس راتوس که از زباله های شهری تغذیه می کنند و شرایط برای راتوس نروژیکوس از بقیه مهیا تر است .

بیماریهای ناشی از ابودگی اب به لحاظ وجود فلزات سنگین ترکیبات فلوئور کادمیوم نیتراتها رادیو اکتیو و غیره هستند .

بیماریهای ناشی از الودگی خاک :

آلودگی خاک اثر مستقیمی روی آلودگی آب دارد و می تواند در انتشار انواع و اقسام باکتریها ویروسها و انگلها موثر واقع شود .

سیستم های مدیریت جمع آوری و دفع زباله و کنترل آلودگی ناشی آز آن

 

جهت جلوگیری از الودگی های زیست محیطی مواد زائد جامد بایستی بلافاصله بعد از تولید در محل مناسب و با رعایت مسائل بهداشتی نگهداری و سریعاً جمع آوری حمل و نقل و دفع گردند .

80% مخارج کل مدیریت مواد زائد جامد مربوط به جمع آوری زباله است .

 

جمع آوری زباله بطور کلی به دو صورت است :

 

1-     جمع آوری خانه به خانه ( برای بافت سنتی و قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد ) .

2-     جمع آوری از کانتینر های موقت

در روش  کانتینر های موقت دو سیستم وجود دارد :

الف) سیستم کانتینر ثابت SCS ( Stationary container system    )

ب) سیستم کانتینر متحرک    )HCS Hauled container system  )

جمع آوری اطلاعات دقیق از وضعیت موجود اجتماع تعیین زمان مورد نیاز برای عملیات جمع آوری و بررسی متغیرها از نیازهای اولیه برای تجزیه و تحلیل اساسی در سیستم جمع آوری محسوب می شود .

شناخت پارامترهایی نظیر زمان برداشت در سیستم کانتینر ثابت و متحرک زمان حمل زمان خارج از خط در محاسبات مربوط به خطوط جمع آوری از اهمیت خاصی برخوردار است . پس از تعیین لوازم و نیروی انسانی مسیر حرکت و سایل تعیین می گردد و اطلاعات و مسیر دقیقاً روی نقشه پیاده می شود .

دفع نهائی

 

روشهای دفع عبارتند از :

1-     سوزاندن در کوره های زباله سوز

2-     دفن زیر خاک یا دفن بهداشتی

3-     تهیه کود کمپوست به طریق سنتی نیمه سنتی و صنعتی

4-     پردازش بازیافت و استفاده مجدد

قبلاً روش تلمبار کردن در اقیانوسها مورد استفاده قرار می گرفت که روشی کاملاً غیر بهداشتی است و امروزه منسوخ شده است .

 

 

ضوابط کلی انتخاب محل آماده سازی با روشهای مختلف دفن

 

:

دفن بهداشتی زباله یعنی انتقال مواد زائد به محل ویژه تخلیه لایه بندی و متراکم نمودن آن با پوششی از خاک .

انتخاب محل : محلی که برای دفن انتخاب می شود بایستی با توجه به رشد جمعیت محل با وسعت مناسب انتخاب شود و جوابگوی نیازها تا 30تا 40سال آینده باشد . فاصله محل تا مرکز جمعیت بایستی 10تا 20کیلومتر منظور گردد و مطالعات اولیه با نقشه برداری از نظر توپو گرافی مشخص شود .

مطالعات زمین شناسی هیدرولوژی زهکشی طبیعی منطقه خاک پوششی قابلیت دسترسی هواشناسی بادهای غالب و مقبولیت عمومی مسائل بهداشتی با دقت انجام می گیرد و آماده سازی می شود .

آماده سازی محل دفن : پس از انتخاب محل بر اساس ضوابط بایستی جهت آماده سازی محل جاده کشی تسطیح نصب باسکول اتاق نگهبانی فنس کشی برق ـ آب و اقدام شود .

 

جلوگیری از نشت شیرابه زباله به داخل آب : بایستی جهت جلوگیری از نشت شیرابه تدابیری اتخاذ می گردد . شیب بندی مناسب 2 تا 4 درصد و برای شیب های جانبی تا30درصد و ایجاد سد یا حفاظ 3 متری خاک برای جلوگیری از نفوذ سیلاب و آبهای سطحی بسیار موثر است . در صورتیکه جایگاه دفن زباله مجاور دریا و یا روی سفره آبی  آبهای زیر زمین باشد یا حرکت شیرابه بطرف سفره ها انجام شود آبهای زیر زمینی آلوده می شوند . همچنین نفوذ گازهای تولید شده به داخل آب باعث سختی آب می شود . شیرابه زباله بشدت سمی است و علاوه برداشتن CO2 دارای BOD5  دو تا سه هزار میلی گرم در لیتر و COD   سی تا چهل و پنج هزار میلی گرم در لیتر است . و عناصری نظیر کلرور سولفات منیزیوم فسفر کلسیم آهن سدیم پتاسیم نیترات آزت آلی و آمونیاکی و جامدات معلق را به آبها وارد می نماید . شیرابه با روشهای فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه می شود .

 

ماده پوشش زباله : برای پوشش زباله هر نفر در سال حدود 1 متر مکعب خاک پوششی لازم است و حجم خاک پوششی مورد نیاز یک چهارم تا یک پنجم حجم کل زباله فشرده شده توصیه می گردد . پوشش نهائی بایستی 60سانتیمتر خاک باشد .

 

کنترل بو:  بو بوسیله پوشش سریع زباله بستن شکافها و حفره ها و استفاده از مواد از بین برنده بو مثل اورتو دی کلرو- بنزن به نسبت یک بیست و پنجم با آب و مصرف به مقدار 5000لیتر در هکتار است . کنترل آتش سوزی هم بایستی در محلهای دفن صورت گیرد .

روشهای مختلف دفن بهداشتی زباله :

روشهای زیر برای دفن زباله وجود دارد :

1-    بصورت مسطح Area Method

وقتی که زمین برای گود برداری مناسب نباشد بعد از تخلیه زباله بصورت نوار باریکی 40تا 75 سانتیمتری روی زمین تسطیح و فشرده می شوند تا به ضخامت 180تا 300سانتیمتر برسند و آنگاه روی آنها قشری خاک به ضخامت 15 تا 30سانتیمتر می ریزند و فشرده می نمایند . عرض هر لایه فشرده نباید از 240سانتیمتر تجاوز نماید .

2-    روش سراشیبی Ramp Method

وقتی که خاک  کمی برای پوشش زباله باشد و در مناطق کوهستانی و یا کم شیب از این روش استفاده می نمایند . زاویه شیب مورد نظر با زمین 30 % است و عرض باریکه با توجه به شیب سطح در طول عملیات با نقشه برداری و شدت ترافیک تردد ماشین  آلات طراحی می شود . در این روش ابتدا شیاری به موازات دامنه سراشیبی ایجاد می شود و اولین لایه زباله در داخل شیار جایگزین می شود و سپس مثل روس مسطح ادامه می یابد .

3- روش ترانشه یا گودالی Trench Method

در مناطقی که خاک با  عمق کافی در دسترس است و سطح آبهای زیر زمینی به اندازه کافی پائین است ترانشه هائی به طول 30تا 120متر و به عمق 1 تا 4 متر و عرض 5/4 تا 15 متر حفر می شود و زباله در آن ریخته و با خاک ریز به ضخامت 10تا 30سانتیمتر پوشانده می شود . هزینه این روش بعلت گود برداری زیاد بسیار زیاد است .

4-روش دره ای با شیب بسبتاً زیاد Ravine Method

در مناطقی که گودالهای مصنوعی یا دره های مصنوعی وجود دارد از آنها استفاده می نمایند و فقط بایستی زمین شناسی منطقه ویژگی های خاک منطقه و ضعیت آبهای سطحی و زیر زمینی سیستم جمع آوری زباله مد نظر قرار گیرد .

5-    روش معمول در زمینهای باطلاقی

در شرایط اضطراری می توان از زمینهای باتلاقی استفاده نمود ولی بایستی کنترل آلودگی صورت گیرد . زهکشی مناسب احداث سد مطمئن با مصالح و ایزولاسیون با 30تا 40سانتیمتر خاک رس کوبیده مهم است .

6-    دفن در زمینهای ساحلی

عملیات دفن بایستی با توجه به سطح زیر زمین میزان و نوع زباله صورت گرفته تا آب الوده نشوند و مثل روش روش فوق است . بایستی محل ایزوله شود .

فضای لازم جهت دفن بهداشتی زباله :

جهت برآورد فضای لازم برای دفن بهداشتی زباله بایستی جمعیت و تولید سرانه زباله آنها را دقیقاً بدانیسم و همچنین نرخ رشد این جمعیت و سرانه آن را تا 30الی 40سال آینده برآورد نموده تا بتوانیم زمین مورد نیاز برای دفن بهداشتی زباله را در نظر بگیریم .

بنابراین فضای مورد نیاز برای دفن زباله تابع جمعیت ، میزان خاک پوششی ، امکانات بازیافت ، دانسیته و ضخامت قشر زباله دفن شده است .

 

گازهای متصاعد شده از زباله :

وقتی که زباله به ایستگاه دفن منتقل و با هر یک از روشهای موجود دفن می گردد بعلت وجود فعل و انفعالات بیولوژیکی و شیمیایی از زباله گازهائی بوجود می آید که حتی الامکان بایستی جمع آوری شده و برای تولید انرژی مصرف گردند .

این گازها شامل آمونیوم ، دی اکسید کربن ، منواکسید کربن ، هیدروژن ، سولفید هیدروژن ، متان ، نیتروژن و اکسیژن هستند .

گازهای متان و دی اکسید کربن گازهای اصلی تولید شده ناشی از تجزیه غیر هوازی ترکیبات آلی زباله می باشند که بیش از 90درصد حجم گازهارا  جامد را تشکیل میدهند.

اگر غلظت گاز متان در هوا بین 5   الی  15     درصد برسد عمل انفجار به وقوع خواهد پیوست البته وجود گاز متان در لایه های زباله به علت عدم حضور اکسیژن باعث انفجار نمی گردد، اما در هر صورت بایستی بصورت کنترل شده به اتمسفر تخلیه گردد .

اگر گاز متان با روش کنترل نشده به اتمسفر تخلیه گردد می تواند در زیر ساختمانها و یا سایر فضاهای مسدودی که مجاور یثا روی زمین های پر شده از زباله بنا گردیده اند متراکم گردد .

گاز متان از هوا سبک تر است ولی انیدرید کربنیک co2 در حد 5/1 بار از هوا و 8/2 بار از متان غلیظ تر است و بنابراین در محل دفن زباله متراکم می شود و با توجه به وزن مخصوص خود به اعماق محل دفن حرکت می کند .

گاز انیدرید کربنیک با عبور از لایه های زیرین در آبهای زیر زمینی نفوذ می کند و در آن حل می شود و باعث سختی آب می شود :

با تولید اسید کربنات کلسیم یا منیزیوم را در خود حل کرده و در واقع علت اصلی افزایش سختی آبهای زیر زمینی در مناطق دفن زباله وجود گازکربنیک در لایه های دفن است . این گاز PH آب را پائین می آورد .

برای جمع آوری و کنترل گازها معمولاً از لوله های مشبکی استفاده می کنند که در لایه های شنی کف زمین تعبیه شده است. گازها بصورت جانبی در زیر خاک حرکت می کنند .

 اگر تهویه گاز از اماکن دفن بصورت جانبی امکان پذیر نباشد الزاماً باید از لوله های عمودی انتقال گاز  استفاده نمایند تا گاز پمپاژ شده به اتمسفر رها گردد .

استفاده از لایه های رسی شنی برای کنترل گاز و جلوگیری از نفوذ بی رویه آن به اعماق زمین یک روش معمول در اماکن بهداشتی زباله است .

شیرابه زباله :

شیرابه زباله باید در محل دفن بماند و یا به منظور تصفیه انتقال داده شود . شیرابه زباله مایعی است بسیار سمی . حرکت شیرابه درون زمین صورت گرفته و بسته به جنس مواد اطراف آن ممکن است درجهات جانبی نیز حرکت کند . میزان تراوش شیرابه از بستر محل دفن را می توان با فرض آنکه موانع واقع در زیر محل دفن تا بالای سفره آب زیر زمینی بحالت اشباع بوده و لایه نازکی از شیرابه در بستر محل دفن موجود باشد . با استفاده از قانون دارسی Darsy’s Law تخمین می زنند.

سوزاندن زباله :

تقریباً تمام زباله ها را بجز مواد اینرت ( مصالح ساختمانی ، آهن آلات ، و ) قابل سوختن هستند . با سوزاندن زباله 90% حجم آن کاهش می یابد و از گرمای حاصل از سوختن می توان بهره برداری کرد .

مخارج تاًسیسات سوزاندن زباله بسیار سنگین است و اثرات آن بر محیط زیست نیز مشکوک بنظر میرسد و گاز های ناشی از سوزاندن اثرات بدی روی محیط زیست می گذارند . گازهای SO2 و HCL در شدت استهلاک خود تاًسیسات زباله سوز هم دیده می شوند .

 

 

نکات مثبت سوزاندن زباله :

-         کاهش بسیار زیاد حجم زباله

-         استفاده از گرمای آزاد شده

-         دفع مواد پلاستیکی

-         جدا کردن فلزات جهت استفاده مجدد

نکات منفی سوزاندن زباله

- ایجاد آلودگی هوا

-         احتمال دخول نمکهای حلال در آبهای زیر زمینی پس از انباشتن باقی مانده زباله

-          هزینه بسیار زیاد

کمپوست یا کود سازی از زباله :

سالهاست که در کشورهای مختلف از زباله برای تولید کمپوست ( کود گیاهی ) استفاده می شود . اولین بار آزمایشات عملی کمپوست طی سالهای 41-1926 توسط واکس من waksman و همکاران او انجام شد . گوتاس بکاری چوبانگولوس از پیشتازان این علم و فن هستند .

در ایران استفاده از مواد زائد گیاهی در روزگاران گذشته مورد توجه بوده است . در سال 48 در اصفهان و در سال 51 اولین کارخانه کودگیاهی تهران تاًسیس شد .

برای ساختن کمپوست بایستی تجزیه مواد زائد صورت گیرد و این تجزیه به دو صورت هوازی و بی هوازی است . در تجزیه هوازی ارگانیسم ها اکسیژن موجود در محیط را مصرف کرده و از مواد آلی تغذیه می کنند و در این واکنشها موادی مثل ازت فسفر کربن و سایر مواد غذائی به مصرف و تغذیه پروتوپلاسم سلولی این موجودات می رسد و با تنفس ارگانیسم co2 خارج می گردد . در مقایسه با ازت گیاه به کربن بیشتری نیاز دارد . 3/2 کربن مصرف شده بصورت co2  دفع می شود و 3/1 باقی مانده با ازت در ساختمان سلولی شرکت می کند .

بعداز مرگ میکرو ارگانیسم ها کربن و ازت آنها در دسترس تجزیه کنندگان قرار می گیرد . اگر نسبت C/N متعادل باشد ازت بصورت آمونیاک آزاد می شود و تحت شرایط خاصی بصورت NO3 اکسیده می شود .در نتیجه اکسیداسیون کربن به اکسید کربن مقداری انرژی بصورت حرارت آزاد می شود این حرارت ممکن است به 70 درجه سانتی گراد برسد . اگر حرارت بیش از 65 تا 70باشد فعالیت میکرو ارگانیسم ها کاهش می یابد .

میکرو ارگانیسم ها ی مزو فیلیک در حدود 45 درجه سانتی گراد و با کتریهای ترموفیلیک در حدود 45تا 65 درجه سانتی گراد را تحمل کرده و در این دما فعال هستند .

اکسیداسیون درحرارت های ترموفیلیک سریع تر از مزوفیلیک است و زمان کمتری برای تثبیت و تجزیه مواد لازم است . در عملیات هوازی که بخوبی صورت گیرد بو تولید نمی شود و اگر بوئی تولید شود بایستی با زیر و رو کردن عمل هوادهی صورت گیرد .

لازم به ذکر است که بجز ازت و کربن در کمپوست مواد دیگری نظیر فسفر پتاس و عناصر غذائی که برای رشد گیاهان مورد نیاز است به وفور یافت می شود .

در تجزیه بی هوازی ازت موجود در مواد آلی به اسیدهای آلی و آمونیاک تبدیل می شود و کربن در ترکیبات آلی جدا شده و به متان احیاء می شود . قسمت مهمی از گازهای تولیدی مثل متان و SH2 که با بوی خاصی همراه است از تجزیه بی هوازی در طبیعت هم یافت می شود ( در مردابها ) .

در شرایط بی هوازی بعلت نا مناسب بودن شرایط زندگی و مغایرت محیط برای زیست این موجودات و در حدود 6 ماه الی یکسال نیاز دارد .

در تهیه کمپوست به روش غیر هوازی مواد آلی شکسته شده و در غیاب اکسیژن از طریق احیاء متان هیدروژن مواد آلی شکسته شده و در غیاب اکسیژن از طریق احیاء متان هیدروژن سولفوره و دیگر گازها که عموماً موجب تعفن توده های کمپوست می گردد به وجود می آید .

تجزیه مواد در توده کمپوست نتیجه فعالیت بسیاری از گروهها ی مختلف باکتریها قارچها اکتینومیست ها و پرتوزوآ و سایر موجودات ریز که در مواد آلی هستند است . ابتدا دمای توده ماده زائد جامد با بیرون یکسان است و سپس با فعالیت باکتریها ی مزوفیلیک درجه حرارت بالا رفته و با تولید اسیدهای آلی PH پائین می آید .

بعد از درجه حرارت 40درجه سانتی گراد باکتریهای ترموفیلیک فعالیت می کنند و جایگزین باکتریهای مزوفیلیک می شوند و با‌ آزاد کردن آمونیاک از ازت محیط را شدیداً قلیایی می کنند . در درجه حرارت 60درجه سانتی گراد قارچها ی ترموفیلیک از بین رفته و واکنش بوسیله باکتریهای تشکیل دهنده اسپور و اکتینو میست ها ادامه می یابد  و سپس وقتی که مواد تجزیه شدند واکنش کند شده و حرارت کمپوست سرد می شود . این مراحل 5 روز طول می کشد و کمپوست دارای بوی خاصی است وقتی درجه حرارت به زیر 60 درجه سانتی گراد برسد قارچها ی ترموفیلیک به عمل خود ادامه داده و سلولز را تحت تاًثیر قرار می دهند که نتیجه عمل باز هم کاهش حرارت توده کمپوست است تا به درجه حرارت محیط برسد . وقتی درجه حرارت به 40 درجه سانتی گراد برسد باکتریهای مزوفیلیک مجدداً فعال می شوند و کمپوست به مرحله رسیدگی می رسد که این عمل تا چند هفته طول می کشد و در طول این مدت PH قلیایی می ماند و مرحله رشد ماکروفون ها می رسد . در این مرحله آنتی بیوتیک ها تشکیل می شوند که باعث مرگ بسیاری از باکتریها ی مفید و مضر می شوند و در مرحله آخر حرارت کمپوست بطور جزئی زیاد می شود که واکنش های ثانویه اتفاق می افتد و کمپلکس های مختلف موجب تولید اسید هیومیک و گاهی هوموس می شود .

روشهای تهیه کود از زباله :

1-     روش Windrows

2-     روش حوضچه ای Pits

3-     روش توده های سطحی با هوادهی بدون برگشت هوا Stacks

4-     روش توده های سطحی با هوادهی مصنوعی با برگشت هوا Stacks

اهمیت C/Nو درجه حرارت در کمپوست :

درجه حرارت عامل بسیار مهمی در کمپوست محسوب می شود . درجه حرات زیاد باعث از بین بردن عوامل بیماری زا و بذور علفهای هرز است . حداکثر درجه حرارت در فرآیند کمپوست 70 درجه سانتی گراد است و حرارت اپتیمم 60 درجه سانتی گراد است . اگر حرارت خیلی زیاد شود باعث افت ازت و تصعید آمونیاک می شود . در هر صورت افت ازت در درجه حرارت بالا در قبال از بین رفتن عوامل بیماری زا بذر علف هرز و مبارزه با مگس در شرایط بهتر را نمی توان نادیده گرفت .

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

درصد نیترات موجود در آب‌های تهران بالاتر از حد استاندارد است و پایتخت ایران از این نظر در رتبه اول کشور قرار دارد

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران با اعلام این مطلب به مهر اظهار داشت: هم‌اکنون آب شرب مناطق جنوب و جنوب شرقی تهران که از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود، دارای درصد بالایی از نیترات بوده و سلامت مردم این مناطق را تهدید می‌کند.

محمد باقر صدوق افزود: سنجش‌ها و اندازه‌گیری‌هایی که در مورد میزان نیترات آب‌های شهرهای مختلف کشور صورت گرفته، گویای آن است که پس از تهران، آب شهرهای مشهد و اراک بیشترین درصد نیترات را دارد و این موضوع نگرانی‌های مسئولان را در حوزه‌های مختلف عمیق‌تر می‌کند.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران در ادامه تاکید کرد: افزایش درصد آلاینده نیترات در آب‌ها عوارض شدیدی از نظر سلامت ایجاد می‌کند که این عوارض گاه قابل جبران نیستند.

آلودگی حاد خاک

محمد باقر صدوق پیش از این نیز خبر از آلودگی شدید خاک تهران داده و گفته بود از آنجا که آلودگی خاک پایتخت مشهود نیست، مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اما این آلودگی بسیار حاد است.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران مناطقی مانند اطراف پالایشگاه تهران و یا کهریزک را از مناطقی عنوان کرده بود که از نظر آلودگی خاک در وضعیت بحرانی قرار دارند

برگرفته از سایت سلامت نیوز

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

اتمسفر مانند نهر یا رودخانه دارای فرآیندهای طبیعی است که در تمیز کردن آن نقش دارند. بدون چنین فرآیندهایی تروپوسفر سریعا به محیطی نامناسب برای زیست بشر تبدیل خواهد شد. پراکندگی ، ته‌نشینی گرانشی ، لخته سازی ، جذب (همراه با شستشو و واشویی) ، شستشو توسط باران و جذب سطحی از جمله مهمترین مکانیسمهای طبیعی آلاینده‌ها در اتمسفر به شمار می‌روند.


img/daneshnameh_up/9/9a/earthy_sick.gif
فرآیندهای پاکسازی اتمسفر

پراکندگی

پراکندگی آلاینده‌ها توسط جریانهای باد ، غلظت آلاینده‌ها را در هر جایی کاهش می‌دهد.

ته‌نشینی گرانشی

یکی از مهترین مکانیسمهای طبیعی در جداسازی ذرات از اتمسفر بویژه ذراتی که بزرگتر از 20µm هستند شمرده می‌شوند.

لخته سازی

ته‌نشینی گرانشی در چندین فرآیند دیگر پاکسازی طبیعی اتمسفر نیز نقش مهمی دارد به عنوان مثال ذرات کوچکتر از 0.1µm به کمک لخته‌سازی قابل ته‌نشین‌ هستند. در این پدیده ذرات بزرگتر بصورت گیرنده‌های ذرات کوچکتر عمل می‌کنند. دو ذره با یکدیگر برخورد و اتصال پیدا کرده تشکیل یک واحد می‌دهند. این فرآیند تا تشکیل یک ذره لخته‌ای کوچک ادامه می‌یابد، تا آنجا که این لخته برای ته‌نشین شدن به اندازه کافی بزرگ و سنگین شود.

جذب ذرات

در فرآیند طبیعی جذب ذرات یا آلاینده‌های گازی در باران یا مه تجمع حاصل کرده همراه رطوبت ته‌نشین می‌شوند، این پدیده که به نام شستشو نامیده می‌شود در قسمت پایینتر از سطح ابرها رخ می‌دهد پتانسیل لازم برای شستشوی ذرات و گازها بستگی به تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که برای ذرات دارای قطر کوچکتر از 1µm فرآیند شستشو موثر نخواهد بود.

گازها ممکن است بدون تغییر شیمیایی حل شوند و یا اتصال دارد در برخی مواقع با آب باران وارد واکنش شیمیایی شوند مانند گاز SO2 که به سهولت در باران حل می‌شود و همراه با قطرات باران پایین می‌آید با این وجود SO2 ممکن است با آب باران واکنش نشان داده ایجاد غبارهای H2SO3 (اسید سولفورو) یا H2SO4 (اسید سولفوریک) نماید که به نام بارانهای اسیدی شهرت دارند و بالقوه نسبت به SO2 اولیه دارای اثرات زیانبار بیشتری هستند.

شستشو در اثر بارش

در این حالت شستشو در سطح پایینتر از ابرها اتفاق می‌افتد و هنگامی که قطرات سقوط کننده باران آلاینده‌ها را جذب می‌کنند در داخل ابرها پدیده شستشو صورت می‌گیرد. بدین ترتیب که ذرات کوچکتر از ابعاد میکرون بصورت هسته‌های میعان که در اطراف آنها قطرات آب تشکیل می‌شوند، عمل می‌کنند. این پدیده در نواحی شهری موجب افزایش بارندگی و تشکیل مه می‌شود.

جذب سطحی

عمدتا در لایه اصطکاکی اتمسفر یعنی در نزدیکترین لایه به سطح زمین انجام می‌گیرد. در این پدیده آلاینده‌های گازی ، مایع یا جامد جذب یک سطح شده پس از غلیظ شدن در همان سطح باقی می‌مانند. سطوح طبیعی از قبیل خاکها ، صخره‌ها ، برگها و علفها قادر به جذب و نگهداری آلاینده‌ها هستند. ذرات ممکن است با سطوح جذب توسط ته‌نشینی گرانشی یا اثر اینرسی که در طی آن ذرات آلاینده‌های گازی در اثر جریانهای باد به سطوح منتقل می‌شوند تماس یابند. اثر اینرسی برای ذراتی در دامنه ابعادی بین 10 تا 15µm سطوح کوچک به تعدد مانند علفها و برگهای درختان نسبت به سطوح بزرگتر به منظور جداسازی ذرات بیشتر است.

img/daneshnameh_up/c/c2/devils_tower.gif img/daneshnameh_up/1/16/nature_030.gif
دستیابی به کنترل آلاینده‌ها

برای دستیابی به کنترل آلاینده‌های گازی و ذرات دامنه‌ای گسترده ، دو راه وجود دارد:

 1. کاهش غلظت آلاینده در اتمسفر
 2. کنترل آلاینده‌ها در منبع تولید آنها

رقیق سازی

رقیق ساختن در اتمسفر با استفاده از دودکشهای بلند امکانپذیر است. دودکشهای بلند می‌توانند در لایه وارونگی نفوذ کرده ، آلاینده‌ها را به گونه‌ای پراکنده سازند که غلظت آلاینده‌ها در سطح زمین تا مقدار زیادی کاهش یابد. رقیق سازی در بهترین حالت خود عبارتست از یک وسیله کوتاه مدت به منظور کنترل آلودگی و در بدترین حالت خود وسیله‌ای است برای انتقال آثار ناخواسته آلاینده‌ها به مناطق دور دست.

کنترل در منبع مولد آلاینده‌ها

به منظور کنترل آلودگی هوا در دامنه‌های بسیار وسیع تا نقاط دوردست ، کنترل این مواد در منبع تولیدشان مطلوبتر و موثرتر از رقیق سازی است. در وهله اول چنین به نظر می‌رسد که اولین و موثرترین روش جلوگیری از تولید آلاینده‌ها باشد در مورد آلاینده‌های تولید شده در اثر فرآیندهای احتراقی ، جایگزین کردن یک منبع انرژی می‌تواند از تولید آلاینده‌ها جلوگیری کند. روشهای باقیمانده برای کنترل آلاینده‌ها در منبع می‌تواند موجب کاهش انتشار آلاینده‌ها شود، اما نمی‌تواند سبب حذف کامل موجود به عنوان مثال اتومبیلی که دارای یک فیلتر کثیف هوا ، به یک سیستم نامناسب برای تهویه موتور ، عملکرد نادرست تنظیم دور موتور و ... نسبت به اتومبیلی که با بهترین بازده کار می‌کند، آلاینده‌های بیشتری را از خود منتشر می‌سازد.

تغییر فرآیند مورد استفاده همچنان روش دیگر برای کنترل انتشار آلاینده‌ها در منبع تولیدشان بکار می‌رود. به عنوان مثال جایگزین کردن کوره‌های باز با کوره‌های اکسیژنی کنترل شده یا کوره‌های الکتریکی و یکی دیگر از روشهایی که در کنترل آلاینده‌های هوا در منبع تولید آنها دارای وسیعترین کاربرد است، عبارت است از نصب تجهیزات کنترلی طراحی شده بر طبق برخی از اصول اساسی که توسط آنها مکانیسمهای طبیعی حذف آلایندهها عمل می‌کنند

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

برای علاقه مندان به موتورسواری و مسابقات اتومبیل رانی، کلاه کاسکت جدیدی با نامNASCAR Helmet عرضه شده است که می تواند علاوه بر پخش برنامه های رادیویی، فایل های ذخیره شده روی CD و DVD را نیز پخش کند.این کلاه در نگاه اول تفاوتی با کلاه کاسکت های موجود در بازار ندارد، اما اگر کمی دقت کنید درخواهید یافت که لبه متحرک آن برای محافظت راننده در مقابل نور آفتاب به چراغ های LED ویژه ای مجهز شده است که می تواند وضعیت کنونی سیستم دیجیتالی داخلی را به اطلاع راننده برساند.پایین این نقاب متحرک ورودی مخصوص لوح های فشرده قرار گرفته است که بدون ایجاد هرگونه مشکل برای سر راننده، انواع فایل های صوتی با فرمت های مختلف را پخش می کند.این کلاه ایمنی که برای فایل های صوتی با قابلیت Playback مجهز شده است، می تواند برنامه های موج FM رادیو را پخش کند. کلاه ایمنی دیجیتالی 140 دلار قیمت دارد و هم اکنون در بازارهای جهانی فروخته می شود.

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

به طور یقین به جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه های موجود در سازمان ضرورت استفاده از روش های مطرح دنیا از قبیل تفکر ناب لازم می گردد،این متد در اکثر نقاط جهان توسط افرادی سخت کوش اجرا گردیده و آنها با تشکیل تیم های تخصصی مورد نیاز، به انجام کارهای گروهی در جهت شناسایی اتلافها مبادرت نمودند آنها توانستند مشکلات زیادی را از سر راه برداشته و شرکت یا سازمانشان را به موقعیت های عالی برساند. پس لازم می باشد جهت اجرا آنها دقت لازم را داشت و تمام موارد را گام به گام و اصولی اجرا نمود و در تمام مراحل اجرا از حمایت مدیر ارشد سازمان برخوردار بود.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

از کشت انبه در هندوستان نزدیک به ۴۰۰۰ سال می گذرد . در قرن ۱۹تجار میوهً انبه را به غرب هند ، آفریقا وجنوب آمریکا معرفی کردند کمی بعد تر تجار عرب آن را به ایران ومصر حمل کردند و حالا انبه در مقیاس وسیع در کشورهای مختلف مانند هند وچین ومالزی، اندونزی ، استرالیا وغرب هندوستان کشت می شود


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دکتر محمود اسحاق حسینی گفت: بیشتر غذاهای مصرفی از نوع غذاهای ترکیبی هستند بنابراین 50 درصد این ترکیب غذایی باید شامل مواد قندی، 15تا20 درصد چربی و 30 درصد از پروتئین ها باشد. علاوه براین ویتامین ها و ریز مغذی ها از جمله روی و مس، نقش به سزایی را در تامین انرژی بدن دارند، به این منظور از تمام این مواد باید به حد کافی استفاده کرد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه‌ هاروارد در مقاله جدیدی اعلام کردند که مصرف نوشابه‌های رژیمی بدون گاز و با قند مصنوعی مثل سودا که پیش از این تصور می‌شد در افزایش خطر بروز دیابت نقش دارند در واقع در این زمینه بی‌تاثیر هستند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

- پاستوریزه سازی(PASTEURIZATION): روشی برای کشتن اغلب میکروارگانیسمهای بیماریزا (کاهش تعداد آنها تا حدی که ایجاد بیماری نکنند) و غیر فعال ساختن آنزیمهای موجود در مواد غذایی بمنظور به تعویق انداختن فساد در مواد غذایی اطلاق میگردد.
* (LTLT): حرارت دادن مواد غذایی تا 62.8 سانتی گراد به مدت نیم ساعت.

* (HTST): حرارت دادن مواد غذایی تا 72.8 سانتی گراد به مدت 15 ثانیه.

* (UHT)=(ULTRA-PASTEURIZED): حرارت دادن مواد غذایی تا 140-150 در جه سانتی گراد به مدت 1 تا 2 ثانیه. در این روش بیشتر میکروارگانیسمهای بیماریزا نابود میگردند و در صورتی که مواد غذایی پس از پاستوریزه شدن با این شیوه بسته بندی مناسبی داشته باشند میتوان آنها را به مدت 3 ماه بیرون از یخچال نگهداری کرد. (البته تا وقتی که بسته بندی آنها باز نشده باشد)


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

آشنایی با مدل تعالی سازمانی EFQM مــدل تعـــالی EFQM در ابتدای سال ۱۹۹۲ به عنوان چهـارچوبی برای ارزیابی درخواستهای جایزه کیفیت اروپایی  تدوین گردید، این مدل یک چهارچوب سازمانی در اروپا است که ازآن بسیار استفاده شده و اکنون به صورت مبنایی برای یک سری جایزه های ملی و محلی کیفیت درآمده است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مایکل همر (MICHAEL HAMMER) در سال 1948 در آمریکا متولد شد. مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته علوم رایانه از دانشگاهMIT اخذ کرد و در آن دانشگاه به تدریس مشغول شد. او در حال حاضر مدرس عالی در دانشکده اسلوان دانشگاه MIT است. علاوه بر آن او بنیانگذار و مدیر چندین شرکت معتبر در زمینه فناوری پیشرفته و مشاور شرکتهای بزرگ دنیاست. سالانه هزاران نفر در سمینـارهای او حضور مـی یابند. فرایند مهندسی مجدد(REENGINEERING) که در دهه 1990 عرضه گردید با نام او پیوند خورده است. او را پدر، مظهر و مفسر مهندسی مجدد دانستــه اند. او همواره پشتیبان اندیشه مهندسی مجدد بوده است. اندیشه ای که پیتر دراکر آن را در تقریظی که بر کتاب مر نوشته مدیریت نوین کار خوانده است. مر معتقد است آنچه در سده بیستم در زمینه مدیریت آموخته ایم تنها مناسب سازمانهای وظیفه گرای موجود است. برای اداره سازمانهای فرآینــد محور باید در همه زمینه ها بازاندیشی کرد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

موضوع: داده کاوی Data Mining | نویسنده: بهمنی نژاد

گردآورنده : ریحانه حاجی مصیبی مریم حسین زاده


 

    داده کاوی((data mining:

vاصطلاح داده کاوی زمانی به کار برده می شود که با حجم بزرگی از داده ها ، در حد مگا یا ترابایت ، مواجه باشیم . در تمامی منابع داده کاوی بر این مطلب تاکید شده است.

v هر چه حجم داده ها بیشتر و روابط میان آنها پیچیده تر باشد دسترسی به اطلاعات نهفته در میان داده ها مشکلتر می شود و نقش داده کاوی به عنوان یکی از روشهای کشف دانش ، روشن تر می گردد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 

مدیریت زنجیره تامین تلفیقی است از هنر و علم که در جهت بهبود دسترسی به مواد اولیه , ساخت محصولات و یا خدمات و انتقال آن به مشتری بکار میرود . در زیر پنج بخش اصلی مدیریت زنجیره تامین می آید :

1 – برنامه ریزی – این بخش استراتژیک مدیریت زنجیره تامین میباشد . مدیریت منابعی که جهت برآوردن نیاز مشتری برای محصول و یا سرویس شما استفاده میشوند . نیاز به برنامه ریزی استراتژیک میباشد . بخش عمده برنامه ریزی , پیاده سازی مجموعه مقیاسهایی است برای نظارت بر زنجیره تامین بطوریکه , بهینه و مقرون بصرفه بوده , کیفیت و ارزش مورد نظر مشتری را تامین کند .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
تو چند سال اخیر مطالب زیادی تو وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلف در مورد تفاوت‌های مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی دیده‌ام. به همین دلیل مناسب دیدم که این‌جا به طور مفصل به این موضوع بپردازم. پس مهندسای صنایع و مدیران صنعتی ادامه مطلب را حتماً ببینند

ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
تاریخچه مدیریت پروژه در جهان را معمولاً به مدیریت پروژه های عظیمی همچون ساخت اهرام مصر؛ دیوار چین و یا بنا نهادن تخت جمشید به دستور داریوش مربوط می‏دانند.
هریک از این پروژه ها از جمله پروژه های بزرگ و پیچیده تاریخ بشریتند که با کیفیت استاندارد بالا و به کارگیری نیروی عظیم انسانی ساخته شده‏اند .

ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

در پایان‌ قرن‌ بیستم‌ تولید انعطاف‌پذیر جای‌ خود را به‌ تولید انبوه‌ داده‌ است.
در عصر کنونی‌ با تغییر شیوه‌های‌ تولید، چهره‌ زندگی‌ دگوگون‌ خواهد شد.
تولید انعطاف‌پذیر فلسفه‌ای‌ متفاوت‌ دارد که‌ در آن‌ رابطه‌ بین‌ قیمت، تعداد، کیفیت‌ و سود برقرار می‌گردد که‌ با تفکرات‌ گذشته‌ متفاوت‌ است.
گفته‌ می‌شود مشکل‌ کمبود زمین‌ یکی‌ از دلایل‌ شکل‌گیری‌ سیستم‌ تولید انعطاف‌پذیر است.
توانایی‌ خلق‌ مزیت‌ نسبی‌ و رقابتی‌ در محیط‌ پویا و پرتحول‌ صنعت‌ امروزی‌ یک‌ ارزش‌ است.
تولید انعطاف‌پذیر سیاست‌ نسبتاً‌ جدیدی‌ است‌ که‌ توسط‌ شرکتهای‌ موفق‌ برای‌ توسعه‌ و افزایش‌ رقابت‌ به‌کار گرفته‌ می‌شود.
بااستفاده‌ از تولید انعطاف‌پذیر می‌توان‌ انواع‌ محصولات‌ متناسب‌ با نیاز مشتری‌ را تولید کرد.
کارگران‌ تنها زمانی‌ به‌ تولید انعطاف‌پذیر پاسخ‌ می‌دهند که‌ نوعی‌ حس‌ تعهد دوجانبه‌ موجود باشد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مقدمه

امروه تلاش جوامع بشری در دنیای رقابتی به سر منزل نخواهد رسید ، مگر با بهینه نمودن راهکارها ، استفاده صحیح از زمان ، منابع مالی و نیروی انسانی ، در این راستا برای به حرکت درآوردن چرخ های اقتصاد و صنعت باید تلاش و کوششمان را چند برابر کنیم تا بتوانیم در عرصه رقابت پیروز باشیم قرن بیست و یکم عصر صدم ها ، هزارمها و میلیونیم های ثانیه است و ما نیز باید با متدولوژی و رویکردهای پیشرو در علوم مهندسی ، انسانی ، پزشکی و ... آشنا شویم تا با کارکرد این علوم جدید در کشورمان پیروزمندانه قدم بر داریم و این مساله اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه آگاهی و دانش خود را در هر زمینه روز به روز فزون تر نمائیم و این مورد در جهان کنونی به سادگی امکان پذیر است  زیرا ما در جهانی زندگی می کنیم که ابزارهای اطلاعاتی ، در دسترس همه افراد آن قرار دارد . همانطور که می دانیم داده ها سریع به اطلاعات و اطلاعات به دانش تبدیل می شوند و دانش پویا پلی است به سوی پیشرفت . پیشرفت نیازمند هدفگذاری ، برنامه ریزی ، تخصیص منابع ، زمان ، نیروی انسانی و اجراء است و برای حرکت به سوی پیشرفت و رسیدن به جامعه ای متعالی باید در زمینه های گوناگون علوم مطالعه، تحقیق تفحص نمود و نتایج حاصله را در ابعاد مختلف جامعه به کار برد . روش های گوناگونی برای این منظور وجود دارد ، و از آن جمله روشها شش سیگما است .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

امروزه قیمت و کیفیت از مهمترین مزیت های رقابتی در صنایع به شمار می ‏آیند. از این رو بررسی رابطه بین این دو مزیت رقابتی در سال های اخیر به ویژه در صنایع پیشرو و کشورهای صنعتی بسیار مورد بحث بوده است. این که بدی کیفیت چه تاثیری بر قیمت محصولات و متعاقباً درآمد شرکت خواهد داشت و نیز برای رسیدن به کیفیت مطلوب باید چقدر هزینه کنیم، بحث هزینه یابی کیفیت را جایگاهی ویژه بخشیده است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

راه حل های سیستم مهندسی (Building Information Modeling)


 
 
مقدمه کوتاهی بر الگو سازی اطلاعات ساختمان سازی (BIM)
 
A Brief Introduction to Building Information Modeling (BIM)

A Brief Introduction to Building Information Modeling (BIM)


گرایش روبه رشدی در صنعت ساختمان سازی وجود دارد که داده های جزئی بیشتری را در طراحی یک ساختمان، پیش از فرآیند طراحی کلی مورد نیاز است و BIM بعنوان یک فرآیند مهم طراحی ساختمان و بمنظور جلب رضایت این نیاز پدید آمده است. چندین دهه است که مهندسان طراح معماری و تاسیسات ساختمان و پیمانکاران از منابع کتابخانه ای بر اساس نقشه های اتوکدی استفاده می کردند که بوسیله تولید کنندگان محصولات ساختمانی و بیشتر برای داده های ژئو متریکی تامین می شد که محصول را توصیف می کنند.

ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نوعی از دیگ های بخارPackaged boiler و لوله آتشین Fire Tube هستند. دیگ بخار شامل سه مرحله عبور گاز (گاز گرم حاصل از اشتعال سوخت) است. مرحله نخست از قسمت جلو کوره تا انتهای آن است و طوری ساخته شده که در مقابل گرمای حاصله از احتراق و سوخت و جذب حرارت از بدنه کوره و انقباض حاصله از آن مقاومت می کند و حالت ارتجائی دارد. مرحله دوم و سوم عبور گاز شامل عبور گاز حاصل از اشتعال سوخت در دو سری لوله می باشد.
شرح کلی دیگ بخار


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 تاریخچه شیر اطمینان (سوپاپ) :
دیگ ها فقط برای تحمل فشار معینی طراحی شده اند و تحت هیچ شرایطی نباید از آن تجاوز کنند. در بسیاری موارد وجود وسایل اندازه گیری و کنترل را برای جلوگیری از بالا رفتن فشار کافی می دانند، اما در دیگ های بخار و دیگ های آبجوش، نصب شیر اطمینان با وجود همه سر و صداهای که ایجاد می کنند و حرارتی که تلف می شود، الزامی و ضروریست.
پیشینه شیرهای اطمینان بسیار قدیمی و به سال 1860 که دکتر دنیس پاپن عضو انجمن سلطنتی (FRS) شیر اطمینان اهرمی شکلی برای زودپر طراحی کرد، می رسد. این نوع شیر اطمینان و سایر انواع وزنه ای آن به علت امکان مداخله و دست کاری آن، امروزه استفاده نمی شود. امروزه شیرهای اطمینان از نوع فنری، قابل قفل شدن هستند. گرچه هزینه تعمیر، بازرسی و اخذ گواهینامه مربوطه زیاد است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 

 
چرا آب ماده ای منحصر بفرد است

اکثر فرآیند های تولیدی صنعتی جهت بهره برداری صحیح وافزایش بازده نیازمند سیستم برجهای خنک کننده هستند.پالایشگاه ها, کارخانجات فولاد, صنایع پتروشیمی,کار خا نجات تولیدی شیمیایی ونیروگاه های تولیدبرق,جهت پیشبرد اهداف خود درزمینه تولید, نیاز مند و وابسته به سیستم برجهای خنک کننده اند. سیستم برجهای خنک کننده دما و فشار را براساس انتقال گرما از سیال گرم به آب سرد , کنترل می نمایدکه در واقع کاهش دما انجام می گیردودرعین حال ، با عث افزایش دمای آب سرد می گردد.بنابراین پیش از استفاده مجدد آب باید آنرا خنک کرد یا اینکه با آب جبرانی تازه , آنرا را جایگزین نمود.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

یکی از اصلی ترین مشکلات بیمارستانها در طول زمان بهره برداری و استفاده و نگهداری   ٬  مشکلات شبکهء فاضلاب بیمارستان میباشد .

 گذشته از مباحثی که در طراحی شبکه فاضلاب بیمارستانی بایستی مد نظر قرار گیرد ٬  بعلت الزامات خاص  فضای درمانی  ، مواردی همچون  :  بهسازی  اجتناب ناپذیر  تجهیزات و بخش های  بیمارستانی  ،  تغییرات مداوم  در انواع تجهیزات پزشکی  و بیمارستانی  جدیدالورود  و . . . . .  موجب میگردد تا همواره  در لوله کشی های سیستم  فاضلاب بیمارستانی  شاهد  تغییراتی در طول شبکه - شیب شبکه  - قطر شبکه - و ....  بوده   و به همین دلیل  بیشترین حجم عملیات  نگهداشت اماکن درمانی  را  ، تغییرات و تعمییرات شبکه فاضلاب بیمارستانی به خود اختصاص میدهد .

بایستی توجه  نمود که در توسعه و  بازسازی بخش های بیمارستانها   ٬   مصارف جدیدی  که منجر به  تغییرات در حجم  و  نوع  فاضلاب حاصله  خواهد شد ٬  ایا با توان و  قطر  و شیب  و  طول شبکهء  لوله های فاضلاب  موجود  همخوانی دارد یا خیر  ؟

 پس از در نظر گرفتن این مهم ٬  یادمان باشد   در هر شرایطی  لوله های افقی  فاضلاب در بیمارستانها  ٬ بایستی سریعا و  با کمترین فاصله  به لوله های اصلی عمودی ( رایزرهای عمودی ) وصل و ادامه آنها به صورت عمودی قرار گیرد .  فاضلاب بیمارستانی میتواند  مملو  از انواع  وسایل یکبار مصرف بهداشتی  -  تکه های پوسیدهء طی های طنابی نظافتچی ها   - لوازم بهداشتی زنانه  -  چسب و باندهای طبی - و . . . . باشد .  لهذا  قطر لوله ها و عمودی بودن انها در هر شرایطی بایستی در  الویت انتخاب و اجراء باشد  . همواره متذکر شده ام که   لولهء  فاضلاب  افقی  ٬  یعنی بمب ساعتی ٬  اگر به این موضوع توجه نشده باشد ،  شما هر لحظه بایستی امادگی گرفتن لوله فاضلاب  افقی در


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دیاگرام فرایند جریان (P.F.D( Process Flow Diagram

پایه واساس هرگونه طراحی سیستم piping و در نتیجه تمام نقشه های طراحی ، دیاگرام جریان (P.F.D) Process Flow Diagram است که این مهم توسط مهندس شیمی –فرایند آماده می گردد و هدف پروژه ونحوه فعالیت کارخانه را از لحاظ جریان فرایند معین می کند . این دیاگرام در مرحله  Basic Design ایجاد می شود وتجهیزات وارتباط مورد نیاز آنها را از طریق دیاگرام به همراه اطلاعات فرایندی از قبیل فشار و دما را نمایش می دهد در این سند موازنه جرم از لحاظ فرایند مورد بررسی قرار گرفته است .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

شیشه های ساختمان همواره در معرض شکست قرار دارند. زلزله، طوفان و اغتشاشات شهری می توانند عامل اینگونه شکست ها باشند. قطعات شکسته شده شیشه بسیار خطرناک و مرگبار می باشند. اما شیشه شایا با بکارگیری لایه های مستحکم پلیمری، چسبندگی بالا و استحکام کششی زیاد مانع پراکندگی قطعات شیشه می شوند.

در مورد زلزله لازم به توضیح است که در بسیاری از موارد به علت وجود استحکام سازه ای کافی یا کم بودن شدت زلزله، آسیب جدی ای به بنا وارد نمی گردد، اما در همین موارد شیشه ها عامل اصلی جراحات و مرگ و میر ها  می باشند. به خصوص در ساختمان های نمای شیشه ای خطرات شیشه به چندین برابر افزایش می یابد.

لازم به ذکر است ساختمان بسیاری از سازمانها از جمله ساختمان وزارت خانه ها ، بیمارستان ها و مدارس و ... از جمله ساختمانهای مدیریت بحران محسوب می گردند.این ساختمان ها قطعاً بدون وجود شیشه در فصول مختلف امکان خدمت رسانی خود را تا حد بسیار بالایی از دست می دهند.

با استفاده از تکنولوژی شایا ، این امکان برای همه ساختمانهای سازمانهای دولتی و خصوصی وجود دارد تا در کمترین زمان و بدون اختلال در کار سازمان کلیه شیشه های خود را در مقابل چنین حوادثی ایمن نمایند.

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

تشریح طرح

 بازیافت بخار بنزین معروف به کهاب(کاهش هدایت,انتقال ,بازیافت بخارات بنزین)

مقدمه :

بنزین موتور ترکیبی از هیدروکربنهای نفتی اعم از پارافینها ، اولفینها و آروماتیکها با مشخصات فیزیکی تقریبی (دانسیته 76/0 کیلوگرم/لیتر ،  ویسکوزیته :  1cst در  20- درجه سانتی گراد و نقطه انجماد : 60- درجه سانتی گراد تا 70- درجه سانتی گراد) می‌باشد. ترکیبات بنزین دارای نقطه جوش متفاوت (در محدوده 30 درجه سانتی گراد تا 225 درجه سانتی گراد) بوده و عناصری مانند بوتان و پنتان موجود در آن اساساً در شرایط محیطی بصورت گاز می‌باشند. مجموع شرایط فوق پدیده‌ای به نام "تبخیر بنزین" را بوجود می‌آورد که بعنوان یک منبع آلاینده مهم تلقی می‌گردد. با توجه به آن که ترکیبات هیدروکربنی، سمی و فرار بوده و تمایل زیادی در جهت ترکیب با عناصر و مواد دیگر دارند ، انتشار آنها در محیط ، ترکیبات جدیدی را بوجود آورده و همچنین اثرات نامطلوب فیزیولوژیکی ، زیست محیطی و اقتصادی را بدنبال خواهند داشت .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

ورود کودهای شیمیایی مصرفی در کشاورزی به آبهای زیرزمینی، باعث ایجاد معضلات زیست محیطی خواهد شد. از آنجا که در اکثر مناطق شهری و روستایی تامین آب شرب با برداشت از آبهای زیرزمینی صورت می گیرد، بنابراین ورود عناصر شیمیایی مصرفی در کشاورزی به آبهای زیرزمینی نگران کننده می باشد . علاوه بر مسائل و مشکلات زیست محیطی، از دیدگاه زراعی و اقتصادی فرار مواد مغذی باعث کاهش کارایی در مجموعه تولید محصول می گردد . این تحقیق که یک مطالعه موردی در دشت قزوی ن می باشد، در سال ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ انجام گرفته است . در این مطالعه غلظت های نیترت، فسفر و پتاسیم در آبهای زیرزمینی در چند منطقه با بافتهای متفاوت خاک که تحت کشت محصولات کشاورزی می باشند، اندازه گیری شده است . نتایج نشان می دهد، غلظت نیترات در آبهای زیرزمینی مناطق مختلف مورد مطالعه در دامنه 18/11 تا 27/15 میلی گر بر لیتر در نوسان بوه، که این مقادیر از مقدار مجاز توصیه شده توسط سازمان محیط زیست جهانی که 10 میلی گر بر لیتر می باشد بالاتر می باشد. غلظت فسفر در دامنه 022/0 تا 027/0 میلی گرم بر لیتر بوده و غلظت پتاسیم در دامنه 1 تا 14/1 میلی گر بر لیتر اندازه گیری شده است،که از مقادیر استاندارد جهانی توصیه شده پایینتر می باشد. همچنین روند تغییرت غلظت این عناصر در طول زمان مورد بررسی قرار گرفته که این روند در طول انجام تحقیق روند ثابتی نشان داده، که به دلیل پایین بودن سطح سفره آب زیرزمینی در منطقه می باشد و لذا زمان زیادی طول می کشد که این عناصر به آبهای زیر زمینی برسند.

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دید کلی

آلودگی آبهای زیرزمینی در اثر نفوذ آلودگی از سطح زمین و یا اطراف منبع آن صورت می‌گیرد و در این میان ، ریشه‌های درختان و یا گیاهانی که به منبع راه یافته‌اند نیز مورد توجه است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

حساسیت انواع مختلف منسوجات در مقابل تشعشع حرارتی فرق می‌کند. موادی که بدون ذوب شدن تجزیه می‌شوند (مانند پنبه ، پشم و غیره) از اجسامی که در اثر جذب حرارت ذوب یا نرم می‌شوند (مانند نایلون و کلیه فیبرهای مصنوعی) حفاظت بیشتری عرضه می‌دارند. نایلون نسبتا به آسانی ذوب می‌شود، در حالیکه اکثر پارچه‌ها می‌سوزند.

برای دیدن ادامه مطلب بروی تیتر کلیک کنید.

 پشم در مقابل تشعشع حرارتی خیلی مقاوم است و نمی‌سوزد، بلکه در برابر حرارت زیاد به ذغال تبدیل می‌شود. منسوجاتی که از مخلوط پنبه و نایلون درست شده باشند مقاومتشان کمتر از منسوجات معمولی است. برای ایجاد خسارت معینی عناصری که وزن سبک دارند احتیاج به حرارت کمتری دارند تا عناصر سنگین، پارچه‌های لباسی که ذوب می‌شوند سبب سوختگی بعدی پوست بدن می‌شوند.


 

 

اثر تشعشع حرارتی روی لاستیک

لاستیک از هر نوع که باشد مقاومت حرارتی بسیار خوبی در برابر تشعشع حرارتی دارد، ولی در درجه حرارتهای زیاد گداخته می‌شوند. ولی آنهایی که روکش نازک دارند به شدت ذغال می‌شوند.

اثر تشعشع حرارتی روی پلاستیک

پلاستیکهای مختلف مقاومتشان بطور قابل ملاحظه در برابر تشعشع حرارتی فرق می‌کند، لیکن عموماً به اندازه لاستیک مقاومت ندارند. عامل رنگ در پلاستیکها نقش مهمی دارد، رنگهای تیره حساستر از رنگهای روشن هستند. پلاستیک ممکن است بسوزد، ذوب شود، روی آن دانه دانه شود، طاول بزند، گداخته شود، رنگ آن از بین برود و یا پیچ و تاب بردارد، مقدار حرارت لازم برای ایجاد خسارت قابل ملاحظه 12 تا 24 کالری بر سانتیمتر مربع است.

اثر تشعشع حرارتی روی چوب

چوب در برابر تشعشع حرارتی تبدیل به ذغال می‌شود، عمق ذغال ایجاد شده روی چوب متناسب با مقدار تشعشع جذب شده می‌باشد. درجه ذغال شدن به سطح صاف یا ناهموار چوب بستگی ندارد، چوب فشرده سخت در مقابل تشعشع حرارتی از چوب معمولی حساستر است. لیکن عمق سوختگی آن مخصوصا در حرارتهای زیاد ، کم است. چوبهای پوسیده در اثر تشعشع حرارتی بسادگی مشتعل می‌شوند. چوبهای تیره رنگ سریعتر ذغال می‌شوند، در حالی که چوبهایی که به آنها رنگ روشن زده شده و آنها را زیاد جلا داده‌اند، حفاظت قابل ملاحظه‌ای بوجود می‌آورند. در مسافتهایی که درجه حرارت به قدر کافی زیاد است حجیم و تو پر ممکن است، بطور موقت شعله‌ور شوند. لیکن احتمال سوختن مداوم آن کم است، ولی همین شعله زود گذر ممکن است باعث شعله ور شدن عناصر مجاور که مستقیماً تشعشع حرارتی جذب نمی‌کنند، گردد.

اثر تشعشع حرارتی روی رنگ

رنگها در مقابل تشعشع حرارتی نسبتاً مقاومت زیادی دارند و حرارتی در حدود 16 کالری بر سانتیمتر مربع و بیشتر لازم است تا بر آنها تأثیر کند. بنابراین رنگها در مقابل تشعشع حرارتی حفاظت خوبی بوجود می‌آورند. رنگ آلومنیومی در مقابل تشعشع حرارتی از رنگ سبز مقاومتر است.

اثر تشعشع حرارتی روی مواد بسته بندی شده

بسته‌هایی که بوسیله چند لایه (بطوری که بین هر لایه ورقه نازکی از هوا وجود داشته باشد) بسته بندی شده‌اند بهترین حفاظت را در برابر تشعشعات حرارتی بوجود می‌آورند. مانند ساکهایی که از چند لایه کاغذ ساخته شده‌اند و یا جعبه‌های مقوایی ، تخته‌های چین دار ، کاغذهای ساختمانی و غیره تجربه نشان داده است که لایه‌های خارجی بسته بندیها در اثر جذب تشعشع حرارتی غالباً به کلی از بین می‌رود، لیکن لایه‌های درونی آسیب زیادی نمی‌بینند. برای محافظت کاغذ از خسارت حاصل روکش فلزی دارای ارزش زیادی است.

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دید کلی برگرفته از سایت رشد

آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می‌کند.

بنظر شما چه کسانی مشکل آلودگی آب را بوجود می‌آورند؟

چه کسانی بهای تمیز کردن آب را خواهند پرداخت؟

img/daneshnameh_up/d/da/ab.jpg
زباله های انباشته شده

فاضلابها تعادل حیات در اب دریاها را
به هم می زنند . حتی بعد از تصفیه
کردن فاضلابها آب بدست آمده
می تواند حاوی مواد
شیمیایی مسموم باشد.


 

تاریخچه

در نوامبر سال 1986 بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کشها در رودخانه راین ، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانوس پیما یا به گل نشستن آنها آسیبهایی به حیات دریایی وارد آمد.

در سال 1983 بر اثر 11000 واقعه آلوده کننده در حدود 120 میلیون لیتر مواد آلوده کننده در آبهای ایالات متحده تخلیه شده است.

تعریف آلودگی آب

 درسال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.

عوامل آلوده کننده آب

آب یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین عامل حیات موجودات زنده است از این نظر جلوگیری از آلودگی آب نیز به همان نسبت مهم و مورد توجه می‌باشد عوامل آلوده کننده آب بسیار گوناگون‌اند و می‌توانند هم منابع آبهای زیرزمینی و هم آبهای سطحی را آلوده کنند.


تصویر  

عوامل آلوده کننده آبهای زیرزمینی :

کانیهای موجود در معادن سطحی که در اثر تغییر و تبدیل به عامل آلوده کننده مبدل می‌شود. مثلا آب جاری سطحی ( حاصل از باران و …) هنگام عبور از معادن زغال سنگ ، دی‌سولفید آهن « II» ( پیریت ) همراه با زغال سنگ را در خود حل کرده و سپس در اثر واکنش ، هوا آنرا به اسید سولفوریک تبدیل می‌کند. اسید حاصل ضمن عبور از لایه‌های مختلف مخازن زیرزمینی ، موجب آلوده شده آن می‌شود.

جمع شدن فاضلابهای شهری بویژه اگر در یک حوزه آهکی و یا شنی وارد شوند از آن که در معرض باکتریها قرار گیرند و تجزیه شوند، مستقیما و براحتی به مخازن زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و موجب آلوده شدن آنها می‌شود.

ضایعات رادیواکتیوی : یکی از عوامل آلوده کننده مهم منابع آبی زیرزمینی است که امروزه یکی از راههای رفع آنها که در حقیقت مشکل بزرگی برای صاحبان تکنولوژی هسته‌ای نیز به شمار می‌رود دفن آنها در زیر زمین است علاوه بر دفن ضایعات رادیواکتیو در زیر زمین ، همه انفجار های هسته‌ای زیر زمینی نیز موجب آلوده شدن آبهای زیر زمینی می‌شود.

 

عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:

آلوده کننده‌های صنعتی:
بسیاری از ضایعات صنعتی به آبزیان زیانهای جدی می‌رسانند. این ضایعات برای خنثی شدن مقدار زیادی از اکسیژن محلول در آب را به مصرف رسانیده و موجب کاهش اکسیژن مورد نیاز برای آبزیان می‌شود و تهدید به مرگ می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از خود این ضایعات سمی بوده و موجب مسمومیت آبزیان می‌شوند مانند فلزات سنگین ، جیوه ، سرب ، مس و غیره.

وارد شدن ترکیبات فسفردار و نیتروژن‌دار در آب موجب رشد جلبک‌هائی می‌شود که ضمن ایجاد بو و مزه غیر طبیعی آب ، اکسیژن آب را مصرف کرده و باعث کاهش میزان آن و بروز صدمات و تلفات آبزیان می‌شود.

 

تصویر  

 

فاضلاب خانگی :
کلیه پاک کننده‌ها که وارد آبهای سطحی می‌شوند ترکیباتی را در آبها وارد می‌کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه و تخریب نشوند بصورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان ببار می‌آورند.

حشره کشها ، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی:
که از ضروریات توسعه کشاورزی است نا خواسته موجب آلودگی آبهای سطحی می‌شوند. مانند ددت DDT را نام برد.

چشم انداز الودگی آب

ذخایر آبهای ما در آینده چگونه خواهد بود؟

آب آلوده شده برای %75 مردم جهان در کشورهای رو به توسعه مسئله بسیار جدیتری است.

%80 بیماریهای جهان ناشی از آبهای آلوده شده است. در مقابل درصد بالای بیماری چه کنترلهایی انجام شده است؟

آیا تلاشی که برای بهبود کیفیت آب انجام شده کافی می‌باشد؟

آینده ذخایر آبها با این روند پیشرفت و تکنولوژی روز چگونه خواهد بود؟

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

(برگرفته از سایت رشد)

یکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می‌شود.

باران هنگامی اسیدی است که میزان PH آب آن کمتر از 5،6 باشد. این مقدار PH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی‌اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات () در آب خالص است.

باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد.

 

img/daneshnameh_up/4/49/acidrn1.jpg

 

دید کلی

در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی آلوده نشده حدود 5.6 می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و PH آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

تاریخچه 

پدیده باران اسیدی در سالهای پایانی دهه 1800 در انگلستان کشف شد، اما پس از آن تا دهه 1960 به دست فراموشی سپرده شد. « اسمیت » در سال 1873 واژه باران اسیدی را برای اولین بار مطرح کرد. او پی برد که ترکیب شیمیایی باران تحت تاثیر عواملی چون جهت وزش باد ، شدت بارندگی و توزیع آن ، تجزیه ترکیبات آبی و سوخت می‌باشد. این محقق متوجه اسید سولفوریک در باران شد و عنوان نمود که این امر ، برای گیاهان و اشیا واقع در سطح زمین خطرناک است.

« موتا » و « میلو » در سال 1987 عنوان داشتند که دی‌اکسید کربن با اسید سولفوریک و اسید نیتریک عوامل اصلی تعیین کننده میزان اسیدی بودن آب باران هستند، چرا که در یک فاز آبی به صورت یونهای نیترات و سولفات در می‌آیند و چنین یونهایی به آب باران خاصیت اسیدی می‌بخشند.

عوامل موثر در اسیدیته باران 

آب باران هیچگاه ، کاملا خالص نبوده و با پیشرفت صنعت بر ناخالصیهای آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی از نمکهای دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت می‌کنند.

آتش سوزی جنگلها نیز ، از جمله عواملی است که در میزان اسیدیته آب باران نقش دارد. فرآیندهای بیولوژیکی ، آتشفشانی و فعالیتهای انسان ، مواد آلوده کننده جو را در مقیاس محلی ، منطقه‌ای و جهانی در فضا منتشر می‌کنند. به عنوان مثال ، در صورت وجود جریانات باد در نواحی صنعتی ، مواد خارج شده از دودکشهای کارخانه‌ها در سطح وسیعی در فضا پراکنده می‌شوند.

اسیدهای موجود در باران اسیدی 

اسیدهای عمده در باران اسیدی ، اسید سولفوریک و اسید نیتریک می‌باشد. بطور کلی این اسیدها به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده‌های نوع اول مثل و را دربر دارند، بوجود می‌آیند. از این رو معمولا محل نزول باران اسیدی دورتر از منبع آلاینده‌ها می‌باشد. باران اسیدی یک مشکل آلودگی است که به علت حمل دوربرد آلاینده‌های هوا توسط باد حد و مرز جغرافیایی نمی‌شناسد.

منابع تولید دی‌اکسید گوگرد 

بطور کلی در مقیاس جهانی بیشتر بوسیله آتشفشانها و توسط اکسایش گازهای گوگرد حاصل از تجزیه گیاهان تولید می‌شود. این دی‌اکسید گوگرد طبیعی معمولا در قسمتهای بالای جو انتشار می‌یابد. بنابراین غلظت آن در هوای پاکیزه ناچیز می‌باشد. منبع عمده تولید ناشی از فعالیتهای انسانی احتراق زغالسنگ می‌باشد.

دی‌اکسید گوگرد بوسیله صنعت نفت به هنگام پالایش نفت یا تصفیه گاز طبیعی مستقیما یا به صورت در هوا انتشار می‌یابد. بیشتر کانیهای با ارزش در طبیعت به صورت سولفید یافت می‌شود. بنابراین هنگام استخراج و تبدیل آنها به فلز آزاد مقداری در هوا آزاد می‌شود و در اثر ترکیب با ذرات ریز بخار آب به تبدیل می‌گردد و در اثر کاهش دما در قسمتهای بالای جو به صورت باران اسیدی به زمین برمی‌گردد.

منابع تولید اکسیدهای نیتروژن 

در هوای غیر آلوده به مقدار کم در اثر ترکیب اکسیژن و نیتروژن موجود در هوا هنگام رعد و برق ، وجود دارد و همچنین مقداری هم از رها شدن اکسیدهای نیتروژن از منابع زیستی حاصل می‌شود، اما که به عنوان آلاینده جوی محسوب می‌شود، از نیروگاهها و دود اگزوز خودروها ناشی می‌شود.

باران اسیدی در آمریکای جنوبی 

پیرامون معضل باران اسیدی ، به ویژه در مورد مناطق صنعتی که میزان PH کمتر از 3 دارند، تاکنون مقالات زیادی منتشر شده است. با وجود این بعضی از محققین معتقدند که برخی از این مقالات مستند نیستند و PH طبیعی باران توسط فعالیتهای مختلف انسانی ، چنان تغییر می‌کند که تعیین یک استاندارد ، غیرممکن می‌باشد. در ارتباط با این مطلب می‌توان مثالهایی از آمریکای جنوبی زد. جایی که میزان PH آب باران ، هم در جنگلهای آمازون و هم در شهرهای سائوپائولو و ریدوژانیرو و باربر 4،7 است. در جنگل آمازون موارد زیر در اسیدی شدن تاثیر اساسی دارند:

 1. اسیدسولفوریک که خود از اکسید شدن سولفید هیدروژن (از مواد فرار مناطق مردابی) تشکیل می‌شود.
 2. اسید آلی که از سوختن مواد آلی بوجود می‌آید.

  عملکرد و آثار بارانهای اسیدی که بطور طبیعی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است، ما را به سوی رخدادها زیستی فاجعه‌آمیز هدایت می‌کند. با وجود اینکه این پدیده منشا طبیعی دارد، محققان بر این باورند که عملکرد انسان در این رابطه بسیار تاثیر گذار است.

باران قلیائی

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که در بعضی از مواقع ، PH آب باران حتی در جو بسیار آلوده هم در 5،6 ثابت باقی می‌ماند. دانشمندان این مسئله را به حضور ترکیبات قلیائی در کنار اسید نسبت می‌دهند.

چنانچه میزان ترکیبات قلیائی شدیدا افزایش یابد، PH باران به بیش از 7 نیز می‌رسد. در این صورت به جای باران اسیدی ، باران قلیائی خواهیم داشت. ضمنا گروهی از عناصر شیمیایی در جو وجود دارند که حالت اسیدی را طی واکنشهایی خنثی می‌کنند. خاک بیایانها ، منبع طبیعی و با ارزش این عناصر قلیایی است. از جمله منابع غیرطبیعی عناصر قلیایی آلوده کننده جو می‌توان به کارخانه‌های تولید کننده سیمان و فعالیتهای استخراج معادن اشاره نمود.

اثرات بوم شناختی باران اسیدی

آلاینده‌های نوع اول هوا مانند و آب باران را چندان اسیدی نمی‌کنند، اما این آلاینده‌ها می‌توانند طی چند ساعت یا چند روز به آلاینده‌های نوع دومی مثل و تبدیل شوند که هر دو در آب بسیار انحلال پذیر و جز اسیدهای قوی می‌باشند. در واقع تمام قدرت اسیدی در باران اسیدی ، به علت وجود این دو اسید است.

میزان تأثیر باران اسیدی بر روی حیات زیست شناختی در یک منطقه به ترکیب خاک و صخره سنگی که در زیر لایه سطحی زمین آن منطقه واقع است، بستگی دارد. مناطقی که در زیر لایه سطحی زمین گرانیت یا کوارتز دارند، بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند، زیرا خاک وابسته به آن ، ظرفیت کمی برای خنثی کردن اسید دارد. چنانچه صخره سنگی در زیر لایه سطحی زمین از نوع سنگ آهک یا گچ باشد، اسید بطور موثر خنثی می‌شود، زیرا کربنات کلسیم به صورت باز عمل کرده و با اسید وارد واکنش می‌شود.

تاثیر روی اکوسیستم آبی

دریاچه‌های اسیدی شده به علت شسته شدن سنگها بوسیله یون هیدروژن دارای غلظتهای بالای آلومینیوم هستند. قدرت اسیدی بالا و غلظتهای بالای آلومینیوم عامل اصلی کاهش جمعیت ماهیهاست. ترکیب زیست شناختی دریاچه‌های اسیدی شده به شدت دچار تغییر می‌شود و تکثیر ماهیها در آبهای دارای قدرت اسیدی بالا کاهش می‌یابد. وقتی PH خیلی پایین‌تر از 5 باشد، گونه‌های اندکی زنده مانده و تولید مثل می‌کنند. آب دریاچه‌های اسیدی شده اغلب زلال و شفاف می‌باشد و این به علت از بین رفتن زندگی گیاهی و جانوری این دریاچه‌ها می‌باشد.

تاثیر روی گیاهان و جنگلها

تاثیر باران اسیدی بر روی جنگلهای و محصولات کشاورزی را به دشواری می‌توان تعیین کرد. ولی با این وجود بررسیهای آزمایشگاهی حاکی از این هستند که گیاهان زراعی رشد یافته در شرایط بارانهای اسیدی رفتار متفاوتی نشان می‌دهند. محصولات برخی افزایش یافته و محصولات گروهی کاهش می‌یابد.
آلودگی هوا اثرات بدی روی درختان دارد. اسیدی شدن خاک ، مواد غذایی موجود در آن را شسته و از بین می‌برد. باران اسیدی که در جنگلها می‌ریزد، ازن و سایر اکسنده‌های هوا ، که درختان جنگلی در معرض آنها قرار دارند، تاثیر نامطلوبی روی درختان و پوشش گیاهی می‌گذارد و این تاثیرات نامطلوب وقتی با خشکسالی ، دمای بالا و بیماری و … همراه باشد، ممکن است باعث خشک شدن درختان شود.

جنگلهای ارتفاعات بالا بیش از همه تحت تاثیر ریزش باران اسیدی هستند. قدرت اسیدی در مه و شبنم بیش از باران است، زیرا در مه و شبنم آبی که موجب رقیق شدن اسید شود، کمتر است. درختان برگ ریز که با باران اسیدی آسیب می‌بینند، به تدریج برگهای خود را از بالا به پائین از دست می‌دهند و اکثر برگهای خشک شده در بهار بعدی تجدید نمی‌شوند.

 • بعضی از اثرات مهم باران های اسیدی که « فومارو » در سال 1997 نیز به آنها اشاره کرده است، عبارتند از:
 1. مضر برای انسان : ایجاد تنگی نفس ، برونشیت ، التهاب ریه ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی
 2. تخریب جنگلها : ریختن برگها ، تخریب ریشه توسط باکتریها، کاهش روند رشد ، تقلیل میزان محصول دهی ، کم شدن قدرت حیات.
 3. خطرناک برای دریاچه‌ها : مرگ صدها گونه زیستی
 4. تسریع در خوردگی مواد : خوردگی وسایل نقلیه و بناهای تاریخی
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

( لوله PP فاضلابی اورینگی Push-Fit PP Pipe )

مقاوم در برابر فاضلاب سرد و گرم داخل و خارج ساختمان در مقایسه با لوله PVC و لوله PE
مقاوم در برابر خوردگی ، پوسیدگی ، زنگ زدگی و اکسیداسیون در مقایسه با لوله فلزی و لوله آزبست
طول عمر 50 تا 100 ساله هم برای لوله و اتصالات و هم برای واشر آب بندی
انعطاف پذیری زیاد در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست بویژه در اتصالات هنگام حرکتهای زمین و ساختمان
مقاومت حرارتی زیاد در مقایسه با لوله PVC  و لوله PE
مقاومت شیمیایی بالا خاصه در مقابل اسید سولفوریک بیوارگانیک  موجود در فاضلاب ها در مقایسه با لوله آزبست
مقاوم در برابر یخ زدگی و ضربه در مقایسه با لوله PVC لوله آزبست
سرعت و آسانی نصب در مقایسه با لوله PE و لوله آزبست وچدنی
سبکی و آسانی حمل ونقل در مقایسه با لوله آزبست و لوله چدنی
مقاومت در انتقال صدا و مهار آلودگی صوتی در مقایسه با انواع لوله ها
بیمه نامه 10 ساله در مقایسه با انواع لوله ها
دوست محیط زیست در مقایسه با لوله PVC ولوله آزبست و لوله چدنی
سطح صیقلی و با حداقل رسوب در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست
اصطحلاک و زبری ناچیز و هیدرولیک بهینه در مقایسه با لوله چدنی و لوله آزبست
اتصال انشعاب خروجی فاضلاب لوازم بهداشتی به شاخه افقی لوله قائم یا لوله اصلی طبق مبحث شانزدهم کتابچه مقررات ملی ساخنمان باید قابل جدا شدن باشد .

توضیحات آکفا :
لوله های PVC , PE و چدنی این امکان را ندارند

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

گرمایش ساختمان

حدود 71 درصد مصرف انرژی در منازل صرف گرمایش می‌شود. اگرسیستم گرمایشی متناسب با نیازتان را در منزل داشته باشد. منزلتان این قابلیت را دارد که گرما را تا مدت زمانی که شما مایل هستید برایتان نگه دارد. از وسایل گرمایشی به بهترین نحوه استفاده نمائید. اصلاً مهم نیست که منزلتان چقدر مساحت دارد و در چه نوع منزلی زندگی می‌کنید. نکته اصلی این است که بتوانید بدون اینکه آسایش و شرایط محیطی زندگی خود را تغییر دهید در هزینه‌ها و میزان مصرف انرژی کاهش حاصل نمائید. 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دانشمندان از ساخت نانویخچال‌ها با قابلیت سرد کردن ماشین‌آلات نانومقیاس می‌گویند

 

Broeck از دانشگاه Hasselt بلژیک و Kawai از دانشگاه Alabama  بیرمنگام در نظریه‌ای اعلام کردند، امکان ساخت یخچال‌های کوچک که با حرکت براونی کار کنند وجود دارد.

 در این سیستم حرکت تصادفی ذرات بسیار کوچک، باعث تماس و برخورد آنها با مولکول‌های اطراف می‌شود


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگیری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده آل ، همراه با مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها پدید آورد.
 این سیستم ها ضمن کنترل بخشهای مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه سرویس های همزمان ، سبب بهینه سازی مصرف انرژی ، سطح کارایی و بهره وری سیستم ها و امکانات موجود در ساختمان می شود. کنترل و دسترسی به سیستم با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از هر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد.

برخی از اهداف سیستم مدیریت هوشمند ساختمان ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
 استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
 ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
 کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان
 امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC و یا اینترنت
 با توجه به یکپارچه سازی ساختمان ، تمام تجهیزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود
 امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس http://www.iranbms.comمراحعه نمایید

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

زمانی صحبت از ارتباط سیگار کشیدن با سرطان ریه، به مثابه کفرگویی علمی بود و اکنون، این نظر که در ابتدا بی‌اساس و غیرقابل قبول تلقی می‌شد به تدریج مورد قبول همگان قرار می‌گیرد: کار در شیفت شب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

کسانی که کارهای ساختمانی انجام می‌دهند همیشه در معرض خطرات ناگهانی هستند. خطراتی که گاهی ممکن است این افراد را با معلولیت جدی در تمام عمر مواجه کند و یا حتی به مرگ آنها بینجامد.
این در حالی است که با رعایت برخی اصول می‌توان از درصد قابل توجهی از این خطرات جلوگیری کرد. در اینجا به برخی از سازه های حفاظتی اشاره می‌کنیم:


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دوزیمتری در سازمان انرژی

دوزیمتر ها وسایلی هستند که توسط افراد حمل میشوند تا برآوردی از دوز دریافتیشان انجام شود. بطور کلی این دوزیمتر ها وسایل منفعلی هستند که در مواجه با پرتوهای یونیزان هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی تغییر کرده تا در زمانهای آتی خوانده و تفسیر شوند. انواع گوناگونی از دوزیمتر ها سالهای سال است که در سازمان انرژی مورد استفاده قرار میگیرند. تا قبل از سال 1970، آخرین گونه ی آنها دوزیمتر های فیلمی بودند. این دوزیمتر ها از یک فیلم ساده که در یک محفظه ی مقاوم به نور که  تنها نسبت به اشکال مختلف پرتو حساس بودند تشکیل میشدند. این فیلم نهایتا ظاهر شده و برای ارزیابی دوز دریافتی خوانده میشد. بطور کلی بیشتر فیلم بج ها حداقل تفکیکی حدود 30 میلی رم دارند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

یکی از مدلهای حادثه تحت عنوان مدل انرژی که توسط GIBSON ارائه و بوسیله Haddon گستزش یافته است پیشگیری از حادثه را در اجرای استراتژی ها دهگانه میداند.

 

این اصول دهگانه با توجه به سه عنصر خطر، حفاظ و عنصر آسیب پذیر دسته بندی میشوند که همراه با مثالی از اتومبیل هنگام رانندگی تفهیم میشوند.

 

استراتژی های مرتبط با خطر:


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

The Occupational Safety and Health Administration's (OSHA) mission is to promote and to assure workplace safety and health and to reduce workplace fatalities, injuries and illnesses. OSHA continues to respond to new challenges from emerging industries, new technologies, and an ever-changing workforce by utilizing strategic mechanisms such as Site Specific Targeting (SST), National Emphasis Programs (NEPs), and the Enhanced Enforcement Program (EEP).

 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
دریچه
صندلی مناسب برای دانش آموزان
006672.jpg

گروه اجتماعی براساس علم ارگونومی، میز و صندلی باید به گونه ای باشد که کف پای فرد در هنگام نشستن روی صندلی، روی زمین هم سطح قرار گیرد. بخصوص هنگام نشستن دانش آموزان روی


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

The Hazard and Operability Study (or HAZOP Study) is a standard hazard analysis technique used in the preliminary safety assessment of new systems or modifications to existing ones.

The HAZOP study is a detailed examination, by a group of specialists, of components within a system to determine what would happen if that component were to operate outside its normal design mode.

The effects of such behavior is then assessed and noted down on study forms. The categories of information entered on these forms can vary from industry to industry and from company to company.

Hazop Process - Hazop+ 2008 from Isograph

Hazop+ 2008 Key Features

Highly Customizable

Hazop+ 2008 is uniquely customizable. If the pre-defined data sheets do not fit your requirements you can easily add extra fields that do. These custom fields act just like the pre-defined fields within the program and reports.

Risk Ranking

Hazop+ 2008 provides you with the tools to define your own Risk Ranking matrices. You can choose any two input field and associate the permutations with a specified output field.

Nodes

The HAZOP study is divided into nodes. These nodes are likely to represent equipment within your system or plant.

Child-nodes give you the possibility of defining a hierarchical structure to represent your system or plant.

Causes, Consequences and Safeguards

Causes, Consequences and Safeguards are vital components of your HAZOP study. Hazop+ 2008 makes it very easy to add and edit these within your study.

Deviations, Parameters and Guide-Words

There are two equivalent methods used in a HAZOP study. In Hazop+ 2008 you can choose whichever suits you - deviations or parameters and guide-words.

The deviation "More flow" is equivalent to the parameter "Flow" and the guide-word "More".

Editable Study Grid

The Study grid is completely editable. You can select, change and add Causes, Consequences and Actions within the grid.

Advanced Find Facilities

The advanced find facilities allow you to search for text within the Nodes, Deviations, Parameters, Guide-Words, Causes, Consequences, Safeguards, Actions and Likelihoods.

Instant Reporting

Every data sheet has its own Instant Reports. You can preview or print the most used data within the sheet with a single click

SQL-based Customizable Reports

If the pre-defined instant reports aren't enough you can define your own completely unique reports using SQL queries on a generated database.

Actions/Recommendations

Hazop+ 2008 lets you easily define actions or recommendations you have decided on as a result of your HAZOP study.

Other Techniques

Hazop+ 2008's customizable nature makes it highly adaptable; you can perform numerous other types of study within the program. These are just some of the custom techniques you can carry out:

CHAZOP

Control or Computer Hazard and Operability Analysis.

SIL Analysis

Safety Integrity Level Analysis.

IEC-61508 Assessments

LOPA

Hazop+ 2008 Mini-Site

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

FaultTree+ is the world’s most popular fault tree software package incorporating fault tree analysis, event tree analysis and Markov analysis.

What's in FaultTree+?

FaultTree+ includes three modules:

 • Fault Tree Analysis. Allowing you to construct and analyze fault tree diagrams.
 • Event Tree Analysis. Event trees allow you to analyze the possible outcomes of an event occurring.
 • Markov Analysis. Enabling the construction of Markov models for components with large interdependencies.

What is Fault Tree Analysis?

Fault tree diagrams represent the logical relationship between sub-system and component failures and how they combine to cause system failures. The TOP event of a fault tree represents a system event of interest and is connected by logical gates to component failures known as basic events.

After creating the diagram, failure and repair data is assigned to the system components. The analysis is then performed, to calculate reliability and availability parameters for the system and identify critical components.

Read more about Fault Tree Analysis in FaultTree+

What is Event Tree Analysis?

Event tree diagrams provide a logical representation of the possible outcomes following a hazardous event. Event tree analysis provides an inductive approach to reliability and risk assessment and are constructed using forward logic.

FaultTree+ includes integrated event tree analysis. The event tree model may be linked to the fault tree model by using fault tree gate results as the source of event tree probabilities.

Read more about Event Tree Analysis in FaultTree+

What is Markov Analysis?

Markov analysis provides a method of analyzing the reliability and availability of sub-systems representing components with strong interdependencies. Markov analysis is often used to model dependencies such as:

 • Components in Warm/Cold Standby
 • Common maintenance personnel
 • Common spares with a limited on-site stock

FaultTree+ allows the user to construct Markov models for use as the source of basic event data. The Markov models may also be analyzed independently of the fault tree analysis.

Read more about Markov Analysis in FaultTree+

Features of FaultTree+

Isograph has built its reputation on the efficiency, accuracy, stability and ruggedness of its FaultTree+ product. This is why there are thousands of FaultTree+ installations world-wide that are currently being used on major projects in industries as varied as aerospace, defense, automotive, nuclear, rail, chemical process plant, oil & gas and medical amongst many others.

It can efficiently solve fault trees of the order of 20,000 gates and 20,000 basic events, using world class analytical methods.

On top of this, the user-friendly interface (running in a standard Microsoft Windows environment) allows simple creation or adaptation of projects.

Fault Tree Analysis, Event Tree Analysis, Markov Analysis, FaultTree+ from Isograph
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

Nitrate: Health Effects in Drinking Water

by

Margaret McCasland, Nancy M. Trautmann, and Keith S. Porter
Center for Environmental Research
and
Robert J. Wagenet
Dept. of Agronomy

Cornell University

منبع :http://pmep.cce.cornell.edu

Nitrate is one of the most common groundwater contaminants in rural areas. It is regulated in drinking water primarily because excess levels can cause methemoglobinemia, or "blue baby" disease. Although nitrate levels that affect infants do not pose a direct threat to older children and adults, they do indicate the possible presence of other more serious residential or agricultural contaminants, such as bacteria or pesticides.

Nitrate in groundwater originates primarily from fertilizers, septic systems, and manure storage or spreading operations. Fertilizer nitrogen that is not taken up by plants, volatilized, or carried away by surface runoff leaches to the groundwater in the form of nitrate. This not only makes the nitrogen unavailable to crops, but also can elevate the concentration in groundwater above the levels acceptable for drinking water quality. Nitrogen from manure similarly can be lost from fields, barnyards, or storage locations. Septic systems also can elevate groundwater nitrate concentrations because they remove only half of the nitrogen in wastewater, leaving the remaining half to percolate to groundwater.

This bulletin focuses on the health effects of nitrate in drinking water, and another bulletin in this series (Fact sheet 400.04, Groundwater: What It Is and How to Protect It), addresses ways of protecting the quality of groundwater supplies.

What Is Nitrate?

Nitrate is an inorganic compound that occurs under a variety of conditions in the environment, both naturally and synthetically. Nitrate is composed of one atom of nitrogen (N) and three atoms of oxygen (O); the chemical symbol for nitrate is NO3. Nitrite (NO2) can be formed from nitrate by a chemical process called reduction. Nitrate does not normally cause health problems unless it is reduced to nitrite.

Nitrate in drinking water is measured either in terms of the amount of nitrogen present or in terms of both nitrogen and oxygen. The federal standard for nitrate in drinking water is 10 milligrams per liter (10 mg/l) nitrate-N, or 45 mg/l nitrate-NO3. when the oxygen is measured as well as the nitrogen. Unless otherwise specified, nitrate levels usually refer only to the amount of nitrogen present, and the usual standard, therefore, is 10 mg/l.

Short-term exposure to drinking water with a nitrate level at or just above the health standard of 10 mg/l nitrate-N is a potential health problem primarily for infants. Babies consume large quantities of water relative to their body weight, especially if water is used to mix powdered or concentrated formulas or juices. Also, their immature digestive systems are more likely than adult digestive tracts to allow the reduction of nitrate to nitrite. In particular, the presence of nitrite in the digestive tract of newborns can lead to a disease called methemoglobinemia.

Infant Feeding Practices to Minimize Intake of Nitrate and Nitrite

 1. Breast feeding. Little if any nitrate gets into breast milk, unless the mother is consuming very large quantities of nitrate. Also, bacterial contamination is not a problem when breast milk is consumed directly.
 2. Bottle feeding. Use already diluted liquid formulas or use low-nitrate water to dilute concentrated liquid or powdered formulas. Also, mixed formulas should be kept under refrigeration and used promptly to minimize bacterial reduction of nitrate to nitrite.
 3. Vegetables. Since many vegetables are high in nitrate, their consumption should be limited until an infant is 4-6 months old and their digestive tract has sufficiently matured. Your physician can help you decide when to add new foods. Vegetables should always be prepared while fresh and refrigerated promptly after cooking to minimize bacterial activity.

What Is Methemoglobinemia?

Methemoglobinemia is the most significant health problem associated with nitrate in drinking water. Blood contains an iron-based compound called hemoglobin, which carries oxygen. When nitrite is present, hemoglobin can be converted to methemoglobin, which cannot carry oxygen. In the blood of adults, enzymes continually convert methemoglobin back to hemoglobin, and methemoglobin levels normally do not exceed 1 percent. Newborn infants have lower levels of these enzymes, and their methemoglobin level is usually 1 to 2 percent. Anything above that level is considered methemoglobinemia.

Few clearcut symptoms are associated with methemoglobin levels between 1 and 10 percent. At higher levels, symptoms of cyanosis usually appear. Babies with this condition have bluish mucous membranes and may also have digestive and respiratory problems. At methemoglobin levels above 20 to 30 percent, the primary effects result from the blood's severely reduced oxygen-carrying capacity and are referred to as anoxia. At methemoglobin levels around 50 to 70 percent, brain damage or death can occur.

Once diagnosed, methemoglobinemia can be readily reversed, although with anoxia permanent damage may have occurred. Methemoglobinemia can be prevented by restricting consumption of nitrite and nitrate and by limiting the opportunities bacteria have to reduce nitrate in food to nitrite before consumption.

Consuming drinking water with nitrate levels near the drinking water standard does not normally increase the methemoglobin level of humans beyond infancy. Some individuals, however, may have increased susceptibility to methemoglobinemia due to exposure to antioxidant medications and chemicals, or other conditions that may inhibit the body's ability to reconvert methemoglobin to hemoglobin (such as pregnancy or certain rare diseases).

Nitrate in drinking water starts affecting the health of the general populace at levels in the range of 100 to 200 mg/l nitrate-N, but the effect on any given person depends on many factors, including other sources of nitrate and nitrite in the diet. Some of the nitrate consumed can be converted in the body to nitrite, which under appropriate circumstances can combine with amines (portions of protein molecules often found in foods, medications, cigarette smoke, decaying plants, soil, and sometimes water) to form nitrosamines, well- documented cancer-causing substances. So far, the only studies linking nitrate in drinking water with cancer have involved nitrate levels that are quite high (at or above 100-200 mg/l nitrate-N).

What Are the Most Common Sources of Nitrate in People's Diets?

Water with nitrate levels below the health standard usually supplies an almost negligible percentage of an adult's nitrate intake. Eighty to 90 percent of the nitrate most people consume comes from vegetables, but this is unlikely to cause health problems because very little of the nitrate in vegetables is converted to nitrite. Meat products account for less than 10 percent of nitrate in the diet, but 60 to 90 percent of the nitrite consumed. This is primarily because of sodium nitrite added to foods such as hot dogs, bacon, or ham. Fruits, grains, and dairy products contribute almost no nitrate or nitrite to people's diets.

How are Safety Standards for Drinking Water Set?

Congress passed the federal Safe Drinking Water Act in 1974. The U S. Environmental Protection Agency was given responsibility for setting drinking water standards for all the states, and each state became responsible for enforcing these standards. In New York State, the Department of Health regulates all public water supplies serving 25 or more people.

Because potential health risks are often unknown or hard to predict, many drinking water standards are set at some fraction of the level of "no-observed adverse-health effects." In general, the greater the uncertainty about potential health effects, the greater the margin of safety built into the standard.

In the case of nitrate, there may not be a large safety factor. A 1977 report by the National Academy of Science concluded that "available evidence on the occurrence of methemoglobinemia in infants tends to confirm a value near 10 mg/l nitrate as nitrogen as a maximum no-observed adverse-health-effect level, but there is little margin of safety in this value."

Where Can I Get My Water Tested for Nitrate?

Public water supplies in New York State are tested for nitrate at least annually if the source is surface water and at least once every 3 years if the source is groundwater. If nitrate levels are found at or near the health standard, then tests are run more frequently, and potential sources of the nitrate are investigated. You should be able to get the results of tests for a public water supply from your municipal water department, or your county or regional office of the NYS Department of Health.

If you use a private water supply, there are no routine tests done for nitrate. You can get your water tested for nitrate at a private laboratory for about 10 to 15 dollars. To locate a NYS-certified laboratory in your area that tests for nitrate, you can check with your county Cooperative Extension office or your county or regional health department, or you can look in the Yellow Pages of the phone book under "Laboratories-testing."

Once you have located a laboratory, be sure to ask how to collect, store, and ship the sample. In most cases, the sample should be chilled or frozen and possibly fixed with sulfuric acid to prevent bacteria from changing its original chemical makeup.

How Can I Lower the Nitrate Level in My Current Water Supply?

The best solution is to find an alternative water supply for drinking and cooking water purposes. Another possibility is to try to remove or reduce the source of nitrate contamination, although reduction of nitrate concentrations in your well is unlikely to be immediate. Your county Cooperative Extension office and local or regional Department of Health may be able to assist you in locating and cleaning up contaminant sources.

There are no simple ways to remove nitrate from water in the home. Because nitrate does not evaporate the way chlorine does, boiling, freezing, or letting water stand does not reduce the nitrate level. In fact, boiling water for more than 10 minutes can make the nitrate more concentrated. Boiling water in an aluminum pan may also convert nitrate to nitrite.

Home water-treatment units are generally a limited option. A properly operating distillation system will remove nitrate, but is quite expensive to install and operate and must be adjusted properly. Reverse-osmosis units are another option, but also are expensive to install and operate. Anion-exchange units are relatively inexpensive, but have the serious drawback of being effective for only a short period of time (a matter of months, depending on the contents of the water) before the unit becomes saturated and needs to be recharged. For any treatment unit, frequent water testing is necessary to determine whether the system is still working effectively.

Where Can I Get Low-Nitrate Water?

If your private or public water supply has elevated nitrate levels, then purchasing bottled water is one of your best alternatives. Even in bottled water, nitrate levels can vary considerably. Some states require bottled water companies to have their water tested for nitrate annually. As long as the results are below the state standard, the companies don't have to report the actual levels to the Department of Health, but they should be willing to give exact test results to consumers. In general, distilled or mineral-reduced water is more likely to have low-nitrate levels than spring or mineral water.

Municipal water supplies are another potential source of low nitrate water. City water supplies often come from large lakes or reservoirs where any source of nitrate is likely to be diluted by the large quantity of water.

Hauling your own water from springs, lakes, or streams can be risky, both because of the unknown levels of nitrate and because of the possible presence of other contaminants, especially bacteria. Private wells also present the risk of unknown nitrate levels, but are more likely to have been tested for bacterial contamination.

Risks also are associated with collecting rainwater. Rooftop cisterns often contain lead solder, which can be dissolved by rainwater. Also, rain collected off a roof can contain asbestos or other contaminants from the roofing material.

Alternative water supplies are only as good as their source, their collection method, and their storage. Before using any source of water, find out exactly what the levels of nitrate and bacteria are in that supply. Bacterial contamination is a double problem: it may be responsible for the reduction of nitrate to nitrite; but more importantly, the bacteria themselves can cause illness.

For Further Reading

Feig, Stephen. 1981. Methemoglobinemia. In Hematology of infancy and childhood, ed. D.G. Nathan and F.A. Oski. W.B. Saunders Co., Philadelphia.

National Academy of Sciences, Committee for Scientific and Technical Assessments of Environmental Pollutants. 1978. Nitrates: An environmental assessment. Washington, D.C.

National Academy of Sciences, Committee on Nitrite and Alternative Curing Agents in Food. 1981 . The health effects of nitrate, nitrite, and N-nitroso compounds. Washington, D.C.

National Academy of Sciences, Safe Drinking Water Committee. 1977. Drinking water and health. Washington, D.C.

Russell, C.S., ed. 1978. Safe drinking water: Current and future problems. Resources for the Future, Inc., Washington, D.C.

Shearer, L.A., J.R. Goldsmith, C. Young, et al. 1972. Methemoglobin levels in infants, in an area with high nitrate water supply. Amer. J. of Public Health, 62:1174-80.

Shuval, H.I., and N. Gruener. 1972. Epidemiological and toxicological aspects of nitrates and nitrites in the environment. Amer. J. of Public Health, 62:1045-51.

Acknowledgments: Illustrations were drawn by Donna Curtin, and Mary Jane Porter served as production assistant. Funding was provided by the New York Farmers' Fund. Many individuals reviewed the initial drafts, including Cornell University faculty members and northeastern Cooperative Extension agents.

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 

Threshold Limit Values (TLVs®) and Biological Exposure Indices (BEIs®) are determinations made by a voluntary body of independent knowledgeable individuals. They represent the opinion of the scientific community that has reviewed the data described in the Documentation, that exposure at or below the level of the TLV® or BEI® does not create an unreasonable risk of disease or injury.

TLVs® and BEIs® are not standards. They are guidelines designed for use by industrial hygienists in making decisions regarding safe levels of exposure to various chemical substances and physical agents found in the workplace. In using these guidelines, industrial hygienists are cautioned that the TLVs® and BEIs® are only one of multiple factors to be considered in evaluating specific workplace situations and conditions.

TLVs® and BEIs® are health-based values established by committees that review existing published and peer-reviewed literature in various scientific disciplines (e.g., industrial hygiene, toxicology, occupational medicine, and epidemiology). Since TLVs® and BEIs® are based solely on health factors, there is no consideration given to economic or technical feasibility.

This section of the ACGIH® website has been established to help educate industry, government, and the public on what TLVs® and BEIs® are, and how TLVs® and BEIs® may best be used. It has also been established to increase the transparency of the TLV®/BEI® process and to promote a better understanding of, and participation between, occupational hygienists and other interested parties.

Questions not answered here should be referred to The Science Group, ACGIH®.

 


Biological Exposure Indices Committee
Threshold Limit Values for Chemical Substances Committee
Threshold Limit Values for Physical Agents Committee

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

سیستم اعلام حریق در یک ساختمان طراحی می گردد تا قبل از اینکه حریق مشکل ساز ویا غیر قابل کنترل شود اعلام واخطارداده می شود و سیستم های بعدی را فعال می کند . این سیستم جهت حفظ اموال وافراد از حریق طراحی می گردد.

 

Zone: به معنی قسمت ،قسمت بندی یا بخش بندی می باشد.

 

 


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

کپسول های آتش نشانی قابل حمل،طوری طراحی شده اند که به آسانی برای آتش سوزی های کوچک وقابل کنترل مورد استفاده قرار می گیرند.

    جهت استفاده از این کپسول ها باید به بر چسب روی آنها توجه شود چرا که برروی این بر چسب ها اطلاعاتی در مورد کپسول مورد استفاده نوشته شده است.هر کپسول، ویژه ی خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده و استفاده نادرست انها ممکن است باعث مشتعل تر شدن آتش و بروز خسارات جبران ناپذیری گردد.محل نصب و قابل دسترس بودن این کپسول ها ،نکته مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. باید دقت نمود که این کپسول ها در محل های قابل مشاهده و قابل دسترس ،با برسی های دقیق فیزیکی ،نصب شده و در اختیار افرادی قرار گیرند که با کاربرد آنها آشنایی کافی داشته باشند.استاندارد ((انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی)) وجود یک مهندس یا بازرس آتش نشانی را جهت نظارت ماهیانه یا سالانه بر کپسول های آتش نشانی قابل حمل ، الزامی ندانسته اما نگهداری و مراقبت و نیز تعمیرات آنها باید توسط مالک،ساکنان و یا نمایندگان مشخص انجام شود. بهتر است تعمیرات و نگهداری این کپسول ها توسط نماینده آتش نشانی و یا فردی آموزش دیده ایمنی صورت پذیرد


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 

ابتدا سیلندر را بصورت آماده در دست گرفته وسپس پشت به باد و رو به موضع حریق قرار می گیریم واطفاءرا از لبه آتش شروع وبا حرکت به سمت جلو وحرکت سریع نازل به طرفین ادامه می دهیم (بصورت جاروکش) جریان تخلیه نباید در فاصله خیلی نزدیک به مواد قابل اشتعال انجام شود زیرا در اثر سرعت وفشار زیاد در هنگام خروج ماده اطفائی امکان پخش سوخت به اطراف وتوسعه حریق وجود دارد بنابر این فاصله باید به نوع حریق  ووسعت ونوع خاموش کننده آن معین گردد.

اطلاعات ودستور العمل بر روی بدنه خاموش کننده

1- نوع خاموش کننده وطریقه کارکرد آن

2- نام کارخانه سازنده

3- شماره استاندارد

4- شرایط نگهداری دستگاه خاموش کننده

تعیین مکان مناسب جهت نصب خاموش کننده ها

1- حداکثر در ارتفاع 5/1 متری از سطح زمین نصب شود چنانچه وزن خاموش کننده بیشتر از 18کیلو باشد حداکثر در ارتفاع 1متری زمین نصب شود در مکانهای پر تردد کودکان ونوجوانان کم است می توان در ارتفاع پائین تر نصب شود

2- توزیع یکنواخت صورت بگیرد

3- در نزدیکی ورودیها وخروجیها باشد

4- در مکانی نصب شود که امکان صدمان فیزیکی به آنها را به حداقل برساند

5- مسیر ،جهت دسترسی کوتاه فراهم باشد  

6- در فضای باز ،سیلندر نباید در مقابل تابش مستقیم نور خورشید یا برف وباران قرار گیرد

7- باید دقت داشت که خاموش کننده در فاصله دورتر از مواد مخاطره آمیز نصب شود

8- وقتی که خاموش کننده بر روی چرخ یا دیوار نصب می باشد باید از بستهای مخصوص استفاده نمود

شناسایی نوع خاموش کننده از طرف رنگ بدنه سیلندر

1- خاموش کننده محتوی آب به رنگ قرمز می باشد

2- خامش کننده محتوی کف به رنگ زرد یا لیموئی می باشد

3- خاموش کننده محتوی پودر به رنگ آبی می باشد

4- خاموش کننده محتوی گاز co2 به رنگ مشکی می باشد

5- خاموش کننده محتوی هالوژنه به رنگ سبز می باشد

لازم به ذکر است در حال حاضر اکثر تولید کنندگان از رنگ قرمز برای تمامی خاموش کننده ها استفاده می کنند

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

فضاهای محصور

Confind space
 
 
 
 
این فضاها شامل کانال ها،تانکها،مخازن،گودال ها،تونل ها،زیر دریایی ها
 
وسایر مکان هایی است که افراد به تهویه طبیعی کافی دسترسی
 
ندارند.کار

ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 کیسه های نمونه برداری از دیگر وسایل جمع آوری و نمونه گیری از هوا هستند که در اندازه ها،جنس ها و شکل های مختلف یافت می شوند و از محاسن آنها می توان به سبکی،غیرقابل شکستن،قیمت ارزان و کاربرد آسان اشاره کرد. کیسه های نمونه برداری از جمله وسایل آنی نمونه برداری هستند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دستگاه شنوای سنج دستگاهی است،که می تواند صداهای خالص مورد دلخواه

آزمایش کننده را تولید کند.صداهای خالص،بوسیله،گوشی

های بسیار حساس وبا کیفیت عالی از را گوش بیرونی ومیان،با

سازوکار ادراکی منتقل گردد(انتقال هوایی).وسیله ی بر روی شنوایی سنج نصب

شده،که ارتعاش های صدا را مستقیما ًاز راه جمجمه ی سر


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

لامپهاب متال هلاید از نظر ساختمان مانند لامپهای جیوه پرفشار هستند.تفاوت

اصلی آنها با لامپهای جیوه پرفشار در این است که در حباب داخلی آنها علاوه بر

جیوه مقدار کمی از نمک های هالوژنی وارد می کنند.نمکهای معمول


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

 


 

 

 


 

 


 

۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مقدمه :

کارهای شیفتی وبه طور کلی کار در شیفتهای متفاوت کار اگر طبق برنامه ریزی های صحیح و با رعایت

 اصول و موازین بهداشتی نباشد می تواند موجب اختلال در زندگی فرد گردد.همچنین آمارها نشان می

 دهد که پیامدهای اجرای نامناسب کارهای شیفتی به خصوص اشتباهات انسانی و حوادث و جراحات

 ایجاد شده برای کارگران در مشاغل شیفتی وشیفتهای متناوب کاری بیش از شیفتهای ثابت می

 باشد.به همین منظور انجمن ایمنی و بهداشتی حرفه ای کانادا به منظور آگاهی کارگران و کارفرمایان

 اقدام به تهیه مطالبی پیرامون موضوع فوق نموده است.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

چکیده :

در نظر گرفتن اصول ارگونومی(مهندسی فاکتورهای انسانی)در کار،نه تنها باعث حفظ سلامت نیروی انسانی و کارآمدی در جوامع بشری می شود،بلکه مانع تحمیل بسیاری از هزینه های مالی بر اقتصاد کشورهای فقیر خواهد شد.به عنوان مثال با طراحی درست و اصولی محل کار،می تواند از متحمل شدن بیشتر هزینه هایی چون از کار افتادگی،خسارات ناشی  از حوادث،هزینه زمان از دست رفته تولید و هزینه ضایعات تولید اجتناب کرد.کاهش زمان انجام کار به منظور استفاده بهینه از


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دستگاه طراحی شده برای جلوگیری از گسترش حریق درادارات،آسایشگاهها و هتل

 ها طراحی شده است. این دستگاه با همکاری کاشف های دودی عمل می کند.

طرز عمل دستگاه :

دستگاه dorgard با وزن 700گرم و در ابعاد 45*195*205میلیمتر را به قسمت پایینی

 درب اتاق های مکان مورد نظر نصب می کنند .زمانی که در یک اتاق حریقی رخ دهد

 دتکتور نصب شده حریق را سنس می کند و آلارم به صدا در می آید.بعد از حدود

14 ثانیه اگر آلارم به تولید صدا آن هم با تراز بالاتر از 65 دسی بل ادامه دهد دستگاه

 نصب شده به طور اتوماتیک درب آن اتاق را می بندد و به این ترتیب از گسترش دود و

 حریق به دیگر اتاق ها جلوگیری به عمل می آید.

از جمله ویژگی های این دستگاه:


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:اخیرا ً توسط انستیتوی طب حرفه ای نمونه بردار IOM برای نمونه برداری

از ذرات قابل استنشاق ارائه شده است.این هولدر برای غلبه بر مشکلاتی

که هنگام نمونه برداری با سایر تجهیزات ظاهر می شود ابداع شده


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

به نقل از انجمن ارگونومی پارس

چکیده :

ارگونومی یا مهندسی فاکتورهای انسانی،علمی ترکیبی است که سعی دارد ابزارها ،دستگاه ها ،محیط کار و مشاغل را با توجه به توانایی هایی جسمی – فکری و محدودیت ها و علایق انسان ها ، طراحی نماید. این علم با هدف افزایش بهره وری ، با عنایت بر سلامتی ، ایمنی و رفاه انسان در محیط ،شکل گرفته است.(9 )


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

چرا زیاد نوشیدن آب لاغر می‌کند؟!

 

 

 

 

حال ما به شما می‌گوییم که نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز چگونه باعث لاغری می‌شود...نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز، یکی از نکات کلیدی برای تغذیه
سالم و بخش مهمی از یک رژیم لاغری موفق و کارآمد است.

چاقی یکی از معضلات جهان امروزی است و بسیاری از افراد چاق به دنبال یک راه معجزه آسا برای کاهش سریع و آسان وزن هستند، ولی در حقیقت هیچ معجزه‌ای در کار نیست. تنها راه معقول و علمی کاهش وزن این است که مقدار کالری که شما می‌سوزانید، بیشتر از مقداری باشد که دریافت می‌کنید.

نوشیدن آب زیاد

نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز، یکی از نکات کلیدی برای تغذیه سالم و بخش مهمی از یک رژیم لاغری موفق و کارآمد است.
حال ما به شما می‌گوییم که نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز چگونه باعث لاغری می‌شود:


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

حالات شکست و تجزیه تحلیل اثرات آن (FMEA)

اختصاص نمرة الویت خطرپذیری برای هر الگوی شکست و محاسبه PRN

انواع  FMEA *موارد کاربرد  FMEA * معرفی اجزای FMEA * محاسبه (RPN = (S) x (O) x (D

 

 

حالات شکست و تجزیه تحلیل اثرات آن (FMEA)

اختصاص نمرة الویت خطرپذیری برای هر الگوی شکست و محاسبه PRN

انواع  FMEA *موارد کاربرد  FMEA * معرفی اجزای FMEA * محاسبه (RPN = (S) x (O) x (D


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

تعریف نمونه هوا:

نمونه هوا عبارتست از مقداری از هوای یک محل که غلظت مواد آلوده کننده موجود در آن برابر متوسط غلظت آلودگی ، در مجموع هوائی باشد که نمونه از آن انتخاب شده است.

استراتژی هر نمونه برداری به هدف مطالعه و وسعت آن بستگی دارد .

هدف های اختصاصی ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد :

·        تشخیص شرایط نامطلوب و غیر ایمن و شناسائی منابع تولید کننده آلودگی

·        ارائه طرح های کنترل


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

شرح وسایل نمونه برداری

مقدمه :

شیوه های نمونه برداری : دو شیوه اصلی برای نمونه برداری و جمع آوری آلاینده های هوا برد وجود دارد که شامل نمونه برداری فعال یا دینامیک و نمونه برداری پسیو یا غیر فعال می باشد در روش اول ، از یک حرکت دهنده هوا استفاده می شود ( پمپ ) و حجم معینی از هوا در فشار و درجه حرارت معین از روی جاذب استفاده می شود . در روش دوم از هیچ گونه پمپ یا به حرکت در آورنده هوا استفاده نمی شود . در این روش آلاینده های هوا برد بر اساس پدیده انتشار به درون نمونه بردار وارد شده و به دام می افتد .


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

مبانی قدم به قدم نمونه برداری از آلاینده های هوای محیط کار


قدم اول- تعیین اینکه چرا شما نیاز دارید که  از هوا نمونه برداری کنید.

اجازه دهید تا مروری داشته باشیم که:

چرا نوعاً باید نمونه برداری از هوا را  انجام دهیم

دلائل انجام نمونه برداری از هوااطمینان حاصل نمودن ازتطبیق با استانداردها ومقررات 

شامل هر دواستاندارهای شغلی و محیطی اطمینان حاصل نمودن از باروری نیروی کار

•         توأم ساختن نمونه برداری  هوا با ارتباط مؤثر و اقدامات کنترلی می تواند سلامت کارگر را تأمین نماید و موجب دلگرمی کارکنان گردد.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱٤ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

  علل - شدت وعلامتهای برق گرفتگی 
        

          علل برق گرفتگی چند دسته است:


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٩ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

اینترلاک های الکتریکی در پست های فشار قوی برق

 

 

   اینترلاک به معنای قفل درونی و چفت وبست است که به دو نوع زیر ، تقسیم بندی می شود:  اینترلاک الکتریکی و اینترلاک مکانیکی.

     در پستهای فشار قوی ، تعدادی از کلید زنی ها به ترکیب و حالات تجهیزات پست، بستگی داشته و نیاز به یکسری کلید زنی های ترتیبی دارند . برای ورود یا خروج صحیح تجهیزات در مدار و دسترسی پرسنل تعمیر و نگهداری تجهیزات به اینترلاکهای مناسب، نیاز می باشد تا بدین ترتیب از کلیدزنی غیر مجاز در پست جلوگیری بعمل آمده و ایمنی پرسنل برای دسترسی به پست، تضمین گردد.

    سلامت پرسنل در طول بهره برداری و تعمیر و نگهداری تجهیزات و باز و بست کلید و سکسیونر باید تضمین شود. مبحث اینترلاک در ارتباط با کنترل پست و پرسنل تعمیر و نگهداری مطرح شده و در طول طراحی پستهای فشار قوی، در نظر گرفته می شود. با استفاده از اینترلاکهای مناسب، می توان احتمال خطای ناشی از اشتباه شخصی را به حداقل رسانده و تجهیزات مورد نظر را حفاظت نمود و به عملکرد صحیح کلیدها و سکسیونرها دست یافت.ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٩ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 مزایای طرح به کارگیری هادی های هوایی روکش دار:

 

 سیستم های توزیع برق با استفاده از کابلهای زمینی و خطوط هوایی انرژی الکتریکی موردنیاز مصرف کنندگان را تامین می کنند. شبکه های توزیع هوایی نسبت به شبکه های زمینی دارای مزایای به شرح زیر هستند:
1- قیمت کمتر، 2- اجرای سریع تر و آسان تر، 3- سهولت بهرهبرداری و تعمیرات، 4- انشعاب گیری سریع تر، آسان تر و ارزان تر.ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٩ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

 سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک:

          

سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتوماتیک، سرمایه و اطلاعات با ارزش و جان پرسنل را از گزند صدمات آتش سوزی دور خواهد داشت این سیستم ها مبتنی بر تشخیص دود، حرارت، نشت گاز، شعله و توسط دتکتورهای متناسب با آن و اعلام خطر اتوماتیک توسط دستگاه مرکزی است.ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/٩ساعت ٩:۳٢ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
حمله به یونان
سرانجام خشایارشا به قصد حمله به یونان به کاپادوکیه واقع در آسیای صغیر رفت و این شهر را مرکز ستاد فرماندهی خود قرار داد. وی سه سال تمام به تجهیز سپاه مشغول شد و در نهایت سپاه بزرگی که بنا به گفته هرودوت در آن، 46 گونه نژاد و قوم مختلف حضور داشتند بسیج کرد و در بهار 480 قبل از میلاد به سوی یونان حرکت کرد. عربها، هندی ها، پارسها، مادها، سکاها، فنیقیها، مصری‌ها و حتی ساکنان جزایر خلیج فارس نیز در این لشکرکشی حضور داشتند. البته لازم بذکر است که مورخان یونانی در مورد تعداد افراد قشون ایران در این لشکرکشی راه مبالغه نموده‌اند و گاه تا پنج میلیون نفر نیز ذکر کرده‌اند اما بنا به نوشته سایر مورخان تعداد افراد سپاه خشایارشا پانصدهزار نفر بوده که البته همه آنها سرباز نبوده و بسیاری آشپز و ملوان و ... در این ارتش خدمت مینمودند.
نبرد ترموپیل و تصرف آتن
به ابتکار خشایارشا پلی از قایق بر روی بغاز داردانل ساختند که نیروی زمینی ایران توانست از روی آن عبور کرده و وارد خاک یونان شود. در ابتدا خشایارشاه با پادشاه کارتاژ(Carthage)صلح کرد تا وی یونانیان را همراهی نکند. علاوه بر این، تعداد زیادی از یونانیان به ارتش خشایارشاه پیوستند از جمله مردم منطقه تسالی(Thessaly) اما در همین هنگام طوفانی سهمگین وزید و به کشتی های ایران خسارت وارد کرد. سرانجام در دریای آرتمزیوم(Artemisium) بین کشتی‌های دو سپاه جنگ درگرفت و یونان شکست خوردند. نبرد دیگر در تنگه ترموپیل(Thermopylae) در گرفت که به علت تنگی جا نیروی ایران با مقاومت آتنی‌ها و اسپارتی‌ها که برای نخستین بار باهم متحد شده بودند مواجه شد. سرانجام یک یونانی به ایرانیان که در آستانه شکست بودند راهی را معرفی کرد که به پشت تنگه می‌رفت. یونانیان با آگاهی از این خیانت گریختند و فقط لئونیداس(Leonidas)(حاکم اسپارت) بهمراه سیصد اسپارتی برجای ماندند و همگی کشته شدند(پاورقی 1). سپاه ایران بعد از این جنگ آتن را به تصرف درآورد و به تلافی سوزاندن آتشکده سارد توسط یونانیان در زمان داریوش، معبد آکروپولیس را به آتش کشیدند.
جنگ در خلیج دریایی سالامیس
پس از آن یونانیان اقدام به مشورت نمودند یکی از بزرگان آتن به نام تمیستوکلس(Themistocles) معتقد بود که در جزیره سالامیس(Salamis) به دفاع بپردازند اما سایر یونانیان میگفتند که باید در تنگه کورینت(Corinth) مقاومت کرد. تمیستوکلس که دید نمیتواند نظر خود را به دیگران بقبولاند نامه‌ای به شاه ایران نوشت و خود را از طرفداران یونان نشان داده گفت که چون آنان قصد فرار دارند وقت آن است که سپاه پارس آنان را یکسره نابود کند. خشایارشا پیغام را راست انگاشته ناوگان مصری تحت فرماندهی ایران جزیره پنسیلوانیا را تسخیر کرد. یونانیان در جزیره سالامیس گیر افتادند و لذا گفتند یا باید در همین جا مقاومت کنیم یا نابود شویم و این همان چیزی بود که تمیستوکلس میخواست.
نیروی دریایی ایران برخلاف کشتی‌های یونانی که آرایش صف را اختیار کرده بودند به دلیل تنگی جا بطور ستونی اقدام به حمله کرد و ناگهان زیر آتش نیروهای دشمن قرار گرفت. جنگ تا شب ادامه داشت و در این جنگ بیش از نیمی از کشتیهای ایران نابود شد و لذا سپاه ایران اقدام به عقب نشینی کرد. یونانیان که ابتدا متوجه پیروزی خود نشده بودند در صبح روز بعد با شگفتی دیدند که از کشتیهای ایرانی خبری نیست! تمیستوکلس بعد از این پیروزی گفت: «حسادت خدایان نخواسته که یک شاه واحد بر آسیا و اروپا حکمرانی کند.»(پاورقی 2)
در همین زمان خشایارشا اخبار بدی از ایران دریافت کرد و لذا اقدام به مشاوره با سرداران خود نمود. نظر مردونیه این بود که خود وی با سیصد هزار سپاهی برای تسخیر کامل یونان در این سرزمین باقی بمانند و خود خشایار شاه به ایران بازگردد. شاه این نظر را پذیرفت ولی در زمان بازگشت تعداد زیادی از اسبان و سپاهیان وی در اثر گرسنگی و بیماری مردند.
نبرد پلاته
از سوی دیگر مردونیه به یونانیان پیشنهاد داد که تبعیت ایران را بپذیرند و گفت که در این صورت در امور داخلی خویش آزادند. اما آنان این پیشنهاد را رد کرده جنگ دوباره در گرفت. مردونیه آتن را باز هم به تسخیر درآورد اما در محل پلاته(Plataea) صدهزار یونانی در مقابل وی صف آرایی کردند. در ابتدا تصور می‌شد که ایرانیان پیروز هستند چراکه نهایت دلاوری را نشان دادند اما این گونه نشد. مردونیه در آغاز جنگ در اثر تیری که به وی اصابت کرد کشته شد و سپاه بی سردار ایرانی نبرد بی حاصلی را آغاز کرد که تنها سه هزار ایرانی از آن جان سالم بدر بردند.
نبرد دیگر، جنگ در دماغه می کیل(Mycale) است: ناوگان ایران که پس از نبرد پلاته در حال بازگشت به میهن بود، در این محل توسط سپاه دشمن منهدم شد.
حمله یونان به مستملکات ایران
پس از عقب نشینی ایرانیان، یونانیان به پادگان پارس واقع در یونان حمله کرده و آنجا را تصرف نمودند. چندین سال بعد نیز به مستملکات ایران یورش برده و برخی از جزایر غرب آسیای صغیر نظیر قبرس را به تصرف درآوردند.
علل شکست سپاه ایران
بنابر نوشته مورخان علل شکست ایران در تسخیر یونان به این شرح است:
زیادی شمار نفرات که تامین آذوقه و هدایت ارتش را مشکل میساخت.
نامناسب بودن اسلحه‌های ایرانیان در برابر یونانیان سنگین اسلحه(به غیر از هنگ جاویدان باقی سپاه ایران از سلاح‌های سبک نظیر تبر (!) استفاده میکردند.)
عدم آشنایی ایرانیان به موقعیت جغرافیایی یونان
اغفال شدن ارتش ایران در سالامیس
بازگشت ناگهانی خشایارشا
ناهمواری جلگه‌های یونانی و عدم عادت ایرانیان به جنگ در این سرزمینها که نیروهای دریایی و زمینی را از حمایت یکدیگر محروم میکرد.
مهمترین علت شکست ایران در این نبرد روحیه عالی یونانیان بود. چرا که آنان مردمانی استقلال طلب بودند و حاضر نبودند که تبعیت ایران را بپذیرند.
داستان استر و مردخای
این داستان که به اشاره تورات در زمان خشایارشاه رخ داده مربوط به دختری یهودی است به نام استر(Esther) به معنی ستاره) که همسرشاه و ملکه دربار بود. اما سعایتی که وزیر خشایارشاه از پسرعموی این دختر به نام مردخای(Mordecai) نزد شاه بعمل آورد (کینه این وزیر به دلیل تعظیم نکردن مردخای در مقابل وی بوده است!) سبب دستور قتل عام یهودیان ایران از سوی خشایارشاه شد اما استر و مردخای با اثبات بی گناهی خویش موجب شدند که شاه دستور قتل وزیر خود و خانواده او را بدهد. در مورد صحت این داستان بین مورخان قدیم و جدید اختلاف نظر وجود دارد.
داستان استر و مردخای
این داستان که به اشاره تورات در زمان خشایارشاه رخ داده مربوط به دختری یهودی است به نام استر(Esther) به معنی ستاره) که همسرشاه و ملکه دربار بود. اما سعایتی که وزیر خشایارشاه از پسرعموی این دختر به نام مردخای(Mordecai) نزد شاه بعمل آورد (کینه این وزیر به دلیل تعظیم نکردن مردخای در مقابل وی بوده است!) سبب دستور قتل عام یهودیان ایران از سوی خشایارشاه شد اما استر و مردخای با اثبات بی گناهی خویش موجب شدند که شاه دستور قتل وزیر خود و خانواده او را بدهد. در مورد صحت این داستان بین مورخان قدیم و جدید اختلاف نظر وجود دارد.
درباره خشایارشا
خشایارشا مردی عیاش بوده و تحت تاثیر زنان و خواجه سرایان قرار می‌گرفته، اما صفاتی عالی نیز داشته بطوریکه یونانیان بزرگ منشی او را ستوده اند. مشهور است که اسکندر وقتی که تخت جمشید را به آتش کشید، مجسمه خشایارشا به روی زمین افتاد و اسکندر گفت: آیا باید بخاطر روح عالی و صفات نیکویت تو را از روی زمین بردارم یا بگذارم که روی زمین بمانی تا بخاطر تاخت و تازت به یونان مجازات شوی؟
خشایارشاه در تخت جمشید که بدستور پدرش داریوش ساخته شده بود قصرهای دیگری بنا کرد که بر عظمت و شکوه این اثر باستانی افزود. همین طور کتیبه هایی در کوه الوند و نیز در ارمنستان از خود به جای گذاشت.
این پادشاه پس از بیست سال سلطنت (485 تا 465 پیش از میلاد)توسط یک خواجه به نام میترادات (مهرداد) به قتل رسید.
پانویس
1 - اسپارتی ها بنا بر قوانین لیکورگ فرار کردن از میدان جنگ را ننگ بزرگی میدانستند و مجازات آن اعدام بود، حتی وقتی جوانان این سرزمین به نبرد می‌‌رفتند مادرانشان به آنها میگفتند:«پسرم! بر سپر یا با سپر» یعنی یا کشته شو تا جسدت را بر روی سپرها بیاورند و یا پیروز شو و با سپر برگرد. لذا در فرار یونانی ها از تنگه ترموپیل اسپارتی ها برجای ماندند و پس از کشته شدنشان یونانی ها بر مزار این سیصد تن نوشتند: ای رهگذر به اسپارت بگو ما در اینجا خوابیده ایم تا به قوانین کشور خود وفادار باشیم.»
2 - تمیستوکلس، سالها بعد مورد نفرت آتنی ها قرار گرفته و به دربار اردشیر درازدست جانشین خشایارشاه، پناه آورد که مورد مهروزی شاه قرار گرفت و حتی از طرف وی به حکومت شهری در آسیای صغیر منسوب شد و تا پایان عمر در تبعیت ایران باقی
 بود.
۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

فروهر(فره وشی) چیست؟
فروهر= فره + وهر(ورتی)
جلو،پیش + برنده، کشنده =پیش برنده
شاید بتوان گفت از نظر زندگی، فروهر با ارزشترین جزء وجود انسان است چون این جزء ذره ایست از هستی بی پایان اهورا مزدا که هنگام زایش برای راهنمایی روان و رهبری آن به صورت کمال در وجود یک انسان جایگزین شده و پس از مرگ هم با همان پاکی و درستی به اصل خود(اهورا مزدا )میپیوندد.
 
شکل فروهر:
تصویر پیرمرد بالداری نمایانگر شکل فروهر است و در حال حاضر به عنوان نشانواره دین زرتشت بکار میرود.اما این شکل سابقه ای چندین ساله داشته ، و نظایر آن در کتیبه اقوام گوناگون ایرانی وجود دارد.ولی شکلی دقیقا به ضورت موجود، در کتیبه های هخامنشی بالای سر پادشاهان دیده میشود.
محققان و خاورشناسان بسیاری در مورد این شکل به تحقیق پرداختند و نظرهای گوناگونی نسبت به آن ابراز داشتند.در ابتدای تحقیق عده ای از پژوهشگران آنرا تصویری از اهورا مزدا خواندند.ولی چون به عقیده زرتشتیان اهورامزدا بی تن و پیکر (اَیوی تن وُ ) است و هیچگاه یک زرتشتی برای اهورامزدا شکلی قایل نیست، این نظر مورد مخالفت پارسیان هندوستان قرار گرفت.آنرا رد کردند و آنرا به عنوان سمبل فروهر معرفی نمودند و از قسمتهای مختلف آن برای شناساندن فروهر کمک گرفتند.اولین کسی که این طرح را نماد فروهر دانست شخصی بود به اسم "رستم جی کاما".این شخص با استفاده از یک تصویر باستانی ، وظیفه یکی از مهمترین اجزای وجود انسان را مد نظر قرار داد.


شرح اجزای مختلف سمبل فروهر :
1-سر:
 که به شکل پیر سالخورده‌ و جهاندیده و گرم و سردروزگار چشیده که در حلقه یا چنبره زمان تجربه آموخته و با بدی‌ها و ناپاکی‌ها بستیزند و مراحل ترقی و کمال را با متانت و صبر وشکیبایی طی کنند. نگاره فروهر از سر تا به  کمر به صورت پیرمردی جهان دیده با کمال و تجربه و دانایی است تردیدی نیست که نورانیت انسانها به خاطر نزول نور ایزدی بر دل آنهاست و هر که این نور را همراه داشته باشد انسان کامل است پیر موجود در نگاره  فروهر تمثیل و نماد انسان کامل است
 
2- دستها:
دستهای به سمت بالاست به خاطر آنکه همیشه به اهورامزدا توجه داشته باشیم.در نگرش زرتشتی خداوند دارای جای خاصی نیست اما از انجا که فمر بشر همواره نیروهای برتر از خود را در طبقه ی بالاتر می انگارد، از اینرو شکل، اهورا مزدا را در بالا نشان میدهد.حلقه ای که در دست فروهر است نشاندهنده احترام به عهد و پیمان است.در بین دختران و پسران ایرانی پیمان زناشویی با دادن حلقه ای انجام میشده که همانند شکل فروهر در دست چپ قرار میگرفته.این رسم هم اکنون هم پابرجاست.
 
3-بال ها:
بال های فروهر باز است .چون با دیدن بالهای باز ذهن انسان متوجه پرواز و پیشرفت شده، و از این حکایت دارد که انسان همواره باید به سمت پیشرفت و  بلندی و سرافرازی حرکت کند.هر بال از 3 بخش تشکیل شده که نشاندهنده سه پند زرتشت، اندیشه نیک ، گفتار نیک و کردار نیک است و از مشاهده این سه بخش متوجه میشویم که پیشرفت و ترقی باید از راه درست یعنی اندیشه، گفتار و کردار نیک اتفاق بیفتد تا انسان را به سوی سربلندی و سرافرازی هدایت کند.
 
4-دایره میان شکل:
منظور از مشخص کردن این دایره در میان فروهر نشان دادن روزگار بی پایان است.و نشاندهنده بازگشت کردار انسان به وی میباشد .
 
5-دامن:
دامن فروهر از 3 بخش به وجود آمده که نماینده اندیشه بد، گفتار بد و کردار بد است.از مشاهده این سه قسمت در می یابیم که همواره باید اندیشه و گفتار و کردار بد را به زمین انداخته، پست و زبون سازیم.همانگونه که دامن در زیر قرار دارد.
 
6-دو رشته آویخته:
این دو رشته نماینده سپنتا مینو(خوی خوبی) و اَنگره مینو (خوی بدی) است که همیشه ممکن است در اندیشه هرفرد ظاهر شوند.

این شکل در برخی اساطیر به شاهین یا علامت سلطنت تعبیر شده  و  در برخی جاها به  سمبل فر ایزدی یعنی نیرویی که سبب برتری و حمایت از پادشاهان میشود و به همین سبب در بالای سر اکثر شاهان ایران زمین بخصوص شاهان هخامنشی به وضوح دیده میشود.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

فرمان کوروش کبیر
فرمان کوروش کبیر که بر روی یک استوانه گلین، به خط میخی و به زبان آریایی نوشته شده است، در 1878 در جریان حفاریهای محل تمدن بابل، به دست آمد. در این فرمان، کوروش، شیوه رفتار انسانی با ساکنان سرزمین بابل را برای فاتحان ایرانی شرح داده است.

این سند به عنوان اولین منشور حقوق بشر شناخته شده است و در سال 1971، سازمان ملل متحد ترجمه متن آنرا به تمام زبانهای رسمی به چاپ رساند و آن را در اختیار دفاتر این سازمان در کشورهای مختلف قرار داد.

در اینجا بخش آغاز این فرمان را می خوانید:
"آنگاه که من به آرامش و بی آزاربه بابل در آمدم در میان هلهله و شادی اورنگ فرمانروایی را در در کاخ پادشاهی استوار داشتم ... بی شمار سپاهانم به صلح در بابل گام بر داشتند. روا نداشتم کسی وحشت را بر سرزمین سومر و اکد فرا آرد. نیازمندیهای بابل و تمامی پرستشگاه های آنان را پیش دیده داشتم و در بهبود زندگی همگان کوشیدم. همه یوغ های ننگین بردگی را از مردمان بابل بر داشتم. خانه های ویرانشان را آباد کردم. به تیره بختیهاشان پایان دادم. مردوک مهتر خدای، از کردارم شاد شد و به من کوروش، پادشاهی که او را نیایش کرد و به کمبوجیه پسرم ... و به همه سپاهیانم، مهربانانه برکت داد از ته دل در پیشگاهش خدایگانی والای او را بس گرامی داشتیم. و همه پادشاهانی که در بارگاه خود به تخت نشسته اند در چهار گوشه جهان از فرا دریا تا فرو دریا ... همه ی پادشاهان باختر زمین که در خیمه ها سکونت داشتند برای من خراج گران آوردند و در بابل بر پایم بوسه زدند. از... تا شهرهای اشور و شوش آگاده اشنونا شهرهای زمبان مورنو در تا قلمرو سرزمین گوتیوم شهرهای مقدس فراسوی دجله را که پرستشگاه هاشان دیر زمانی ویران بود مرمت کردم و پیکره ی ایزدانی را که میان آنان جای داشتند به جای خود بازگرداندم و در منزلگاهی پایدار اقامت دادم. تمام مردمان آواره را جمع کردم و خانه هاشان را به آنان باز گرداندم ... اجازه دادم همگان در صلح بزیند

 

                

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
آخرین سردار هخامنشی

 

به مناسبت 2339امین سالگرد نبرد آریو برزن
آخرین ژنرال
در جنگ گائوگمل (که در نزدیکی شهر اربیل در عراق امروز اتفاق افتاد) داریوش سوم، با قشونی یک میلیون نفری که از سراسر ولایت های پارس فراهم آورده بود، برای آخرین بار با ارتش اسکندر روبه رو شد. افراد این قشون دیگر تنها به تیر و کمان مسلح نبودند، بلکه زوبین و نیزه و زره نیز داشتند، بر اسب و فیل سوار بودند و به چرخ های ارابه هایشان داس هایی بسته شده بود تا دشمنان را مانند گندم مزرعه درو کند. آسیای پیر با این نیروی عظیم، آخرین توانش را برای مقاومت در مقابل اروپای جوان به میدان آورده بود. اما واپسین تلاش های داریوش سوم بی نتیجه ماند. هنگامی که سپاه پارسی بعد از غیبت ناگهانی داریوش سوم از صحنه جنگ، شکست خورد، سرداران هخامنشی همانجا دریافتند که عمر امپراتوری بزرگ هخامنشی دیگر به سر آمده است.

بابل تسلیم شده بود. شوش به آسانی تصرف شده بود و اسکندر، فاتح مصر و آسیای صغیر، اکنون آماده تسخیر پایتخت پادشاهی هخامنشیان بود. بعد از شکست گائوگمل، داریوش سوم به شرق رفت تا تجدید قوا کند اما تمام توانش در مبارزه با مدعیان سلطنت و دشمنان داخلی خرج شد. و در این بین اسکندر شهر ها را به آسانی فتح می کرد و به قلب امپراتوری نزدیک می شد.


آخرین مقاومت

کالیستنس مورخ سپاه مقدونی، نقل می کند که وقتی اسکندر به طرف شهر استخر و پارسه (تخت جمشید) حرکت می کرد با یک هنگ از سپاه ایران به فرماندهی سرداری به نام آریو برزن روبه رو می شود و این هنگ چندین روز ارتش ده ها هزار نفری اسکندر را متوقف می کند. در واقع آریو برزن هنگامی در مقابل ارتش اسکندر ایستادگی می کند که اسکندر اصلاً انتظار آن را ندارد و با چنان مقاومتی روبه رو می شود که گمان می کند به پایان کار کشورگشایی خود رسیده است. کالیستنس می نویسد اگر چنین مقاومتی در گائوگمل در برابر ما صورت گرفته بود، شکست مان حتمی بود.

درست هنگامی که ارتش اسکندر در حال حرکت به سوی شهر استخر، وارد گذرگاهی در حوالی کوه های کهکیلویه می شود، آریو برزن راه را بر آنها سد می کند و در همان نبرد اول موفق می شود ارتش مقدونی را وادار به عقب نشینی از کوهستان به طرف جلگه کند. ناآشنایی اسکندر به مناطق کوهستانی اطراف و مقاومت یاران آریو برزن چند روزی هلنی ها را متوقف می کند اما سرانجام چوپانی که مورخان نامش را لی بانی نوشته اند (و گفته می شود اسکندر او را در پایان جنگ به خاطر خیانت می کشد)، ارتش مقدونی را برای گذر از کوهستان راهنمایی می کند. اسکندر بخشی از نیروهایش را در جلگه نگه می دارد و با باقی ارتش، خودش را به پشت سر آریو برزن می رساند و از دو طرف به او شبیخون می زند. آریوبرزن به هنگام محاصره با حدود 40 سوار و چند هزار نیروی پیاده بی پروا خود را به سپاه مقدونی می زند. نبرد آریو برزن یکی از نبرد های شگفت آور تاریخ و از معدود مقاومت های انجام شده در برابر سپاه مقدونی است. آریو برزن با تعداد اندک یارانش قسمت عظیمی از سپاه دشمن را به خاک می اندازد و سرانجام در حالی که بسیاری از سربازانش را از دست داده بود، خود را از حلقه سپاه دشمن خارج می کند. گفته می شود آریو برزن بعد از خارج شدن از محاصره به سرعت به سمت شهر استخر حرکت می کند. در واقع او قصد داشته قبل از رسیدن سپاه مقدونی خود را به استخر برساند و مانع سقوط شهر شود اما دیر به استخر می رسد. آریو برزن و یاران انگشت شماری که برایش باقی مانده بودند تا آخرین نفس با سپاه اسکندر می جنگند. در کتاب آتیلا نوشته لویزدول آمده در آخرین نبرد آریو برزن، اسکندر شجاعت او را تحسین می کند و در قبال تسلیم شدن به او وعده فرمانروایی ایران را می دهد اما آریو برزن تسلیم نمی شود تا سرانجام تمام نقاط بدنش آماج نیزه ها و تیرهای سپاه مقدونی قرار بگیرد. پس از مرگ، او را در همان نقطه به خاک می سپارند و روی قبرش می نویسند؛ «به یاد لئونیداس»..

آنگاه که کوچکان بر کارهای بزرگ قرار گرفتند...
نبرد آریوبرزن حدود 90 سال پس از ایستادگی لئونیداس اول در برابر خشایارشا در جنگ ترومپل اتفاق افتاده؛ دو واقعه یی که از بسیاری جهات همانند یکدیگرند. متاسفانه برخلاف لئونیداس که تبدیل به یک اسطوره در تاریخ یونان شده، اطلاعات ما در مورد آریو برزن تنها در حد چند خط ترجمه است و بس. آنچه که از منابع تاریخی بر می آید مشخص نمی کند که آیا آریو برزن در هرج و مرج داخلی آن زمان خودش یکی از مدعیان سلطنت بوده که بخشی از ارتش را در اختیار داشته یا سرداری وفادار به داریوش سوم. اما آنچه واضح است پایداری آریو برزن یکی از برجسته ترین نمونه های اینچنینی در تاریخ است.نبرد آریو برزن یکی از پایان های قهرمانانه یی است که هر ملت برای وداع با بخش مهمی از گذشته اش به آن نیاز دارد. باید توجه داشت آریو برزن یکی از معدود ایستادگی ها در برابر ارتش اسکندر بوده. بسیاری از شهرهای آسیای غربی از ورود سپاه اسکندر به شهر خوشحال بوده اند، مصر و شام به خاطر سیاست های خشونت آمیز هخامنشیان در اواخر کار از هر عنصر نجات بخشی استقبال می کردند، مردم بابل و اورشلیم، به شکل دسته جمعی، برای خوشامد گفتن به اسکندر از شهر خود بیرون آمدند و شهر را با هر چه طلا داشتند، به هلنی ها تقدیم کردند و شوش دومین شهر مهم شاهنشاهی بدون کمترین مقاومتی تسلیم شد و سایر شهرهای فلات ایران به قدری بی دفاع بود که دختران شهر برای فرار از تجاوزگران مقدونی دست به خودکشی می زدند. زمانه، زمانه نابودی هخامنشیان بود. دوستان نادان در داخل و دشمنی دانا چون اسکندر سرانجامی جز این نمی توانست داشته باشد و ایستادگی آریو برزن تنها ادای دینی بود به گذشته یی پرافتخار. علت نابودی هخامنشیان را باید بسیار قبل از نبرد گائو گمل یا شکست آریو برزن جست وجو کرد؛ زمانی که میراث امپراتوری عظیم پارس از پادشاهانی چون کوروش و داریوش به دست شاهان ناخلف افتاد. ویل دورانت عقیده دارد استخوان بندی مادی و معنوی پارس در نبردهای ماراتن، سالامیس و پلاته در هم شکسته بود. حاکمان کار کشور را واگذاشته بودند و دربار تنها محل برادرکشی، قتل و تصفیه های خونین شده بود و ملت به سراشیبی فساد و بی علاقگی به کشور افتاده بودند. آریو برزن فرزند زمانه یی بود که هرج و مرج همه جای کشور را فراگرفته بود، حملات اسکندر در خارج و مدعیان بی شمار سلطنت در داخل و ضعف دستگاه حکومت، کار را برای هخامنشیان به پایان رسانده بود. همان طور که شب به جای روز و روز به جای شب می آید حکومت ها هم سرانجام روزی می روند و جای خود را به حکومت های جدید می دهند و این قانون گریزناپذیر تاریخ است. وقتی که تقدیر بر واژگونی حکومت باشد و دوران امپراتوری به سر آمده باشد از دست آریو برزن ها هم کاری ساخته نیست چه برسد به زمانی که آریو برزنی هم در کار نباشد. تاریخ پر است از این نمونه ها، همان گونه که انقراض شاهنشاهی پارس نمونه یی بود که بعدها سقوط امپراتوری روم مطابق آن صورت گرفت.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

اینک که به یاری مزدا تاج سلطنت ایران و بابل و کشورهای جهات اربعه را به سرگذاشته ام اعلام می کنم که تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیر دستان من دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم یا ملتهای دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.
من از امروز که تاج سلطنت را به سر نهاده ام تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملت آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا ننماید و هرگاه نخواهد مرا
پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد.
من تا روزی که پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت وبه او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم کرد.
تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیر منقول یا منقول دیگری را به زور یا به نحو دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال تصرف نماید و من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که شخصی دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون پرداخت مزد وی را به کار وا دارد.
من امروز اعلام می کنم که هر کسی آزاد است که هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه که میل دارد سکونت کند مشروط بر اینکه در آنجا حق کسی را غصب ننماید و هر شغل را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند.
من اعلام می کنم که هر کس مسئول اعمال خود می باشد و هیچ کس را نباید به مناسبت تقصیری که یکی از خویشاوندانش کرده مجازات کرد و مجازات برادر گناهکار و بر عکس به کل ممنوع است و اگر یک فرد از خانواده یا طایفه ای مرتکب تقصیر می شود فقط مقصر باید مجازات گردد نه دیگران.
من تا روزی که به یاری مزدا زنده هستم و سلطنت می کنم نخواهم گذاشت که مردان و زنان به عنوان غلام و کنیز بفروشند و حکام و زیر دستان من مکلف هستند که در حوزه حکومت و ماموریت خود مانع از فروش و خرید مردان و زنان بعنوان غلام و کنیز بشوند و رسم بردگی باید به کلی از جهان برافتد
.
از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهداتی که نسبت به ملتهای ایران و بابل و ملتهای ممالک اربعه بر عهده گرفته ام موفق گرداند.


 
برای مطالعه زندگینامه کوروش ادامه مطلب را کلیک کنید واقعا جذاب و جالبه. برای استفاده کامل اونو ذخیره کرده و در رمانی مناسب مطالع کنید  تاریخ نویسان باستانی از قبیل هرودوت، گزنفون وکتزیاس درباره چگونگی زایش کوروش اتفاق نظر ندارند. اگرچه هر یک سرگذشت تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده‌اند، اما شرحی که آنها درباره ماجرای زایش کوروش ارائه داده‌اند، بیشتر شبیه افسانه می‌‌باشد. تاریخ نویسان نامدار زمان ما همچون ویل دورانت و پرسی سایکس و حسن پیرنیا، شرح چگونگی زایش کوروش را از هرودوت برگرفته‌اند. بنا به نوشته هرودوت، آژی دهاک شبی خواب دید که از دخترش آنقدر آب خارج شد که همدان و کشور ماد و تمام سرزمین آسیا را غرق کرد. آژی دهاک تعبیر خواب خویش را از مغ‌ها پرسش کرد. آنها گفتند از او فرزندی پدید خواهد آمد که بر ماد غلبه خواهد کرد. این موضوع سبب شد که آژی دهاک تصمیم بگیرد دخترش را به بزرگان ماد ندهد، زیرا می‌‌ترسید که دامادش مدعی خطرناکی برای تخت و تاج او بشود. بنابر این آژی دهاک دختر خود را به کمبوجیه اول شاه آنشان که خراجگزار ماد بود، به زناشویی داد.
ماندانا پس از ازدواج با کمبوجیه باردار شد و شاه این بار خواب دید که از شکم دخترش تاکی رویید که شاخ و برگهای آن تمام آسیا را پوشانید. پادشاه ماد، این بار هم از مغ‌ها تعبیر خوابش را خواست و آنها اظهار داشتند، تعبیر خوابش آن است که از دخترش ماندانا فرزندی بوجود خواهد آمد که بر آسیا چیره خواهد شد. آستیاگ بمراتب بیش از خواب اولش به هراس افتاد و از این رو دخترش را به حضور طلبید. دخترش به همدان نزد وی آمد. پادشاه ماد بر اساس خوابهایی که دیده بود از فرزند دخترش سخت وحشت داشت، پس زادهٔ دخترش را به یکی از بستگانش بنام هارپاگ، که در ضمن وزیر و سپهسالار او نیز بود، سپرد و دستور داد که کوروش را نابود کند. هارپاگ طفل را به خانه آورد و ماجرا را با همسرش در میان گذاشت. در پاسخ به پرسش همسرش راجع به سرنوشت کوروش، هارپاگ پاسخ داد وی دست به چنین جنایتی نخواهد آلود، چون یکم کودک با او خوشایند است. دوم چون شاه فرزندان زیاد ندارد دخترش ممکن است جانشین او گردد، در این صورت معلوم است شهبانو با کشنده فرزندش مدارا نخواهد کرد. پس کوروش را به یکی از چوپان‌های شاه به‌ نام میترادات (مهرداد) داد و از از خواست که وی را به دستور شاه به کوهی در میان جنگل رها کند تا طعمهٔ ددان گردد.
چوپان کودک را به خانه برد. وقتی همسر چوپان به نام سپاکو از موضوع با خبر شد، با ناله و زاری به شوهرش اصرار ورزید که از کشتن کودک خودداری کند و بجای او، فرزند خود را که تازه زاییده و مرده بدنیا آمده بود، در جنگل رها سازد. مهرداد شهامت این کار را نداشت، ولی در پایان نظر همسرش را پذیرفت. پس جسد مرده فرزندش را به ماموران هارپاگ سپرد و خود سرپرستی کوروش را به گردن گرفت.
روزی کوروش که به پسر چوپان معروف بود، با گروهی از فرزندان امیرزادگان بازی می‌‌کرد. آنها قرار گذاشتند یک نفر را از میان خود به نام شاه تعیین کنند و کوروش را برای این کار برگزیدند. کوروش همبازیهای خود را به دسته‌های مختلف بخش کرد و برای هر یک وظیفه‌ای تعیین نمود و دستور داد پسر آرتم بارس را که از شاهزادگان و سالاران درجه اول پادشاه بود و از وی فرمانبرداری نکرده بود تنبیه کنند. پس از پایان ماجرا، فرزند آرتم بارس به پدر شکایت برد که پسر یک چوپان دستور داده است وی را تنبیه کنند. پدرش او را نزد آژی دهاک برد و دادخواهی کرد که فرزند یک چوپان پسر او را تنبیه و بدنش را مضروب کرده است. شاه چوپان و کوروش را احضار کرد و از کوروش سوال کرد: "تو چگونه جرأت کردی با فرزند کسی که بعد از من دارای بزرگ‌ترین مقام کشوری است، چنین کنی؟" کوروش پاسخ داد: "در این باره حق با من است، زیرا همه آن‌ها مرا به پادشاهی برگزیده بودند و چون او از من فرمانبرداری نکرد، من دستور تنبیه او را دادم، حال اگر شایسته مجازات می‌‌باشم، اختیار با توست."
آژی دهاک از دلاوری کوروش و شباهت وی با خودش به اندیشه افتاد. در ضمن بیاد آورد، مدت زمانی که از رویداد رها کردن طفل دخترش به کوه می‌‌گذرد با سن این کودک برابری می‌کند. بنابراین آرتم بارس را قانع کرد که در این باره دستور لازم را صادر خواهد کرد و او را مرخص کرد. سپس از چوپان درباره هویت طفل مذکور پرسشهایی به عمل آورد. چوپان پاسخ داد: "این طفل فرزند من است و مادرش نیز زنده است." اما شاه نتوانست گفته چوپان را قبول کند و دستور داد زیر شکنجه واقعیت امر را از وی جویا شوند.
چوپان ناچار به اعتراف شد و حقیقت امر را برای آژی دهاک آشکار کرد و با زاری از او بخشش خواست. سپس آژی دهاک دستور به احضار هارپاگ داد و چون او چوپان را در حضور پادشاه دید، موضوع را حدس زد و در برابر پرسش آژی دهاک که از او پرسید: "با طفل دخترم چه کردی و چگونه او را کشتی؟" پاسخ داد: "پس از آن که طفل را به خانه بردم، تصمیم گرفتم کاری کنم که هم دستور تو را اجرا کرده باشم و هم مرتکب قتل فرزند دخترت نشده باشم" و ماجرا را به طور کامل نقل نمود.(رضایی،دکتر عبدالعظیم،تاریخ ده هزار ساله ایران) آژی دهاک چون از ماجرا خبردار گردید خطاب به هارپاگ گفت :امشب به افتخار زنده بودن و پیدا کردن کوروش جشنی در دربار برپا خواهم کرد. پس تو نیز به خانه برو و خود را برای جشن آماده کن و پسرت را به اینجا بفرست تا با کوروش بازی کند. هارپاگ چنین کرد. از آنطرف آژی دهاک مغان را به حضور طلبید و در مورد کورش و خوابهایی که قبلاً دیده بود دوباره سوال کرد و نظر آنها را پرسید. مغان به وی گفتند که شاه نباید نگران باشد زیرا رویا به حقیقت پیوسته و کوروش در حین بازی شاه شده است پس دیگر جای نگرانی ندارد و قبلاً نیز اتفاق افتاده که رویاها به این صورت تعبیر گردند. شاه از این ماجرا خوشحال شد. شب هنگام هارپاگ خوشحال و بی خبر از همه جا به مهمانی آمد. شاه دستور داد تا از گوشتهایی که آماده کرده اند به هارپاگ بدهند ؛ سپس به هارپاگ گفت می خواهی بدانی که این گوشتهای لذیذ که خوردی چگونه تهیه شده اند.سپس دستور داد ظرفی را که حاوی سر و دست و پاهای بریده فرزند هارپاگ بود را به وی نشان دهند . هنگامی که ماموران شاه درپوش ظرف را برداشتند هارپاگ سر و دست و پاهای بریده فرزند خود را دید و گرچه به وحشت افتاده بود. خود را کنترول نمود و هیچ تغییری در صورت وی رخ نداد و خطاب به شاه گفت: هرچه شاه انجام دهد همان درست است و ما فرمانبرداریم.این نتیجه نافرمانی هارپاگ از دستور شاه در کشتن کوروش بود.(رضایی،دکتر عبدالعظیم،تاریخ ده هزار ساله ایران)
کوروش برای مدتی در دربار آژی دهاک ماند سپس به دستور وی عازم آنشان شد . پدر کوروش کمبوجیه اول و مادرش ماندانا از وی استقبال گرمی به عمل آوردند. کوروش در دربار کمبوجیه اول خو و اخلاق والای انسانی پارس‌ها و فنون جنگی و نظام پیشرفته آن‌ها را آموخت و با آموزش‌های سختی که سربازان پارس فرامی‌گرفتند پرورش یافت. بعد از مرگ پدر وی شاه آنشان شد.(رضایی،دکتر عبدالعظیم،تاریخ ده هزار ساله ایران)
بعد از آنکه کوروش شاه آنشان شد در اندیشه حمله به مادافتاد.دراین میان هارپاگ نقشی عمده بازی کرد.هارپاگ بزرگان ماد را که از نخوت و شدت عمل شاهنشاه ناراضی بودند بر ضد ایشتوویگو(آژی دهاک)شورانید و موفق شد، کوروش را وادار کند بر ضد پادشاه ماد لشکرکشی کند و او را شکست بدهد.با شکست کشور ماد به‌وسیله پارس که کشور دست نشانده و تابع آن بود، پادشاهی ۳۵ سالهایشتوویگو پادشاه ماد به انتها رسید، اما به گفته هرودوت کوروش به ایشتوویگو آسیبی وارد نیاورد و او را نزد خود نگه داشت. کوروش به این شیوه در ۵۴۶ پادشاهی ماد و ایران را به دست گرفت و خود را پادشاه ایران اعلام نمود.کوروش پس از آنکه ماد و پارس را متحد کرد و خود را شاه ماد و پارس نامید، در حالیکه بابل به او خیانت کرده بود، خردمندانه از قارون، شاه لیدی خواست تا حکومت او را به رسمیت بشناسد و در عوض کوروش نیز سلطنت او را بر لیدی قبول نماید. اما قارون (کرزوس) در کمال کم خردی به جای قبول این پیشنهاد به فکر گسترش مرزهای کشور خود افتاد و به این خاطر با شتاب سپاهیانش را از رود هالسی (قزل‌ایرماق امروزی در کشور ترکیه) که مرز کشوری وی و ماد بود گذراند و کوروش هم با دیدن این حرکت خصمانه، از همدان به سوی لیدی حرکت کرد و دژسارد که آن را تسخیر ناپذیر می‌پنداشتند، با صعود تعدادی از سربازان ایرانی از دیواره‌های آن سقوط کرد و قارون (کروزوس)، شاه لیدی به اسارت ایرانیان درآمد و کوروش مرز کشور خود را به دریای روم و همسایگی یونانیان رسانید. نکته قابل توجه رفتار کوروش پس ازشکست قارون است. کوروش، شاه شکست خورده لیدی را نکشت و تحقیر ننمود، بلکه تا پایان عمر تحت حمایت کوروش زندگی کرد و مردمسارد علی رغم آن که حدود سه ماه لشکریان کوروش را در شرایط جنگی و در حالت محاصره شهر خود معطل کرده بودند، مشمول عفو شدند.
پس از لیدی کوروش نواحی شرقی را یکی پس از دیگری زیر فرمان خود در آورد و به ترتیب گرگان (هیرکانی)، پارت، هریو (هرات)، رخج، مرو، بلخ، زرنگیانا (سیستان) و سوگود (نواحی بین آمودریا و سیردریا) و ثتگوش (شمال غربی هند) را مطیع خود کرد. هدف اصلی کوروش از لشکرکشی به شرق، تأ مین امنیت و تحکیم موقعیت بود وگرنه در سمت شرق ایران آن روزگار، حکومتی که بتواند با کوروش به معارضه بپردازد وجود نداشت. کوروش با زیر فرمان آوردن نواحی شرق ایران، وسعت سرزمین‌های تحت تابعیت خود را دو برابر کرد. حال دیگر پادشاه بابِل از خیانت خود به کوروش و عهد شکنی در حق وی که در اوائل پیروزی او بر ماد انجام داده بود واقعاً پشیمان شده بود. البته ناگفته نماند که یکی از دلایل اصلی ترس «نبونید» پادشاه بابِل، همانا شهرت کوروش به داشتن سجایای اخلاقی و محبوبیت او در نزد مردم بابِل از یک سو و نیز پیش‌بینی‌های پیامبران بنی اسرائیل درباره آزادی قوم یهود به دست کوروش از سوی دیگر بود.
بابل بدون مدافعه در ۲۲ مهرماه سال ۵۳۹ ق.م سقوط کرد و فقط محله شاهی چند روز مقاومت ورزیدند، پادشاه محبوس گردید و کوروش طبق عادت، در کمال آزاد منشی با وی رفتار کرد و در سال بعد (۵۳۸ق.م) هنگامی که او در گذشت عزای ملی اعلام شد و خود کوروش در آن شرکت کرد. با فتح بابل مستعمرات آن یعنی سوریه، فلسطین و فنیقیه نیز سر تسلیم پیش نهادند و به حوزه حکومتی اضافه شدند. رفتار کوروش پس از فتح بابل جایگاه خاصی بین باستان‌شناسان و حتی حقوقدانان دارد. او یهودیان را آزاد کرد و ضمن مسترد داشتن کلیه اموالی که بخت النصر (نبوکد نصر) پادشاه مقتدر بابِل در فتح اورشلیم از هیکل سلیمان به غنیمت گرفته بود، کمک‌های بسیاری از نظر مالی و امکانات به آنان نمود تا بتوانند به اورشلیم بازگردند و دستور بازسازی هیکل سلیمان را صادر کرد و به همین خاطر در بین یهودیان به عنوان منجی معروف گشت که در تاریخ یهود و در تورات ثبت است علاوه بر این به همین دلیل دولت اسرائیل از کوروش قدردانی کرده و یادش را گرامی داشته‌است.
کوروش در آخرین نبرد خود به قصد سرکوب اقوام وحشی سکا که با حمله به نواحی مرزی ایران به قتل و غارت می‌پرداختند به سمت شمال شرقی کشور حرکت کرد. میان مرز ایران و سرزمین سکاها رودخانه‌ای بود که لشگریان کورش باید از آن عبور می‌کردند. هنگامی که کورش به این رودخانه رسید، ملکه سکاها به او پیغام داد که برای جنگ دو راه پیش رو دارد. یا از رودخانه عبور کند و در سرزمین سکاها به نبرد بپردازند و یا اجازه دهند که لشگریان سکا از رود عبور کرده و در خاک ایران به جنگ بپردازند. کورش این دو پیشنهاد را با سرداران خود در میان گذاشت. بیشتر سرداران ایرانی او، جنگ در خاک ایران را برگزیدند، اما کرزوس امپراتور سابق لیدی که تا پایان عمر به عنوان یک مشاور به کورش وفادار ماند، جنگ در سرزمین سکاها را پیشنهاد کرد. استدالال او چنین بود که در صورت نبرد در خاک ایران، اگر لشگر کورش شکست بخورد تمامی سرزمین در خطر می افتد و اگر پیروز هم شود هیچ سرزمینی را فتح نکرد. در مقابل اگر در خاک سکاها به جنگ بپردازند، پیروزی ایرانیان با فتح این سرزمین همراه خواهد بود و شکست آنان نیز تنها یک شکست نظامی به شمار رفته و به سرزمین ایران آسیبی نمی‌رسد. کورش این استدلال را پذیرفت و از رودخانه عبور کرد. پیامد این نبرد کشته شدن کورش و شکست لشگریانش بود. پس از این شکست، لشگریان ایران با رهبری کمبوجیه، پسر ارشد کورش به ایران بازگشتند. طبق کتاب "کوروش در عهد عتیق و قرآن مجید" نوشته دکتر فریدون بدره ای و از انتشارات امیر کبیر کوروش در این جنگ کشته نشده و حتی پس از این نیز با سکاها جنگیده است.
پس از مرگ کورش، فرزند ارشد او کمبوجیه به سلطنت رسید. وی، هنگامی که قصد لشگرکشی به سوی مصر را داشت، از ترس توطئه، دستور قتل برادرش بردیا را صادر کرد. در راه بازگشت کمبوجیه از مصر، یکی از موبدان دربار به نام گئومات مغ، که شباهتی بسیار به بردیا داشت، خود را به جای بردیا قرار داده و پادشاه خواند. کمبوجیه با شنیدن این خبر در هنگام بازگشت، یک شب و به هنگام باده‌نوشی خود را با خنجر زخمی کرد که بر اثر همین زخم نیز درگذشت. کورش بجز این دو پسر، دارای دو دختر به نام های آتوسا و پارمیدا بود که آتوسا بعدها با داریوش اول ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

پاسارگاد منطقه‌ای است که در میان کوهستانهای دشت مرغاب استان فارس واقع شده است کوروش کبیر پس از برتری بر مادها و تاسیس سلسله هخامنشی منطقه پاسارگاد را به عنوان پایتخت حکومتی برگزید. به واقع آخرین شاه ماد، آستیاگ، پدر بزرگ مادری کوروش بود. روزنه‌های نخستین هنر هخامنشی و معماری اصیل آن در پاسارگاد و کاخ کوروش تجلی می‌یابد. در کتیبه های ایلامی تخت جمشید از منطقه پاسارگاد به نام «باتراکاتاس» یاد میشود. در قرن پانزدهم مقبره‌ای که به نام مادر سلیمان شناخته می‌‌شد کشف گردید که در واقع پس از انجام کاوشهای باستان شناختی موثر مشخص شد که این مقبره بزرگ مرد پارسی، کوروش هخامنشی است. در سال 1812 گروهی از بازدیدکنندگان اروپایی که از این مقبره دیدن کردند از احتمال تعلق بناهای دشت مرغاب به کوروش خبر دادند. اما به واقع این پروفسور هرتسفلد بود که در کاوشهای 1928 که در پاسارگاد به انجام رساند. 6 سال بعد آرال اشتاین موفق به کشف چندین بنای یادمانی ما قبل تاریخی در حاشیه‌های دشت مرغاب گردید. کاوشها و حفاریهای علی سامی در فاصله سالهای 1949 تا 1955 و کاوشهای دیوید استروناخ از سالهای 1961 تا 1963 در پاسارگاد به کشف آثار گسترده و اطلاعات فراوان در مورد این پایتخت کهن منجر گردید.

بنای مقبره کوروش بی شک یکی از منحصر به فردترین عناصر معماری خاور نزدیک به شمار می رود که در ضلع جنوبی پاسارگاد واقع شده است و حدود 1 کیلومتر با کاخ کوروش فاصله دارد. این آرامگاه وقار ، سادگی و قدرت را به طور توام به تصویر می‌کشد. و در آن از کمترین عناصر تزیینی استفاده شده و به واقع این سنگهای صاف و بزرگ هستند که با قرارگرفتن بر روی یکدیگر منحصر به فردترین مقبره تاریخی را بنا ساخته‌اند، ارتفاع مقبره در زمان احداث 10/11 متر بوده و از 2 بخش تشکیل می‌شده است. گفته می‌شود جسد کوروش در تابوتی از طلا در این مقبره به خاک سپرده شد. ضلع R کاخ که در قسمت شرقی کاخ پاسارگاد واقع شده از ساختار مربعی برخوردار است که در زمان ساخت دارای 4 ستون سنگی و 4 درگاه محوری بوده است. در اینجا نقشی از یک انسان بالدار که الگوبرداری ازنقوش و هنر آشوری است مشاهده می‌شود. بر روی سر این نقش یک تاج مصری و بر قامت او ردایی ایلامی به چشم می خورد. مطالعه بر روی این نقش و محل قرار داشتن آن نشان می‌دهد این تصویر متعلق به کوروش کبیراست. اگر چه کوروش آنقدر عمر نکرد که بتواند از مجموعه زیبای پاسارگاد لذت ببرد اما در ضلع Pکاخ فرمان احداث باغی بزرگ و سرسبز را داده بود.

 

سنگهای سفید لاشه‌ای بزرگ، کانالهای آب و سایر جزییات باغهای هخامنشی در معماری این باغ زیبا به کار گرفته شده بود. در کاوشهای استروناخ که در سالهای 1994 به انجام رسید شمار زیادی از گنجینه‌های پاسارگاد شامل اشیا طلا و نقره هخامنشی در محوطه باغ از دل خاک بیرون آورده شد. بنایی که مدتها تحت عنوان زندان سلیمان شناخته می‌شد بنایی سنگی است که بعدها محققان اعلام کردند متعلق به مقبره کمبوجیه فرزند کوروش است. نظرات دیگری نیز وجود دارد که ازاین اثر به عنوان آتشگاه، انبار ، یا یک عنصر حفاظتی و امنیتی یاد می‌کنند. تل تخت نامی است که به قلعه ای که روزگاری دربالاترین بخش پاسارگاد بر روی یک سکوی سنگی ساخته شده بود اطلاق می‌شود.

 آرامگاه کورش هخامنشی

ساخت این بنا پس از مرگ کوروش ناتمام باقی ماند. گفته می‌شود که داریوش اول هخامنشی از همین الگوی ساخت بر روی سکوی بلند برای احداث کاخ پارسه الهام به عمل آورده است. متاسفانه امروز از این دژ باستانی جز توده‌ای خاک بر جای نمانده است اما نام پاسارگاد به عنوان پایتخت باستانی کهن همچنان در دل تاریخ می‌درخشد.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نوادگان کورش هخامنشی

 

ما نوادگان کورش بزرگ هستیم

آنکه میگفت من هستم کورش هخامنشی

آنکه نامش به نام نجات دهنده بشریت آمده است

آنکه لوح حقوق بشر را نوشت. 

آنکه یهودیان را پس از فتح بابل،

از اسارت بابلیان در آورد

و آنان را در سرزمین های خود اسکان داد.

ما از نوادگان مهد فرهنگ و تمدن جهان،

امپراطوری پارس هستیم.

ما از نوادگان کورش هخامنشی هستیم

آنکه آرامگاهش در پاسارگاد است.

شاه شاهان ،شاه هخامنشی

آنکه آسوده خوابید

تا شاهان دیگر بیدار بمانند! 

آنکه خود در کشتزار ها

چارمین بخش از یک ساعت را کشاورز میشد.

و چنین گفت کورش:

من کورش هستم شاه شاهان

شاه بزرگ،شاه دادگستر

اهورامزدای بزرگ سرزمین های جهان را بمن سپرد

من به کشور ها آرمش و آزادی بخشیدم.

و چنین گفت داریوش نواده کورش:

از آنجهت اهورامزدا ما را یاری کرد

که بی وفا نبودیم.

دروغگو نبودیم.

درازدست نبودیم.

من و دودمانم موافق حق وعدالت رفتار کردیم.

در یکی از باغ ها کشتزاری بود

که کورش بیل بر داشته در آنجا کشاورز میشد.

و آنگاه تخت جمشید مهد تمدن جهان شد،

و پرسپولیس توانگرترین شهر در جهان بود.

و بعد،که اسکندر ویرانگر

به  امپراتوری پارس حمله ور شود،

و به تحریک تأییس رقاصه یونانی

پرسپو لیس را به آتش کشید،

تخت جمشید در آتش و خاکستر سوخت

و از آن تنها سکویی بر جای بماند،

تا نماد هنر راز ها،رمز ها،و تمدن پارس

در دوران هخا منشیان باشد.

و امروز پس از قرنها

تنها پیکر کورش بزرگ در پاسارگاد

و تخت جمشید باقی مانده است.

سکو هایی که یاد گار تمدن جهان است

و هنوز هم پا بر جا هستند.

ما از نوادگان آنکه میگفت:

من هستم کورش هخامنشی

شاه جهان،شاه بزرگ،شاه دادگستر

اهورامزدای بزرگ سرزمین های جهان را

به کورش سپرد،

تا او به کشور ها آرامش و آزدی بخشد. 

ما از نوادگان پندار نیک،

کردار نیک، و گفتار نیک هستیم.  

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

بزرگترین زن اریایی

آتوسا دختر کوروش


ملکه آسمانی و بلند پایه ترین بانوی پارس

 

 

آتوسا ، دختر کوروش بزرگ بزرگترین ومحبوب ترین امپراتورتاریخ است
آتوسا در لغت به معنای خوش اندام است. همچنین به معنای قدرت و توانمندی نیز میباشد
او دختر زیبا، دلفریب و فوق العاده ای کوروش بزرگ بود
پس از سرنگونی بردیای دروغین بدست داریوش بزرگ وهفت نفر از جوانان نجبای پارسی و بر تخت نشینی داریوش یکم ، آتوسا همسر داریوش بزرگ شد . ازدواج با آتوسا که از سلاله هخامنشی بود حکومت داریوش بزرگ را قانونی جلوه می داد واز آنجا که آتوسا با هوش، با فرهنگ ، با قدرت و تفکر سیاسی بود در موقع لزوم کمک خوبی برای داریوش شاه به حساب می آمد.
پس از آن آتوسا " خشایارشاه " را به دنیا آورد
آتوسا ملکه ی بیش از 28 کشور آسیایی در زمان امپراطوری داریوش بزرگ بود
واز وی به نام " شهبانوی داریوش بزرگ " یاد کرده است

 آتوسا شهبانوی ایران ، خواندن و نوشتن را به خوبی می دانست و نقش تصمیم گیرنده در آموزش خود و دیگر درباریان داشت.همچنین زندگی سیاسی آتوسای هخامنشی باهیچ زن دیگری از هم دوره های او با او برابری نمی کند

آتوسا از قدرت فوق العاده ای برخوردار بود و در دوره جنگ با یونان داریوش شاه همواره از نصیحتهای او بهره می جست. او حتی علاقه مند بود که در میدان کارزار نیز شوهرش را همراهی کند. آتوسا چندین بار در لشکرکشی های داریوش بزرگ یاور فکری و روحی او بود. چندین نبرد و لشگر کشی مهم تاریخی ایران به گفته هرودوت به فرمان ملکه آتوسا صورت گرفته است


هرودوت از قول آتوسا نقل می کند که آتوسا به داریوش شاه می گوید: چرا نشسته ای و عازم جنگ نمی شوی و سرزمینهای دیگر را تسخیر نمی کنی؟...... پادشاهی به جوانی و ثروتمندی تو شایسته است که عازم جنگ شود و به پیروزیهایی نائل شود تا به ایرانیان ثابت شود مرد قابلی بر آنها حکمرانی می کند. اگر گفته هرودوت اغراق آمیز هم باشد باز هم بیانگر نفوذ آتوسا بر شوهرش می باشد.
آتوسا به خوبی از اوضاع فرهنگی زمان خود آگاه بود و از حضور یونانیان و دیگر ملیتها به دربار بسیار بهره می برد
آتوسا، یکی از برجسته‌ترین زنان در تاریخ ایران قدیم است. او پس از ازدواج با داریوش شاه لقب" بانوی بانوان " می گیرد.در واقع پس از آناهیتا او دومین کسی بود که لقب " بانو" که یک عنوان مذهبی بود، گرفت زیرا اینچنین لقبی کمتر به ملکه ها داده می شد...
آتوسا از داریوش چهار پسر داشت : خشایار شاه که بزرگترینشان بود . ویشتاسب فرمانده نیروهای باختری و سکایی در سپاه خشایارشاه. مسیشت یکی از سرفرمانداران ارتش خشایارشاه . و هخامنش فرماندار مصرو فرمانده ناوگانهای مصری در سپاه خشایارشاهشهبانوی پارسی ، در زمان فرمانروایی پسرش خشایارشاه ، مقام بر جسته ی " مادر شاه " را دارا بود . او همسر خداوندگار پارس و مادر ارجمند خشایارشاه پادشاه قدرتمند ایرانی بود

خشایارشاه جوانیست سخت ماجراجو. اما آتوسا بانویی است سالخورده و خردمند ، که رفتاری باوقار و شاهانه دارد
آتوسا، شهبانوی پارسی ، دختر کوروش کبیر، همسر داریوش اول و مادر خشایارشاه سر انجام در سن ۷۵ سالگی و به دلیل عوارض مربوط به سرطان ،۴۷۵ سال قبل از میلاد مسیح فوت کرد. گویند او به علت شرم ، بیماری‌اش را از پزشکان مخفی می‌کرده است


همانطور که میدانیم آخرین شاهان خاندان کیانی ،در اساطیر و حماسه های ملی ایران ، یاد آور و بر گرفته شده از برخی پادشاهان هخامنشی اند. بر همین اساس گفته میشود ، "هما " در اساطیر ایران، بر مبنای یادمانهایی از " آتوسا شهبانوی پارسی " و رویدادهی دوران داریوش و خشایارشاه، همسر و پسرش شکل گرفته باشد. جالب آن است که بهمن پدر هما نیز برخی از یادمانهای کوروش بزرگ را در خود دارد
در کل علی رغم اینکه اطلاعات درمورد آتوسا بسیار محدود است اما آنچه مسلم است : آتوسا از زیباترین و قدرتمندترین زنان در طی تاریخ امپراطوری پر شکوه ایران زمین بوده است که هیچ زن دیگری از هم دوره های او با او برابری نمی کند. او از مشوقین بزرگ آموزش و پرورش پارسی بود. او شعر می سروده و از زنان ادیب و با خرد روزگار خود بوده است ...او خشایارشا ه ، پادشاه قدرتمند ایرانی را برای امپراتوری پارس به ارث گذاشت

 

زندگی سیاسی آتوسای هخامنشی

پس از آناهیتا او دومین کسی بود که لقب بانو که یک عنوان مذهبی بود، گرفت. زیرا اینچنین لقبی کمتر به ملکه‌ها داده می‌شد. آشیلوس نمایشنامه نویس قرن پنجم پیش از میلاد در یکی از نمایشنامه‌های خود تحت عنوان «ایرانیان» که اختصاص به جنگ خشایار شاه با یونانیان دارد از آتوسا به عنوان بانوی بانوان یاد می‌کند. آتوسا خواندن و نوشتن را به خوبی می‌دانست، و نقش تصمیم گیرنده در آموزش خود و دیگر درباریان داشت. کمبوجیه عاشق خواهر خود آتوسا شد و مغ‌های زرتشتی را جمع کرد و از آنها خواست که این ازدواج را برای او قانونی کنند. پس از درگذشت کمبوجیه در راه بازگشت از مصر، داریوش یکم با آتوسا ازدواج می‌کند. این ازدواج چند دلیل داشته‌است:

 • ازدواج با آتوسا که از سلاله هخامنشی بود حکومت او را قانونی جلوه می‌داد.
 • از آنجا که آتوسا باهوش، با فرهنگ، با قدرت و تفکر سیاسی بود در موقع لزوم کمک خوبی برای داریوش شاه به حساب می‌آمد.
 • از آنجا که آتوسا زنی جاه‌طلب و قدرت‌طلب بود از طریق این وصلت می‌توانست به آرزوهای خود جامه عمل بپوشاند.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:
هخامنشیان از پارسیان بشمار می روند.
پارسیان مردمانی
آریایی نزاد بودند که تاریخ آمدن ایشان به ایران معلوم نیست. در کتیبه های آشوری از سده ی نهم پیش از میلاد آمده است. از همان تاریخ آنان در ناحیه ی انشان که در مشرق شوشتر و حوالی کارون واقع بود دولت کوچکی تشکیل دادند که در ابتدا از دولت ماد اطاعت می کردند . جد ایشان هخامنش همه ی قبیله های پارسی را زیر فرمان خود در آورد.

img/daneshnameh_up/a/a4/gard.jpg

تمدن و فرهنگ هخامنشی

شاه : این نام که از سه هزار سال پیش در زبانهای ایرانی رواج دارد ، از پارسی باستان گرفته شده است که پس از تحولات تاریخی بسیار به صورت « شاه » در آمده است .
چون پس از اتحاد ماد و پارس بدست کوروش بزرگ، (550 ق . م ) اصطلاح شاهنشاه بکار رفت . این بدان جهت بود که مردم آریایی و غیر آریایی فلات ایران و پیرامون آن به کشور هخامنشی پیوستند و خصوصا پادشاهان و شهریاران آنها نیز برتری کوروش را پذیرفتند .
شاهنشاه در پارسی باستان خشایه ثیه یعنی شاه شاهان آمده است.

لباس ویژه شاهنشاه

شاهنشاه درهنگام صلح جامعه ای بلند از دیبای ارغوانی که آستینهای فراخ داشت و در زیر آن پیراهن بلندی می پوشید که تا زانو می رسد و مغزی سفید داشت و کمر بندی روی آن می بست . کفش شاه نیز ، زرین و پاشنه دار و نوک تیز بود . یونانیــان تـاج شاهنشاهیان هخــامنشی راتیار و یا گیسداریس
خوانده اند .
شاه ، ریش دراز و موهای مجعد داشت و بر تخت زرین می نشست و عصای زرین به دست می گرفت .

فرمانها و نامه های سلطنتی به مهر شاه می رسید و نسخه ای از آن در دفاتر شاهی نگهداری می شد .


کشورداری

داریوش پس از اینکه بر اوضاع کشور ایران مسلط شد، ایران را به سی و سه خشتره یا استان تقسیم کرد و ادارة آنها را به افرادی که مورد اعتماد شاهنشاه بودند واگذار نمود.
از زمان جانشینان خشایارشاه که دولت هخامنشی روی به ضعف نهاد استانداران یک نوع خود مختاری پیدا کرده حتی ریاست سپاه محلی را که بر عهدة سرداری به نام کارانا بود نیز بدست گرفتند.

اختیارات شاهان یا امیران محلی با قوت یا ضعف حکومت مرکزی تغییر می کرد. ضرب سکه طلا از مختصات شاهنشاه بود . اما استانداران می توانستند گاهی سکه هایی از نقره یا مس بزنند .

در اوایل دورة هخامنشی سالی دوبار بازرسان شاهنشاهی که چشم و گوش شاه خوانده می شدند به استانها گسیل می گشت .

img/daneshnameh_up/a/a4/sarbazghermez.jpg


سپاه ایران

سپاه جاویدان
پیش از داریوش ایران سپاه منظمی نداشت و ارتش آن بصورت افراد غیر حرفه ای اداره می شد . داریوش به تشکیل سپاه جاودان پرداخت که شمار ایشان به ده هزار تن می رسید . در هر شهر پادگانی وجود داشت که در ارگ
آن شهر جای داشتند و فرماندة آن دژها را ارگبد می گفتند .

لشکر ایران به دو دستة پیاده و سواره تقسیم می شدند و مسلح به تیر و کمان و نیزه و شمشیر و
زوبین و خنجر و کمند و سپر و کلاهخود و زره بودند .
اسب و فیل و شتر را هم زمان در جنگ بکار می بردند .

ایرانیان در تیر اندازی مهارت داشتندچنانکه
هرودت می نویسد پارسیان از کودکی به فرزندان خود سه چیز می آموختند که :
 • راست بگویند
 • راست بر اسب سوار شوند
 • راست تیر بیندازند .
از زمان داریوش دوم ، جنگاوران یونانی نیز بعنوان مزدور در ارتش ایران راه یافتند و همین امر باعث تن پروری ایرانیان و انحطاط ارتش ایشان گردید .

در ایران از زمان کوروش
گردونه های جنگی نیز به کار می رفت . چرخهای این گردونه ها غالباً مجهز به داسهای برنده بودند .


img/daneshnameh_up/2/2b/Achaemenid_Battleship.jpg


نیروی دریایی :

در زمان هخامنشی ایران به دستیاری رعایای فینیقی و یونانی خود دارای نیروی دریایی مهمی گردید . این نیرو ، ایران مرکب از سه گونه کشتی بود :

اول - کشتیهای جنگی که پاروزنان آن در سه ردیف یکی بالای دیگری قرار می گرفتند.


دوم - کشتیهای دراز که برای حمل و نقل اسبها و سواره نظام بکار می رفت .


سوم - کشتیهای کوچکتر که برای حمل و نقل
خوار و بار استعمال می شد .


میراث تمدنهای گذشته

دولت هخامنشی وارث تمدنهای قدیم پیش از خود بود و همة علوم و معارف ملل پیش ، مانند : آشور و بابل و عیلام ، در بین اهل آن ، در آن کشور پهناور رواج داشت .

بزرگترین شهر علمی و دانشگاهی آن ، امپراتوری بابل بود . در این شهر تعلیم معارف قدیم ، به دست
کاهنان بابلی و مغان بود .
آثار و تألیفات قدیم را به زبانهای اکدی و سومری و عیلامی و آرامی می خواندند .
ستاره شناسان و ریاضیدانان بابلی در عصر خود مــشهور آفاق بودند و علوم خود را همراه با سحر و جادو به شاگردان خود می آموختند .
۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

دوران

۵۵۹ ق.م-۵۲۹ ق.م.[۱] (۳۰ سال)

تاجگذاری

انشان، پارس

زادروز

۶۰۰ یا ۵۷۶ ق.م.

زادگاه

انشان، پارس

مرگ

۵۳۰ یا ۵۲۹ ق.م.

محل درگذشت

سیردریا

آرامگاه

پاسارگاد

پیش از

کمبوجیه دوم

پس از

کمبوجیه یکم

همسر

کاسادان

Consort to

کاسادان

دودمان

هخامنشیان

پدر

کمبوجیه یکم

مادر

ماندانا

فرزندان

کمبوجیه دوم
بردیا
آتوسا
آرتیستون

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

همسر کورش بزرگ کاسادان بود و همچون کورش از تبار هخامنشیان. پیوند این دو چهار فرزند به ارمغان آورد به نامهای کمبوجیه دوم، آتوسا، بردیا و دختری دیگر که نامش را نمیدانیم.کوروش کاسادان را بسیار دوست میداشت، و پس از مرگش سراسر امپراتوری کورش سوگواری کردند و در بابل ۶ روز را همگان به زاری نشستند.

پس از مرگ کورش، فرزند ارشد او کمبوجیه به سلطنت رسید. وی، هنگامی که قصد لشگرکشی به سوی مصر را داشت، از ترس توطئه، دستور قتل برادرش بردیا را صادر کرد.{ولی بنا به کتاب سرزمین جاوید از باستانی پاریزی(کمبوجیه به دلیل بی احترامی فرعون به مردم ایران وکشتن 15 ایرانی به مصر حمله کرد که بردیا که در طول جنگ در ایران به سر میبرد برای انکه با کمبوجیه که برادر دوقلوی او بود اشتباه نشود با پنهان کردن خود از مردم به وسیله نقابی از خیانت به برادرش امتناع کرد ولی گویمات مغ با کشتن بردیه و شایعه کشته شدن کمبوجیه و با پوشیدن نقاب بر مردم ایران تا مدت کوتاهی پادشاهی کرد.)} در راه بازگشت کمبوجیه از مصر، یکی از موبدان دربار به نام گئومات مغ، که شباهتی بسیار به بردیا داشت، خود را به جای بردیا قرار داده و پادشاه خواند. کمبوجیه با شنیدن این خبر در هنگام بازگشت، یک شب و به هنگام باده‌نوشی خود را با خنجر زخمی کرد که بر اثر همین زخم نیز درگذشت. کورش بجز این دو پسر، دارای سه دختر به نام‌های آتوسا و آرتیستون و مروئه بود که آتوسا بعدها با داریوش اول ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.

داریوش بزرگ با پارمیدا و آتوسا ازدواج کرد که داریوش بزرگ از آتوسا صاحب پسری بنام خشیارشا شد.

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

کوروش بزرگ (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی است. شاه پارسی، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان، احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.

ایرانیان کوروش را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان این پادشاه را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند، ضمن آنکه بابلیان او را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.

تبار کوروش از جانب پدرش به پارس‌ها می‌رسد که برای چند نسل بر انشان(شمال خوزستان کنونی)، در جنوب غربی ایران، حکومت کرده بودند.

کوروش درباره خاندانش بر سفالینهٔ استوانه شکلی محل حکومت آن‌ها را نقش کرده‌است. بنیانگذار سلسلهٔ هخامنشی، شاه هخامنش انشان ‌است. پس از مرگ او، فرزندش چا ایش پیش به حکومت انشان رسید.

حکومت چا ایش پیش نیز پس از مرگش توسط دو نفر از پسرانش کوروش اول شاه انشان و آریارامن شاه پارس دنبال شد. سپس، پسران هر کدام، به ترتیب کمبوجیه اول شاه انشان و آرشام شاه پارس، بعد از آن‌ها حکومت کردند.

کمبوجیه اول با شاهدخت ماندانا دختر ایشتوویگو (آژی دهاک یا آستیاگ) پادشاه ماد ازدواج کرد و کوروش بزرگ نتیجه این ازدواج بود.

تاریخ نویسان باستانی از قبیل هرودوت، گزنفون وکتزیاس درباره چگونگی زایش کوروش اتفاق نظر ندارند.

اگرچه هر یک سرگذشت تولد وی را به شرح خاصی نقل کرده‌اند، اما شرحی که آنها درباره ماجرای زایش کوروش ارائه داده‌اند، بیشتر شبیه افسانه می‌باشد.

تاریخ نویسان نامدار زمان ما همچون ویل دورانت و پرسی سایکس و حسن پیرنیا، شرح چگونگی زایش کوروش را از هرودوت برگرفته‌اند. بنا به نوشته هرودوت، آژی دهاک شبی خواب دید که از دخترش آنقدر آب خارج شد که همدان و کشور ماد و تمام سرزمین آسیا را غرق کرد.

آژی دهاک تعبیر خواب خویش را از مغ‌ها پرسش کرد. آنها گفتند از او فرزندی پدید خواهد آمد که بر ماد غلبه خواهد کرد. این موضوع سبب شد که آژی دهاک تصمیم بگیرد دخترش را به بزرگان ماد ندهد، زیرا می‌ترسید که دامادش مدعی خطرناکی برای تخت و تاج او بشود. بنابر این آژی دهاک دختر خود را به کمبوجیه اول شاه آنشان که خراجگزار ماد بود، به زناشویی داد.

ماندانا پس از ازدواج با کمبوجیه باردار شد و شاه این بار خواب دید که از شکم دخترش تاکی رویید که شاخ و برگهای آن تمام آسیا را پوشانید.

پادشاه ماد، این بار هم از مغ‌ها تعبیر خوابش را خواست و آنها اظهار داشتند، تعبیر خوابش آن است که از دخترش ماندانا فرزندی بوجود خواهد آمد که بر آسیا چیره خواهد شد

آستیاگ بمراتب بیش از خواب اولش به هراس افتاد و از این رو دخترش را به حضور طلبید.

دخترش به همدان نزد وی آمد. پادشاه ماد بر اساس خوابهایی که دیده بود از فرزند دخترش سخت وحشت داشت، پس زادهٔ دخترش را به یکی از بستگانش بنام هارپاگ، که در ضمن وزیر و سپهسالار او نیز بود، سپرد و دستور داد که کوروش را نابود کند.

هارپاگ طفل را به خانه آورد و ماجرا را با همسرش در میان گذاشت. در پاسخ به پرسش همسرش راجع به سرنوشت کوروش، هارپاگ پاسخ داد وی دست به چنین جنایتی نخواهد آلود، چون یکم کودک با او خوشایند است و دوم چون شاه فرزندان زیاد ندارد دخترش ممکن است جانشین او گردد، در این صورت معلوم است شهبانو با کشنده فرزندش مدارا نخواهد کرد.

پس کوروش را به یکی از چوپان‌های شاه به‌ نام مهرداد (میترادات) داد و از از خواست که وی را به دستور شاه به کوهی در میان جنگل رها کند تا طعمهٔ ددان گردد.

چوپان کودک را به خانه برد. وقتی همسر چوپان به نام سپاکو از موضوع با خبر شد، با ناله و زاری به شوهرش اصرار ورزید که از کشتن کودک خودداری کند و بجای او، فرزند خود را که تازه زاییده و مرده بدنیا آمده بود، در جنگل رها سازد.

مهرداد شهامت این کار را نداشت، ولی در پایان نظر همسرش را پذیرفت. پس جسد مرده فرزندش را به ماموران هارپاگ سپرد و خود سرپرستی کوروش را به گردن گرفت.

روزی کوروش که به پسر چوپان معروف بود، با گروهی از فرزندان امیرزادگان بازی می‌کرد. آنها قرار گذاشتند یک نفر را از میان خود به نام شاه تعیین کنند و کوروش را برای این کار برگزیدند.

کوروش همبازیهای خود را به دسته‌های مختلف بخش کرد و برای هر یک وظیفه‌ای تعیین نمود و دستور داد پسر آرتم بارس را که از شاهزادگان و سالاران درجه اول پادشاه بود و از وی فرمانبرداری نکرده بود تنبیه کنند.

پس از پایان ماجرا، فرزند آرتم بارس به پدر شکایت برد که پسر یک چوپان دستور داده‌است وی را تنبیه کنند.

پدرش او را نزد آژی دهاک برد و دادخواهی کرد که فرزند یک چوپان پسر او را تنبیه و بدنش را مضروب کرده‌است. شاه چوپان و کوروش را احضار کرد و از کوروش سوال کرد: «تو چگونه جرأت کردی با فرزند کسی که بعد از من دارای بزرگ‌ترین مقام کشوری است، چنین کنی؟» کوروش پاسخ داد: «در این باره حق با من است، زیرا همه آن‌ها مرا به پادشاهی برگزیده بودند و چون او از من فرمانبرداری نکرد، من دستور تنبیه او را دادم، حال اگر شایسته مجازات می‌باشم، اختیار با توست.»

آژی دهاک از دلاوری کوروش و شباهت وی با خودش به اندیشه افتاد. در ضمن بیاد آورد، مدت زمانی که از رویداد رها کردن طفل دخترش به کوه می‌گذرد با سن این کودک برابری می‌کند. بنابراین آرتم بارس را قانع کرد که در این باره دستور لازم را صادر خواهد کرد و او را مرخص کرد.

سپس از چوپان درباره هویت طفل مذکور پرسشهایی به عمل آورد. چوپان پاسخ داد: «این طفل فرزند من است و مادرش نیز زنده‌است.» اما شاه نتوانست گفته چوپان را قبول کند و دستور داد زیر شکنجه واقعیت امر را از وی جویا شوند.

چوپان ناچار به اعتراف شد و حقیقت امر را برای آژی دهاک آشکار کرد و با زاری از او بخشش خواست.

سپس آژی دهاک دستور به احضار هارپاگ داد و چون او چوپان را در حضور پادشاه دید، موضوع را حدس زد و در برابر پرسش آژی دهاک که از او پرسید: «با طفل دخترم چه کردی و چگونه او را کشتی؟»

پاسخ داد: «پس از آن که طفل را به خانه بردم، تصمیم گرفتم کاری کنم که هم دستور تو را اجرا کرده باشم و هم مرتکب قتل فرزند دخترت نشده باشم» و ماجرا را به طور کامل نقل نمود.

آژی دهاک چون از ماجرا خبردار گردید خطاب به هارپاگ گفت: امشب به افتخار زنده بودن و پیدا کردن کوروش جشنی در دربار برپا خواهم کرد. پس تو نیز به خانه برو و خود را برای جشن آماده کن و پسرت را به اینجا بفرست تا با کوروش بازی کند. هارپاگ چنین کرد.

از آن طرف آژی دهاک مغان را به حضور طلبید و در مورد کورش و خوابهایی که قبلاً دیده بود دوباره سوال کرد و نظر آنها را پرسید. مغان به وی گفتند که شاه نباید نگران باشد زیرا رویا به حقیقت پیوسته و کوروش در حین بازی شاه شده‌است پس دیگر جای نگرانی ندارد و قبلاً نیز اتفاق افتاده که رویاها به این صورت تعبیر گردند.

شاه از این ماجرا خوشحال شد. شب هنگام هارپاگ خوشحال و بی خبر از همه جا به مهمانی آمد. شاه دستور داد تا از گوشتهایی که آماده کرده‌اند به هارپاگ بدهند ؛ سپس به هارپاگ گفت می‌خواهی بدانی که این گوشتهای لذیذ که خوردی چگونه تهیه شده‌اند.سپس دستور داد ظرفی را که حاوی سر و دست و پاهای بریده فرزند هارپاگ بود را به وی نشان دهند.

هنگامی که ماموران شاه درپوش ظرف را برداشتند هارپاگ سر و دست و پاهای بریده فرزند خود را دید و گرچه به وحشت افتاده بود خود را کنترل نمود و هیچ تغییری در صورت وی رخ نداد و خطاب به شاه گفت: هرچه شاه انجام دهد همان درست است و ما فرمانبرداریم.این نتیجه نافرمانی هارپاگ از دستور شاه در کشتن کوروش بود.

کوروش برای مدتی در دربار آژی دهاک ماند سپس به دستور وی عازم آنشان شد. پدر کوروش کمبوجیه اول و مادرش ماندانا از وی استقبال گرمی به عمل آوردند. کوروش در دربار کمبوجیه اول خو و اخلاق والای انسانی پارس‌ها و فنون جنگی و نظام پیشرفته آن‌ها را آموخت و با آموزش‌های سختی که سربازان پارس فرامی‌گرفتند پرورش یافت. بعد از مرگ پدر وی شاه آنشان شد.

بعد از آنکه کوروش شاه آنشان شد در اندیشه حمله به مادافتاد.

دراین میان هارپاگ نقشی عمده بازی کرد.هارپاگ بزرگان ماد را که از نخوت و شدت عمل شاهنشاه ناراضی بودند بر ضد ایشتوویگو(آژی دهاک)شورانید و موفق شد، کوروش را وادار کند بر ضد پادشاه ماد لشکرکشی کند و او را شکست بدهد.

با شکست کشور ماد به‌وسیله پارس که کشور دست نشانده و تابع آن بود، پادشاهی ۳۵ سالهایشتوویگو پادشاه ماد به انتها رسید، اما به گفته هرودوت کوروش به ایشتوویگو آسیبی وارد نیاورد و او را نزد خود نگه داشت.

کوروش به این شیوه در ۵۴۶ پادشاهی ماد و ایران را به دست گرفت و خود را پادشاه ایران اعلام نمود.

کوروش پس از آنکه ماد و پارس را متحد کرد و خود را شاه ماد و پارس نامید، در حالیکه بابل به او خیانت کرده بود، خردمندانه از قارون، شاه لیدی خواست تا حکومت او را به رسمیت بشناسد و در عوض کوروش نیز سلطنت او را بر لیدی قبول نماید.

اما قارون (کرزوس) در کمال کم خردی به جای قبول این پیشنهاد به فکر گسترش مرزهای کشور خود افتاد و به این خاطر با شتاب سپاهیانش را از رود هالسی (قزل‌ایرماق امروزی در کشور ترکیه) که مرز کشوری وی و ماد بود گذراند و کوروش هم با دیدن این حرکت خصمانه، از همدان به سوی لیدی حرکت کرد و دژسارد که آن را تسخیر ناپذیر می‌پنداشتند، با صعود تعدادی از سربازان ایرانی از دیواره‌های آن سقوط کرد و قارون (کروزوس)، شاه لیدی به اسارت ایرانیان درآمد و کوروش مرز کشور خود را به دریای روم و همسایگی یونانیان رسانید.

نکته قابل توجه رفتار کوروش پس ازشکست قارون است. کوروش، شاه شکست خورده لیدی را نکشت و تحقیر ننمود، بلکه تا پایان عمر تحت حمایت کوروش زندگی کرد و مردم سارد علی رغم آن که حدود سه ماه لشکریان کوروش را در شرایط جنگی و در حالت محاصره شهر خود معطل کرده بودند، مشمول عفو شدند.

پس از لیدی کوروش نواحی شرقی را یکی پس از دیگری زیر فرمان خود در آورد و به ترتیب گرگان (هیرکانی)، پارت، هریو (هرات)، رخج، مرو، بلخ، زرنگیانا (سیستان) و سوگود (نواحی بین آمودریا و سیردریا) و ثتگوش (شمال غربی هند) را مطیع خود کرد.

هدف اصلی کوروش از لشکرکشی به شرق، تأ مین امنیت و تحکیم موقعیت بود وگرنه در سمت شرق ایران آن روزگار، حکومتی که بتواند با کوروش به معارضه بپردازد وجود نداشت.

کوروش با زیر فرمان آوردن نواحی شرق ایران، وسعت سرزمین‌های تحت تابعیت خود را دو برابر کرد. حال دیگر پادشاه بابِل از خیانت خود به کوروش و عهد شکنی در حق وی که در اوائل پیروزی او بر ماد انجام داده بود واقعاً پشیمان شده بود.

البته ناگفته نماند که یکی از دلایل اصلی ترس «نبونید» پادشاه بابِل، همانا شهرت کوروش به داشتن سجایای اخلاقی و محبوبیت او در نزد مردم بابِل از یک سو و نیز پیش‌بینی‌های پیامبران بنی اسرائیل درباره آزادی قوم یهود به دست کوروش از سوی دیگر بود.

بابل بدون مدافعه در ۲۲ مهرماه سال ۵۳۹ ق.م سقوط کرد و فقط محله شاهی چند روز مقاومت ورزیدند، پادشاه محبوس گردید و کوروش طبق عادت، در کمال آزاد منشی با وی رفتار کرد و در سال بعد (۵۳۸ق.م) هنگامی که او در گذشت عزای ملی اعلام شد و خود کوروش در آن شرکت کرد.

با فتح بابل مستعمرات آن یعنی سوریه، فلسطین و فنیقیه نیز سر تسلیم پیش نهادند و به حوزه حکومتی اضافه شدند. رفتار کوروش پس از فتح بابل جایگاه خاصی بین باستان‌شناسان و حتی حقوقدانان دارد.

او یهودیان را آزاد کرد و ضمن مسترد داشتن کلیه اموالی که بخت النصر (نبوکد نصر) پادشاه مقتدر بابِل در فتح اورشلیم از هیکل سلیمان به غنیمت گرفته بود، کمک‌های بسیاری از نظر مالی و امکانات به آنان نمود تا بتوانند به اورشلیم بازگردند و دستور بازسازی هیکل سلیمان را صادر کرد و به همین خاطر در بین یهودیان به عنوان منجی معروف گشت که در تاریخ یهود و در تورات ثبت است علاوه بر این به همین دلیل دولت اسرائیل از کوروش قدردانی کرده و یادش را گرامی داشته‌است.

پس از مرگ کورش، فرزند ارشد او کمبوجیه به سلطنت رسید. وی، هنگامی که قصد لشگرکشی به سوی مصر را داشت، از ترس توطئه، دستور قتل برادرش بردیا را صادر کرد.{ولی بنا به کتاب سرزمین جاوید از باستانی پاریزی(کمبوجیه به دلیل بی احترامی فرعون به مردم ایران وکشتن ۱۵ ایرانی به مصر حمله کرد که بردیا که در طول جنگ در ایران به سر میبرد برای انکه با کمبوجیه که برادر دوقلوی او بود اشتباه نشود با پنهان کردن خود از مردم به وسیله نقابی از خیانت به برادرش امتناع کرد ولی گویمات مغ با کشتن بردیه و شایعه کشته شدن کمبوجیه و با پوشیدن نقاب بر مردم ایران تا مدت کوتاهی پادشاهی کرد.)}

در راه بازگشت کمبوجیه از مصر، یکی از موبدان دربار به نام گئومات مغ، که شباهتی بسیار به بردیا داشت، خود را به جای بردیا قرار داده و پادشاه خواند.

کمبوجیه با شنیدن این خبر در هنگام بازگشت، یک شب و به هنگام باده‌نوشی خود را با خنجر زخمی کرد که بر اثر همین زخم نیز درگذشت.

کورش به جز این دو پسر، دارای سه دختر به نام‌های آتوسا و آرتیستون و مروئه بود که آتوسا بعدها با داریوش اول ازدواج کرد و مادر خشایارشا، پادشاه قدرتمند ایرانی شد.

آتوسا دختر کوروش است. داریوش بزرگ با پارمیدا و آتوسا ازدواج کرد که داریوش بزرگ از آتوسا صاحب پسری بنام خشیارشا شد.

کوروش در آخرین نبرد خود به قصد سرکوب قوم ایرانی‌تبار سکا که با حمله به نواحی مرزی ایران به قتل و غارت می‌پرداختند (و بنابرروایتی ملکه‌شان به نام تهم‌رییش، از ازدواج با کوروش امتناع ورزیده بود[نیازمند منبع]), به سمت شمال شرقی کشور حرکت کرد میان مرز ایران و سرزمین سکاها رودخانه‌ای بود که لشگریان کورش باید از آن عبور می‌کردند. (کوروش در استوانه حقوق بشر می‌گوید: هر قومی که نخواهد من پادشاهشان باشم من مبادرت به جنگ با آنها نمیکنم.)این به معنی دمکراسی و حق انتخاب هست. پس نمی‌توان دلیل جنگ کوروش با سکا‌ها را نوعی دلیل شخصی بین ملکه و کوروش دید چون این مخالف دمکراسی کوروش هست. و اما جنگ با سکا به دلیل تعرض سکاها به ایران و غارت مال مردم بود.}. هنگامی که کورش به این رودخانه رسید، تهم‌رییش ملکه سکاها به او پیغام داد که برای جنگ دو راه پیش رو دارد. یا از رودخانه عبور کند و در سرزمین سکاها به نبرد بپردازند و یا اجازه دهند که لشگریان سکا از رود عبور کرده و در خاک ایران به جنگ بپردازند.

کورش این دو پیشنهاد را با سرداران خود در میان گذاشت. بیشتر سرداران ایرانی او، جنگ در خاک ایران را برگزیدند، اما کرزوس امپراتور سابق لیدی که تا پایان عمر به عنوان یک مشاور به کورش وفادار ماند، جنگ در سرزمین سکاها را پیشنهاد کرد. استدلال او چنین بود که در صورت نبرد در خاک ایران، اگر لشگر کورش شکست بخورد تمامی سرزمین در خطر می‌افتد و اگر پیروز هم شود هیچ سرزمینی را فتح نکرد.

در مقابل اگر در خاک سکاها به جنگ بپردازند، پیروزی ایرانیان با فتح این سرزمین همراه خواهد بود و شکست آنان نیز تنها یک شکست نظامی به شمار رفته و به سرزمین ایران آسیبی نمی‌رسد.

کورش این استدلال را پذیرفت و از رودخانه عبور کرد. پیامد این نبرد کشته شدن کورش و شکست لشگریانش بود.

تهم‌رییش سر بریده کوروش را در ظرفی پر از خون قرار داد و چنین گفت: «تو که با عمری خونخواری سیر نشده‌ای حالا آنقدر خون بنوش تا سیراب شوی»

پس از این شکست، لشگریان ایران با رهبری کمبوجیه، پسر ارشد کورش به ایران بازگشتند. طبق کتاب «کوروش در عهد عتیق و قرآن مجید» نوشته دکتر فریدون بدره‌ای و از انتشارات امیر کبیر کوروش در این جنگ کشته نشده و حتی پس از این نیز با سکاها جنگیده‌است. منابع تاریخی معتبر در کتاب یادشده معرفی شده‌است.

▪ استوانه کوروش

استوانه کوروش بزرگ، یک استوانهٔ سفالین پخته شده، به تاریخ ۱۸۷۸ میلادی در پی کاوش در محوطهٔ باستانی بابِل کشف شد. در آن کوروش بزرگ رفتار خود با اهالی بابِل را پس از پیروزی بر ایشان توسط ایرانیان شرح داده‌است.

این سند به عنوان «نخستین منشور حقوق بشر» شناخته شده، و به سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آنرا به تمامی زبانهای رسمی سازمان منتشر کرد.

نمونهٔ بدلی این استوانه در مقر اصلی سازمان ملل در شهر نیویورک‌ نگهداری می‌شود.

ذوالقرنین

درباره شخصیت ذوالقرنین که در کتابهای آسمانی یهودیان، مسیحیان و مسلمانان از آن سخن به میان آمده، چندگانگی وجود دارد و این که به واقع ذوالقرنین چه کسی است به طور قطعی مشخص نشده‌است.

کوروش سردودمان هخامنشی، داریوش بزرگ، خشایارشا، اسکندر مقدونی گزینه‌هایی هستند که جهت پیدا شدن ذوالقرنین واقعی درباره آنها بررسی‌هایی انجام شده، اما با توجه به اسناد و مدارک تاریخی و تطبیق آن با آیه‌های قرآن، تورات، و انجیل تنها کوروش بزرگ است که موجه‌ترین دلایل را برای احراز این لقب دارا می‌باشد. شماری از فقهای معاصر شیعه نیز کوروش را ذوالقرنین می‌دانند. آیت الله طباطبایی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله صانعی از معتقدان این نظر هستند

۱۳٩٠/۳/٦ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

آیا میدانستی که ریزش مو علل زیادی از جمله استرس شدید، رعایت رژیم و کاهش وزن، بیماری‌های همراه با تب شدید با فاصله زمانی معمولا سه ماهه، زایمان، کمبود آهن و روی، مصرف برخی داروها، مشکلات تیروئید، بیماری‌های رماتیسمی، بیماری‌های پوستی و همچنین دلایل ارثی و هورمونی دارد.


آیا میدانستی که همه سیاره های منظومه شمسی از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد ؟


آیا میدانستی که بلندترین بادگیر جهان در یزد به ارتفاع ۳۴ متر قرار دارد ؟


آیا میدانستی که یک نوع پشه وجود دارد که در ثاتیه هزار بار بال میزند ؟


آیا میدانستی که نمک از پنج هزار سال پیش در سفره ما انسانها بوده است ؟


آیا میدانستی که خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند، بیست و پنج درصد بیشتراز دیگران است ؟


آیا میدانستی که ستارگان ابی داغتر از خورشید و قرمز ها سردتر از آن هستند ؟


آیا میدانستی که گرم ترین نقطه جهان نقطه ای بنام گندم بریان در کویر لوت ایران با ۷۵ درجه گرما می باشد ؟


آیا میدانستی که استرس تا ۵ برابر سیستم ایمینی بدن را پایین میآورد ؟


آیا میدانستیی که پیشانی انسان مرکز دمای انسان است یعنی اگر شما دمای پیشانیتان را تغییر دهید دمای بدنتان هم به همان انداره تغییر میکند این یکی از دلایلی است که وقتی ما می خواهیم ببینیم که آیا تب داریم یا نه دستمان را روی آن میگذاریم؟


آیا میدانستی که اگر روند شیوع سرطان درهمین حد بماند حدود سی و پنج درصد احتمال دارد که شمادر طول زندگی تان به یکی از انواع سرطان مبتلا شوید ؟


آیا میدانستی که بنا به نظریه کهکشان بزرگ اندیشه ارد بزرگ ، تعداد وب سایتها اینترنتی بزودی از تعداد جمعیت کره زمین بیشتر میشود ؟


آیا میدانستی که اگر تمام رگهای خونی را در یک خط بگذاریم تقریبا ۹۷۰۰۰ کیلومتر میشود ؟


آیا میدانستی که ایرانیان در ۲۵۰۰ سال پیش در تخت جمشید دارای صفحات پخش موسیقی بوده اند ؟


آیا میدانستی که مصرف پیاز از ریزش مو جلوگیری می‌کند ؟


آیا میدانستی که چشم مصنوعی که متعلق به زنی میان 32 تا 36 ساله است، در شهر سوخته پنج هزار ساله کشف شده است. این چشم کهن ترین پروتز یا اندام مصنوعی است که تاکنون یافته شده است ؟


آیا میدانستی که انسان در طول زندگیش 18 کیلو پوست مى‏اندازد ؟

۱۳٩٠/۳/٢ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

امواج ماکروویو موجب کشف ماشین های پر سرعت ، ارتباطات تلفنی ، تلویزیونی  و درمان دردهای عضلانی گردیده است. در صنعت ماکروویو ها برای خشک کردن و پروسس پلی وود ،لاستیک ورزین ها ، پخت نان ودونات ها،وتهیه چیپس های سیب -زمینی مورد استفاده قرار می گیرند.اما بطور معمول مصرف کننــــــده ازانرژی ماکروویودر اجاق های ماکروویواستـــــفاده

  می نماید.

اداره غذا و داروی امریکا تولید اجاق های ماکروویو را از 1971 برنامه ریزی نموده است. بر اساس اطلاعات موجود درباره اشعه ماکروویو ، اجاق هایی که استاندارد های FDA را دارا هستند و بر اساس ضوابط تولید می شوند برای استفاده مورد تائید هستند.


ادامه مطلب
۱۳٩٠/۳/۱ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

در تاسیسات زیرزمینی مثل متروها،  حفرات،  گودالها می بایستی قبل  ازورود افراد، شرائط جوی محیط از نظرگازهای قابل انفجار و یا میزان اکسیژن محل کنترل گردد. افراد بایستی در این محل بتناسب کار خودشان از لباسهای کار ایمن و در صورت نیازاز دستگاههای تنفسی مجهز استفاده نمایند. در تمام تونلها، حفرات ، و گودالهایی که هوای آنها آلوده تشخیص داده شده است بایستی با برچسب زدن بر در ورودی آنها ، افراد را مطلع نمود . در جاهایی مثل تونلها مترو و حفرات زیرزمینی کارگران بایستی به صورت دو نفری انجام وظیفه نمایند و مکانهائیکه آلوده هستند در درجه اول بایستی تهویه هوای آنجا صورت گیرد سپس اقدام به کار و پیشروی در محل نمود . - هنگامی که دریچه منهول باز شده است می بایست حداقل یک نفر در محل مستقر باشد وتحت هیچ شرائطی محل را ترک ننماید .توجه : در مواقعئیکه که کار در زیرزمین انجام می شود به هیچ عنوان نبایستی کار به صورت یک نفر انجام گیرد وجود نفر دوم به عنوان محافظ ضروری است تا در موقع بروز حادثه به یاری همکار خود بشتابد.  در چنین مکانهایی جابجایی افراد حادثه دیده بسیار مشکل خواهد بود برای اینکار، توصیه شده که از طنابهای نجات و تسمه های مچ دست استفاده شود تا در موقع اضطراری ، جابجایی فرد حادثه دیده آسان تر انجام گیرد. 7-5 : هوای تحت فشار :  کارگرانیکه در زمینه تعمیر و نگهداری سیستم تحت فشار فعالیت می کنند بایستی در این زمینه آموزشهای لازم را دیده باشند برای باز نمودن و تعمیر لوله های تحت فشار ابتدا می بایستی از خالی بودن لوله ها ، اطمینان حاصل کرد تا حوادثی مثل کاهش ناگهانی فشار و ایجاد تلاطم در خطوط ، پیش نیاید.     برعکس این موضوع نیز صحت دارد و آن اینکه برای نصب سیستم تحت فشار جدید، تمام قسمتهای سیستم قبل از راه اندازی می بایستی ایمن گردد کارگران این قسمتها می بایستی از حفاظهای صورت و چشم استفاده نمایند-

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

خطرات : نگهداری سیستم لوله کشی معمولاً شامل عایق بندی ، محافظتهای پیشگیرانه ، سیستم ذخائر آب ، فاضلابها و سیستم پساب و همچنین سیستم ذخائر گاز مایع طبیعی حاصل از نفت و یا سایر سیستم های گازی و ذخائر اکسیژن می شود.  خطرات متعددی که ممکن است در حین تعمیر ونگهداری این سیستم ها با آن مواجه شویم شامل وارد شدن افراد به یک فضای بسته که میزان اکسیژن کافی ندارد ویا وارد شدن شعله از یک منبع به محیط قابل انفجار که باعث آتش سوزی و انفجار خواهد شد، سقوط ، فرورفتن در مناطق حفاری شده ، سوختگی ، رگ به رگ شدن ، کشیدگی ،بریدگی ،ویا کوفتگی عضلات و...می باشد.  کار در فضاهای بسته و محدود شده ،حمل و نقل اجسام سنگین و نامناسب باعث ایجاد مشکلات زیادی در محیط کار خواهد شد . که این مشکلات خود عامل ایجاد حوادث وبیماریهای مربوطه می باشد بنابراین کارگران تاسیسات بایستی در زمینه خطرات و اقدامات پیشگیرانه در این مورد اطلاعات کافی داشته باشند.2-5: وسایل حفاظت فردی: وسایل حفاظت فردی  که در حین تعمیر و نگهداری سیستم لوله کشی بایستی استفاده شود شامل محافظهای چشم وصورت ، دستکشهای مقاوم در برابر موادشیمیایی ، کفشهای ایمنی و کلاه ایمنی است و در موقعیتهای که ممکن است آسیبی به سر وارد آید استفاده از کلاه ایمنی ضروری است . برای مثال کار در منهولها وفضاهای بسته که سیستم لوله کشی هوایی (با ارتفاع کم که امکان برخورد  سر با آنها وجود دارد ) و یا موانع دیگری که در بالای سر هستند می بایستی از کلاه ایمنی استفاده نمود . در هنگام اتصالات لوله کشی که  ازچسبهای ویا سایر مواد شیمیایی استفاده می شود ویا در حین کار با ماشین آلات ویا ابزار آلات و همچنین کار در سیستمهای پر فشار ، بایستی از عینکهای ایمنی مخصوص استفاده کرد.  3-5 :عملیات گرم :  1- مشعلها وکوره ها :   مشعل جوشکاری و کوره هااز مهمترین دلایل بروز آتش سوزی می باشند . هوای محل استقرار این وسایل می بایستی کاملاً تهویه گردد . رعایت نکات زیر در این زمینه الزامی می باشد. -  هیچ کس حق استفاده از مشعل و کوره را ندارد تا اینکه در زمینه طرز کار و دستورالعملها ی مربوطه آموزش و تعلیمات کافی را ببیند.- جاهائیکه گردو غبار و بخارات قابل اشتعال و انفجار وجود دارد نبایستی از شعله و مشعل استفاده شود مگر اینکه منابع تولید گردو غبار و بخارات از محیط دور گردد و محیط قابل انفجار و اشتعال ، توسط تهویه مناسب عاری از هر گونه مواد خطرناک شود .- مشعلهای دمشی گازوئیل در فضا ئیکه تهویه ضعیف می باشد نبایستی استفاده گردد زیرا باعث ایجاد انفجار خواهد شد .گاز استلین را هرگز در تماس با پودر های فلزی از قبیل مس یا نقره قرار ندهید چون با ایجاد یک ترکیب ، تولید جرقه خواهد نمود که در نهایت باعث انفجار خواهد شد. در جاهایی که کوره و مشعل وجود دارد مواد قابل اشتعال بایستی در فاصله ای دوراز جرقه ها و حرارت بالای کوره و مشعل نگهداری و محافظت شوند .وسایل اطفاء حریق نیز بایستی متناسب با نوع آتش سوزی پیش بینی شده در دسترس باشند. 2- : جوشکاری و لحیم کاری : اتصال دادن قسمتهای مختلف فلزات بوسیله آلیاژ های ذوب شونده را لحیم کاری و جوشکاری می گویند که در مورد لحیم کاری دمای نقطه ذوب بالای 800فارنهایت خواهد بود. رعایت نکات ایمنی زیر در هنگام این عملیات توصیه می گردد. وسایل و ابزار آلات نامناسب با کارهای نا ایمن در این نوع عملیات ممکن است باعث مسمومیت التهاب بوجود آمده توسط گدازه ها، شوکهای الکتریکی و آتش سوزی شود.  میزان غلظت موجود فیومهای سمی و مواد التهاب آور سطوح تنفسی در عملیات جوشکاری و لحیم کاری بایستی کنترل گردد، در صورتی که این فضای سمی تشخیص داده شد استفاده از ماسک و ایجاد تهویه مناسب ضروری می باشد. جوشهای سرب- روی نقره کادمیوم و آنتی موان می توانند برای سلامتی خطر آفرین باشند در جوشکاری با سرب در یک محیط بسته که تهویه خوبی صورت نمی گیرد استفاده از وسایل تنفسی مجهز همراه ضروری است . مسئول ایمنی و بهداشت بایستی به محل مراجعه و میزان خطرات را ارزیابی و توصیه های ایمنی را در زمینه حفاظت سیستم تنفسی در طول عملیات به جوشکاران و لحیم کاران ارائه دهد. در جوشکاری الکتریکی قطعات آهن ، بایستی کل سیستم به زمین وصل شود مگر اینکه ساختمان آن (ماشین جوشکاری)   بصورتی مطمئن عایق بندی شده باشد. تمام فلزات جوشکاری شده بعد از جوشکاری می بایستی در یک محیط غیرقابل احتراق قرار بگیرد . - در جوشکاری شعله باز ، ابتدا بایستی مجوز کار گرفته شود.- در طول عملیات  جوشکاری و لحیم کاری ، چشمها بایستی به نحو ایمنی پوشش داده شود.

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

وسایل گازی پر تابل جهت عملیات جوشکاری ، برشکاری و لحیم کاری باید مناسب نوع کار باشد . - سیلندر گازهای تحت فشار بایستی دارای رگلاتور باشد. - سیلندرها بایستی بصورت قائم حمل شوند و ازسقوط آنها جلوگیری شود- مطمئن شویداز واردن شدن ضربه به شلنگهای تحت فشار پیشگیری شده است .- سیلندرهای اکسیژن بایستی در برابر آلوده شدن به گریس و روغن محافظت شوند.- سیلندرها بایستی در تمام اوقات در برابر منابع حرارتی محافظت شوند. - دستگیره سیلندر ها را با سرعت باز نکنید. سیلندرها یا دستگاههای جوشکاری که وزنشان بیش از40پوند (14/18کیلوگرم ) می باشد بایستی توسط وسایل نقلیه موتوری به محل کار حمل و نقل شود10- وسایل الکتریکی پرتابل (قابل حمل):1- قبل ازتست، کنترل و انتقال وسایل الکتریکی جریان برق آنها باید قطع شود2- دستگاه ژنراتور و دیگر وسایل الکتریکی جوشکاری قبل از استفاده بایستی به زمین وصل  شود3-  هنگامی که وسایل زیر بار الکتریکی هستند سوئیچهای چرخشی و پولاریته (قطبی) نبایستی عمل کنند4- وسایل جوشکاری آرک بایستی بصورت دوره ای بازرسی شوند و در صورت تغییر مکان نیز قبل از استفاده بازرسی گردد. کابلهای برق و نگهدارنده الکترودها بایستی قبل از هرگونه استفاده بازرسی گردد.

 

 

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

خطرات :     پرسنل تعمیر ونگهداری بخش سرد سازی و تأسیسات تهویه وظایفشان را در موقعیت ها و شرایط متفاوتی انجام می دهند. این کارگران نه تنها بایداز خطرات کارهایی که انجام می دهند مطلع باشند، بلکه لازم است از خطرات سایر کارهایی که پیرامون آنها انجام می گیرد نیز باخبر باشند .خطرات بالقوه شامل ، خطرات الکتریکی ، سرو صدای مضر ،سرمازدگی ، گازهای فشرده و سیلندرها می باشد. عوامل فیزیکی مضر و عوارض  ناشی ازآن ، توسط برنامه های کاری مناسب و استفاده ازوسائل حفاظت فردی بطور مؤثری قابل کنترل می باشد. 2-اصول کلی :1- محل نصب تجهیزات سیستم تهویه ، بایستی عاری از آلودگی و عواملی که می توانند منجر به بروز خطا یا آتش سوزی شوند ، باشد. لوله های سرد کننده بایستی بصورت مناسب عایق شوند. این کار میزان باز دهی را افزایش‌داده وازوارد‌آمدن‌خسارت ‌و‌آسیب به تجهیزات و‌کارگرانی‌که مشغول‌کار هستند‌، ‌جلوگیری‌ می‌کند. 2- تمام تسمه ها ، پولی ها ،شفت های دوار باید حفاظ داشته باشند تااز خطر تماس با انها جلوگیری شود. قسمت های الکتریکی و کنترلی باید پوشش مناسب و پلاک داشته باشند3- انبار و نگهداری : 1-  انبارکردن و نگهداری سیلندرهای گازهای فشردة خنک کننده می تواند منشأ خطرات بعدی برای کارگران باشد2--ظروف حاوی گازها باید بطور مشخص با توجه به نوع آنها علامت گذاری شده و سیلندرها جدااز هم و به دورازگازهای قابل اشتعال و اکسیژن نگهداری شوند. در پوش ها و کلاهک هایی که برای محافظت از شیر سیلندرها استفاده می شوند همیشه باید روی شیرها باشند مگر زمانی که از سیلندر ها استفاده می شود3- ازسیلندرها نباید به عنوان غلتک یا ساپورت استفاده کرد، تنها کاربرد سیلندر ها نگهداری گاز است .ظروفی راکه نمی توان دوباره پر کرد، پس از استفاده نباید با مواد دیگر پرنمود . با آنها باید طبق دستورالعمل سازنده رفتار نمودسیلندرها نباید روی زمین کشیده شوند، همچنین نباید اجازه داد که آنها   به یکدیگر یا اجسام جامد دیگری برخورد نمایند. بهتر است برای جابجایی آنهااز چرخ دستی یا غلتکها ی plat form استفاده نمود.4- ظروف را نبایداز قسمت شیر آنها بلند کرد. بستن سیلندرها با زنجیر ، طناب ،تسمه و ... ممنوع است مگر اینکه سازنده نقاط اتصال مناسب روی آنها تعبیه کرده باشد. محل ذخیره و انبار باید به صورت واضح و خوانا باذکرنام گازهای ذخیره شده مشخص شود . سیلندرهای پر وخالی نیز بصورت مجزااز هم انبار شده باشند. محل انبار را باید تا جای ممکن خشک و به دوراز مواد خورنده ، شیمیایی نگه داشت . قواعد ودستورالعمل های فوق الذکر در تمامی مراکز تعمیر و نگهداری سیستم های تهویه ای وتولیدسیلندرهای گازهای خنک کننده کاربرد دارد . 4- فلورو کربن ها :      فلورو کربنها تقریباً خنثی و بی اثر هستند، معمولاً غیر آتشگیرند و سمیت کمی دارند و بصورت مایع قابل حمل ونقل می باشنددر حالت مایع و گازی بی رنگ هستند و در صورت فریز کردن به شکل جامد سفیدرنگ منجمد می شوند. فلورو کربنها در غلظتهای کمتر از20درصد حجمی در هوا بدون بو هستند ولی در غلظت های بالاتر کمی بوی اتری دارندو فلورو کربنها در مقابل ترکیبات آلی پایدارند. در حرارت های بالا نیز تجزیه نمی شوند (مقاومت حرارتی بالایی دارنداز تجزیه فلورو کربن ها موادسمی تولید می شود که مقادیر کم آن نیز در هوا خطرناک است 1- ترک های بزرگ روی ظروف حاوی فلورو کربن ها قابل رؤیت هستند. به هنگام خروج مواداز داخل سیلندر ،رطوبت موجود در هوای اطراف ترک متراکم شده و به علت اثر خنک کنندگی بخارات فلورو کربن بصورت  فریز شده در می آیند. ترک های کوچکتر با استفاده از روش های ذیل قابل تشخیص هستند، الف- استفادهازآب ودتر‌جنت (کف)در اطراف ناحیه مورد آزمایش  : تشکیل حباب محل ترک را نشان می دهد. ب- استفاده ازدتکتورهای الکتریکی ، این دتکتورها با حساسیت بالایی که دارنداز سایر روش ها مؤثرتر و بهتر عمل می کنند. زمانی که پروب دتکتور در نزدیکی ترک قرار می گیرد ، محل دقیق ترک با چراغ های چشمک زن و یا با صداهای علامت دهنده شناسایی می شود .  توجه   :بخارات فلورو کربن از هواخیلی سنگین تر است و نبود سیستم تهویه موجب تجمع گاز در برخی نواحی می شود. اگر این گازهااز روی سطوح داغ یااز میان شعله عبور کنند تجزیه می شوند و موادسمی نظیر فلورید هیدروژن ، کلرید هیدروژن ، مقادیر کم ترکیبات کربونیل مانند فسژن تولید می گردد. اسیدهای هالوژنه سمی بوده و به شدت باعث آسیب بینی و گلو می شود.

9- : الف-

 

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

سطوح داخلی ساختمانها:1- همه مناطقی که حذف رنگ یا تراشیدن رنگ انجام می‌شود باید ازبقیه جاها جدا شوند. این مرحله شامل قراردادن نوارهای مانع در اطرف محل کار وصفحات پلاستیکی به ضخامت 6mm روی همه خروجی‌ها ، درها ، پنجره‌ها ودیگرمحلهای رفت وآمد درمحل کارمی‌باشد.2- پرسنل باید بدانند که درمناطقی که احتمال وجود سرب وجود دارد ازسمباده زنی بپرهیزند.3- این محل‌ها باید متناوباً درطول روز با استفاده ازیک فیلترهوا با راندمان بالا وبا کشیدن پارچه مرطوب روی آنها پاک شوند. ب سطوح خارجی ساختمانها  :  هنگام پاک کردن رنگهای حاوی سرب ازدیواره های خارجی ساختمانها، دستورالعملهای ایمنی و سلامت شغلی ومحیطی باید رعایت شود1- هنگام کار نزدیک محل‌های ورود، درها وپنجره‌ها باید توجه مخصوصی مبذول شود.محلهای ورود هوا باید توسط یک قاب چوبی ویک صفحه حفاظ پلاستیکی بسته شود واطمینان حاصل گردد که هوا ازمناطق آلوده وارد نمی‌شود. درها وپنجره‌ها باید بسته بمانند وبا درزگیرها یا صفحات پلاستیکی کاملاً مسدود شوند.2- حصارها وموانع فیزیکی بایددر اطراف محل کار نصب شود تا ازرفت وآمد عابران پیاده درمحل کار جلوگیری شود.3- رنگهای دانه‌ای ویا مایع باید بصورت دستی ونه سمباده زنی پاک شوند4- یک تکه پارچه را باید مستقیماً زیرسطح کارقرار داد وتکه‌های  رنگ را باید متناوباً طی روز ودر پایان کار روزانه جمع آوری ودریک ظرف کاملاً دربسته یا دریک کیسه به ضخامت6mm کاملاً مسدود شده ‌نگهداری نمود.  ج- واحدهای دمنده مواد ساینده:1- حذف رنگ حاوی سرب یا مواد سنگین دیگر باید دریک واحد عایق بندی شده دمنده مواد ساینده که با یک فیلتر مخصوص هوای دارای راندمان بالا مجهز است انجام شود2- ماده مورد استفاده دراین واحد برای زدود ن رنگ بایدازحداکثر کارایی برخوردار باشد 3- مسایل حفاظتی را هنگام تمیزکردن این واحدها باید رعایت نمود عملیات عمومی:1- پرسنل باید قبل ازترک محل کار بمنظور استراحت وصرف غذا ویا درپایان کار لباسهای آلوده خود را تعویض کنند.2- همه سطوح باید حتی الامکان عاری ازخرده‌ها وتکه‌های رنگ حاوی سرب باشند3- همه مواد ضایعاتی مثل لباسها وپارچه‌های مستعمل ، کارتریج فیلترهای تنفسی . مواد پلاستیکی وغیره را باید دریک کیسه پلاستیکی یا ظروف دیگر که عایق بندی شده‌اندنگهداری نمود.4- همه وسایل وابزار مورد استفاده را باید قبل ازخروج ازمحیط کار با پارچه مرطوب تمیزنمود.5- بعداز ایزوله کردن وبستن ظروف حاوی ضایعات ، ‌دیواره خارجی این ظروف را باید ازهرگونه گردو غبار پاک و سپس به خارج ازمحیط کار منتقل نمود. 

- وسایل حفاظتی :همه پرسنل بایدوسایل حفاظت تنفسی (ماسک وفیلترهای کارتریج دار) ولباس کارکامل بپوشند وباید اعضاء تنفسی آنها تحت معاینات دوره‌ای شش ماهه قرارگیرد.- پرسنل باید ملزم به استفاده ازحفاظ‌ های صورت یا عینک های ایمنی دستکش گوشی وکفش‌‌های دارای رویه وپوشش یکبار مصرف باشند.– پرسنل درمحل کار اجازه خوردن ، آشامیدن ویا سیگارکشیدن را ندارند.– باید به پرسنل آموزش داده شود که قبل ازخوردن ، آشامیدن ویا سیگارکشیدن و یا ترک محل کار برای استراحت یا غذا خوردن صورت خود را بشویند.– همه پرسنل باید درپایان شیفت وقبل از رفتن به خانه دوش بگیرندتا ازآلودگی وسایل واعضاء خانواده ودیگران با سرب جلوگیری کنند.پرسنل باید جهت تعیین میزان سرب در برنامه معاینات دوره ای شرکت نمایند.

11- نظارت ایمنی: ناظروسرپرست بایدفاکتور های حادثه زا را تشخیص بدهد. سرپرست مسئول انجام بازرسی دوره ای از محوطه کارگاه، روشهای کار و مواد مصرفی می باشد. هر ابزار یا ماده غیر ایمنی باید مشخص و غیرفعال شده یا ازمحل برداشته شود. سرپرستان فقط به افراد واجد شرایط اجازه کار با وسایل و ماشینها را می دهند. سرپرستان مسئول این مواردرهستند: 1- اطمینان ازایمنی شرایط کار2- تهیه وسایل حفاظتی ضروری 3- اطمینان ازاینکه وسایل حفاظتی مورد نیاز تهیه شده و درست نگهداری واستفاده می شوند 4- اطمینان ازاینکه ابزار و وسایل بدرستی نگهداری واستفاده می شوند .5-  برنامه ریزی جهت تقسیم کار و بکارگیری کارگران آموزش دیده و اطمینان از اینکه کارگران می دانندکه چه کارهایی رابایدانجام دهند. و با چه طرهایی ممکن است مواجه شوندوروشهای معمول انجام کارایمن چگونه است .6-رفع سریع هرگونه اعمال غیرایمن که مشاهده یا گزارش می شود.7- اطمینان ازدراختیار داشتن برگه اطلاعات ایمنی مواد مصرفی( ( MSDSبرای کارگرانی که درمعرض مواد خطرناک هستند .

 

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

خطرات :  استنشاق میست ها وبخارات رنگ ها،حلال ها، تینر می تواند موجب آسیب شود که میزان آن بستگی به ماهیت عوامل شیمیایی ، مقدار و نحوه تماس با آنها دارد.  بسیاری از آنها باعث آسیب پوست و چشم شده و یا ازطریق پوست جذب می شوند. میزان آسیب های فیزیکی به میزان موثر و قابل توجهی با استفاده از برنامه کاری مناسب و وسایل حفاظت فردی قابل کنترل می باشد.  2- ایمنی   وسایل فشار(کمپرسورها):   کمپرسورهایی که هنگام رنگ  کردن استفاده می شوند به علت تولید هوای فشرده خطرناک هستندبنابراین سرپرست مربوطه بایداز سالم بودن دستگاه اسپری و کمپرسوراطمینان حاصل نماید. در تمام انواع دستگاههای اسپری رنگ، بین کمپرسور و دستگاه  اسپری باید شیر تنظیم فشار نصب نمود ،بین شیر تنظیم فشار و ظرف تحت فشار رنگ نیز یک شیر اطمینان و یک گیج فشار باید قرارداد. سایر وسایل مورد استفاده نیز بایستی قبل از استفاده کنترل شوند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود اختلاط  رنگ  : اختلاط رنگ باید در اتاقی که دارای تهویه مناسب بوده و اجزای آن از مواد مقاوم در برابر آتش و ضد جرقه ساخته شده اندصورت گیرد.نظافت :  نظافت خوب برای عملکرد ایمن در کارگاههای رنگ ضروری است . اتاق رنگ باید همیشه تمیز نگهداری شود. تمام حلال ها یا باقیمانده های رنگ باید در ظروف فلزی در بسته نگهداری شده و روی آنها برچسبی که محتویات ظروف را مشخص می کند نصب نمود . این ظروف روزانه باید به محل مناسب منتقل و محتویات آن تخلیه گردد. بهداشت  : (تماس پرسنل با مواد شیمیایی) حلال های آلی در صنایع رنگ کاربردهای فراوانی دارند. تمام حلالهای آلی بر روی اعصاب مرکزی و پوست اثر می گذارند. پرسنلی که با حلال های آلی کار می کنند بخارات آن را استنشاق کرده و پوست آنها     در معرض تماس با این مواد قرار دارد. تماس پوست با حلالها ممکن است باعث در ماتیت یا بیماری هایی با حساسیت کم تا آسیبهای جدی شود. وسایل حفاظت فردی :پرسنلی که با حلال ها کار می کنند باید لباس کار مناسب پوشیده و در صورت نیازاز ماسک استفاده نمایند. صورت ، چشم و دستهای خود را بصورت مناسبی بپوشانند. جهت به حداقل رساندن تماس بدن با مواد شیمیایی ، می توان لباس کار را مجدداًتعویض نمود. حفاظت از دستگاه تنفّسی  :   برای رنگها و موادشیمیایی مختلف وسایل حفاظتی ویژه ای وجود دارد که جهت انتخاب آنها باید با کارشناس بهداشت وایمنی مشورت نمود. بهداشت فردی  :  دستها وصورت باید همیشه عاری ازمواد شیمیایی بوده و در صورت آلوده شدن لباس ها، آنها را تعویض نمود.از تماس دست آلوده یا اشیای آلوده بادهان جلوگیری شود . در اتاق رنگ، خوردن و آشامیدن ممنوع است .  آلودگی آب وهوا  ( جلوگیری از آلودگی) :    عملیات رنگ کاری می تواند موجب آلودگی آب و هوای محیط شود و مناطقی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ضایعات جامد، مایع و گاز ناشی ازعملیات رنگ بایستی مطابق قوانین حفاظت محیط زیست نابود شوند مواد آتشگیر :    محلی که مایعات آتشگیر یا قابل انفجار سر ریز شده باید به سرعت تمیز شود وسایل تولیدجرقه رااز محل خارج و هوای محیط کاملا تهویه گردد و اقدامات لازم جهت برطرف کردن آلودگی انجام گیرد. نباید اجازه داد مایعات قابل اشتعال وارد محیط های بسته و محصور نظیر فاضلاب ها شود زیرا امکان انفجار وجود دارد.  جلوگیری و محافظت از آتش سوزی :: مراحلی از عملیات رنگ کاری که احتمال آتش سوزی دارندعبارتنداز : خشک کردن حلال و بکاربردن رنگ با دستگاه اسپری کننده رنگ های خاص ، لاک والکل ، روغن جلا، لاک صدفی ، حلال هاو تینرها به شدت آتشگیرند. بقیه مواد تحت شرایط خاصی آتش می گیرند. جهت کنترل ، این مواد را دسته بندی می کنند اسپری کردن رنگ : موادی که دمای اشتعال کمتراز140فارنهایت دارند بایستی به دقت جابجا شوند و این موارد و نکات ایمنی در مورد مواد با نقطه اشتعال بیشتر از140 فارنهایت رعایت شود. 3- اسپرینکلرها: اسپرینکلرهای نصب شده در اتاق  اسپری رنگ باید مطابق با استاندارد باشد4- خاموش کننده های دستی :      خاموش کننده های قابل حمل بایستی نزدیک مکانهایی که  اسپری رنگ می شود نصب گردد. اداره ایمنی و بهداشت نوع خاموش کننده های مناسب را تعیین می کند5- سیستم های تهویه :1- سیستم های تهویه بایستی مطابق با استاندارد سیستم های تهویه ای باشد. 2- فن : پره های فن و محفظه آن باید ضد جرقه باشند و فضای کافی جهت ممانعت از اصطکاک و آتش سوزی وجود داشته باشد. پره های فن باید روی شفت محکم نصب شود تا زمانی که فن با تمام ظرفیت کار می کند، یکپارچگی و تعادل آن به هم نخورد. 3- دریچه های خروج هوا : این دریچه ها جهت محافظت از آسیب های مکانیکی ، باید بطور مناسب حفاظ شوند و بطور نرمال حداقل به فاصله 18اینچ ازمواد قابل انفجار فاصله داشته باشند. دریچه هاباید بطور متناوب و مرتب بازدید شوند تا اگر ذرات رنگ و مواد دیگر در آنها وجود داشت ، تمیز شوند. 4- اگزوز: هوای خارج شده از دستگاه  اسپری رنگ باید به نحوی به خارج هدایت شود که در مسیر خروج هوای محیط را آلوده نکند5- موتورها: موتورهای الکتریکی فن ها را نباید داخل دریچه ها قرار داد . تسمه ها نباید داخل  
دریچه ها باشند مگر اینکه تسمه و پولی ها حفاظ مناسب داشته باشند.  

6- انبار وجابجایی :1- رنگ، لاک و الکل ، تینر ، حلال ها و سایر مایعات قابل اشتعال و احتراق باید به اندازه مصرف روزانه در سالن نگهداری شوند. - این مایعات باید در ساختمانی مجزااز سایر ساختمانها انبار شوند یا در اتاق هایی که به صورت ویژه و مناسب برای این مواد طراحی و ساخته شده اند ، نگهداری گردند. - نگهداری حلال ها در ظروف در باز ممنوع است از ظروف در باز فقط در زمان تمیز کردن موادرنگی می توان استفاده کردوبعداز آن ، این مواد باید به ظروف در بسته منتقل شوند. - مایعات قابل اشتعال و احتراق را باید در ظروف مقاوم در برابر آتش سوزی و ضد جرقه نگهداری نمود 2- ظروف نگهداری:    ظروف نگهداری و حمل ونقل مایعات قابل احتراق و اشتعال باید در بسته ، قابل حمل و ایمن باشند. ظروف در باز یا شیشه ای برای این کار مناسب نیستند. رعایت موارد ایمنی جهت ممانعت از پخش شدن مواد در محیط الزامی است3-  هنگام انتقال مایعات از یک ظرف به ظرف دیگر ، هر دو ظرف باید اتصال زمین داشته باشند، این کار ازایجاد جرقه الکتریکی جلوگیری می کند. (در حین انتقال الکتریسیته ساکن روی ظروف جمع می شود.7- موارد الکتریکی :1- سیم کشی ها و تجهیزات برقی باید مطابق با استاندارد های مربوطه باشند، سیم کشی ها باید داخل دریچه فلزی واز نوع کابل های مناسب انتخاب شوند . روش های مختلفی برای سیم کشی در منطقه اسپری رنگ وجود دارد2- تجهیزات الکتریکی : تجهیزات الکتریکی در منطقه کار بایداز نوع ضد جرقه و مطابق با استاندارد باشند3- اتصال زمین تمام قطعات فلزی ، اتاق  اسپری رنگ و دریچه های خروجی موجود که شامل مایعات قابل اشتعال یا احتراق هستندباید اتصال زمین داشته باشند.    8- سیستم اسپری رنگ بدون هوا:1- پیستوله  اسپری رنگ بدون هوا را هرگز روی بدن نگیرید، زیرا در عملیات مذکور که رنگ با فشار بالایی از پیستوله خارج می شود ممکن است باعث ضایعات پوستی شود2- تا قبل از کاهش فشار و بستن شیر خط اصلی ، پیستوله دستگاه اسپری یا شیلنگ را نبایداز پمپ جدا نمود3- هنگام تعویض بخشهایی از دستگاه اسپری ، پیستوله را پاکیزه نگه دارید وانگشتان خود راازروی ماشه بردارید ، پیستوله ها باید دارای حفاظ ماشه و قفل باشند4- کلیه اتصالات را کنترل کنید تااز محکم بسته شدن آنها و نداشتن نشتی اطمینان حاصل شود . شیلنگ مایعات باید به گونه ای باشد که تحمل فشار بالا را داشته باشد. 5- شیلنگ را کنترل کنید تااز سالم بودن و محکم بسته شدن و نداشتن نشتی اطمینان حاصل نمائید ، شیلنگ ها نباید با قسمتهای متحرک ماشین آلات تماس داشته باشند6- هرگز برای تمیز کردن سر پیستوله از انگشت دست استفاده نکنید زیرا این کار موجب آسیب های پوستی می شود.7- سطحی که رنگ می شود مثل دیوارها باید همانند پیستوله دارای اتصال زمین باشد تااز ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری شود8- اپراتور بایداز عینک حفاظتی و دستکش استفاده نمایند.

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نحوه کار:    نحوه راه اندازی و جزئیات چک لیست باید در اختیار اپراتورها قرارگیرد. دستورالعمل هاباید شامل عملکرد سیستم در دو حالت اتوماتیک و دستی باشد. اصول اولیه راه اندازی دیگ های بخار عبارتند از: 1- داشتن کمترین تعدادراه انداز دستی 2- استاندارد کردن برنامه راه اندازی ،مطمئن شوید اینترلاک ها کارکرد نامناسب را به حداقل رسانده و زمانی که شرایط برای ادامه کار مناسب نیست ، دستگاه خاموش می شود. 2- تجهیزات ایمنی دیگ های بخار1-آب نما : میزان آب موجود در بویلرها باید کنترل شده و در سطح مناسبی نگهداشته شود 2- قبل از روشن کردن سوخت داخل کوره ، ابتدا باید داخل کوره تهویه شود تا بخارات قابل احتراق و انفجاراز آن خارج گردد. برنامه تمیز کردن و تعمیر و سرویس بویلرها: الف- هرزمان که بویلری به مدت طولانی از خط سرویس خارج شده باشد قبل از استفاده مجدد باید به دقت تمیز شده واز نظر وجود ایرادات توسط شخص ذیصلاح بازرسی شود. ب - برای بویلرهایی که دائماً در حال  کارند اجرای برنامه زمان بندی توقف کاربه منظور سرویس ، بهتر و ایمن تراز خروج بویلر از خط به دلیل نقص فنی می باشد. حداقل سالی یک بار ، بویلر ها، مشعل ها و سایر سیستم های ایمنی آن باید با یک برنامه از پیش تعریف شده،  توسط شخص ذیصلاح به همراه سرپرست مربوطه بازرسی گرددو قسمتهای معیوب تعمیریا تعویض شوندهنگام بازرسی، بویلرها باید سرد باشند منهول و هندهولها باز وهوای داخل کوره تهویه شده باشد تعبیه مجاری تخلیه ای در کف محل نصب بویلرها سبب تسهیل در امر تمیز کردن بویلرها می شود . برای جلوگیری از انتشار بوی لوله های فاضلاب در محیط بایستی متناوباً دریچه های موجود در کف با آب پر فشار تمیز شوند. ج - هنگام تمیز کردن بویلرها ، افراد حاضر باید لباس ایمنی ، کلاه ، عینک حفاظتی ، دستکش های چرمی ، کفش ایمنی داشته واز ماسک های تنفسی و گوشی استفاده نمایند.تعمیر ونگهداری شیر آلات و لوله های بخار: - کلیه شیرهای خطوط اصلی بخار در هر ساختمانی باید زیر نظر افراد متخصص بکار گرفته شوند. – قبل از بستن شیر اصلی بخار نباید سایر شیرهای خطوط تحت فشار بخار را بست . – قبل از باز کردن شیرهای بخار با فشار بالا در محیط های محصور ، لازم است ابتدا اپراتور شیر اصلی بخار را ببندد ، هواگیری انجام دهد ، سپس شیر بخار در منطقه محصور را باز کرده ،از آنجا خارج شود و بعد شیر اصلی بخار را باز نماید . - هرگونه تعمیر یا تغییر برروی لوله های تحت فشار ممنوع است . عملیات روتین تعمیر و سرویس بر روی مدارات الکتریکی ، بخش های کنترلی ، موتورها، پمپ ها، خطوط کندانس و فن های تهویه   هوا زمانی که در لوله ها، بخار با فشار بالا وجود دارد . در صورت مناسب بودن شرایط امکان پذیر است . - لازمست اپراتورها ،قبل از باز کردن شیر بخار پر فشار ، شیرهای تخلیه را باز کنندتا آب از خطوط لوله خارج شود . هنگامیکه خط بخار گرم شد و فشار بخار در دو طرف شیر بخار اصلی یکسان گردید می توان شیر اصلی بخار را باز کرد . - کلیه شیرهای بخار پر فشار باید به آرامی باز شوند و هنگام تغییر وضعیت شیر ، اپراتور بایددر فاصله ایمن از آن قرارگیرد. - هنگامی که شیری را برای تعمیر باز می کنند کارگر باید مطمئن شود که شیر تحت فشار نیست . تانک ها، منهول ها :- کلیه نواحی محصور قبل از تست شدن باید خطرناک فرض شوند . قبل از ورود به این مناطق باید توسط دتکتور میزان اکسیژن و گازهای قابل احتراق را اندازه گیری کرد. - اگر در محل کار میزان اکسیژن از19/5درصد (حجمی)کمتر باشد ، استفاده از ماسک تنفسی الزامی است . - تعویض یا برداشتن در پوش منهول هاباید مطابق با روش های تائید شده و صحیح صورت گیرد .- پرسنل تنها با استفاده از نردبان می توانند  وارد منهول شده یااز آن خارج گردند و نباید روی کابل ها، قلاب کابل ها یا لوله ها قدم گذاشت . - پرسنل نباید ابزارآلات راازداخل منهول به بیرون آن پرتاب نمایند. ورود و خروج ابزار باید توسط باکت برزنتی یا سایر روش های تائید شده انجام گیرد. - به لحاظ خطرناک بودن قسمتهای برق دار ، کار روی این تجهیزات باید توسط برقکار صورت پذیرد. - هنگامی که منهول باز است حداقل یک نفراز کارکنان باید در محل حاضر باشد تا بر ایمنی کار نظارت داشته و در مواقع اضطراری عکس العمل مناسب و به موقع نشان دهد. - لازمست به کارگرانی که در داخل منهول ها در دمای بالا کار می کنندبه ویژه هنگام تعمیر شکاف روی بویلر ، جلیقه خنک کننده یا سایر تجهیزات کاهنده دما داده شود.  تأسیسات مرکزی : -ایمنی بویلرها : هر بویلری حداقل باید دارای یک گیج بخار و آب نما ، شیرتنظیم ، سوپاپ اطمینان و سیستم قطع آب باشد.  بازرسی از شیرهای اطمینان بایستی طبق برنامه بازرسی های زمان بندی شده که توسط بازرسان این کمیته در خصوص بویلرها و ظروف تحت فشار منتشر شده است انجام گیرد. آب نماهایی که در فاصله کمتراز15  فوت از کف قراردارند، برای جلوگیری از شکسته شدن و یا آسیب دیدن باید حفاظ شوند. گیج های  فشار نیز باید هر سال توسط پرسنل تاسیسات تست و بازرسی شوند. هیج بویلری قبل از مجهز شدن به تجهیزات ایمنی و کالیبره شدن طبق توصیه سازنده نباید بکار گرفته شود . بین شیر اطمینان و بویلر و همچنین بین شیر اطمینان و لوله خروجی نباید هیچ شیردیگری وجود داشته باشد. شیرهای اطمینان را باید حداقل ماهی یکبار تست کرد. در صورت امکان  برای جلوگیری از ایجاد جرقه حاصل از تجمع بار الکتریکی ساکن روی بدنه بویلرها، جرقه گیر نصب گردد. هیچ بویلری نبایددرفشاری بالاترازفشارمجازی که سازنده آن تعیین می کندبکارگرفته شود در صورت معیوب بودن سوپاپ اطمینان باید بویلررا ازخط خارج نمود متصدی بویلر باید اطمینان حاصل کند که تهویه موجودبرای جلوگیری از تجمع گازهای قابل اشتعال کافی است . بخار تحت فشار باید تدریجاً وارد لوله های سردشود تا لوله ها به تدریج گرم شده و آسیب نبینند.   برای افزایش فشاربخار خروجی نباید تنظیمات دستگاه را تغییر داد. کلیه چرخ دنده ها، نوارنقاله هاو پمپ ها باید حفاظ مناسب داشته باشند3- تانکهای تصفیه آب بویلرها    :  مواد شیمیایی که برای تصفیه آب استفاده می شوند اغلب خطرناکندو دستورات ایمنی ذیل باید مراعات شود:1- اسیدها: خطر عمده هنگام جابجایی اسیدسولفوریک در زئولیت هیدروژن ، رسوب گیری و عملیات مستقیم با اسید اتفاق می افتد، هنگام جابجایی اسید سولفوریک اقدامات ایمنی ذیل را رعایت کنید،- هرگز اجازه ندهید اسید رقیق یا غلیظ با چشم،پوست یا لباس شما تماس داشته باشد. - هنگام کار همیشه از سپرهای محافظتی صورت ،عینک حفاظتی ،دستکش و پیش بند نئوپرن( C4H5CL) استفاده نمائید . - هرگز آب یا محلول قلیایی را به اسید غلیظ اضافه نکنیدزیرا واکنش شدیدی روی خواهد داد. - مطمئن شوید، سرپرست مربوطه کلیه موارد ایمنی در خصوص تمیز کردن و تعمیر تانکها را رعایت می کند. - تانکهارا با آب زیاد (بطوریکه سر ریز شود)بشوئید . هرگز برای پاک کردن اسید پخش شده از مواد قابل اشتعال ، پارچه و یا سایر موادآلی استفاده نکنید. قبل از شستشو اسید را با سود خنثی کنید. - اگر بطور اتفاقی با اسید تماس پیداکردید ،محل تماس را حداقل 15دقیقه با آب بشوئید و در صورت نیاز به اقدامات پزشکی به مراکز درمانی مراجعه نمائید 2- سود کاستیک : هرگز آب را به سود اضافه نکنید زیرا گرمای حاصل باعث جوشیدن محلول و پخش شدن آن به اطراف می شود و ممکن است افرادحاضر در اثر پاشیدن سود به آنها آسیب ببینند. زیرا واکنش سود با بدن باعث تخریب بافت می شود. - هرگز در محل کار ، مواد غذایی را نزدیک سود((NA OH نگهداری نکنید. - کرم یا پمادی برای محافظت با سود وجود ندارد . - مطمئن شوید کلیه افرادی که در معرض سود قرار دارنداز سپرهای محافظتی صورت ، عینک ، دستکش، پیش بند و پوشش هایی که گردن و مچ دست را می پوشانداستفاده می کنند. 3- نحوه استفاده از مواد شیمیایی :- قبل از ریختن موادشیمیایی ، تانک را خالی کنید . قبل  ازبازکردن شیر تخلیه ، کلیه اتصالات تحت فشار را ببندید تادر اثر خروج آب داغ یا موادشیمیایی کسی آسیب نبیند. - هرگز موادشیمیایی خشک (سودکاستیک جامد)را به منبع تغذیه وارد نکنید ، زیرا در صورت بکار بردن این روش در مدت زمان کوتاهی خطوط تغذیه مسدود می شوند. - مشخصات و نوع موادی که لوله ها، شیر آلات و پمپ ها  ازآنها ساخته شده اند را کنترل کنید تا مشخص شود که آیا لوله ها و شیر آلات و... برای استفاده با مواد شیمیایی مناسب و ایمن هستند یا نه؟4- تجهیزات ایمنی :کلیه وسایل ایمنی را بطور منظم بازرسی و کنترل کنید و مطمئن شوید که درتمام اوقات این وسایل در دسترس کارگران قرار دارند. 5- ذخیره مواد شیمیایی (انبارکردن):- موادشیمیایی که برای تصفیه آب بویلرها استفاده می شود را در مناطقی که برای پرسنل و محیط زیست مزاحمت ایجاد نمیکند، انبار کنید. - علائم هشداردهنده و دستورالعمل های حمل ونقل صحیح موادسمی را در محل قابل رویت نصب نمائید. - به افرادی که مواد شیمیایی را جابجا می کنند، روش صحیح و ایمن کار را بیاموزید. - روشهای خنثی سازی و تکنیک های مهار و کنترل (خطر موادشیمیایی ) را تمرین کنید

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

نحوه کار:    نحوه راه اندازی و جزئیات چک لیست باید در اختیار اپراتورها قرارگیرد. دستورالعمل هاباید شامل عملکرد سیستم در دو حالت اتوماتیک و دستی باشد. اصول اولیه راه اندازی دیگ های بخار عبارتند از: 1- داشتن کمترین تعدادراه انداز دستی 2- استاندارد کردن برنامه راه اندازی ،مطمئن شوید اینترلاک ها کارکرد نامناسب را به حداقل رسانده و زمانی که شرایط برای ادامه کار مناسب نیست ، دستگاه خاموش می شود. 2- تجهیزات ایمنی دیگ های بخار1-آب نما : میزان آب موجود در بویلرها باید کنترل شده و در سطح مناسبی نگهداشته شود 2- قبل از روشن کردن سوخت داخل کوره ، ابتدا باید داخل کوره تهویه شود تا بخارات قابل احتراق و انفجاراز آن خارج گردد. برنامه تمیز کردن و تعمیر و سرویس بویلرها: الف- هرزمان که بویلری به مدت طولانی از خط سرویس خارج شده باشد قبل از استفاده مجدد باید به دقت تمیز شده واز نظر وجود ایرادات توسط شخص ذیصلاح بازرسی شود. ب - برای بویلرهایی که دائماً در حال  کارند اجرای برنامه زمان بندی توقف کاربه منظور سرویس ، بهتر و ایمن تراز خروج بویلر از خط به دلیل نقص فنی می باشد. حداقل سالی یک بار ، بویلر ها، مشعل ها و سایر سیستم های ایمنی آن باید با یک برنامه از پیش تعریف شده،  توسط شخص ذیصلاح به همراه سرپرست مربوطه بازرسی گرددو قسمتهای معیوب تعمیریا تعویض شوندهنگام بازرسی، بویلرها باید سرد باشند منهول و هندهولها باز وهوای داخل کوره تهویه شده باشد تعبیه مجاری تخلیه ای در کف محل نصب بویلرها سبب تسهیل در امر تمیز کردن بویلرها می شود . برای جلوگیری از انتشار بوی لوله های فاضلاب در محیط بایستی متناوباً دریچه های موجود در کف با آب پر فشار تمیز شوند. ج - هنگام تمیز کردن بویلرها ، افراد حاضر باید لباس ایمنی ، کلاه ، عینک حفاظتی ، دستکش های چرمی ، کفش ایمنی داشته واز ماسک های تنفسی و گوشی استفاده نمایند.تعمیر ونگهداری شیر آلات و لوله های بخار: - کلیه شیرهای خطوط اصلی بخار در هر ساختمانی باید زیر نظر افراد متخصص بکار گرفته شوند. – قبل از بستن شیر اصلی بخار نباید سایر شیرهای خطوط تحت فشار بخار را بست . – قبل از باز کردن شیرهای بخار با فشار بالا در محیط های محصور ، لازم است ابتدا اپراتور شیر اصلی بخار را ببندد ، هواگیری انجام دهد ، سپس شیر بخار در منطقه محصور را باز کرده ،از آنجا خارج شود و بعد شیر اصلی بخار را باز نماید . - هرگونه تعمیر یا تغییر برروی لوله های تحت فشار ممنوع است . عملیات روتین تعمیر و سرویس بر روی مدارات الکتریکی ، بخش های کنترلی ، موتورها، پمپ ها، خطوط کندانس و فن های تهویه   هوا زمانی که در لوله ها، بخار با فشار بالا وجود دارد . در صورت مناسب بودن شرایط امکان پذیر است . - لازمست اپراتورها ،قبل از باز کردن شیر بخار پر فشار ، شیرهای تخلیه را باز کنندتا آب از خطوط لوله خارج شود . هنگامیکه خط بخار گرم شد و فشار بخار در دو طرف شیر بخار اصلی یکسان گردید می توان شیر اصلی بخار را باز کرد . - کلیه شیرهای بخار پر فشار باید به آرامی باز شوند و هنگام تغییر وضعیت شیر ، اپراتور بایددر فاصله ایمن از آن قرارگیرد. - هنگامی که شیری را برای تعمیر باز می کنند کارگر باید مطمئن شود که شیر تحت فشار نیست . تانک ها، منهول ها :- کلیه نواحی محصور قبل از تست شدن باید خطرناک فرض شوند . قبل از ورود به این مناطق باید توسط دتکتور میزان اکسیژن و گازهای قابل احتراق را اندازه گیری کرد. - اگر در محل کار میزان اکسیژن از19/5درصد (حجمی)کمتر باشد ، استفاده از ماسک تنفسی الزامی است . - تعویض یا برداشتن در پوش منهول هاباید مطابق با روش های تائید شده و صحیح صورت گیرد .- پرسنل تنها با استفاده از نردبان می توانند  وارد منهول شده یااز آن خارج گردند و نباید روی کابل ها، قلاب کابل ها یا لوله ها قدم گذاشت . - پرسنل نباید ابزارآلات راازداخل منهول به بیرون آن پرتاب نمایند. ورود و خروج ابزار باید توسط باکت برزنتی یا سایر روش های تائید شده انجام گیرد. - به لحاظ خطرناک بودن قسمتهای برق دار ، کار روی این تجهیزات باید توسط برقکار صورت پذیرد. - هنگامی که منهول باز است حداقل یک نفراز کارکنان باید در محل حاضر باشد تا بر ایمنی کار نظارت داشته و در مواقع اضطراری عکس العمل مناسب و به موقع نشان دهد. - لازمست به کارگرانی که در داخل منهول ها در دمای بالا کار می کنندبه ویژه هنگام تعمیر شکاف روی بویلر ، جلیقه خنک کننده یا سایر تجهیزات کاهنده دما داده شود.  تأسیسات مرکزی : -ایمنی بویلرها : هر بویلری حداقل باید دارای یک گیج بخار و آب نما ، شیرتنظیم ، سوپاپ اطمینان و سیستم قطع آب باشد.  بازرسی از شیرهای اطمینان بایستی طبق برنامه بازرسی های زمان بندی شده که توسط بازرسان این کمیته در خصوص بویلرها و ظروف تحت فشار منتشر شده است انجام گیرد. آب نماهایی که در فاصله کمتراز15  فوت از کف قراردارند، برای جلوگیری از شکسته شدن و یا آسیب دیدن باید حفاظ شوند. گیج های  فشار نیز باید هر سال توسط پرسنل تاسیسات تست و بازرسی شوند. هیج بویلری قبل از مجهز شدن به تجهیزات ایمنی و کالیبره شدن طبق توصیه سازنده نباید بکار گرفته شود . بین شیر اطمینان و بویلر و همچنین بین شیر اطمینان و لوله خروجی نباید هیچ شیردیگری وجود داشته باشد. شیرهای اطمینان را باید حداقل ماهی یکبار تست کرد. در صورت امکان  برای جلوگیری از ایجاد جرقه حاصل از تجمع بار الکتریکی ساکن روی بدنه بویلرها، جرقه گیر نصب گردد. هیچ بویلری نبایددرفشاری بالاترازفشارمجازی که سازنده آن تعیین می کندبکارگرفته شود در صورت معیوب بودن سوپاپ اطمینان باید بویلررا ازخط خارج نمود متصدی بویلر باید اطمینان حاصل کند که تهویه موجودبرای جلوگیری از تجمع گازهای قابل اشتعال کافی است . بخار تحت فشار باید تدریجاً وارد لوله های سردشود تا لوله ها به تدریج گرم شده و آسیب نبینند.   برای افزایش فشاربخار خروجی نباید تنظیمات دستگاه را تغییر داد. کلیه چرخ دنده ها، نوارنقاله هاو پمپ ها باید حفاظ مناسب داشته باشند3- تانکهای تصفیه آب بویلرها    :  مواد شیمیایی که برای تصفیه آب استفاده می شوند اغلب خطرناکندو دستورات ایمنی ذیل باید مراعات شود:1- اسیدها: خطر عمده هنگام جابجایی اسیدسولفوریک در زئولیت هیدروژن ، رسوب گیری و عملیات مستقیم با اسید اتفاق می افتد، هنگام جابجایی اسید سولفوریک اقدامات ایمنی ذیل را رعایت کنید،- هرگز اجازه ندهید اسید رقیق یا غلیظ با چشم،پوست یا لباس شما تماس داشته باشد. - هنگام کار همیشه از سپرهای محافظتی صورت ،عینک حفاظتی ،دستکش و پیش بند نئوپرن( C4H5CL) استفاده نمائید . - هرگز آب یا محلول قلیایی را به اسید غلیظ اضافه نکنیدزیرا واکنش شدیدی روی خواهد داد. - مطمئن شوید، سرپرست مربوطه کلیه موارد ایمنی در خصوص تمیز کردن و تعمیر تانکها را رعایت می کند. - تانکهارا با آب زیاد (بطوریکه سر ریز شود)بشوئید . هرگز برای پاک کردن اسید پخش شده از مواد قابل اشتعال ، پارچه و یا سایر موادآلی استفاده نکنید. قبل از شستشو اسید را با سود خنثی کنید. - اگر بطور اتفاقی با اسید تماس پیداکردید ،محل تماس را حداقل 15دقیقه با آب بشوئید و در صورت نیاز به اقدامات پزشکی به مراکز درمانی مراجعه نمائید 2- سود کاستیک : هرگز آب را به سود اضافه نکنید زیرا گرمای حاصل باعث جوشیدن محلول و پخش شدن آن به اطراف می شود و ممکن است افرادحاضر در اثر پاشیدن سود به آنها آسیب ببینند. زیرا واکنش سود با بدن باعث تخریب بافت می شود. - هرگز در محل کار ، مواد غذایی را نزدیک سود((NA OH نگهداری نکنید. - کرم یا پمادی برای محافظت با سود وجود ندارد . - مطمئن شوید کلیه افرادی که در معرض سود قرار دارنداز سپرهای محافظتی صورت ، عینک ، دستکش، پیش بند و پوشش هایی که گردن و مچ دست را می پوشانداستفاده می کنند. 3- نحوه استفاده از مواد شیمیایی :- قبل از ریختن موادشیمیایی ، تانک را خالی کنید . قبل  ازبازکردن شیر تخلیه ، کلیه اتصالات تحت فشار را ببندید تادر اثر خروج آب داغ یا موادشیمیایی کسی آسیب نبیند. - هرگز موادشیمیایی خشک (سودکاستیک جامد)را به منبع تغذیه وارد نکنید ، زیرا در صورت بکار بردن این روش در مدت زمان کوتاهی خطوط تغذیه مسدود می شوند. - مشخصات و نوع موادی که لوله ها، شیر آلات و پمپ ها  ازآنها ساخته شده اند را کنترل کنید تا مشخص شود که آیا لوله ها و شیر آلات و... برای استفاده با مواد شیمیایی مناسب و ایمن هستند یا نه؟4- تجهیزات ایمنی :کلیه وسایل ایمنی را بطور منظم بازرسی و کنترل کنید و مطمئن شوید که درتمام اوقات این وسایل در دسترس کارگران قرار دارند. 5- ذخیره مواد شیمیایی (انبارکردن):- موادشیمیایی که برای تصفیه آب بویلرها استفاده می شود را در مناطقی که برای پرسنل و محیط زیست مزاحمت ایجاد نمیکند، انبار کنید. - علائم هشداردهنده و دستورالعمل های حمل ونقل صحیح موادسمی را در محل قابل رویت نصب نمائید. - به افرادی که مواد شیمیایی را جابجا می کنند، روش صحیح و ایمن کار را بیاموزید. - روشهای خنثی سازی و تکنیک های مهار و کنترل (خطر موادشیمیایی ) را تمرین کنید

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها:

1- خطرات : کارگران نجاری و افراد تعمیر کار این کارگاه ، در معرض خطرات با لقوه ای هستند که در محیطها و موقعیتهای کاری این کارگاه متنوع و گسترده است خطرات شامل مواد و چسبهای قابل احتراق و اشتعال ، گردو غبار، صدای زیاد، آسیبهای چشمی ، کار در ارتفاعات و خطرات مربوط به بالا رفتن و سقوط ، ابزارها و دستگاههای پنوماتیکی و الکتریکی و تراشه ها که در کارگاهها وجود دارد می تواند کارگران را در معرض خطر قرار دهد .      بعضی مواقع کار در مکانها ی پر تردد انجام می شود . که بنوبه خود می تواند حوادث بیشتری ایجاد نماید . خطرات احتمالی که سلامتی افراد را تهدید می کند با استفاده از وسایل حفاظت فردی و روش کار مناسب تحت کنترل در خواهد آمد .2- نجاری عمومی :کارگران به هیچ وجه نبایستی هنگام ترک محل کار ، دستگاه را روشن باقی بگذارند و همچنین در هنگام روشن بودن دستگاه نبایستی اقدام به تعمیر وتمیز کاری دستگاه بکنند . هنگام تعمیر ضروریست  دستگاه کاملاً خاموش باشد و سوئیچهای کنترل در حالت off بر چسب گذاری شده باشند . سرپرستان بایستی مطمئن باشند که بازرسیهای دوره ای از تجهیزات کارگاه انجام شده است . تراشه ها وگرد و غبار ها را هرگز نباید با دست جمع آوری نمود . در هنگام تعمیر ونگهداری  می بایستی حفاظها را در جای خود نصب نمود.در مواقعیکه حفاظی در جای خود نصب نشده باشد می بایستی دگمه خاموش و روشن ماشین در حالت خاموش قرار گیرد ، دستگاه نیز برچسب گذاری و قفل شود و تا زمانی که حفاظها نصب نشده اند دستگاه می بایستی به حالت قفل شده باقی بماندوسایل حفاظت فردی مورد نیاز حین عملیات نجاری با توجه به نوع کار و استفاده ازابزارآلات و ماشینهای مختلف ، متنوع است که عبارتنداز محافظهای چشم گوش و کفشهای ایمنی . و در مکانهائیکه کارگران در معرض گرد وغبارهستند باید ازماسک استفاده نمود .کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای می بایستی به محل مراجعه و محیط را ارزیابی نماید و ضرورت استفاده از ماسک را نیز مشخص نماید. کلاه های ایمنی در جاهایی که امکان ضربه و یا سقوط اشیاء وجود دارد می بایستی استفاده شود مثلاً احداث سقف ساختمانها و بطور کلی امور مربوط  به نجاری کارگاههای ساختمانی . هنگام کار نجاری می بایست دستورالعمل های زیر را رعایت نمود  - هنگام بار دادن به اره های گرد ، دستهایتان را بیرون ازخط برش نگهدارید .- اندازه تیغه را برای برش تنظیم نمائید وسعی کنید کمترین مقدارآن بالای میز قرار "گیرد سپس شروع به  برش نمائید . - همیشه مسیر برش را روی تنه مشخص نمائید .- در هنگام کار با اره گرد، میزان برش را با تیغه ضخامت سنج تنظیم نمایید . - برای برش همیشه از اره مناسب استفاده نمائید  مثلاً ایجاد برش عرضی با استفاده از اره معمولی یک عمل نا ایمن محسوب می گردد و برای اینکار ازاره برش عرضی بایستی استفاده گردد.از ایجاد برش عرضی طولانی بر روی تخته ها با استفاده از اره میزی اجتناب کنید - تیغه اره و یا ضخامت سنج را هرگز در هنگام روشن بودن دستگاه تنظیم ننمائید . هنگامیکه که بدون حرکت دادن حفاظ ها می خواهید ضخامت برش را تنظیم نمائید ، می توانیداز جدول بالای اره خط برشی استفاده نمائید . - برای تمیز کردن گردو غبار همیشه از یک برس استفاده نمائید 3-  سیستمهای تهویه : 1-کاربرد :       ماشینهایی که تولید گردو غبار و ذرات ریز می کنند می بایستی به یک سیستم تهویه صنعتی خوب مجهز باشند و در کارگاههایی که از ماشینهای کوچک استفاده می نمایند و فعالیت آنها نیز دائمی نیست می توان از سیستمهای متنوع محافظ تنفسی استفاده نمود 2-. لوله های خروجی مربوطه :       این وسایل در اندازه ای ساخته می شود که کمترین مزاحمت را ایجاد کند و تخلیه بار آنها به داخل کانتینر های بسته ای انجام می گیرد . 3- پس مانده ها : در سیستمهایی که نیاز به تخلیه ندارند و یا اینکه امکان تخلیه پس مانده ها توسط سیستم وجود ندارد بایستی روزانه این مواد جمع آوری و انتقال داده شود . 4- نقل و انتقالات و انبار کردن الوارها :1-  انبار کردن الوارها و دیگر مواد ساختمانی دارای خطرات بالقوه ای می باشد برای مثال هنگامی که الوارها به صورت قائم چیده شده اند می بایستی اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از سقوط آنها بر گذر گاهها و راهروها صورت گیرد .     الوارها بایستی به صورت پله ای روی هم انباشته و به هم متصل گردند توده های انباشته شده بایستی در یک ارتفاع محدودی ثابت شود و ازمقاومت آنها در برابر لغزش و ریختن اطمینان حاصل کرد به علاوه محل انبار بایستی عاری از هرگونه موادی که باعث سر خوردن ، آتش سوزی یا خطرات انفجار می گردند باشد2- هنگامیکه تنه ها سنگین هستند و حمل و نقل آن با وجود کمک دیگر کارگران ، امکان  پذیر نباشد بایستی از وسایل مختص اینکار )لیفتراکهای مخصوص )استفاده نمود. 3- پوشیدن دستکش ، میزان صدمه به دستها را کاهش خواهد داد. واز فرو رفتن تراشه ها و گیر کردن دست بین الوارها جلوگیری می کند. حرکت و یا سقوط توده های انبار شده صدمات شدیدی بدنبال دارد. هنگام استفاده از الوارها ، برای جلوگیری از سقوط دیگر الوارها اقدامات احتیاطی خاص آنرا انجام دهید4- اگر نحوه برداشتن دستی بارها و حمل و نقل آنها با حفظ تعادل و بصورت صحیحی انجام شود،ازنظر ایمنی به دیگر روشها ارجحیت دارد. 

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ توسط حمیدرضا نظرات ()
تگ ها: